Modelism - RHC Forum: 10 ani de forum (modelism) - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

10 ani de forum (modelism)

#1 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 September 2016 - 10:27 PM

Aruncand azi un ochi pe forum m-am prins ca am facut fix 10 ani de cand sunt user. Si cam tot atatia de modelism caci primele aeromodele le-am cumparat de la Sierra in august 2006.

Intai un elicoter Raven 40 (Walkera, mare porcarie) si o Cessna Artech (fantastic model).

Hehe, a trecut ceva timp de atunci .....
0

#2 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 26 September 2016 - 10:58 PM

Vezi postareastiganas, la 26 September 2016 - 10:27 PM, a spus:

Aruncand azi un ochi pe forum m-am prins ca am facut fix 10 ani de cand sunt user. Si cam tot atatia de modelism caci primele aeromodele le-am cumparat de la Sierra in august 2006.

Intai un elicoter Raven 40 (Walkera, mare porcarie) si o Cessna Artech (fantastic model).

Hehe, a trecut ceva timp de atunci .....

Si cum vezi forumul acum?
Cum vezi aeromodelismul acum?
Fata de acum 10 ani.
Ce s-a schimbat in bine? Si ce s-a schimbat in rau?
0

#3 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 September 2016 - 09:19 AM

Buna intrebare. Mi-am pus multe intrebari si am tot tras diverse concluzii. In primul rand fiind vorba de un hobby rata de intrari/iesiri e mare. Cei mai multi care descopera modelismul, dupa entuziasmul initial "modelismul e viata mea" se lasa dupa vreo doi ani.

Da, cum ziceam, e un hobby asa ca asta nu e un repros. Daca nu gasesti ceva nou/interesant dupa un timp e firesc sa te lasi. Primii ani ceva nou inseamna un model nou dar asta nu tine la nesfarsit, trebuie altceva care sa tina pasiunea vie.

Cat despre forum diferenta majora e de tendinta.

Acu 10 ani era pe UP acum e pe DOWN. Trendul e negativ si asta e destul de deprimant. Mie nu imi place mutarea postarilor de pe forum pe facebook (dar pe facebook e mult mai usor sa incarci pozele). Asadar se posteaza mai putin si membrii activi pare ca sunt mai putini. Explozia dronelor nu a avut pana acum un efect benefic (asa cum elicopterul PicoZ de supermarket a dus la un numar crescut de elicopteristi)

Nici macar certurile/injuraturile nu mai sunt ce au fost pe vremuri :) (asta o trec la schimbari de bine)


Vezi postareaFlying Buddha, la 26 September 2016 - 10:58 PM, a spus:

Si cum vezi forumul acum?
Cum vezi aeromodelismul acum?
Fata de acum 10 ani.
Ce s-a schimbat in bine? Si ce s-a schimbat in rau?

0

#4 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 27 September 2016 - 10:03 AM

Am lansat si eu un topic similar... :)

http://www.rhcforum....ulti-ani-pe-rhc

Dar n-as fi crezut ca ai aterizat aici asa mult timp dupa mine... :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#5 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 September 2016 - 10:37 AM

Asa e, un an inaintea mea si de doua ori mai multe postari. Unii fac modelism de cand erau in pantaloni scurti (dar nu au multi ani pe forum), eu numai de cand sunt pe forum, adica de 10 ani.

Poate ar trebui sa infintam un club (inca un club) - clubul celor care au peste 5 (sau 10 ani) de modelism :)
0

#6 Useril este offline   ivan alexandru 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 651
  • Inregistrat: 09-March 10
  • Gender:Male

Postat 27 September 2016 - 10:46 AM

dupa 6 ani de modelism...inca sunt la fel de atras si captivat..doar cu mai putin timp..iar acum si spatiu...dar de renuntat...nici vorba..
1:10 MST XS-Drift, Ford mustang cabrio Reely 1:10, Rc plane Piper J Cub 2.6m, Traxxas E-MAXX brushless, Axial SCX 10
0

#7 Useril este offline   Zeus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2455
  • Inregistrat: 15-January 09
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 27 September 2016 - 12:23 PM

Doar ca pe facebook e greu sa vinzi si sa cumperi, sectiunea vanzari e pe primul loc.
Why Drink and Drive,When you can Smoke and Fly?
0

#8 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 27 September 2016 - 01:15 PM

La multi ani mestere. Sa ne traiesti si sa fii fericit.
0

#9 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 27 September 2016 - 05:03 PM

1.Legat de forum nu inteleg o chestie. Daca nu se mai doreste sa se investeasca in el de ce nu se vinde? Spre binele hobby-ului daca owner-ul nu mai vrea/poate sau considera ca nu face sens sa investeasca atunci sa il vanda si poate cine il ia va baga bani in el sa aduca niste schimbari care sa si atraga mai multi utilizatori, trafic, etc.
2.Forumurile din afara sunt mai specializatie si lumea s-a mutat acolo, rcgroups si flyinggiants sunt de referinta dar asta nu impiedica sa vorbim si noi aici.
3.Romanii vor scandal in general, e greu pe forum sa ai discutii constructive.
4.Iubesc acest hobby, acum cat ma va tine sa vedem, am inceput acum 2 ani si jumate, pot sa zic ca azi sunt mai disperat dupa hobby decat eram chiar si in prima zi.
5.Avem nevoie de competitii cat mai multe in aeromodelism, sunt motivatoare pentru oameni ca sa tii aprinsa flacara. Nu vorbesc aici de bani in premii, nu ne intereseaza chestia asta, vrem competitiile pentru ca ne ajuta sa fim mai buni, ne motiveaza sa ne antrenam, ne intalnim cu totii unde socializam, bem o bere, radem impreuna.
6.Putem ajuta magazinele din Romania de profil sa vanda mai mult daca si ele ne ajuta pe noi :).

Lista continua...
0

#10 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2375
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 27 September 2016 - 08:08 PM

Vezi postareaFlying Buddha, la 27 September 2016 - 05:03 PM, a spus:

1.Legat de forum nu inteleg o chestie. Daca nu se mai doreste sa se investeasca in el de ce nu se vinde? Spre binele hobby-ului daca owner-ul nu mai vrea/poate sau considera ca nu face sens sa investeasca atunci sa il vanda si poate cine il ia va baga bani in el sa aduca niste schimbari care sa si atraga mai multi utilizatori, trafic, etc.
2.Forumurile din afara sunt mai specializatie si lumea s-a mutat acolo, rcgroups si flyinggiants sunt de referinta dar asta nu impiedica sa vorbim si noi aici.
3.Romanii vor scandal in general, e greu pe forum sa ai discutii constructive.
4.Iubesc acest hobby, acum cat ma va tine sa vedem, am inceput acum 2 ani si jumate, pot sa zic ca azi sunt mai disperat dupa hobby decat eram chiar si in prima zi.
5.Avem nevoie de competitii cat mai multe in aeromodelism, sunt motivatoare pentru oameni ca sa tii aprinsa flacara. Nu vorbesc aici de bani in premii, nu ne intereseaza chestia asta, vrem competitiile pentru ca ne ajuta sa fim mai buni, ne motiveaza sa ne antrenam, ne intalnim cu totii unde socializam, bem o bere, radem impreuna.
6.Putem ajuta magazinele din Romania de profil sa vanda mai mult daca si ele ne ajuta pe noi :).

Lista continua...

Excelent spus Bogdan!!
Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

#11 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 September 2016 - 09:17 PM

Forumul e facut de noi, cei care postam.

Postam - forumul e viu, nu postam - forumul e mort. Proprietarul forumul detine domeniul, a platit cateva licente si plateste hostingul, ce ar putea sa faca mai mult de atat pentru noi ?

Ar putea sa faca o gramada de chestii nasoale ca sa-si scoata cheltuielile - gen reclame ca-n libertatea sau sa ne vanda - dar nu face asta si eu sunt mai mult decat mutumit.

Softul are limitari, nu poti posta poze in nestire si oricat de mari, eu zic ca e bine, putina disciplina/munca nu strica.

Cu alte cuvinte forumul este exact atat de bun si activ pe cat suntem noi.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 27 September 2016 - 09:53 PM

0

#12 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 27 September 2016 - 11:08 PM

Vezi postareastiganas, la 27 September 2016 - 09:17 PM, a spus:

Forumul e facut de noi, cei care postam.

Postam - forumul e viu, nu postam - forumul e mort. Proprietarul forumul detine domeniul, a platit cateva licente si plateste hostingul, ce ar putea sa faca mai mult de atat pentru noi ?

Ar putea sa faca o gramada de chestii nasoale ca sa-si scoata cheltuielile - gen reclame ca-n libertatea sau sa ne vanda - dar nu face asta si eu sunt mai mult decat mutumit.

Softul are limitari, nu poti posta poze in nestire si oricat de mari, eu zic ca e bine, putina disciplina/munca nu strica.

Cu alte cuvinte forumul este exact atat de bun si activ pe cat suntem noi.

Cum zice seful meu, I'm not buying this.
Sorry dar chiar nu sunt Ok cu explicatia data.
Vezi un pic la rcgroups si flyinggiants cam cat investesc in tot felul de activitati, interviuri, moderatorii acolo chiar fac super treaba, etc. La noi sectiunea de vanzari e lasata in plata domnului de 2 ani jumate de cand m-am apucat eu de acest hobby, nu se doreste nimic sa se faca.
Deci am inteles, e doar nostalgie cu forumul si de aceea nu se vinde, np.
Cat despre upgrade-uri sau chestii noi, nici vorba, ramane doar o istorie in istoria forumurilor, moderatorii sunt de imagine, etc.
Nu e problema, nu ma deranjeaza, face loc la alte forumuri, grupuri de pe facebook, etc.
0

#13 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 28 September 2016 - 09:43 AM

Nu stiu FG, dar rcgroups tinde sa devina "vandut" sponsorilor majori, nu mai poti scrie nimic "decent" de HK sau DJI acolo, ca esti banat.

Moderatorii sunt nuli pe rcgroups, moderarea este zero, nu intervine nimeni daca un topic nu este raportat, si nu are ceva grav, cu rasism sau sa se lege de sponsorii din gold circle.

Cu vanzarile aici sunt un pic de acord... daca as putea sa le scot din pagina de what's new, chiar nu as mai avea treaba cu ele...
Chiar nu pricep cat de greu sa fie sa imi apara la what's new doar din subforumurile unde sunt abonat... :unsure:

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 28 September 2016 - 09:44 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#14 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 28 September 2016 - 11:51 AM

Vezi postarearenatoa, la 28 September 2016 - 09:43 AM, a spus:

Nu stiu FG, dar rcgroups tinde sa devina "vandut" sponsorilor majori, nu mai poti scrie nimic "decent" de HK sau DJI acolo, ca esti banat.

Moderatorii sunt nuli pe rcgroups, moderarea este zero, nu intervine nimeni daca un topic nu este raportat, si nu are ceva grav, cu rasism sau sa se lege de sponsorii din gold circle.

Cu vanzarile aici sunt un pic de acord... daca as putea sa le scot din pagina de what's new, chiar nu as mai avea treaba cu ele...
Chiar nu pricep cat de greu sa fie sa imi apara la what's new doar din subforumurile unde sunt abonat... :unsure:

FG mi se pare super misto.
Nah, chestia cu reclama si cu banii e simpla, mai exista ceva in ziua de azi care sa nu fie considerat un business? Acum ca se cenzureaza sau sterge inseamna ca nu s-au facut plangerile unde trebuie.
0

#15 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 September 2016 - 07:39 PM

Cu vanzarile s-a tot discutat si am auzit ca a fost un plan sa le separe cumva de restul forumului.

Sunt un pic sacaitoare dar daca nu te intereseaza inveti sa le ignori foarte usor, chestia a ca pe toti ne intereseaza si e greu sa le ignori :)

Pot paria ca indiferent cum ar fi reformat/schimbat/imbunatatit forumul activitatea tot aia o sa fie.

Cat despre moderatori... moderatorii ideali nu se vad si nu e nevoie de ei. Doriti moderatori postaci pe post de animatori? sa para forumul mai insufletit.

Lasand poantele la o parte intradevar echipa de moderare ar trebui primenita, unii nu au mai dat pe aici de multisor (fara repros, si pentru moderatori e tot un hobby)

Vezi postarearenatoa, la 28 September 2016 - 09:43 AM, a spus:

Cu vanzarile aici sunt un pic de acord... daca as putea sa le scot din pagina de what's new, chiar nu as mai avea treaba cu ele...
Chiar nu pricep cat de greu sa fie sa imi apara la what's new doar din subforumurile unde sunt abonat... :unsure:

0

#16 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 28 September 2016 - 08:04 PM

Doar patru moderatori sunt inactivi, restul au intrat si azi pe forum.
Imagine atasata: moderatori.png


Insa parca ar trebui un moderator doar pentru vanzari... regula cu up-ul nu e respectata.
0

#17 Useril este offline   mvpricop 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1424
  • Inregistrat: 08-February 06

Postat 28 September 2016 - 08:27 PM

Vezi postareastiganas, la 27 September 2016 - 09:19 AM, a spus:

Nici macar certurile/injuraturile nu mai sunt ce au fost pe vremuri :) (asta o trec la schimbari de bine)



La multi ani de 10 ani!


Negative
Acele certuri au indepartat oameni care au avut sau inca au cate ceva de spus in modelism.
Observ ca si "raii" si "bunii" din legendarele certuri s-au dat la o parte.
Uneori la anumite competitii nu anuntam in mod special (postam dupa, minimal), ca sa nu ne strice unii fragilele evenimente.

Potential pierdut
Nesincronizarea cu FRMd poate nu a diminuat puterea forumului, dar nici nu l-a stimulat.
FRMd ar fi putut sa creasca (pe sine si rhc) doar printr-o promovare simpla a faptelor, fara prea multe comentarii.
In Bulgaria federatia e activa pe forum, cu tot ce trebuie.

Maturizare
Multi s-au maturizat dpdv modelism (in cei 14 ani) si nu simt nevoia sa mai discute in van.
Isi fac bine placerea de zburator liber sau "inregimentat" si prefera intalnirile pe viu.
De aici si senzatia de declin al forumului.


Acuma forumul e in "declin", dar poate in cativa ani avem altceva.
Depinde de ce mode mai apar. ;)
Chestii noi la aero: F5B, F3K. Sunt capitole bine reprezentate in realitate si pe forum.
La navo si auto nu comentez, iar racheto nu intra in discutie.
Exista ARA, are competitii, evenimente, discutii...


Singura ingrijorare este legata de existenta forumului, in rest, oportunitati sunt.


Oricum, de 10-11 ani intru aproape zilnic pe forum de cel putin doua ori, chiar daca nu inteleg mereu ce se intampla, din cauza vitezei. ;)
Cu sau fara de motor,
Io le zbor pentru popor!

Schaum vor dem Mund,
Und Papier fuer der Fund!
0

#18 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 29 September 2016 - 10:49 AM

Eu de unul singur imi amintesc, cu regret... :) care aparent s-a lasat ca nu a mai suportat atmosfera din acele vremuri... Calin, aka Kriminel :)
Si bine a facut, a putut sa se concentreze pe alt hobby mai serios, la care acum culege roadele ! vorbesc de afacerea cu imprimante 3D, are un topic pe undeva pe aici...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#19 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 29 September 2016 - 01:31 PM

A plecat Marinaru. Valteras, Zod, Florin 100% si alti monstri sacri se arata rar. Mari suflete, mari caractere. Consider asta o imensa pierdere.
Doar sectia vanzari este foarte animata.

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 29 September 2016 - 01:33 PM

0

#20 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 September 2016 - 06:54 PM

Sectia vanzari e cea mai animata intradevar. Multi sunt nemultumiti de asta si au mers pana la a propune interzicerea vanzarilor sau reguli foarte dure (fara up).

Eu zic ca vanzarile sunt o parte esentiala a forumului si nu il strica cu nimic, din contra. Unde vreti sa vindem/scimbam modelele? Pe OLX?

OK, unii sunt enervanti, au 10 chestii la vanzare (de regula scumpe rau si neinteresante) si de ani de zile dau up cu constinciozitate saptamanal, si pe mine ma irita. Dar prefer oricand putina iritare unei politii excesive.

Legendarele certuri s-au cam dus, Valteras, Zod, Florin 100% posteaza mai rar dar nu a inceput si nu se termina cu ei (sau cu noi) modelismul in RO. Au aparut (reaparut) destui care merita urmariti.

De pilda mantraro cu modelele scale din hartie are niste constructii fenomenale. Face modelism de o viata dar abia de curand a inceput sa scrie serios pe forum.
http://www.rhcforum....n-depronhartie/

Cine stie, poate o sa (re)apara si marinaru.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 29 September 2016 - 06:54 PM

0

#21 Useril este offline   mvpricop 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1424
  • Inregistrat: 08-February 06

Postat 29 September 2016 - 09:04 PM

Valteras nu e cu cearta, dar nu-l provocati, ca nu se stie niciodata. ;)
Cu sau fara de motor,
Io le zbor pentru popor!

Schaum vor dem Mund,
Und Papier fuer der Fund!
0

#22 Useril este offline   florin100% 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2685
  • Inregistrat: 20-June 06

Postat 01 October 2016 - 10:46 AM

Va salut!
Nu a disparut nimeni stati linistiti :). Zburam la fel de mult ca in prima zi si tot impreuna. Am implinit si eu 10 ani de cand fac modelism :D. Am ajuns la faza in care trebuie sa ma concentrez un pic pe cariera. Dupa asta voi reveni in forta si pe forum.
Zod nu mai intra pentru ca el majoritatea timpului e la munca, iar la munca are ip-ul banat (nu se stie de ce...). A zis ca a vorbit si tot nu s-a facut nimic. Ar fi frumos daca s-ar putea rezolva :).

Sa auzim de bine!
Florin
:drinks:
"Odata ce ai gustat din mirajul zborului, nu vei mai putea merge pe pamant decat cu ochii ridicati spre cer"


Team Aeropower

0

#23 Useril este offline   Radu_ 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1784
  • Inregistrat: 13-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 01 October 2016 - 11:41 PM

Ce chestie...nu mi-am pus problema inca. Si eu am ceva ani. Este drept ca sunt mai putin activ, dar de citit, citesc in fiecare zi ce ma intereseaza pe forum.
Invata repede si aplica...tot repede!
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro