Modelism - RHC Forum: Video pe 1.2ghz sau 900mhz - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Video pe 1.2ghz sau 900mhz

#1 Useril este offline   moro696 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 163
  • Inregistrat: 01-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 08 October 2016 - 10:14 AM

Va salut,
ma gandesc sa achizitonez un video tx/rx ceva pana in 100-200mW pentru zboruri pe la tara .
Acum imi pun problema ce pe ce frecventa sa ma duc, 900MHZ stiu ca este foarte aproape de spectrul GSM, daca nu ma insel 2G la Orange este in banda 900mhz.
1.2GHZ am vazut ca folosesc multi pentru long range fpv. Parca as opta pentru o frecventa mai joasa ( penetrare mai puternica prin copaci/altele)
Totusi is curios daca la noi in tara cineva a folosit video pe 900MHZ si daca a avut probleme cu GSM-ul
0

#2 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 08 October 2016 - 10:22 AM

Daca vorbesti de penetrare prin copaci, atunci intentionezi sa il folosesti pe un multicopter, la nivelul solului, banuiesc ca stii ca antenele in jur de 1G sunt cam maricele... de 6x mai mari ca cele de 5.8G... 16-18cm, cat un quad de racing, unde le vei intinde ?

Cu gsm-ul, depinde daca esti in aria de acoperire, si sa ai telefoanele inchise, altfel, daca suna unul, ai pierdut video.
Dar diferenta la range si pentrare fata de 1080 este infima, asa ca nu m-as risca cu 900. 1080 fiind primul canal de la un sistem tipic de 1.2G

Banuiesc ca te lasa rece ca si 900 si 1.2G sunt benzi ilegale de zburat ;) Chiar si in 1280, trebuie sa ai licenta de radioamator.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#3 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 08 October 2016 - 12:46 PM

Zborul fpv e ilegal oricum.

Pe mine m-a surprins performanța benzii de 5.8ghz, asta având experiența benzilor inferioare.
Dimensiunile mici ale antenelor și emițătoarelor reprezintă un avantaj de luat în considerare.

Dacă nu ai în plan zbor la kilometri, nu cred că merită bătaia de cap cu antene mari, fragile, care riscă să fie inundate cu semnale de la turnurile gsm.

Mai degrabă să te orientezi spre un trepied pe care să pui receptorul, un helix sau patch la recepție, receptor diversity, etc.

Chiar și antena radiocomenzii (poate cu tot cu modul, fără metri de coax, doar semnalul ppm) ar beneficia de montarea pe trepied.
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#4 Useril este offline   casper20 

  • Lifetime Beginner
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3598
  • Inregistrat: 09-June 07
  • Gender:Male
  • Location:TG-MURES

Postat 08 October 2016 - 01:47 PM

@moro696 poti sa zbori linistit in 900-1.2 ca nu este nici o problema cu GSM-ul (dar tot ilegal esti). Eu zbor de vreo 5 ani in 900MHz canalul 3 (1010 MHz daca nu ma insel) si nu am avut probleme cu bruiajul de la GSM, cu toate ca la 300m de locul in care zbor sunt 2 turnuri GSM.
Problema apare in momentul in care iti suna telul si esti la distanta mare cu modelul (peste 1km) poti sa ai niste intreruperi la video.
Am incercat si 1080 MHz dar nu imi place, bruiaje prea mari, cred ca problema este de la ASD-B (1090mhz).

Ps. am si eu 5.8GHz luat ca sa il pot incorpora in monitorul FPV dar ca si calitate la imagine este la fel cu 900 dar mult mai pretentios.

Aceasta postare a fost editata de casper20: 08 October 2016 - 01:48 PM

Prabusirea este o aterizare necontrolata..................sau nu?

FPV is not a crime!

Hitec Optic 6 Spectra 35MHz sinteza
FrSky 2.4GHz modul
Easy Glider BL
FW 190 A8
P 51D Mustang
IAR 80
ME 163

Tel: 0741-931.767
0

#5 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 08 October 2016 - 03:57 PM

5.8G este o banda curata, receptoarele isi pot atinge limita de sensibilitate, vreo 90dB minim, de aia te duci neasteptat de mult.

UHF-ul- adica pana in 3G, este saturat la orice frecventa si ora, nivele de zgomot de -80dB sunt o fericire, asa ca degeaba e unda mai penetranta, cand oriunde in tara pe o raza de 10 km ai un turn.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 08 October 2016 - 03:57 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro