Modelism - RHC Forum: ajutor achizitie combo brushless - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

ajutor achizitie combo brushless

#1 Useril este offline   cataistra 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 30-August 16
  • Gender:Male

Postat 09 September 2016 - 01:26 PM

Buna ziua.
E prima oara cand scriu pe acest forum, si as avea nevoie de un sfat pentru achizitia unui combo. Am un automodel cumparat de curand de la Speed RC si anume Linkul meu. Doresc sa trec pe brushlees si am gasit ceva pe unele site-uri, problema e ca nu ma cam pricep la asa ceva, din acest motiv apelez la dumneavoastra.
Multumesc.

Aceasta postare a fost editata de aiurica: 10 September 2016 - 10:32 AM

0

#2 Useril este offline   mizzone 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2180
  • Inregistrat: 07-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 September 2016 - 05:00 PM

Vezi postareacataistra, la 09 September 2016 - 01:26 PM, a spus:

Buna ziua.
E prima oara cand scriu pe acest forum, si as avea nevoie de un sfat pentru achizitia unui combo. Am un automodel cumparat de curand de la Speed RC si anume Linkul meu. Doresc sa trec pe brushlees si am gasit ceva pe unele site-uri, problema e ca nu ma cam pricep la asa ceva, din acest motiv apelez la dumneavoastra.
Multumesc.

...va salut!
am o nedumerire...de ce nu apelati tot la cei de la care l-ati achizitionat?...
Bafta si minuni!

Aceasta postare a fost editata de aiurica: 10 September 2016 - 10:32 AM


"...NU TREBUIE CONFUNDAT ADEVARUL CU PAREREA MAJORITATII..."-Jean Cocteau
"...DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, CADAVRELE DUSMANILOR TAI" -citat : -Sun Tzu -ARTA RAZBOIULUI

"...cine nu are timp, nu invinge niciodata"-Antoine de Saint d'Exupery

"Cuvintele sincere nu sunt niciodata placute, cuvintele placute nu sunt niciodata sincere" -Lao Tze

"...esential in existenta unui om ca mine este ceea "ce" GINDESTE si "cum" GINDESTE, si NU ceea ce FACE si ce SIMTE."-Albert Einstein-BUCURIA GINDIRII

NOTA: daca, intimplator sau nu, unele cuvinte sau elemente de sintaxa din postarile mele comporta dificultati de compilare pentru unii cititori, sint disponibile scurte seminarii de dezvoltare a perceptiei si comunicarii interpersonale.
de asemenea, RECOMANDAM IMPERATIV celor care se cred indreptatiti sa corecteze modul de redactare al textelor un scurt curs de ISTORIE LINGVISTICA, precum si consultarea unui Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie.
0

#3 Useril este offline   Zeus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2455
  • Inregistrat: 15-January 09
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 09 September 2016 - 05:10 PM

1. In primul rand cosul e gol.
2. Daca ai diferentiale si planetare bune, poti pune brushless.
3. Orice combo este bun de 9t in sus. Recomandat ar fi un 13.5 t
Sau un 2700-3000 kv.
4. Nu incerca 3s ca rupi masina in 5 min maxim.
6. Un combo te ajunge aproximativ 300 ron.
Succese.
Why Drink and Drive,When you can Smoke and Fly?
0

#4 Useril este offline   cataistra 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 30-August 16
  • Gender:Male

Postat 10 September 2016 - 12:28 AM

Vezi postareaZeus, la 09 September 2016 - 05:10 PM, a spus:

1. In primul rand cosul e gol.
2. Daca ai diferentiale si planetare bune, poti pune brushless.
3. Orice combo este bun de 9t in sus. Recomandat ar fi un 13.5 t
Sau un 2700-3000 kv.
4. Nu incerca 3s ca rupi masina in 5 min maxim.
6. Un combo te ajunge aproximativ 300 ron.
Succese.


Salut.
Multumesc pentru ajutor.

Aceasta postare a fost editata de aiurica: 10 September 2016 - 10:32 AM

0

#5 Useril este offline   Zeus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2455
  • Inregistrat: 15-January 09
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 10 September 2016 - 06:56 AM

Nu. Eventual poti completa profilul la tine, locatie... ani...

Aceasta postare a fost editata de Zeus: 10 September 2016 - 06:57 AM

Why Drink and Drive,When you can Smoke and Fly?
0

#6 Useril este offline   Octavian_B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 733
  • Inregistrat: 01-October 14
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Automodelism, aeromodelism, cilism montan.

Postat 13 September 2016 - 03:19 PM

Eu as merge pe un motor clasa 540 de 13.5T brushless si baterie LiPo 2S. Motor mai mare nu cred ca are rost sa pui, caci pe primul meu automodel, cand am trecut de la motor brushed la unul brusless de 13.5T, indoiam frecvent planetarele fata, daca aterizam cu rotile virate si cu motorul in sarcina. E bine sa pui pe motor si un radiator sau un ventilator, caci se va incalzi bine, avand in vedere diametrul rotilor. In rest, mult noroc si distractie!
Tekno SCT410.3
Team Associated SC5M
Losi Rock Rey
HB-HPI D216
0

#7 Useril este offline   cataistra 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 30-August 16
  • Gender:Male

Postat 03 November 2016 - 12:33 PM

Vezi postareaOctavian_B, la 13 September 2016 - 03:19 PM, a spus:

Eu as merge pe un motor clasa 540 de 13.5T brushless si baterie LiPo 2S. Motor mai mare nu cred ca are rost sa pui, caci pe primul meu automodel, cand am trecut de la motor brushed la unul brusless de 13.5T, indoiam frecvent planetarele fata, daca aterizam cu rotile virate si cu motorul in sarcina. E bine sa pui pe motor si un radiator sau un ventilator, caci se va incalzi bine, avand in vedere diametrul rotilor. In rest, mult noroc si distractie!


Salut.
Am cumparat un motor brushless 12T si un acumulator LiPo 2s 6000 mAh, dar nu am apucat sa montez motorul(cu toate insistentele copilului ^_^ ). M-am gandit ca pe motor sa ii pun radiatorul de pe actualul motor brushed 550 daca s-o potrivi. Planetarele par ok la prima vedere, daca o sa am probleme am sa vorbesc cu baietii de unde am cumparat masinuta sa imi dea ceva mai rezistent. Fiind nou in acest domeniu, nu stiu care e diferenta concreta intre 12T si 13.5T, daca am facut o alegere buna sau nu am sa vad in momentul in care montez motorul si sper sa si functioneze :). Am atasat caracteristicile motorului. Multumesc pentru sfaturi si recomandari.

Fisiere atasate


0

#8 Useril este offline   Octavian_B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 733
  • Inregistrat: 01-October 14
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Automodelism, aeromodelism, cilism montan.

Postat 03 November 2016 - 04:07 PM

Comboul este foarte bun pentru configuratia aleasa de tine. Trebuie doar sa fi cu "ochii" pe temperatura motorului si daca vezi ca se incinge pe la 90+ grade, nu te grabi sa-l schimbi, ci schimba pinionul cu altul cu cativa dinti mai putini. ESC-ul este chiar bun, am avut si eu unul din asta si nu am avut nici o problema cu el. Diferenta dintre motorul tau cu 12T si unul de 13.5T nu prea este, amandoua au aptoximativ aceleasi specificatii, neluand in calcul comparatia dintre motoarele low cost si cele high cost. Pune pe masina comboul si iesi la joaca cu fiul tau. Nu te astepta de la acest automodel la performantele unuia ce costa 1500+lei, bucura-te de tot ce-ti ofera el, este suficient ca sa te distrezi de minune!
Tekno SCT410.3
Team Associated SC5M
Losi Rock Rey
HB-HPI D216
0

#9 Useril este offline   cataistra 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 30-August 16
  • Gender:Male

Postat 03 November 2016 - 04:24 PM

Vezi postareaOctavian_B, la 03 November 2016 - 04:07 PM, a spus:

Comboul este foarte bun pentru configuratia aleasa de tine. Trebuie doar sa fi cu "ochii" pe temperatura motorului si daca vezi ca se incinge pe la 90+ grade, nu te grabi sa-l schimbi, ci schimba pinionul cu altul cu cativa dinti mai putini. ESC-ul este chiar bun, am avut si eu unul din asta si nu am avut nici o problema cu el. Diferenta dintre motorul tau cu 12T si unul de 13.5T nu prea este, amandoua au aptoximativ aceleasi specificatii, neluand in calcul comparatia dintre motoarele low cost si cele high cost. Pune pe masina comboul si iesi la joaca cu fiul tau. Nu te astepta de la acest automodel la performantele unuia ce costa 1500+lei, bucura-te de tot ce-ti ofera el, este suficient ca sa te distrezi de minune!


Multumesc.
0

#10 Useril este offline   Zeus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2455
  • Inregistrat: 15-January 09
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 03 November 2016 - 11:25 PM

Sa ai grija cand montezi motorul, pinionul sa aibe distanta de o foaie de hartie intre pinion si spur.. Esc-ul e la limita cu 60A, motorul consuma foarte mult dar de inceput este k. Un motor de 10T era perfect. Consuma si mai putin, pe la jumatate aproape.
Why Drink and Drive,When you can Smoke and Fly?
0

#11 Useril este offline   Octavian_B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 733
  • Inregistrat: 01-October 14
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Automodelism, aeromodelism, cilism montan.

Postat 04 November 2016 - 07:48 AM

Vezi postareaZeus, la 03 November 2016 - 11:25 PM, a spus:

Sa ai grija cand montezi motorul, pinionul sa aibe distanta de o foaie de hartie intre pinion si spur.. Esc-ul e la limita cu 60A, motorul consuma foarte mult dar de inceput este k. Un motor de 10T era perfect. Consuma si mai putin, pe la jumatate aproape.

Esti sigur ca un motor de 10T consuma mai putin decat unul de 12T? Dupa cate stiu eu, un motor de 10T, construit in aceeasi tehnologie, consuma cu cel putin 30-40% mai mult decat unul de 12T! Explicatia: cu cat mai putine spire de faza are un motor (10T= 10 spire pe faza, 12T= 12 spire pe faza), cu atat impedanta fazelor este mai mica, inductanta este si ea mai mica si deci va conduce un curent mai mare, la aceeasi tensiune data de alimentare ;) Viceversa are loc cu cat numarul de spire pe faza este mai mare :D
De aceea eu am si recomandat un motor de 13.5T, care este mult mai apropiat de cel de 12T ales!
Tekno SCT410.3
Team Associated SC5M
Losi Rock Rey
HB-HPI D216
0

#12 Useril este offline   Zeus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2455
  • Inregistrat: 15-January 09
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 05 November 2016 - 01:52 AM

Asa este, ai dreptate. Dar eu am un speed pasion v3 de 10T si are consum 26A.
Why Drink and Drive,When you can Smoke and Fly?
0

#13 Useril este offline   cataistra 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 30-August 16
  • Gender:Male

Postat 07 November 2016 - 03:12 PM

Salut tuturor. In acest weekend am reusit sa montez combo-ul. Am iesit cu baiatul la o tura intr-o parcare si am testat masina. E diferenta mare intre ce am pus acum si ce avea. Multumesc pentru sfaturi si recomandari.
P.S.- Nu stiu cum a ajuns o pietricica intre pinion si spur si mi-a tocit zimtii, dar nu-i problema, de-abia m-am invatat sa umblu in ea:))
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro