Modelism - RHC Forum: Proiect nou CNC frezare - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

Proiect nou CNC frezare

#1 Useril este offline   kirucd 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 01-November 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 October 2016 - 06:25 PM

Buna ziua,


Demarez un proiect nou pentru un CNC frezare si as avea nevoie de ajutor.
Din start mentionez ca nu ma pricep la CNC-uri, inteleg cam cu ce se mananca dar am multe de invatat,
de asta si am nevoie de ajutor. Dar macar sint in stare sa fac niste desene CAD si pe masura ce proiectul
va avansa voi posta si desenele aferente.

Mentionez de la inceput ca nu va fi o aplicatie hobby, practic am nevoie de acest CNC pentru a imi confectiona
diferitele repere de care am nevoie, de serie mai mica sua mai mare.

Stiu, as putea sa cumpar un CNC gata facut, comercial, dar unde ar mai fi toata distractia? 😄

Datele problemei ar fi urmatoarele:

1. Materiale prelucrate
- tabla de inox maxim 10 mm grosime (dar posibil sa am nevoie sa prelucrez si otel normal
cu o grosime ceva mai mare, sa zicem pina la 20-25 mm)
- lemn si prefabricate din lemn, grosime uzuala 10-20 mm (dar posibil si mai mare)
- CNC-ul va prelucra inox sa zicem o data pe saptamana pentru piesele de care am nevoie in mod curent, iar
lemn pentru un prieten al meu care are multe repere de serie, practic lemnul va ocupa sa zicem 75-80% din capacitate

2. Dimensiuni
- as avea nevoie de 1500x1100x250 mm util, deci masa cu dimensiuni totale va fi undeva la 1800x1400 mm

3. Structura mesei din profile de aluminiu, picioarele 90x180 mm (6 picioare, 4 pe colturi si 2 la jumatatea lungimii),
conturul mesei 90x90 inclusiv o traversa pe mijloc pe jumatatea lungimii, 6 traverse intermediare 90x45, iar in partea
de jos picioarele vor fi legate intre ele tot cu 90x45, iar pe structura va fi o placa de aluminiu turnat, rectificata, eu m-am
gandit undeva intre 40 si 50 mm grosime. Peste aceasta placa va fi prins profil cu canale T 16x160 pentru prinderi.

4. Axele
- pentru axa X - THK tip GL - 2 axe
- pentru axele Y si Z - THK tip GL-N
- servomotoare cu drivere pentru toate cele 4 axe
- axele le voi achizitiona gata asamblate

5. Buget - undeva intre 10.000 euro si 15.000 euro

Pentru inceput cam astea ar fi datele initiale. Ramane sa stabilesc ce servomotoare si drivere sa folosesc, ce PLC, ce soft de control,
ce motor de frezare care sa ma ajute si la Inox si la lemn. Ideea este sa am o viteza destul de mare de prelucrare pentru lemn, pentru
a avea productivitate ridicata si o viteza normala poate chiar scazuta pentru inox, unde deocamdata nu am multe piese de facut.
Ca si tolerante probabil ca as dori sa merg cat mai jos posibil, dar sa zicem ca undeva intre 0,1 si 0,05mm, m-as declara multumit cu 0,05mm.

Astept feedback, multumesc anticipat pentru ajutor.
0

#2 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 12 October 2016 - 07:17 PM

Din start , structura de aluminiu extrudat este slaba pentru prelucrare otel /inox ... O sa vibreze in draci , si nu scoti alea 5 sutimi niciodata .

E clar ca o sa faci un router ( design cu portal mobil ) . Pentru otel / inox e mult mai indicata o freza cu coloana ...

Motor care sa munceasca si inox si lemn ? Adica sa tina cuplu si la 1800 si la 18.000 rpm ? Am avut unul ...un Colombo RV110 de 10 cai , cu ER32 in bot ...
da' ala are vreo 20 de kile , cum il sustii ? Pe actuatoare THK GL ? Hmm...

Man , nu e imposibil ce vrei tu sa faci , iar bugetul e chiar generos ... daca as avea banii astia disponibili insa , mi-as face un centru de prelucrare
cu portal fix , masa mobila pe o singura axa , si un Z teapan care sa tina un ATC de vreo 5Kw / BT30 ... Probabil nu va avea cursele ale alea lucru , dar sigur
va prelucra si feroase , la precizii decente ... bine , acu' depinde si de suruburile cu bile folosite , de encoderele de pe servouri , de alinierea masinii ...


Ce sa zic ...succese maxime !!! E chiar un proiect serios pe care o sa-l urmaresc indeaproape . Eu zic sa-ti faci mai intai un proiect / schita ceva ... sa vedem si
noi ce-ti cloceste mintea ... poate iese ceva cum trebuie si ne inspiram si noi ...


cheers.
0

#3 Useril este offline   kirucd 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 01-November 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 October 2016 - 08:47 PM

Multumesc pentru raspuns.

Problema motorului de frezare mi-am pus-o si eu, O solutie ar fi sa folosesc doua motoare
diferite, unul pentru inox si altul pentru lemn. Si o configuratie in asa fel incat sa le schimb usor si rapid.

N-am facut inca nicio schita, mai studiez, ma mai documentez, ca sa nu stau sa desenez degeaba.

O intrebare: pentru dimensiunile de lucru pe care mi le-am propus, cam care ar fi o greutate a structurii,
inclusiv masa, care sa imi garanteze ca nu am vibratii? O tona? Doua? Pentru axe trebuie sa existe solutii,
trebuie doar sa le gasesc.
0

#4 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 13 October 2016 - 12:39 AM

Vezi postareakirucd, la 12 October 2016 - 08:47 PM, a spus:

Multumesc pentru raspuns.

Problema motorului de frezare mi-am pus-o si eu, O solutie ar fi sa folosesc doua motoare
diferite, unul pentru inox si altul pentru lemn. Si o configuratie in asa fel incat sa le schimb usor si rapid.

N-am facut inca nicio schita, mai studiez, ma mai documentez, ca sa nu stau sa desenez degeaba.

O intrebare: pentru dimensiunile de lucru pe care mi le-am propus, cam care ar fi o greutate a structurii,
inclusiv masa, care sa imi garanteze ca nu am vibratii? O tona? Doua? Pentru axe trebuie sa existe solutii,
trebuie doar sa le gasesc.


Sigur o sa ai 2 motoare caci asa are sens. De fapt, ce vrei tu inseamna doua masini intr-una. Ti-as sugera sa te gandesti serios la 2 masini, una cu coloana cum zice si Katran si un router. Ce vrei tu are sens doar daca prelucrezi metal lung. Daca reperele de otel sunt pana in 500/200, un desktop mill este ce ai nevoie; gasesti cu 3.500 o chinezarie buna (da, exista si chinezarii bune) si o faci tu cnc cu inca vreo 1.500 euro. Daca reperele sunt pana in 800/250, un knee mill; pe la 6.500 euro iei una, posibil chiar din mehanita si mai bagi 1.500 euro in componente cnc. Varianta in care iti raman vreo 7.000 euro pt router, care sunt super suficienti. Subscriu la comentariul cu aluminiu, adica nu cred ca trebuie sa folosesti aluminiu in general la masina asta; in particular nu la infrastructura. Otel direct si all the way. Iar la router nu m-as grabi cu servo-uri; steppere cu roti de multiplicare si suruburi cu pas de 10 sau mai mare. Plastic, imaginile ar cam asa: ai nevoie de un urs care sa prelucreze metale si o gazela care sa prelucreze lemne. Tu vrei o urszela. Decizi tu daca te avantajeaza.

Aceasta postare a fost editata de steelmind: 13 October 2016 - 12:41 AM

0

#5 Useril este offline   kirucd 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 01-November 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 October 2016 - 07:03 AM

😄 faina comparatia cu ursul si gazela, si extrem de aproape de ceea ce vreau sa fie masina 😄

Din pacate reperele de otel sint peste 1 metru lungime si 500 mm latime, asa incat variantele de care vorbesti
cad din start. Asta este motivul pentru care vreau masina atat de mare. In plus si la lemn am aceeasi situatie,
am nevoie de 1000x1000 mm pe lungime x latime. Deci 2 masini atat de mari in bugetul pe care il am este exclus,
nu imi ajung banii ca sa fac ceva serios.

Solutia cu doua motoare de frezare e clara si mi se pare ok. Sa zicem ca e bifata, ce motor imi sugerati
pentru lemn si ce pentru metal? Pentru axe raman la varianta servo motoare, sint mult mai fiabile decat stepperele
plus ca au si encoder inclus.

Structura sa zicem ca merg pe otel, o structura din profile sudate, rectificata, intrebarea este ce pun pe post de batiu?
Raman la varianta placa de aluminiu de 50 mm grosime? Asta ar avea in jur de 400 de kg. Pentru ca un batiu din
fonta turnata chiar nu stiu de unde pot lua si cat poate costa. Profilele de otel ce dimensiuni, 100x100mm cu grosimea
materialului de 4 mm sa zicem?
0

#6 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 13 October 2016 - 01:26 PM

Vezi postareakirucd, la 13 October 2016 - 07:03 AM, a spus:

😄 faina comparatia cu ursul si gazela, si extrem de aproape de ceea ce vreau sa fie masina 😄

Din pacate reperele de otel sint peste 1 metru lungime si 500 mm latime, asa incat variantele de care vorbesti
cad din start. Asta este motivul pentru care vreau masina atat de mare. In plus si la lemn am aceeasi situatie,
am nevoie de 1000x1000 mm pe lungime x latime. Deci 2 masini atat de mari in bugetul pe care il am este exclus,
nu imi ajung banii ca sa fac ceva serios.

Solutia cu doua motoare de frezare e clara si mi se pare ok. Sa zicem ca e bifata, ce motor imi sugerati
pentru lemn si ce pentru metal? Pentru axe raman la varianta servo motoare, sint mult mai fiabile decat stepperele
plus ca au si encoder inclus.

Structura sa zicem ca merg pe otel, o structura din profile sudate, rectificata, intrebarea este ce pun pe post de batiu?
Raman la varianta placa de aluminiu de 50 mm grosime? Asta ar avea in jur de 400 de kg. Pentru ca un batiu din
fonta turnata chiar nu stiu de unde pot lua si cat poate costa. Profilele de otel ce dimensiuni, 100x100mm cu grosimea
materialului de 4 mm sa zicem?


Ca profile sugerez 200/100/10. Indiferent de varianta, sper ca ai macara. Nicidecum aluminiu, indiferent de grosime. A face o masina cu batiu de aluminiu ca sa frezeze otel la tolerantele de care spui tu este ca si cum ii ceri unui baiat fin sa se bata cu un golan de strada si sa mai si castige. N-ai cum. In termeni de masa, la densitate de 2,7 g/cm^3, trebuie aproximativ de 3 ori material ca sa ajunga din urma otelul la 7,85. Daca vorbim de rigiditate, compara modulul de elasticitate Young la Al si la otel. Legaturile moleculare la Al sunt cam de 3 ori ma slabe decat ale otelului. Atentie otelul prin sudare se stramba ca naiba, asa ca vei avea nevoie sa duci tot ansamblul intr-o fabrica ca sa frezeze plan reperele pe care vei pune sinele. Altfel, good bye tolerantele acelea. Va trebui sa ai scule de aliniere (perpendicularitate si paralelism). Doua rigle de 1,5 m de precizie DIN 876 costa vreo 500 euro pe putin. Sublere de inaltime, echere de mare precizie, masa de granit. Asta daca vrei acea precizie. Sigur, se poate si cu dreptare de aluminiu din Bricostore si echere de 100 de lei Stanley, dar nu ai cum sa iesi unde vrei. Asigura-te ca stii in ce te bagi; e frumos sa-i vezi le altii pe Youtube cand fac masini, dar sa nu ti se para ciudat ca nici unul dintre ei nu isi fac publice abaterile de perpendicularitate si paralelism. Suruburule C3 roluite au 2,5 sutimi abatere pe 300 de mm, caci cele rectificate se duc pe la 1000 euro/ml. Dupa experienta mea, 5 sutimi or sa vina doar din suruburi,sine si din motorul de prelucrare in otel. Asta daca masina va fi PERFECT PARALELA SI PERPENDICULARA sine-portal. Dar, perfectiunea este doar un deziderat, asa ca masina va avea abateri inerente de aliniere. Pe distante scurte de 50-100 de mm, poate vei obtine 5 sutimi (in conditiile enuntate mai sus: frezat cadru in fabrica, scule de aliniere pe norma DIN). Pe distante de 1000-1500mm, abaterile de conturare si/sau pocketing se vor duce usor peste 8-10 sutimi. La frezare plana pe lungimi mari, depinde. N-am vorbit pana acum nici de vibratii nici de stiinta ta de a gasi optimum intre feeds&speeds. Repet, asigura-te ca intelegi in ce te bagi. Da, se poate; da, e frumos; da e challenging. Dar ai conditiile necesare ? Nu vreau sa sugerez sa nu mai faci, departe de mine. Apreciez orice om care se ia la tranta cu precizia. Dar vreau doar sa dau la o parte o posibila visare si sa spun ca va fi o lupta la baioneta sutime cu sutime, asta presupunand ca ai ce am mentionat mai sus. Gand bun si da-i inainte !
0

#7 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 13 October 2016 - 05:20 PM

Man , eu am taiat lame de cutit din platbanda de otel D2 si RWL34 ( este adevarat ca nu erau calite , duritatea era undeva la 34-36HRC ) , dar ...pe o
freza cu coloana , chiar daca era din aluminiu ... si pe distante scurte , respectiv 300mm . A scos cota in 4-5 sutimi , dar cu greu ... avans de vreo 16mm/sec si
o adancime de 0.3mm la o trecere ( profilare ) . Pe un router cnc , nu cred ca se poate ...

Solutia cu doua motoare nu prea o inteleg ...le pui pe amandoua sau le schimbi in functie de aplicatie ? La lemne ai nevoie de turatii ridicate , puteri mari , viteze mari de avans .
La inox si otel trebuie puteri mari , turatii mici , avansuri si adancimi de taiere mici . Vrei ATC ? Sau schimbare manuala cu pensete si piulite ? Un motor pentru lemn in mintile
lui te duce vreo 7-800EUR plus VFD-ul inca vreo 200 ( putere minim 3Kw , 18.000rpm ) . Un motor pentru fier e cu totul altceva ... Ar trebui un spindle actionat prin cutie de viteze
de un servo AC de vreo 3Kw si ala ... plus PLC-urile asortate .

Pentru actionari , servourile au avantajul preciziei ( relativ , functie de surubul cu bile si de encoderul folosit ) . De ce nu iei in considerare motoarele hibride , adica steppere cu
encodere atasate pe coada plus drive-ul complementar care sa stie sa interpreteze datele trimise in bucla de encoder ? Avantaje : putere de stepper , precizie de servo ( in jur de 1000ppr ) ...

Cea mai solida masina pe care am vazut-o avea portalul fix , bine ancorat de batiu ... masa de lucru se deplasa pe axa longitudinala , iar Z-ul avea vreo 100 de kile cel putin ... dar tinea un
motor HSD cu ATC pneumatic si prindere ISO40 . Taia otel foarte OK , cu niste freze Sandvik Coromant indexabile .

Eu tot zic ca cel mai bine ar fi sa faci niste schite de principiu mai intai ... poate reusesti si niste simulari de deplasare in Catia , sa vezi unde pot sa apara torsiuni si suprasarcini ...
Parerea mea .
0

#8 Useril este offline   kirucd 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 01-November 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 October 2016 - 09:06 PM

Da, nu ma asteptam sa fie nici simplu nici usor 😊 Si structura din profile si masa si rectificatul sa zicem
ca am unde sa le fac. Imi era clar de la inceput ca niste rectificari trebuie facute intr-o fabrica.

Deci profile de otel, nu suna mai bine 160x160x8 mm? Parca imi plac mai mult patrate decat dreptunghiulare 😄😄😄
Si am inceput sa ma interesez unde pot sa torn o placa de fonta 1800x1500x80 mm, ar avea undeva in jur de 1550 de kg,
cred ca ar trebui sa fie suficient. Sau poate doua table de 40 mm grosime? Cred ca e mai ok fonta turnata dar trebuie
sa vedem unde si ce pret. Plus structura din teava rectangulara de sub inca vreo 1000 kg. Si facem de doua tone juma' 😊

Ideea sugerata de @Katran (daca nu ma insel Gabi, nu?) cu portal fix si masa culisanta suna interesant. Totusi in cazul asta
masa culisanta din ce era facuta? Cate kg avea, presupun ca multe si pe ce culisa? Daca poti sa imi dai mai multe detalii ar fi super,
multumesc anticipat.

Solutia cu doua motoare nu e nici aia simpla, e simplu de zis. Ca sa schimb motorul de cate ori am nevoie nu va fi simplu, mai ales ca
motorul pentru metal va fi destul de greu. Si atunci varianta mai simpla, la fel doar din gura, este sa am ambele motoare montate si sa
le folosesc dupa cum am nevoie. Si cum pentru lemn nu am nevoie de toata lungimea mesei, adica pot scurta cursa, cred ca se poate
pune pe partea cealalta a portalului. Asta inseamna inca o axa Z.

In cazul in care merg pe varianta portal mobil, pe ce fac portalul sa culiseze? E clar ca axele de la TNK mentionate anterior nu sint pentru
asta. Ce varianta de la THK s-ar potrivi, patine cu role SRG sa zicem 45? Sau SRW70? Ce surub cu bile ar trebui, unul de 40? Presupun
ca portalul va avea undeva spre 100kg...

Mai studiem, mai asteptam raspunsuri, sa isi mai dea lumea cu parerea. Stiti cum e, important e drumul, nu destinatia 😊

Multumesc pentru raspunsurile de pina acum...
0

#9 Useril este offline   kirucd 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 01-November 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 October 2016 - 10:57 PM

Ok. poate ar trebui sa plecam de la motorul de frezare pentru metal. Ce parere aveti despre acesta - HSD ES330L?

http://www.cnc-kompa...30-l-5-5kw.html

Si fisa tehnica:

http://www.hsdusa.co...s330_luquid.pdf

Aceasta postare a fost editata de kirucd: 13 October 2016 - 10:57 PM

0

#10 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 13 October 2016 - 11:25 PM

Portalul meu are vreo 80 de kile ...si e din aluminiu . Daca mai pui si axa Z agatata de el , plus motorul de frezare , masa totala ajunge la vreo 150 ...
iar eu nu prelucrez decat aluminiu . Pentru otel , cred ca va trebui sa ajungi la vreo jumatate de tona .

Ai nevoie de ghidaje profilate , nu de actuatoare ... standard 30 sau 35 , in nici un caz SR . Cel mai indicat ar fi HSR sau SHS , cu talpa si gauri filetate .
Suruburile cu bile e clar ca o sa fie roluite ... daca iei precision ground , dai o gaura de 3-4000 de euro in buget . Cauta TBI ( Taiwan ) , rolled C5 , cu piulite
duble si preload ... diametru 30-35mm , cu pas de 5 ... daca pui niste servouri AC de 1-1,5Kw , poti spera la vreo 6-8m/min deplasari libere .

Solutia cu portal fix e luata de la Hermle ... dar aia fac masini profesionale . Si la designul asta , ai o problema cu marimea cursei mesei . Pentru 1000mm cursa de
lucru , ai nevoie de ghidaje de 2000mm , cu minim 4 rulmenti liniari pe fiecare ghidaj . si doua motoare de actionare ( master si slave ) , pozitionate in spate .

O sa ai nevoie neaparat de o solutie de compensare a greutatii pe Z ... nici un motor ( servo sau stepper ) n-o sa-ti tina motorul de frezare in pozitie , mai ales
cand nu e angajat ... un piston pneumatic cu azot care sa impinga vreo 25-30 de kile .

Motorul ala din link-ul tau pare OK ... mie personal mi-ar place asa ceva pe masina . Momentan , am un ATC chinezesc BT30 de 3,2Kw , dar HSD-ul e superior ...cred ca daca
reusesti sa-l controlezi corect cu un drive Delta ( vector control ) , poti sa-l folosesti la ambele aplicatii , evident , facand oarece compromisuri , dar e realizabil .

cheers.
0

#11 Useril este offline   kirucd 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 01-November 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 October 2016 - 12:12 AM

Vezi postareakatran, la 13 October 2016 - 11:25 PM, a spus:

Portalul meu are vreo 80 de kile ...si e din aluminiu . Daca mai pui si axa Z agatata de el , plus motorul de frezare , masa totala ajunge la vreo 150 ...
iar eu nu prelucrez decat aluminiu . Pentru otel , cred ca va trebui sa ajungi la vreo jumatate de tona .

Ai nevoie de ghidaje profilate , nu de actuatoare ... standard 30 sau 35 , in nici un caz SR . Cel mai indicat ar fi HSR sau SHS , cu talpa si gauri filetate .
Suruburile cu bile e clar ca o sa fie roluite ... daca iei precision ground , dai o gaura de 3-4000 de euro in buget . Cauta TBI ( Taiwan ) , rolled C5 , cu piulite
duble si preload ... diametru 30-35mm , cu pas de 5 ... daca pui niste servouri AC de 1-1,5Kw , poti spera la vreo 6-8m/min deplasari libere .


Juma' de tona portalul mi se pare putin cam mult, dar vreo 250-300 kg probabil ca va fi.

Nu cred ca ai inteles cand m-am referit la patine cu role SRG sau SRW, sint tot ghidaje profilate, dar patinele nu sint
cu bile, sint cu role. Iar SRW suporta incarcari foarte mari, mai ales ca cea mai mica varianta este SRW70, cu ghidajul
profilat de 70mm. In plus ghidajul de la SRW70 are doua randuri de gauri. Posibil ca si pretul sa fie prohibitiv, dar ma
voi interesa. In afara de Tech-con si Hennlich mai stiti cine aduce THK in Romania? Astia doi sint trecuti ca si distribuitori
iar Hennlich este prezent in multe tari europene si am lucrat recent cu ei.

In ceea ce priveste designul cu portalul fix, nu inteleg de ce ar trebui sa am ghidaj dublu. Foarte posibil sa nu ma pricep,
dar daca portalul fix e pe jumatatea lungimii atunci cursa e aceeasi, misti masa in fata si in spate si ai aceeasi cursa.
Sigur, trebuie putin mai lungi, dar nu cred ca mult mai mult. Oricum nu inclin sa merg pe varianta asta cu portal fix, chiar
daca suna extrem de interesant. Ma mai gandesc la ea...

Mersi de raspuns.

Aceasta postare a fost editata de kirucd: 14 October 2016 - 12:17 AM

0

#12 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 14 October 2016 - 12:26 AM

Imi place. Fie este naivitate, fie ai balls si o sa-ti iasa. Apropos de masa de fonta, nu stiu din ce zona esti ca nu este mentionat in profilul tau dar sper sa ai acces la niste fabrici fost comuniste, caci putine locuri din tara mai fac sarje de 2 t. Si dau drumul la cubilou daca mai au si alte comenzi, altfel ca sa platesti tu toata sarja cred ca nu vrei sa stii costurile. Si asa , te poti astepta la +- 3 euro/ kg, adica in jur de 5.000 de euro ceea ce ma indoiesc ca te coafeaza. Apropos de pret fonta, oale/cratiti/sobe de incalzit, ajung si la 10 euro/kg. Cred ca este dificil sa realizezi acea masa din fonta dar nu imposibil. Motorul din link e ok, doar ca intri intr-o logica de high speed machining ceea ce este alt animal si nu se face pe gantry router. Sper sa ai un bun sens al echilibrului de-a lungul acestui proiect, adica sa nu te imbraci cu costum Armani si sa te incalti cu bascheti din en-gros. Motorul ala de 4.000 euro ''te obliga'' sa faci restul lucrurilor intr-un fel ( ca sa nu dai bani degeaba pe el). Acu, sunt curios ce exemple de produse finite vor necesita precizia de 5 sutimi pe lungimi de macar 1.000; de obicei nu intreb ce vrea omul sa care cu caruta lui, dar esti sigur ca asa sunt specificatiile viitoarelor repere din otel ? Caci ar fi de rasul curcilor sa frezezi lemn cu motor de 4.000 euro la precizii de sutimi, lemnul lucrand cu zecimi, doar pentru niste repere care daca ar fi putine cantitativ se pot subcontracta. Revin la ideea de mai devreme: hsm si gantry nu se pupa. HSM se face pe centre de prelucrare care au masa 9greutate) mare adunata in jurul unei coloane groase si masa de lucru mica, deci masa (greutatea) nu este distribuita ''labartat'' ca la gantry. In plus, centrele de prelucrare frezeaza oteluri care au pret de achizitie de la 10-15 Euro/1kg in sus (matrite etc) si care se vand cu mii de euro, si nu de +- 4 euro cat costa inoxul.
0

#13 Useril este offline   kirucd 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 01-November 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 October 2016 - 12:45 AM

Sa zicem ca sint un naiv cu "balls" 😀😀😀
Sint din Bucuresti, am uitat sa imi completez profilul, am facut-o acum. Da, am acces la fostele fabrici comuniste 😊

Motorul din link este recomandat de producator pentru metal si mi se pare o solutie de compromis intre lemn si metal.
Ma intreb daca pot lucra si acryl cu el 😳

De obicei ma cam ia valul, dar pe parcursul calatoriei ma asez 😄😄😄

Deocamdata prospectez, incerc sa gasesc o solutie, vad daca e ce vreau si imi permit, si abia apoi intram in linie drepta.
Cu siguranta pentru inceput nu am nevoie de acele precizii, dar nici departe nu sint. Sa zicem ca as putea sa ma
descurc cu altceva dar este deja un challenge. Ai sa fii surprins ca exista si piese din lemn care au nevoie de o precizie
mai buna decat ce este uzual in piata. Asa ca idee gandeste-te la un ceas de dimensiuni mari 😄

Dar da, ai dreptate, in momentul asta nu am nevoie de super precizie, pentru ce am nevoie acum e ok si 0,1 mm, poate
chiar si mai mult. Dar daca tot incerc sa fac o treaba serioasa, de ce sa nu incerc sa o fac cat mai bine? Sigur, trebuie
sa incerc sa ma incadrez in buget. Si bugetul este fara TVA, ca totul fac pe firma...
0

#14 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 14 October 2016 - 06:34 AM

Pai doar cu ghidajele si cu motorul inghiti peste jumatate din buget ... daca mai pui niste suruburi cu bile cat de cat serioase
si kitul de miscare ( servouri , encodere , drivere , surse alimentare ) , ai cam papat tot bugetul ... pentru structura nu-ti ramane nimica ...

Esti in pom ... pe firma nu poti cumpara second-hand ( gresesc ? ) , ai nevoie de facturi si toate hartoagele ... la ce vrei sa faci , nu-ti ajung banii ...
Nu stiu daca stii masina mea ... un router cnc destul de maricel as putea spune ... lucreaza 900 x 600 x 160 , si are vreo 400 de kile ..daca vrei , discutam pe partea de design ...
0

#15 Useril este offline   kirucd 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 01-November 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 October 2016 - 06:53 AM

Nu ma intereseaza sa cumpar un CNC, nici nou nici SH. Daca ma interesa nu mai deschideam topicul aici.
Iar daca nu ma incadrez in buget o sa mai umblu la dimenisuni. Caut solutii si variante si daca nu le gasesc
nici la dimensiuni mai mici atunci asta e. Nu sint stupid sa arunc banii aiurea pe ceva nefunctional.

Aceasta postare a fost editata de kirucd: 14 October 2016 - 06:53 AM

0

#16 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 14 October 2016 - 07:55 AM

man ... am adus in discutie masina mea pentru inspiratie nu pentru vanzare ... ideea era sa-ti faci o idee cam ce si cum ...daca aveam de gand sa vand utilajul nici nu trebuia sa postez ...am vreo cativa baieti pregatiti cu banii la usa ...dar n-am timp sa-mi fac alta ...si am de lucru .

revenind ... parerea mea e ca poti face o masina buna cu 15k dar trebuie sa stii exact ce faci si cum . e realizabil proiectul dar cu o planificare foarte serioasa ...
0

#17 Useril este offline   kirucd 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 01-November 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 October 2016 - 08:22 AM

Am inteles din start asta, si chiar ma inspir din masina ta, multumesc.
Doar am vrut sa clarific un pic lucrurile. Am mult de studiat si nu ma
grabesc, nu imi trebuie masina maine. Multumesc oricum pentru ajutor,
sper sa il primesc in continuare 😊

Mai studiez si revin cu idei. Pentru urmatoarele doua saptamani am ceva mai
mult de lucru decat de obicei, am de terminat un proiect si nu o sa prea am
timp de studiu. Oricum o parere mi-am facut, ramane sa aprofundez si sa caut
solutii. Multumesc inca odata.
0

#18 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 14 October 2016 - 08:41 AM

15 k o sa fie doar un pret. VALOAREA celor 15 k va fi data de gandirea proiectului si de diligenta executiei. Iar la capitolul gandire/design de proiect, faci foarte bine ca te verifici cu/inspiri de la Katran, caci el este cel mai experimentat dintre noi si a testat mult, lucru care nu este la indemana oricui.

Aceasta postare a fost editata de steelmind: 14 October 2016 - 08:42 AM

0

#19 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 14 October 2016 - 12:03 PM

Cam asa ceva ai nevoie pentru motor: sa cumperi un spindle, atasezi un motor si VFD, curea si fulii si ai si cuplu baban la turatii joase si te urci si-n ture 8-12.000 rpm. Asta din poze este un spindle Haas, second, luat de pe Ebay , in rarele ocazii cand apare asa ceva la vanzare. Nou, costa vreo 7.500 euro. BT 40. Ieri mi-a venit si sunt extrem de incantat :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Haas 2b.jpg
  • Imagine atasata: Haas 3b.jpg
  • Imagine atasata: haas 1b.jpg

0

#20 Useril este offline   kirucd 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 01-November 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 October 2016 - 12:33 PM

Cum noaptea se spune ca e sfetnic bun, sa zicem ca am dormit binisor noaptea trecuta si am visat numai CNC-uri,
ghidaje, patine, freze si tot felul de scule :clapping: si s-au mai decantat putin si ideile :rolleyes:

Sa reformulam putin:
- ideea lui Katran, cu portalul fix, imi pare din ce in ce mai buna
- ma gandesc sa reduc dimensiunile astfel: dimensiune totala 2200x1500 cu structura din profile patrate 160x160x8
si cu o placa confectionata din tabla de 40mm pe post de batiu fix, toate rectificate, portal fix tot din tabla de 40 mm,
de fapt doua portaluri fixe cu o latime de 150mm si distanta intre ele de 150-200 mm care sa imi permita sa montez
axa Z intre cele doua portaluri fixe, ghidaje profilate plus patine HSR20 montate pe portalurile fixe cu doua suruburi
cu bile de 20, cate un ghidaj si un surub pe fiecare portal, axa Z cu ghidaje si patine HSR30 si un surub cu bile de 30,
iar masa de lucru culisabila longitudinal, facuta dintr-o placa de 1100x1100mm tabla de 40 mm, rectificata, masa
culisabila va sta pe 4 ghidaje profilate cu cate 3 patine fiecare HSR30 si cu doua suruburi cu bile de 30, placa
culisabila va avea 370 de kg
- placa culisabila o fac 1100x1100 mm dar cursa efectiva va fi de 1000 mm, cate 500 mm in fiecare parte, una din
parti va fi libera si in felul asta voi putea prelucra, cu ceva mai multa grija si materiale mai lungi de 1000 mm, sigur
cu niste SDV-uri care sa ma ajute la pozitionare corecta si cu prelucrare pe o jumatate de lungime dupa care se
intoarce materialul si se prelucreaza cealalta jumatate (nu dublez lungimea, dar cred ca pot prelucra pina la 50%
mai lung)
- masina totala va avea undeva in jur de 2500-2600 kg, trebuie sa ma gandesc si cum o asamblez si cum o pun
pe pozitie si astea trebuie sa le gandesc din faza de proiectare

Am sa incerc in weekend sa fac o schita, nu stiu daca am timp, sper sa am.

Ce parere aveti?

Aceasta postare a fost editata de kirucd: 14 October 2016 - 12:37 PM

0

#21 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 October 2016 - 04:39 PM

As dori sa exprim si eu o parere , nu spun nimic in plus fata de ce s-a discutat pana acum ,sunt doar precizari .In mod general routerele sunt impartite in 2 categorii mari ,cu portal fix si mobil .Cele cu portal fix ofera o precizie net superioara deoarece nu se insumeaza erorile de pe cele 3 axe insa daca se doreste prelucrari de piese foarte grele atunci masa si in special mecanismul de deplasare trebuie sa faca fata ,in conditiile unor greutati mari, sa suporte sarcini si acceleratii .Tot in acest caz constructiv pentru a avea toata suprafata mesei sustinuta este necesar mai mult de 2 patine pe fiecare sina iar patinele extreme trebuiesc pozitionate la capetele mesei acest lucru conducand la dublarea lungimii de rulare in raport cu lungimea mesei .Pe de alta parte inevitabil la reglarea geometriei unei masinui cu portal mobil se vor insuma erorile care se vor reflecta in geometria pieselor prelucrate .avantajul acestui gen de constructie este ca masina lucreaza in baza calculelor initiale de constructie, masele fiind fixe ,nu intervine greutatea materialului semifinit spre a fi prelucrat
0

#22 Useril este offline   La Trovanti 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 07-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Horezu
  • Interests:http://www.cazare-horezu-pensiuni.ro/

Postat 14 October 2016 - 06:55 PM

Am lucrat in fostul 23 August pe timpul impuscatului.
Dupa revolutie niste tineri intreprinzatori au zis ca pot face un CNC din tabla sudata si profile metalice.
Au reusit, dar avea o mica problema: functie de temperatura si umiditate avea in fiecare zi avea alta aliniere/ geometrie. Au renuntat.
Concluzia redescoperita: batiul masinilor de precizie se face din fonta turnata cat mai greu si dintr-o singura bucata.
Intrebare: pentru CNC-ul apt sa prelucreze metal de ce nu cumpara o freza (FUS sau altceva) pe care o echipeaza CNC? Solutie mult mai ieftina si mai buna.

http://www.cazare-horezu-pensiuni.ro/

Aceasta postare a fost editata de La Trovanti: 14 October 2016 - 06:56 PM

0

#23 Useril este offline   kirucd 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 01-November 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 October 2016 - 08:09 PM

@florianmro masa culisanta va fi pusa pe 4 ghidaje profilate cu 12 patine in total,
plus doua suruburi cu bile pentru miscare. Cred ca e suficient pentru 400 kg.
In rest sint de acord cu precizarile tale.

@La Trovanti nu pot sa zic ca nu ai dreptate, de asta m-am si gandit prima data
la fonta. Problema e posibil sa apara la pret si disponibilitate, in conditiile pietei
din Romania e posibil sa fie mult prea scump. Dar daca ma incadrez in buget,
sau pe acolo, sigur merg pe fonta, atat pentru masa fixa (batiu) cat si pentru
masa culisanta.

Multumesc pentru opinii/sfaturi. Chiar daca nu imi usureaza munca, din contra,
cel putin ma ajuta sa am o perspectiva mai clara asupra obstacolelor.
0

#24 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 15 October 2016 - 12:51 AM

Vezi postareakirucd, la 14 October 2016 - 08:09 PM, a spus:

@florianmro masa culisanta va fi pusa pe 4 ghidaje profilate cu 12 patine in total,
plus doua suruburi cu bile pentru miscare. Cred ca e suficient pentru 400 kg.
In rest sint de acord cu precizarile tale.




Cred ca undeva ceva nu se leaga. 12 patine de 30 ? N-am catalogul de la THK, dar il am pe cel de la Hiwin si pun pariu ca specificatiile sunt 99% la fel. O patina de 30 are sarcina dinamica intre 38740 si 42270 N. Hai sa ne aplecam un pic asupra cifrelor: intre 3,8 si 4,2 TONE ! Eu iau in considerare 25% din aceste cifre, ca fiind sarcina care conduce la cea mai mica uzura pe parcursul celor aproximativ 50 km cat este normata o sina (in functie de mai multi parametri aceasta cifra difera). Asta inseamna o sarcina dinamica pe patina de intre 950 si 1050 kg. Pentru 1 patina ! 12 patine inseamna 12 tone, pentru o masa de 400 kg + greutatea piesea de inca ....max 500 kg ? 600 kg ? oricum pana in 1 tona per total. Patinele de 20 preiau grosso-moddo cam de 3 ori mai putin, adica cam 4 tone toate cele 12 pentru o sarcina totala de mAX 1 tona; cred ca este un pic mai realist .
0

#25 Useril este offline   kirucd 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 01-November 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 October 2016 - 01:10 AM

Cand am postat mesajul in care spuneam de 12 patine de 30 eram pe drum in masina,
toata ziua am fost pe drum, nu am apucat sa verific specificatiile tehnice. Doar am vrut
sa expun ideile, sa intelegeti la ce ma gandesc. Desigur ca trebuie sa verific specificatiile,
si mai ales cotele pentru a se putea monta. Important e ca vreau sa folosesc 4 sine si
12 patine pentru masa mobila. Si doua suruburi cu bile. Si nu trebuie sa fie neaparat THK,
pot sa fie si ceva mai "domestic" ca si pret daca ofera aceeasi calitate.
0

#26 Useril este offline   La Trovanti 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 07-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Horezu
  • Interests:http://www.cazare-horezu-pensiuni.ro/

Postat 15 October 2016 - 10:38 AM

Datele de pornire ale proiectului sunt gresite. Nu se poate optimiza ca pret + performante o masina pentru prelucrat fier si pentu lemn.
Nu ai cum sa faci o masina pentru prelucrat fier NOUA in regim DIY mai ieftina ca un second hand, nu mai vorbesc de una noua facuta de o companie serioasa.
http://www.ebay.com/...M-/262582048099 de exemplu e la 25.000usd.
Este aberant sa crezi ca poti face o masina de precizie pentru prelucrat fier la 1/10 din pretul marilor producatori de CNC-uri. Nici la ei nu este adaosul mai mare de 40% ca ar intra toata lumea in o asa afacere profitabila !
Nu vei finaliza proiectul si ramai cu banii cheltuiti. Cumpara un second hand functional, sau automatizeaza o freza functionala.
0

#27 Useril este offline   kirucd 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 01-November 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 October 2016 - 01:18 PM

Posibil sa ai dreptate, nu stiu. Nu sint specialist in domeniu, ca daca eram nu mai deschideam topicul. :rolleyes:

Deocamdata e un proiect pe hartie si o sa incerc ca macar pe hartie sa il conturez. Vedem la final cat
de fezabil este. Macar da-mi voie sa visez frumos 8)

Iar la asta cu adaosuri si masini noi si second hand si altele asemenea da-mi voie sa nu fiu total de acord.
In momentul de fata construiesc o masina, nu e important domeniul, similara uneia pe care o vand de
vreo 10 ani, si fara niciun fel de optimizare a costurilor pentru ca e un prototip si cu optiuni mai multe
decat masina initiala si imi iese cam cu 40% mai putin decat de la producator. Asa incat am tendinta
sa te contrazic aici, marea majoritate a producatorilor au adaosuri care merg si pina la 100%. In orice
domeniu. Sigur, conteaza know-how-ul, dotarile, posibilitatile, sint multi factori care intervin. Dar in niciun
caz nu se limiteaza la 40%, sint aproape sigur de asta.

Aceasta postare a fost editata de kirucd: 15 October 2016 - 01:20 PM

0

#28 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 15 October 2016 - 02:11 PM

Vezi postareaLa Trovanti, la 15 October 2016 - 10:38 AM, a spus:

Datele de pornire ale proiectului sunt gresite. Nu se poate optimiza ca pret + performante o masina pentru prelucrat fier si pentu lemn.
Nu ai cum sa faci o masina pentru prelucrat fier NOUA in regim DIY mai ieftina ca un second hand, nu mai vorbesc de una noua facuta de o companie serioasa.



Pana acum ceva timp asa credeam si eu. De ceva timp insa vad mai nuantat aceasta problema. Daca am vedea in vitrina niste masini din aceeasi clasa am fi tentati sa facem un Excel cu dotari, goods, bads, pret si pe urma sa luam un executive decision. Insa da-mi Fadalul ala din linkul de pe Ebay cu 10.000 euro (si nu cu 25.000 ) dar spune-mi ca ma costa 7.500 euro sa schimb spindle-ul + 100 euro/ora manopera la Fadal-Gigi Impex SRL si am sa fug mai tare ca Hayabusa. Doar rulmentii sunt 1.500 euro fara manopera. Si zau ca un monitor de 150 euro + 170 euro licenta Mach 3 fac mult mai putin decat o cutie frumoasa cu postprocesor Fanuc de 4.000 euro in care este un NC-u pe un touchscreen. Un alt exemplu: daca vreau un mini desktop mill cu arie de lucru pe Y de 300-400-500 mm, n-am sa gasesc. Toate Sieg-urile, Rong-fu-urile, BF-urile, etc vin cu maxim 250 pe Y, chiar daca pe X vin cu 500 mm. Ala este fix momentul cand te apuci sa-l faci din bucati si o sa iesi mai scump decat DACA S-AR FI FACUT in China, dar nu conteaza pentru ca nu ai avut alternativa, ca atare de fapt nu este mai scump .
Probabil ca atractivitatea maxima in acest domeniu este putinta de a customiza. Ca in proces multi se pacalesc necunoscand detalii, este adevarat. Da, daca majoritatea proiectelor pe otel sunt de pana in 800/300, iau un Bridgeport cu 4-5000 adus in tara, mai bag 1.500 in cnc si m-am integrat in absolut (dupa care fac spirale pe cnc ! :angry: ). Dar daca majoritatea proiectelor imi cer 800/400, ce fac ? Poate ma duce 10.000 sa-l fac si pe urma , cu ce compar, cu varianta Bridgeport de 800/300 ? Nu, caci de fapt urmatoarea liga ar fi probabil 1200/400, care poate e un Hurco sau Cincinatti si cantareste 5 tone si n-am unde sa-l pun ca n-am placa de beton de 25 cm si nici trifazic de 20.kw ca sa acomodez toate motoarele. Si uite asa ajungem de fapt back to square one: care sunt de fapt specificatiile ? Cat sunt de binding ? Si asa se ajunge la solutia customizarii, care ea genereaza bugetul.
Stiu ca nu am spus lucruri noi, doar ca in cazul de fata omul kirucd are niste specificatii pe care doar el stie cat sunt de flexibile, ca atare stie el de ce vrea sa dea acesti bani in felul acesta si nu altfel. Poate la sfarsit va constata ca a facut bine, poate nu. Banii lui. Noi putem sa-i spunem doar ce castiga sau ce pierde daca face a) sau B) sau c) etc.
In concluzie , sunt si eu de opinia ta daca el ar avea proiecte care se pot subsuma unui standard de dimensiuni cunoscut. Altfel.......

Aceasta postare a fost editata de steelmind: 15 October 2016 - 02:13 PM

0

#29 Useril este offline   kirucd 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 01-November 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 October 2016 - 11:33 PM

O prima varianta facuta in weekend, revin cu detalii...

Imagine atasata: syscnc.png
0

#30 Useril este offline   kirucd 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 01-November 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 November 2016 - 12:12 AM

Si un pdf 3D, trebuie descarcat ca sa puteti vedea 3D:

pdf3D
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro