Modelism - RHC Forum: Microcopter - Eachine QX80 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Microcopter - Eachine QX80

#1 Useril este offline   bobbi 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 64
  • Inregistrat: 25-December 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 September 2016 - 08:50 PM

Desi sunt modele aparute recent, sunt curios daca a incercat cineva pana acum vreunul din micro-urile de la Eachine, adica QX80 sau QX90.

Azi mi-a sosit kit-ul de QX80, acum sunt in proces de asamblare, dupa care pot reveni cu mai multe pareri.
Prima concluzie: fata de QX90, QX80 vine neasamblat, iar cadrul de carbon necesita putin smirgheluire, dupa care se asambleaza usor. Nu sunt cine stie ce drone performante, dar la cat costa isi merita banii.
0

#2 Useril este offline   ap0calyps 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 27-October 16
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Drone de racing

Postat 28 October 2016 - 01:02 PM

salut, ai luat modelul cu receptor pe dsm2?
0

#3 Useril este offline   bobbi 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 64
  • Inregistrat: 25-December 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 November 2016 - 05:27 PM

L-am luat cu Frsky, deoarece am un 9x cu modul DJT.

Intre timp mi-a venit si l-am asamblat. Cum am mai patit cu alte cadre din China, necesita ceva slefuire carbonul, altfel nu intra piesele una intr-alta.
Motoarele au axul putin mai mare decat la modelul QX90, discutiile erau ca asa exista un risc mai mare de indoire a axului la un impact puternic.

Intre timp am comandat si mi-a sosit cadrul de QX90 si motoare Chaoli 8520 (tot 1S).

Astfel, configuratia actuala este QX90 + Chaoli 8520, de care sunt foarte multumit. Poate doar mi se pare, dar este putin mai stabil in hover si mai agil in manevre.Desigur, stabilitatea se poate ajusta si din trim din TX, insa obiectivul e ca quadul sa fie cat mai stabil din asamblare.
De asemenea, QX80 nu are prindere pentru baterie, foloseam velcro. In schimb QX90 foloseste banda elastica si bateria este tinuta de picoarele de aterizare (care pot fi eliminate pentru a mai salva 1g).

Pasul urmator: comanda pe drum de controller cu RX incorporat, asta ar trebui sa reduca ceva din masa.
0

#4 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 30 December 2016 - 08:04 AM

Voi ce baterii folositi? Eu am bateriile de la blade mqx si in 2 min sun mancate. Sunt de 600mah
Fly it, like you stole it!
0

#5 Useril este offline   bobbi 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 64
  • Inregistrat: 25-December 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 January 2017 - 10:08 PM

 RedDevil, la 30 December 2016 - 08:04 AM, a spus:

Voi ce baterii folositi? Eu am bateriile de la blade mqx si in 2 min sun mancate. Sunt de 600mah

Acum am trecut pe un QX95, motoarele sunt upgraded fata de cele stock, insa nu e diferenta mare ca putere/consum (Chaoli 8520 1S), iar ca baterii am de la 500mAh pana la 700mAh, inclusiv si stock-ul de 600mAh si inca cateva aftermarket de 600mAh.

Zbor prin casa lejer, fara FPV, cele de 600mAh ma tin cam 6 min, atat am setat alarma pe statie si cam tot atunci incepe sa palpaie led-ul pe drona.
Bateriile mai au dupa cam 3.6V, doar ca drona nu prea mai trage sub 3.5V.

E ceva cu bateriile alea, scoti prea putin, chiar si cu FPV si zbor sportiv.

PS: controllerul cu RX integrat a mai salvat cateva grame, insa nu am urmarit la baterie.

Aceasta postare a fost editata de bobbi: 22 January 2017 - 10:10 PM

0

#6 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 23 January 2017 - 07:20 PM

 bobbi, la 22 January 2017 - 10:08 PM, a spus:

Acum am trecut pe un QX95, motoarele sunt upgraded fata de cele stock, insa nu e diferenta mare ca putere/consum (Chaoli 8520 1S), iar ca baterii am de la 500mAh pana la 700mAh, inclusiv si stock-ul de 600mAh si inca cateva aftermarket de 600mAh.

Zbor prin casa lejer, fara FPV, cele de 600mAh ma tin cam 6 min, atat am setat alarma pe statie si cam tot atunci incepe sa palpaie led-ul pe drona.
Bateriile mai au dupa cam 3.6V, doar ca drona nu prea mai trage sub 3.5V.

E ceva cu bateriile alea, scoti prea putin, chiar si cu FPV si zbor sportiv.

PS: controllerul cu RX integrat a mai salvat cateva grame, insa nu am urmarit la baterie.


Eu ca rx folosesc frsky d4r-II caruia i-am scos pinii si mufa de telemetrie. Bateriile au 3 ani jumate si au sute de cicluri, dar si asa pe mqx tin cam 5 min.
Fly it, like you stole it!
0

#7 Useril este offline   icsss 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2085
  • Inregistrat: 16-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Aeromodelism

Postat 29 May 2017 - 05:13 PM

Despre QX90...

Mi-am cumparat recent un QX90 varianta cu receptor pentru frsky (merge si cu DJT) si dupa vreo 20 de zboruri pot spune ca face toti banii, vreo $77 la unmannedtechshop, dar il gasiti si pe HK, Amazon, etc.
Pe langa quad, pachetul vine si cu 2 motoare de schimb, 2 baterii de 600mAh si ceva elici de rezerva. Dpdv al calitatii componentelor folosite nu am nimic de reprosat, totul e asa cum te astepti, montat si gata de zbor.
Ansamblul FPV are un vTX de 25mw si o camera wide angle exceptionala. Range-ul video/rx nu mi-a facut probleme, dar l-am zburat doar in casa si prin curte.

Unul din marele avantaje e ca FC-ul foloseste Cleanflight, dar in RATE mi se pare cam prea agresiv, instabil as zice. Mai vedem dupa ce umblu la PID/Rate...
Timpul de zbor este undeva la putin peste 6 minute, iar pana in prezent a rezistat bine la crash-uri.

Alternative: http://blog.dronetre...rs-this-winter/
0

#8 Useril este offline   bobbi 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 64
  • Inregistrat: 25-December 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 May 2017 - 07:05 PM

Cand au aparut am luat un QX80, dupa care am mutat pe rand piesele pe QX90, iar in final pe QX95. Pentru ultimul am schimbat controllerul cu unul cu FrSky integrat (sa mai scad din greutate).
In prezent rulez Betaflight pe QX95. Inca nu sunt la nivelul de RATE, asa ca nu ma pot pronunta.

Cat despre pret, BG au acum promo cu 28USD cu FrSky, eu zic ca se merita. Daca nu as fi avut atatea piese, as mai fi luat unul.
0

#9 Useril este offline   icsss 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2085
  • Inregistrat: 16-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Aeromodelism

Postat 29 May 2017 - 10:28 PM

Asa-i, merita!
Am dat comanda :)
0

#10 Useril este offline   bobbi 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 64
  • Inregistrat: 25-December 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 May 2017 - 07:52 PM

Am luat-o razna, nu m-am putut abtine sa nu mai comand una :)
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro