Modelism - RHC Forum: Noi regulamente EU imposibil de urmat - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Noi regulamente EU imposibil de urmat

#1 Useril este offline   qntt 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 602
  • Inregistrat: 19-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Control Freak

Postat 09 October 2016 - 12:04 PM

Daca propunerea asta trece s-a zis cu zborul in legalitate. Nu prea stiu ce e de facut dar eu cu siguranta nu voi arunca la cos miile de euro investite in heli si drone. Video-ul e lung si plicticos dar urmariti-l cu atentie pentru ca ne vizeaza direct. Nu sunt vizati doar cei cu drone, de la heli la planorism la orice zboara RC, toti sunt "regulati".

https://www.youtube....h?v=4WqJByGGRYo
You wanna fly, you got to give up the shit that weighs you down.
0

#2 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 09 October 2016 - 12:27 PM

Buna dimineata :)
Welcome to reality... si nu cea de azi, nici de ieri...
Dumneata nu urmaresti discutiile din topicele dedicate pe tema asta de peste un an ?

In hobby-ul asa nu se investeste, se cheltuie :D

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 09 October 2016 - 12:29 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#3 Useril este offline   qntt 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 602
  • Inregistrat: 19-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Control Freak

Postat 09 October 2016 - 12:34 PM

Vezi postarearenatoa, la 09 October 2016 - 12:27 PM, a spus:

Buna dimineata :)
Welcome to reality... si nu cea de azi, nici de ieri...
Dumneata nu urmaresti discutiile din topicele dedicate pe tema asta de peste un an ?

In hobby-ul asa nu se investeste, se cheltuie :D


Din cate stiu eu discutiile se refereau la legislatia din Romania, aceasta propunere este foarte noua la nivel EU. Scuze daca am gresit postand subiectul.
You wanna fly, you got to give up the shit that weighs you down.
0

#4 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 09 October 2016 - 01:57 PM

Nu este noua de loc, cine a urmarit evolutia stie din primavara ca ne indreptam catre asta.
Si toate sunt publice, inclusiv comentate in diverse forumuri, doar ca... spera lumea la o minune :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#5 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 09 October 2016 - 02:00 PM

Referitor la durerea matale... si pe noi ne doare... intr-o parte dorsala... si ne vedem de zburat ca pana acum.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#6 Useril este offline   qntt 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 602
  • Inregistrat: 19-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Control Freak

Postat 09 October 2016 - 02:40 PM

Vezi postarearenatoa, la 09 October 2016 - 02:00 PM, a spus:

Referitor la durerea matale... si pe noi ne doare... intr-o parte dorsala... si ne vedem de zburat ca pana acum.


Cand au inceput toate prostiile astea am semnat petitiile de rigoare, am citit tot materialul relevant si pana la urma am cazut in fatalismul mioritic. Suntem in Romanica... Trebuie sa fac tot ce pot ca sa supravietuiesc si sa ma distrez asa cum vreau. Legislativul este si va fi oligofren. Deci am gasit un loc unde nu ma deranjeaza nimeni si unde pot sa ridic drona (termen idiot pe care-l urasc) cat vreau eu de sus. Clandestinitatea asta pana la urma are farmecul ei iar oamenii normali cu care ma intalnesc arata interes pentru partea tehnica si nici urma pentru partea legala.

Sa pui insa in mana lui Garcea instrumentele necesare ca sa mai faca si el un ban "cinstit" hartuindu-ma aiurea (noroc ca marea lor majoritate nu au pregatirea juridica necesara) si sa faci lucrurile atat de simple pentru neuronul lui obosit (conform regulilor noi nimic nu zboara RC caci sub 250g e cam greu sa zbori afara), asta devine o problema serioasa.


Daca la nivel EU lucrurile incep sa fie atat de nasoale sunt sanse serioase ca pe partea comerciala sa fie interzise la import anumite componente critice in hobby deci chiar zborul clandestin o sa fie greu de realizat (nu imposibil LOL).

Romanii au tendinta sa fie mai catolici decat Papa asa ca ma astept la o adoptare cu bratele deschise a noilor norme. Pana si la americani cu regulile lor draconice atata timp cat nu faci vreo prostie flagranta te gonesc de acolo si te lasa fara sanctiuni. Pariu ca la noi nu o sa fie asa.
You wanna fly, you got to give up the shit that weighs you down.
0

#7 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 09 October 2016 - 07:24 PM

Vezi discutiile libere din forumul ARA, punctul de vedere BMFA UK, DMFV DE, si ARA, si faptul ca decizia s-a amanat pentru februarie spune ceva... ca cei care au gandit documentul nu stiu nici diferenta dintre o prastie si un kalashnikov...

Apropo de locuri de zburat, oricat s-a strofoca EASA sau AACR, stii ce e ironic? ca locul cel mai safe de zburat devine tocmai cel in jurul carui nu ai voie sa ridici un balon pe raza de 5-10 km... un aeroport !
Regulile astea sunt numai pentru spatiul clasa G nereglementat, deci pe orice aerodrom utilitar, din ala de avioane agricole sau ulm-uri, cu pista de iarba, daca te primeste coamndantul, esti mai sigur decat acasa in baie... ar fi ultimul loc unde ar cauta Garcea ;)

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 09 October 2016 - 07:27 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro