Modelism - RHC Forum: DJI FPV Racing - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

DJI FPV Racing Snail propulsion system

#1 Useril este offline   neataticu 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1428
  • Inregistrat: 25-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Berceni City - Ilfov
  • Interests:Aero - auto - moto - velo - sport
    Multi roto !

Postat 29 September 2016 - 08:36 AM

Salutare,

Saptamana trecuta m-am lovit pe youtube pe pagina lui Mr Steel de un "Phantom R"... dragut... comportament frumos.. aproape racing...am zis bravo DJI, poate ca se poate, oricum mai aveti mult pana acolo.
Acum cateva zile, au facut primul pas cu DJI Snail propulsion system. http://www.dji.com/snail
La prima vedere suna bine, calitate si fiabilitate dji si pretul........ 89 de dolari 4 motoare, 4 regulatoare de 30A. La banii astia abia iti cumperi niste petarde cat de cat. Nu vorbim de Lumenier sau altii unde dai 25 de dolari pe un motor, iar un regulator tot pe acolo.
Vorbesc din experienta pentru ca mai am setul e310 de la dji pe un hexa si vreau sa zic ca sunt foarte multumit, calitatea constructiei, fiabilitate, consum.. pe scurt un set in care s-au bagat multe ore de cercetare si teste. snail-ul nu este departe din poze, de sistemul de prindere al elicilor pana la infasurarile perfecte.

M-am descurajat un pic cu snail-ul pentru ca timpul de shipping e de 30 de zile de la confirmarea platii... cu toate astea la salariu eu o sa ma bag... e doar 89 de dolari ! mai prost decat semi-petartedele de QAV-uri cu care zbor nu cred ca poate fi, culmea e ca m-au dus mai mult de 89 de dolari :)

Voi ce parere aveti... ?
1300g thrust pe un motor in 4s cu tripala de 5..
Regulator de 30A... programabil ... cica merge Oneshot125 ... se poate seta 3D ! doar sa-ti pui adaptorul de elici fixe.
12CM Records

Freestyle - Armattan Rooster /T-motor f40 pro II - 2400kv motors / Kiss 32A ESC / Kiss V2 FC / Foxeer Pedator / FrSky Taranis x9d+ on TBS Crossfire / TBS Unify Pro V3
DJI Mavic Pro
0

#2 Useril este offline   djtaotao 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 27-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu

Postat 29 September 2016 - 08:42 AM

Cred ca nu ai vazut ce a facut Steele din Phantom-ul ala. Doar carcasa e de el.
https://youtu.be/JQXb0NMVZS0
0

#3 Useril este offline   neataticu 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1428
  • Inregistrat: 25-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Berceni City - Ilfov
  • Interests:Aero - auto - moto - velo - sport
    Multi roto !

Postat 29 September 2016 - 09:04 AM

Vezi postareadjtaotao, la 29 September 2016 - 08:42 AM, a spus:

Cred ca nu ai vazut ce a facut Steele din Phantom-ul ala. Doar carcasa e de el.
https://youtu.be/JQXb0NMVZS0



Asta nu vazusem... si totusi revenind la DJI Snail...
12CM Records

Freestyle - Armattan Rooster /T-motor f40 pro II - 2400kv motors / Kiss 32A ESC / Kiss V2 FC / Foxeer Pedator / FrSky Taranis x9d+ on TBS Crossfire / TBS Unify Pro V3
DJI Mavic Pro
0

#4 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 29 September 2016 - 10:39 AM

Imi place cum au reinventat sistemul de prindere elici... de la altii... ;)

Dar ai dreptate... setul este neasteptat de decent pretaluit... pentru un DJI :)
Nu imi este clar, acest sistem este utilizabil si pe alte FC decat DJI ? :unsure: Vad ca setarea ESC pentru 3D se face cu un DJI flight Assistant, ce o fi aia... de asta intreb...

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 29 September 2016 - 10:43 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#5 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 29 September 2016 - 11:32 AM

Au sa-si scoata ei profitul din elici.
0

#6 Useril este offline   neataticu 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1428
  • Inregistrat: 25-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Berceni City - Ilfov
  • Interests:Aero - auto - moto - velo - sport
    Multi roto !

Postat 29 September 2016 - 12:07 PM

Vezi postarearenatoa, la 29 September 2016 - 10:39 AM, a spus:

Nu imi este clar, acest sistem este utilizabil si pe alte FC decat DJI ? :unsure: Vad ca setarea ESC pentru 3D se face cu un DJI flight Assistant, ce o fi aia... de asta intreb...


Clar ca se utilizeaza cu alt controler... DJI-urile desi sunt safe sunt prea lente pentru asa ceva.
DJI Flight Assistant este un softulez care programeaza ESC-urile si Flight controller-ele DJI. La setul pe care il am NU poti seta parametrii clasici de esc(cut-off, th curve...etc) dar poti scrie soft-ul din ele si poti seta culoarea ledului care clipoceste sub motor...nimic ESENTIAL, doar reclama. Probabil ca la snail au mai complicat interfata cu inca o bifa... 3D.
12CM Records

Freestyle - Armattan Rooster /T-motor f40 pro II - 2400kv motors / Kiss 32A ESC / Kiss V2 FC / Foxeer Pedator / FrSky Taranis x9d+ on TBS Crossfire / TBS Unify Pro V3
DJI Mavic Pro
0

#7 Useril este offline   neataticu 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1428
  • Inregistrat: 25-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Berceni City - Ilfov
  • Interests:Aero - auto - moto - velo - sport
    Multi roto !

Postat 04 October 2016 - 09:39 AM

Mi-am comandat setul... o sa-l pup la un kiss fc care este tot pe drum.
Cer si eu un sfat legat de frame... mi-am luat la snail mai multe seturi de tripale de 5 si un set de elici de 6 (bipale) ca sa ma bucur si de acumulatorii 3S pe care ii am...
Voi ce ati face ? sa renunt la ideea de 3s cu 6 inch pe un cadru de 250 sau sa merg pe un frame de 210 doar cu 5 inch si gata. Vad ca majoritatea zboara numai pe 5 inch cu frame-uri mici.

Multumesc.
12CM Records

Freestyle - Armattan Rooster /T-motor f40 pro II - 2400kv motors / Kiss 32A ESC / Kiss V2 FC / Foxeer Pedator / FrSky Taranis x9d+ on TBS Crossfire / TBS Unify Pro V3
DJI Mavic Pro
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro