Modelism - RHC Forum: router cnc buget limitat ... - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

router cnc buget limitat ... incercam ...sa vedem ce iese

#31 Useril este offline   shotgunx 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 22-October 18
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 02 November 2018 - 01:56 PM

Vezi postareaElicopter, la 02 November 2018 - 01:20 PM, a spus:

Depinde ce suma se doreste a investi in lucrare , cu 1000 de euro poate iti iei o electronica cat de cat , dar nu cred , motoarele servo sunt undeva pe la 1500 euro , mai ai nevoie de min 500 euro pentru spindle , ghidaje , daca folosesti rotunde , sau v-grove , sau cu rulmenti , sau profilate ...si astea costa ceva , suruburi cu bile , te duc toate pe la 1000 euro , sau daca se doreste versiune mai ieftina pe la 500 euro , dar balangae din toate imbinarile .
Fierul , si ala merge pe la 500 euro ...
Oricum asta este un calcul in mare , nu reflecta chiar toate componentele necesare , mai ar fi cabluri , cutie , controler , port cabluri , senzori de proximitate , care si alea costa bani .


Pentru moment imi trebuie o varianta viabila pentru constructie/achizitie partea mecanica .
As merge pe constructie din fier sudata si rectificata (partial demontabil, sa nu fie o structura unitara), ghidaje Rexroth cu patine , surub , motoare servo . Freza e apoi .
0

#32 Useril este offline   alexdumi 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 10-December 09

Postat 03 November 2018 - 06:01 PM

Cu toate ca sunt nou si nu am experienta celor care au scris mai sus , pot sa iti spun ca in primul rand trebuie sa stii foarte bine ce vrei sa faci cu masina si ce dimensiuni vrei sa tai tu cu ea.
Cam cea mai uzuala dimensiune de pentru lemn este "4 x 8 " adica 1220 x 2740 de la dimensiunile de placaj. acrilatele (plasticele ) au dimensiuni de 1x 2 minim . stabileste asta in primul rand si pe urma te gandesti la tipologia constructiei : - suruburi , patine , cremaliere , motoare de frezare etc.....

Masina din topic are curse de 810 mm x 400 x 140 mm ( pe z se mai pot castiga in 20 mm prin mutarea placi motorului ) - e la mine masina si poti sa o vezi cand ai drum prin bucuresti.
0

#33 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 04 November 2018 - 11:54 PM

Vezi postareashotgunx, la 02 November 2018 - 08:52 AM, a spus:

Problema e ca nu construieste nimeni la cheie si apoi sa masori si sa vezi daca merge(la preturi decente pentru mine), iar daca ai dat un avans cat de cat substantial , iar abaterile la final sunt mari , care ar fi solutia ? Cam niciuna , decat niste draci in plus , aici nu stiu cum pot identifica calitatea .
As vrea sa tai in general lemn , dar sa suporte si prelucrare usoara in metal , fara precizie prea mare 0.2 fiind ok in acest moment . Cu mici adaptari sa suporte o imprimanta 3D , fara sa urmaresc viteza de imprimare , dar sa mearga .
Greutatea nu este o problema , decat la transport , spatiul disponibil fiind pe o placa la parter de 8x4,5 , dar nu am acces decat o usa sau un geam de 2000x1400 , dar e cam greu de manipulat ceva la 500 kg .
Poate este o utopie , dar constructia mesei o vad in etapele urmatoare :
- constructia suporturilor laterale pentru axele liniare pe X, inclusiv picioarele mesei din teava/profil , sudare , apoi rectificare si gaurire . Completarea mesei cu elementele transversale , la fel gaurite si rectificate .
- asambarea , poate cu putin noroc sa folosesc si o masina de masurat 3D mobila sa fac planeitatea , ajustarile fiind facute cu cale si prinderea in suruburi
- montarea axelor liniare , Y si Z
Probabil o sa fie cea mai buna gluma auzita anul asta , dar din acest motiv am cerut pareri , pentru a fi corectat .
Scuze pentru limbajul atehnic .


Abaterea de 0.2 mm este un lucru care simplifica costurile masinii. Se foloseste cremaliera in loc de suruburi iar sinele pot fi sprijinite (mai ieftine decat cele profilate). Am auzit si de ghidaje pe role cu precizii in apropiere de 0.2 mm. Trebuie sa spui ce curse utile trebuie sa aiba masina. Iar termenul de ''rectificare'' este folosit in alte situatii decat ce ai tu nevoie; probabil ''prelucrare'' este un termen mai generic si mai potrivit. Daca piesele pe care vrei sa le prelucrezi nu ar depasi 600 mm/400 mm atunci poti cumpara direct de pe Ebay un router 6040. DE exemplu: https://www.ebay.co....&frcectupt=true
0

#34 Useril este offline   shotgunx 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 22-October 18
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 05 November 2018 - 10:21 AM

Vezi postareasteelmind, la 04 November 2018 - 11:54 PM, a spus:

Abaterea de 0.2 mm este un lucru care simplifica costurile masinii. Se foloseste cremaliera in loc de suruburi iar sinele pot fi sprijinite (mai ieftine decat cele profilate). Am auzit si de ghidaje pe role cu precizii in apropiere de 0.2 mm. Trebuie sa spui ce curse utile trebuie sa aiba masina. Iar termenul de ''rectificare'' este folosit in alte situatii decat ce ai tu nevoie; probabil ''prelucrare'' este un termen mai generic si mai potrivit. Daca piesele pe care vrei sa le prelucrezi nu ar depasi 600 mm/400 mm atunci poti cumpara direct de pe Ebay un router 6040. DE exemplu: https://www.ebay.co....&frcectupt=true


Asa cum cred ca am zis , daca diferenta de pret este mare , pentru anumite praguri , se pot ajusta tintele . As vrea un utilaj relativ optimizat , in care sa nu fie focusata o anumita catacteristica , iar restul sa fie pe acolo .
Ca sa dau un exemplu nu vreau niste ghidaje foarte bune si o poctitoare de masina de frezare , ca sa ne incadram intr-un buget virtual .
La fel si dimensiunea , nu stiu daca exista de exemplu sine standard de 2000 si de 3000 , iar diferenta de pret este mare se poate ajusta X la 1800 sau in zona .

"Masina din topic are curse de 810 mm x 400 x 140 mm ( pe z se mai pot castiga in 20 mm prin mutarea placi motorului ) - e la mine masina si poti sa o vezi cand ai drum prin bucuresti."
Este foarte posibil sa trec sa o vad daca nu sunt probleme , eu sunt din Pitesti .
0

#35 Useril este offline   alexdumi 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 10-December 09

Postat 05 November 2018 - 09:41 PM

Vezi postareashotgunx, la 05 November 2018 - 10:21 AM, a spus:

"Masina din topic are curse de 810 mm x 400 x 140 mm ( pe z se mai pot castiga in 20 mm prin mutarea placi motorului ) - e la mine masina si poti sa o vezi cand ai drum prin bucuresti."
Este foarte posibil sa trec sa o vad daca nu sunt probleme , eu sunt din Pitesti .

asa cum am spus poti trece cand ai drum prin bucuresti... eu sunt plecat pana pe 13-14 noiembrie ... dupa cu cea mai mare placere.

Poti gasi multe din componente si la terti care nu le mai folosesc in anumite proiecte si le poi prinde la preturi bune.

si pe mine ma bate gandul sa imi fac o noua masina router , dar eu am plecat dupa urmatoarele target-uri :
- dimensiune taiere utila ( 1300x 2500 ) si ce vei taia preponderend - lemn acrilate ( precizie la 0.6-0.10 ) - punct in care poti alege : cremaliera sau suruburi
- viteza de miscare ( aici se coreleaza cu motorul de frezare - daca e prea slab nu poti avea viteza mare de taiere si viceversa) . de aici alegi cremaliere sau suruburi
- motor de frezare

restul lucrurilor se fac pe parcursul proiectarii.

Pentru aluminiu si metale clar o freza verticala cu surb si patine - precizie mare , viteza mica ....

Prioriteaza cumva ce doresti sa faci cu masina.
0

#36 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 05 November 2018 - 10:28 PM

Vezi postareashotgunx, la 05 November 2018 - 10:21 AM, a spus:

Asa cum cred ca am zis , daca diferenta de pret este mare , pentru anumite praguri , se pot ajusta tintele . As vrea un utilaj relativ optimizat , in care sa nu fie focusata o anumita catacteristica , iar restul sa fie pe acolo .
Ca sa dau un exemplu nu vreau niste ghidaje foarte bune si o poctitoare de masina de frezare , ca sa ne incadram intr-un buget virtual .
La fel si dimensiunea , nu stiu daca exista de exemplu sine standard de 2000 si de 3000 , iar diferenta de pret este mare se poate ajusta X la 1800 sau in zona .

"Masina din topic are curse de 810 mm x 400 x 140 mm ( pe z se mai pot castiga in 20 mm prin mutarea placi motorului ) - e la mine masina si poti sa o vezi cand ai drum prin bucuresti."
Este foarte posibil sa trec sa o vad daca nu sunt probleme , eu sunt din Pitesti .


Sa-ti spun cum inteleg eu ca vrei tu sa faci. Vrei sa faci o mancare, dar nu stii daca va fi friptura cu cartofi, paste sau pizza. Asa ca incepi sa cauti cea mai "optima" ceapa, cea mai "optima" carne", cei mai"optimi" cartofi , etc, in speranta ca vei avea un fel de mancare care sa aiba si gust de friptura, si gust de paste, si gust de pizza, etc. Nu functioneaza asa. Trebuie sa DECIZI ce gust vrei, cu claritate, dupa care te apuci de "cules" ingredientele. Din punct de vedere costuri, este clar ca 1 mp de masina costa cam 80% din 2 mp de masina, iar 2mp de masina costa cam 80% din 3 mp de masina. Nu te sfatuiesc sa mergi "la mai multe capete".
0

#37 Useril este offline   shotgunx 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 22-October 18
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 07 November 2018 - 09:22 PM

Vezi postareasteelmind, la 05 November 2018 - 10:28 PM, a spus:

Sa-ti spun cum inteleg eu ca vrei tu sa faci. Vrei sa faci o mancare, dar nu stii daca va fi friptura cu cartofi, paste sau pizza. Asa ca incepi sa cauti cea mai "optima" ceapa, cea mai "optima" carne", cei mai"optimi" cartofi , etc, in speranta ca vei avea un fel de mancare care sa aiba si gust de friptura, si gust de paste, si gust de pizza, etc. Nu functioneaza asa. Trebuie sa DECIZI ce gust vrei, cu claritate, dupa care te apuci de "cules" ingredientele. Din punct de vedere costuri, este clar ca 1 mp de masina costa cam 80% din 2 mp de masina, iar 2mp de masina costa cam 80% din 3 mp de masina. Nu te sfatuiesc sa mergi "la mai multe capete".


cred ca am dat date cat de cat exacte , 2000x1000x250 , precizie 0,2 , material taiat in general - lemn , nu vreau baza pe profil de aluminiu .
Nu vreau sa o fac eu , pentru ca imi cunosc limitele , ar iesi ceva care doar consuma curent , asta daca ar fi functionala la un moment dat .
Sunt insa deschis la ajustari , daca este adus un argument solid ca o masina de 1900x1000x200 costa cu 20% mai putin pentru ca se trece in alta clasa , se poate modifica . Asa cum prima data am zis ca 0,1 precizie e ok , dar s-au adus argumente pentru 0,2 si am considerat ca nu este necesar 0,1 .
In concluzie putem discuta in privat detalii pentru realizare , doar ca o sa vreau sa se plece de la un proiect , macar in 3d sa fie functional si sa poata fi asamblat .
Alex o sa trec prin Bucuresti sigur , vedem cum aranjam .
0

#38 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 08 November 2018 - 04:57 PM

Vezi postareashotgunx, la 07 November 2018 - 09:22 PM, a spus:

cred ca am dat date cat de cat exacte , 2000x1000x250 , precizie 0,2 , material taiat in general - lemn , nu vreau baza pe profil de aluminiu .
Nu vreau sa o fac eu , pentru ca imi cunosc limitele , ar iesi ceva care doar consuma curent , asta daca ar fi functionala la un moment dat .
Sunt insa deschis la ajustari , daca este adus un argument solid ca o masina de 1900x1000x200 costa cu 20% mai putin pentru ca se trece in alta clasa , se poate modifica . Asa cum prima data am zis ca 0,1 precizie e ok , dar s-au adus argumente pentru 0,2 si am considerat ca nu este necesar 0,1 .
In concluzie putem discuta in privat detalii pentru realizare , doar ca o sa vreau sa se plece de la un proiect , macar in 3d sa fie functional si sa poata fi asamblat .
Alex o sa trec prin Bucuresti sigur , vedem cum aranjam .



https://youtu.be/se6LFuZdvHs
0

#39 Useril este offline   shotgunx 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 22-October 18
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 08 November 2018 - 07:00 PM

Vezi postareasteelmind, la 08 November 2018 - 04:57 PM, a spus:


Am proiectul , am inteles ca nu ar fi chiar stralucit , dar este free , asa ca ar fi un bun inceput .
Problema mea e ca nu se realizeaza asa simplu , iar multe din operatii nu am cum sa le realizez , asa ca imi pot lua oarecum adio de la precizie .
Am cativa km de cordon de sudura facuti , doar ca am avut prieteni Kuka si ABB .
Probabil o sa iasa in cel mai rau caz o masa de lucru :)
0

#40 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 09 November 2018 - 11:01 AM

Vezi postareashotgunx, la 08 November 2018 - 07:00 PM, a spus:

Am proiectul , am inteles ca nu ar fi chiar stralucit , dar este free , asa ca ar fi un bun inceput .
Problema mea e ca nu se realizeaza asa simplu , iar multe din operatii nu am cum sa le realizez , asa ca imi pot lua oarecum adio de la precizie .
Am cativa km de cordon de sudura facuti , doar ca am avut prieteni Kuka si ABB .
Probabil o sa iasa in cel mai rau caz o masa de lucru :)


Proiect copy-paste este o optiune. O alta optiune este ca cel care-ti va face masina, dupa ce sta de vorba de cu tine si afla in detaliu ce vrei de la masina vs buget, iti va adapta un proiect pe nevoile tale. Exista mai multe moduri de a gandi o masina. Cine iti va face masina va putea sa iti prevada - poate - pentru mai tarziu posibilitatea unor upgrade-uri. Spre exemplu a 4-a axa. Care poate aparea fie sub forma unui suport de motor care se roteste in jurul unei axe paralele cu lungimea masinii, fie sub forma unui universal pe masa de lucru, paralel cu latimea masinii. Prima varianta te ajuta daca vrei sa frezezi/gauresti placi mari in lateral
. A doua te ajuta daca vrei sa faci sculptura in pilastri. Inaltimea gantry-ului devine astfel un parametru critic. In cazul axei a 4-a cu universal (sculptura pilastrii) poate fi o idee sa ai o portiune din masa "ingropata" sub nivelul general al mesei. Asta va insemna ca ca elementele de rezistenta ale mesei trebuies gandite de la acest moment ca sa acomodeze acea solutie in viitor. De aceea zic, nu te grabi sa mergi pe un proiect gata facut, caci poate poti obtine mai mult dintr-un proiect customizat. Asta daca cel care-ti face masina se va simti motivat sa-l faca cum trebuie. "Motivat" nu inseamna doar bani, cel putin eu asa gandesc.

Aceasta postare a fost editata de steelmind: 09 November 2018 - 11:02 AM

0

#41 Useril este offline   shotgunx 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 22-October 18
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 09 November 2018 - 02:59 PM

Vezi postareasteelmind, la 09 November 2018 - 11:01 AM, a spus:

Proiect copy-paste este o optiune. O alta optiune este ca cel care-ti va face masina, dupa ce sta de vorba de cu tine si afla in detaliu ce vrei de la masina vs buget, iti va adapta un proiect pe nevoile tale. Exista mai multe moduri de a gandi o masina. Cine iti va face masina va putea sa iti prevada - poate - pentru mai tarziu posibilitatea unor upgrade-uri. Spre exemplu a 4-a axa. Care poate aparea fie sub forma unui suport de motor care se roteste in jurul unei axe paralele cu lungimea masinii, fie sub forma unui universal pe masa de lucru, paralel cu latimea masinii. Prima varianta te ajuta daca vrei sa frezezi/gauresti placi mari in lateral
. A doua te ajuta daca vrei sa faci sculptura in pilastri. Inaltimea gantry-ului devine astfel un parametru critic. In cazul axei a 4-a cu universal (sculptura pilastrii) poate fi o idee sa ai o portiune din masa "ingropata" sub nivelul general al mesei. Asta va insemna ca ca elementele de rezistenta ale mesei trebuies gandite de la acest moment ca sa acomodeze acea solutie in viitor. De aceea zic, nu te grabi sa mergi pe un proiect gata facut, caci poate poti obtine mai mult dintr-un proiect customizat. Asta daca cel care-ti face masina se va simti motivat sa-l faca cum trebuie. "Motivat" nu inseamna doar bani, cel putin eu asa gandesc.


In momentul asta am cam ajuns pe aceeasi lungime de unda .
Nu ma intereseaza axa 4 , stiu poate o sa fie o decizie regretabila pe viitor , dar astea sunt datele problemei .
Prefer ceva simplu si robust , fara pretentii de viteza prea mare , 0,2 precizie fiind ok , in jurul valorilor 2000x1000x250 .
Nu vreau sa fac din rahat bici si sa si trosnesc cu el , sunt destul de flexibil in definirea problemei , dar am si eu piticii mei pe creier .
Nu as renunta la cadru metalic sudat si la proiect functional macar in 3D .
0

#42 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 09 November 2018 - 10:44 PM

Vezi postareashotgunx, la 09 November 2018 - 02:59 PM, a spus:



Prefer ceva simplu si robust , fara pretentii de viteza prea mare , 0,2 precizie fiind ok , in jurul valorilor 2000x1000x250 .

Nu as renunta la cadru metalic sudat si la proiect functional macar in 3D .


Pinion-cremaliera se foloseste la routere pentru lemn. Au precizie mai scazuta decat suruburile cu bile, sunt ceva mai ieftine, asigura viteza mai mare decat suruburile cu bile. Adica este solutie robusta, ARE viteza mare, asigura precizie de 0,2 mm. Cadru de otel sudat este ce trebuie.
0

#43 Useril este offline   shotgunx 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 22-October 18
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 10 November 2018 - 07:41 PM

Vezi postareasteelmind, la 09 November 2018 - 10:44 PM, a spus:

Pinion-cremaliera se foloseste la routere pentru lemn. Au precizie mai scazuta decat suruburile cu bile, sunt ceva mai ieftine, asigura viteza mai mare decat suruburile cu bile. Adica este solutie robusta, ARE viteza mare, asigura precizie de 0,2 mm. Cadru de otel sudat este ce trebuie.

Un mix de solutii se poate realiza , sau deranjam legile nescrise ?
Mai concret pe X sa fie pinion-cremaliera , dar Y si Z sa aiba surub cu bile . Solutia asta nu ar trebui sa afecteze precizia Z , pastram viteza pentru X si robustetea . Spatiul in care o sa se manifeste abaterea se transforma dintr-o sfera intr-o "minge de rugbi" ?
Ar fi buna solutia pentru a crea suprafete plane , inclusiv in metale . Sa presupunem ca freza nu o sa fie una de gara .

pareri despre MadVac cnc ?

Aceasta postare a fost editata de shotgunx: 10 November 2018 - 07:44 PM

0

#44 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 10 November 2018 - 09:05 PM

Vezi postareashotgunx, la 10 November 2018 - 07:41 PM, a spus:

Un mix de solutii se poate realiza , sau deranjam legile nescrise ?
Mai concret pe X sa fie pinion-cremaliera , dar Y si Z sa aiba surub cu bile . Solutia asta nu ar trebui sa afecteze precizia Z , pastram viteza pentru X si robustetea . Spatiul in care o sa se manifeste abaterea se transforma dintr-o sfera intr-o "minge de rugbi" ?
Ar fi buna solutia pentru a crea suprafete plane , inclusiv in metale . Sa presupunem ca freza nu o sa fie una de gara .

pareri despre MadVac cnc ?


Poti sa folosesti si suruburi din lemn, daca are sens pentru proiectele tale. Nu inteleg partea cu suprafete plane ''inclusiv in metale''; am inteles ca vrei sa prelucrezi lemn. Iar ''in general lemn si ceva metale'' este acelasi lucru cu ''putin gravida''' adica nu se poate (decat daca faci o masina pentru metale, care are alta logica decat cea pentru lemne).

Aceasta postare a fost editata de steelmind: 10 November 2018 - 09:07 PM

0

#45 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 10 November 2018 - 10:10 PM

Vezi postareasteelmind, la 10 November 2018 - 09:05 PM, a spus:

Iar ''in general lemn si ceva metale'' este acelasi lucru cu ''putin gravida''' adica nu se poate

Nu stiu daca asta-i "clasica" da` io n-am mai auzit-o si m-o bine dispus :).
Nu stiu daca shotgunx stie EXACT la ce-i trebe masina asta, as inclina sa cred ca nu si mai mult il fascineaza ideea, deocamdata... ceea ce mi se pare un deja-vu ca si io am dat ceva bani pe-o masina care merge perfect da` cam rar. :D
In orice caz cred ca daca banii nu-s chiar o problema critica merita sa ai o masina macar ca sa vezi ce-ar fi trebuit sa ceri... :).
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#46 Useril este offline   shotgunx 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 22-October 18
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 10 November 2018 - 10:39 PM

Vezi postareasteelmind, la 10 November 2018 - 09:05 PM, a spus:

Poti sa folosesti si suruburi din lemn, daca are sens pentru proiectele tale. Nu inteleg partea cu suprafete plane ''inclusiv in metale''; am inteles ca vrei sa prelucrezi lemn. Iar ''in general lemn si ceva metale'' este acelasi lucru cu ''putin gravida''' adica nu se poate (decat daca faci o masina pentru metale, care are alta logica decat cea pentru lemne).


Daca functioneaza si cu suruburi din lemn , de ce nu , sper sa nu fie de balsa .
Presupun ca materialul predominant o sa fie lemn , plastic , acril , etc , dar exista posibilitatea sa fie necesar sa prelucrez si fier in cantitati mici , iar timpul de realizare nu este important .
Nu pot sa spun motivul principal pentru care vreau acest cnc , pentru ca naste prea multe intrebari , gen e putin gravida sau nu , daca e nu , cum de are gemeni ? Prefer sa ma limitez la probleme tehnice , restul e greu de anticipat .
De ex ai nevoie de o camera video sa fie pusa in capul unui robot , dar nu e livrata si e si scumpa . Ai insa gabaritul ei , si o pot simula , fizic , din ce material vrei tu .
Poti lucra azi , nici nu risti sa rupi o camera scumpa in cazul unui impact . Am nevoie de precizie ? nu , 2mm e mai mult decat ok , conteaza materialul ? daca sta in suruburi si nu zboara , nu conteaza .
Poate am nevoie de o placa de transfer , ca am rupt una , trebuie sa frezez gauri de trecere sau sa ingrop suruburile , crezi ca imi pasa daca gaura nu e perfect rotunda ? sau sa dau o gaura de stift de 7, care ulterior in pozitie o sa fie marita la 7,98 .Am nevoie de nn ghid de puncte , iar precizia e de vreo 2 mm . Cred ca am dat suficiente exemple .
Multe astfel de operatii iti ia mai mult timp sa le explici , decat sa le faci .
In concluzie , ca sa revin , vreau un CNC robust , 0,2 precizie , 2000x1000x250 , bugetul urmeaza sa fie definit . Ce fac cu el dupa e treaba mea , dar intr=o discutie de 5 minute se lamureste caietul de sarcini .
Cred insa ca deja e cam mult spam pe aici .
0

#47 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 11 November 2018 - 12:27 AM

Vezi postareashotgunx, la 10 November 2018 - 10:39 PM, a spus:

Daca functioneaza si cu suruburi din lemn , de ce nu , sper sa nu fie de balsa .
Presupun ca materialul predominant o sa fie lemn , plastic , acril , etc , dar exista posibilitatea sa fie necesar sa prelucrez si fier in cantitati mici , iar timpul de realizare nu este important .
Nu pot sa spun motivul principal pentru care vreau acest cnc , pentru ca naste prea multe intrebari , gen e putin gravida sau nu , daca e nu , cum de are gemeni ? Prefer sa ma limitez la probleme tehnice , restul e greu de anticipat .
De ex ai nevoie de o camera video sa fie pusa in capul unui robot , dar nu e livrata si e si scumpa . Ai insa gabaritul ei , si o pot simula , fizic , din ce material vrei tu .
Poti lucra azi , nici nu risti sa rupi o camera scumpa in cazul unui impact . Am nevoie de precizie ? nu , 2mm e mai mult decat ok , conteaza materialul ? daca sta in suruburi si nu zboara , nu conteaza .
Poate am nevoie de o placa de transfer , ca am rupt una , trebuie sa frezez gauri de trecere sau sa ingrop suruburile , crezi ca imi pasa daca gaura nu e perfect rotunda ? sau sa dau o gaura de stift de 7, care ulterior in pozitie o sa fie marita la 7,98 .Am nevoie de nn ghid de puncte , iar precizia e de vreo 2 mm . Cred ca am dat suficiente exemple .
Multe astfel de operatii iti ia mai mult timp sa le explici , decat sa le faci .
In concluzie , ca sa revin , vreau un CNC robust , 0,2 precizie , 2000x1000x250 , bugetul urmeaza sa fie definit . Ce fac cu el dupa e treaba mea , dar intr=o discutie de 5 minute se lamureste caietul de sarcini .
Cred insa ca deja e cam mult spam pe aici .


Cred ca te-ai inflamat degeaba. Din partea mea, poti sa tai la laser sau la drujba-fix treaba ta. Nu stiu daca ai inteles, dar cineva pe aici, subsemnatul si nu numai, si-a rupt un pic de timp sa te lamureasca pe tine cu niste lucruri. Nu intereseaza pe nimeni de aici ce obiecte CU EXACTITATE vei prelucra tu, ci CARE SUNT LIMITELE DE PRELUCRARE dpdv al materialului si eventual sa te indrume catre niste oameni care pot sa-ti faca masina. Ai spus ca nu te pricepi si am incercat sa-ti explic ca unuia care nu se pricepe. Daca spuneai ca te pricepi cat de cat, m-as fi amuzat cand ai scris ''metale'', care este echivalent cu ''in New York pe dreapta''. Pentru aluminiu iti trebuie un anumit cuplu al motorul de frezare, pentru otel un alt cuplu. De aici, vitezele de rotatie la ax difera ca de la cer la pamant. Ca sa nu mai vorbim de oteluri mai dure. In principiu, cu turatia cu care lucrezi lemn poti lucra si aluminiu, doar ca la alt FEED, DOC SI WOC. Insa constructia gantry-ului la 1 m deschidere pentru lemn trebuie sa fie solida in valoare de X, iar pentru aluminiu in valoare cam de 3X. Am inteles ca precizia este ok la 0,2 mm, dar ma gandesc ca nu vrei sa schimbi rulmentii la motor prea des din cauza vibratiilor exagerate, nu-i asa ? In plus de asta, nu stiu pe acest forum pe cineva care sa-ti frezeze suporturile de 2 m pentru sine, la o latime de 1 m, din OTEL. Aia care ar putea sa faca asta ar fi o masina foarte scumpa si nu stiu pe cineva pe aici cu masini de peste 100.000 euro. Asa ca, poate tie ti se pare simplu ca altcineva sa-ti faca masina, dar trebuie sa aiba cu ce la 2m / 1m curse utile . Eu ma retrag si nu te mai deranjez , ca vad ca nu apreciezi corect cand cineva isi consuma un timp pentru problema ta. Succes !
0

#48 Useril este offline   shotgunx 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 22-October 18
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 11 November 2018 - 09:16 AM

Vezi postareasteelmind, la 11 November 2018 - 12:27 AM, a spus:

Cred ca te-ai inflamat degeaba. Din partea mea, poti sa tai la laser sau la drujba-fix treaba ta. Nu stiu daca ai inteles, dar cineva pe aici, subsemnatul si nu numai, si-a rupt un pic de timp sa te lamureasca pe tine cu niste lucruri. Nu intereseaza pe nimeni de aici ce obiecte CU EXACTITATE vei prelucra tu, ci CARE SUNT LIMITELE DE PRELUCRARE dpdv al materialului si eventual sa te indrume catre niste oameni care pot sa-ti faca masina. Ai spus ca nu te pricepi si am incercat sa-ti explic ca unuia care nu se pricepe. Daca spuneai ca te pricepi cat de cat, m-as fi amuzat cand ai scris ''metale'', care este echivalent cu ''in New York pe dreapta''. Pentru aluminiu iti trebuie un anumit cuplu al motorul de frezare, pentru otel un alt cuplu. De aici, vitezele de rotatie la ax difera ca de la cer la pamant. Ca sa nu mai vorbim de oteluri mai dure. In principiu, cu turatia cu care lucrezi lemn poti lucra si aluminiu, doar ca la alt FEED, DOC SI WOC. Insa constructia gantry-ului la 1 m deschidere pentru lemn trebuie sa fie solida in valoare de X, iar pentru aluminiu in valoare cam de 3X. Am inteles ca precizia este ok la 0,2 mm, dar ma gandesc ca nu vrei sa schimbi rulmentii la motor prea des din cauza vibratiilor exagerate, nu-i asa ? In plus de asta, nu stiu pe acest forum pe cineva care sa-ti frezeze suporturile de 2 m pentru sine, la o latime de 1 m, din OTEL. Aia care ar putea sa faca asta ar fi o masina foarte scumpa si nu stiu pe cineva pe aici cu masini de peste 100.000 euro. Asa ca, poate tie ti se pare simplu ca altcineva sa-ti faca masina, dar trebuie sa aiba cu ce la 2m / 1m curse utile . Eu ma retrag si nu te mai deranjez , ca vad ca nu apreciezi corect cand cineva isi consuma un timp pentru problema ta. Succes !

In anumite conditii pot sa am acces la o masina care are curse utile 3700x1800 , un Forest . Pentru a cere insa o cotatie de pret trebuie sa stiu exact ce vreau si un eventual desen .
La fel in anumite conditii pot avea acces la o masurare 3D daca se considera necesar , dar ca sa ajung acolo trebuie sa am ce sa masor .
Asa cum am zis insa , cunostintele mele tehnice tind spre 0 in materie de cnc , dar vin dintr-o nisa apropiata . Eu exprim ce as vrea sa iasa , iar pentru asta intervin anumite limitari tehnice si anumite costuri .
Apoi ramane de vazut care sunt datele finale .
Am dat exemple pentru ca s-a tot intrebat , ce vrei sa prelucrezi si cu ce precizie , iar cum niciuna nu este clara in acest moment si nu o sa fie prea curand, am doar o tendinta , am zis lemn , dar daca aluminiu o sa fie aproape , de ce nu. Ok upgrade la aluminiu ce inseamna , dar la otel ? Calibrarea se face in functie de costuri , poate e gresit ales topicul .
Multumesc pentru timpul acordat , poate o ma pot revansa . Mereu am considerat ca 30 de minute acordate de cineva cu experienta pot scuti 3 luni de studii care sa duca la un rezultat gresit .
0

#49 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 11 November 2018 - 11:12 AM

Vezi postareashotgunx, la 10 November 2018 - 10:39 PM, a spus:


Cred insa ca deja e cam mult spam pe aici .


Deja te-ai "revansat".

Aceasta postare a fost editata de steelmind: 11 November 2018 - 11:14 AM

0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro