Modelism - RHC Forum: router cnc buget limitat ... - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

router cnc buget limitat ... incercam ...sa vedem ce iese

#1 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 05 September 2016 - 07:28 PM

Avand un buget limita de 1000EUR pentru partea mecanica , am incercat sa crosetez oarece ... deocamdata work in progress , ca i-mi lipsesc
niste chestii ( 4 rulmenti liniari , niste cuplaje , motoarele stepper ...d-astea ) .

Evident , am folosit doar componente chinezesti ( ghidaje SBR20 , suruburi cu bile RM1605 , profile extrudate si aluminiu cumparat de pe aici de pe forum / thanks donpedro )

Inca n-am facut nici un test , ca n-am motor de frezare ... si nici electronica nu e nici macar in tara ..e pe drum de la chinezi .

Eu sper sa poata taia lemn , plastic ... nu stiu ce-o sa iasa in aluminiu ... vedem .

http://i1187.photobucket.com/albums/z400/romatsa/untitled.149_zpsykz8arx2.jpg

http://i1187.photobucket.com/albums/z400/romatsa/1_zpsh5lbnpz1.jpg

http://i1187.photobucket.com/albums/z400/romatsa/3_zpsfg7i7aud.jpg

http://i1187.photobucket.com/albums/z400/romatsa/4_zps0pc9kt71.jpg

http://i1187.photobucket.com/albums/z400/romatsa/2_zpsoxmg5rjx.jpg

http://i1187.photobucket.com/albums/z400/romatsa/1_zpsu6vfajhv.jpg

http://i1187.photobucket.com/albums/z400/romatsa/1_zpsvcioia58.jpg

http://i1187.photobucket.com/albums/z400/romatsa/3_zpsm6xun1xy.jpg

....................................................
0

#2 Useril este offline   LaserCut 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 289
  • Inregistrat: 08-November 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 September 2016 - 05:26 PM

Devine foarte interesant, trebuie sa ma abonez la acest post. Nu ne-ai spus dimensiunile de lucru.
0

#3 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 07 September 2016 - 07:43 PM

Pai vreo 850mm pe masa , 450mm pe gantry , 150mm pe Z , cu un clearance sub gantry de 150mm . Este clar ca nu va putea
taia aluminiu in conditii decente ... sa vedem cum se comporta la teste . N-am folosit niciodata ghidaje d-astea , si nu stiu
cum se comporta , cum vibreaza , cat de strambe sunt ... Structura de extrudate ar fi in regula , componentele de aluminiu
sunt prelucrate corect ( tolerante standard 0,025mm ) ... designul e bun , l-am testat ...dar cu alte sine de ghidaj .
Poate un motor bun de frezare o sa faca diferenta ... Vedem .

cheers.
0

#4 Useril este offline   Teleflyer 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 202
  • Inregistrat: 24-April 08
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 08 September 2016 - 08:19 AM

Interesant proiectul. Ne poți spune te rog de la ce seller ai cumpărat ghidajele si suruburile?
Știu ca tu esti mai pretentios si recomandarea ar face mai mult decât un calificativ bun pe ebay.

Aceasta postare a fost editata de Teleflyer: 08 September 2016 - 08:20 AM

0

#5 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 08 September 2016 - 10:50 AM

Ghidajele si suruburile le-am luat de aici de la sectiunea debara ... sunt vreo 2 baieti care
au asa ceva de vanzare , si mie mi-a convenit pretul . La fel si profilele extrudate ... mult
mai ieftine decat la ITEM , comparabile la calitate .

Am luat de pe bay doar motoarele stepper , electronica si motorul de frezare ( kelinginc / cncmarketim )

cheers.
0

#6 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 08 September 2016 - 06:00 PM

Dom profesor, presupun ca este comanda de la un client care are buget extrem de redus; ceea ce face misiunea ta dificila, caci va trebui s-o faci sa "si plesneasca". Ma gandeam: oare golul ala de la gantry dintre extrudate, n-o sa dea ceva batai de cap(torsiune),daca este sa intre masina si in aluminiu LA PARAMETRI cat de cat decenti ? (DOC mic dar FEED cumva mai maricel). Pt lemn e ok. Si pt aluminiu este ok la DOC foarte mic si FEED mic-vecin-cu -melcul. Ce-i drept, la banii astia clientul trebuie sa inteleaga ca va trebui sa compromita undeva si sper ca a inteles ca nu va putea avea un McLaren in banii astia. Imi imaginez pt aluminiu un DOC de 0,1 mm si un feed de aprox 350 mm/min pentru ca piesa sa inglobeze doar abaterile de fabricatie (suruburi+sine+ mecanica-paralelism-perpendicularitate) sau 500-600 mm/min ca sa iasa cu abateri de 0,1-0,2 mm (suruburi+sine+mecanica+vibratii). Nu stiu daca va putea merge in DOC de 0,2 mm si sa-si pastreze cotele (acolo unde piesele cer ceva precizie), indiferent de FEED, ceea ce daca ar fi adevarat ar insemna ca motorul poate fi mic caci nu va face nici o diferenta). Tu cum o vezi dpdv al parametrilor de frezare ?

Aceasta postare a fost editata de steelmind: 08 September 2016 - 06:02 PM

0

#7 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 08 September 2016 - 08:53 PM

Dom' director ... uite cum sta treaba . Omul vrea sa lucreze in lemn , plastic , laminate , si eventual aluminiu ...
Nu are pretentii mari , ca stie cum sta treaba ... astia sunt banii , asta e rezultatul. N-as fi acceptat niciodata sa lucrez
in felul asta , dar nu strica sa studiezi macar ... Va fi foarte interesant de vazut ce poate masina ...

Este evident faptul ca masina nu va putea sa faca mare branza ...raportat la standardele cu care suntem noi obisnuiti . Dar o
precizie de 1 zecime va scoate ...cumva . Cel putin eu asa sper ... cu un motor de frezare bun , e posibil ... insa cu un Proxxon
( adica ce vrea omul sa foloseasca , cel putin in prima faza ) e clar ca nu e posibil ...poate daca are timp sa lucreze cu feed de 10-12mm/s ,
DOC de 0.1-0.2mm , cu o freza de 4mm diametru ...si chiar si asa , nu stiu daca o sa reuseasca .

Pentru mine e important sa vad si sa experimentez exact ce se poate face cu genul asta de componente . Nu am folosit niciodata pana acum
ghidaje dintr-astea , si nici n-am simplificat atat de drastic designul , respectiv extrudate pe gantry in loc de placa , prinderi mai simple
la montantii portalului , plus o gramada de alte chestii care mi-au redus timpul de lucru foarte mult ... practic , am redus numarul componentelor
frezate din aluminiu aproape la jumatate . Chestia asta se va reflecta clar in calitatile masinii , dar sa vedem cat , si unde ...

In ultima instanta , traim intr-o societate de consum , bazata pe cerere si oferta . Daca nu exista cerere pentru o masina serioasa , asta e ...
exista cereri pentru masini cu buget redus , care nu sunt neaparat folosite in aplicatii care solicita precizii ridicate , ci doar viteza
mai mare de lucru , respectiv productivitate ... e mai simplu sa faci flecustete din lemn in cantitati mari , unde nu prea conteaza cat sunt de
identice intre ele si nici nu ti le masoara cineva cu sublerul , decat sa produci o matrita pentru injectie plastica ... iar castigul final e comparabil ...


Asta e ... nu sunt foarte mandru de rezultat , cel putin pana acum . Vom vedea ce se intampla la teste ... promit sa le fac constiicios si corect , apoi sa
le fac publice aici . Nu stiu cat o sa dureze , dar chestia asta se va intampla .

cheers. '
0

#8 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 08 September 2016 - 09:46 PM

Vezi postareakatran, la 08 September 2016 - 08:53 PM, a spus:

Dom' director ... uite cum sta treaba . Omul vrea sa lucreze in lemn , plastic , laminate , si eventual aluminiu ...
Nu are pretentii mari , ca stie cum sta treaba ... astia sunt banii , asta e rezultatul. N-as fi acceptat niciodata sa lucrez
in felul asta , dar nu strica sa studiezi macar ... Va fi foarte interesant de vazut ce poate masina ...

Este evident faptul ca masina nu va putea sa faca mare branza ...raportat la standardele cu care suntem noi obisnuiti . Dar o
precizie de 1 zecime va scoate ...cumva . Cel putin eu asa sper ... cu un motor de frezare bun , e posibil ... insa cu un Proxxon
( adica ce vrea omul sa foloseasca , cel putin in prima faza ) e clar ca nu e posibil ...poate daca are timp sa lucreze cu feed de 10-12mm/s ,
DOC de 0.1-0.2mm , cu o freza de 4mm diametru ...si chiar si asa , nu stiu daca o sa reuseasca .

Pentru mine e important sa vad si sa experimentez exact ce se poate face cu genul asta de componente . Nu am folosit niciodata pana acum
ghidaje dintr-astea , si nici n-am simplificat atat de drastic designul , respectiv extrudate pe gantry in loc de placa , prinderi mai simple
la montantii portalului , plus o gramada de alte chestii care mi-au redus timpul de lucru foarte mult ... practic , am redus numarul componentelor
frezate din aluminiu aproape la jumatate . Chestia asta se va reflecta clar in calitatile masinii , dar sa vedem cat , si unde ...

In ultima instanta , traim intr-o societate de consum , bazata pe cerere si oferta . Daca nu exista cerere pentru o masina serioasa , asta e ...
exista cereri pentru masini cu buget redus , care nu sunt neaparat folosite in aplicatii care solicita precizii ridicate , ci doar viteza
mai mare de lucru , respectiv productivitate ... e mai simplu sa faci flecustete din lemn in cantitati mari , unde nu prea conteaza cat sunt de
identice intre ele si nici nu ti le masoara cineva cu sublerul , decat sa produci o matrita pentru injectie plastica ... iar castigul final e comparabil ...


Asta e ... nu sunt foarte mandru de rezultat , cel putin pana acum . Vom vedea ce se intampla la teste ... promit sa le fac constiicios si corect , apoi sa
le fac publice aici . Nu stiu cat o sa dureze , dar chestia asta se va intampla .

cheers. '


Salut demersul si proiectul. Va fi interesant si pentru noi ceilalti sa vedem rezultatul, caci stim toti ca vei scoate maximum posibil de precizie, iar ce va ramane ca abatere va fi suma erorilor componentelor, care sunt acolo dinainte ca tu sa te apuci de masina. Iar treaba cu societatea de consum este reala si nu este nimic in neregula cu acest proiect. Clientul tau o va folosi la proiecte ADECVATE masinii, tu vei fi experimentat acest setup si iti raspunzi la intrebari, iar noi spectatorii vom afla niste rezultate masurate corect. Cred ca este win-win pentru toata lumea. Sper ca n-am lasat prin postul meu de mai sus senzatia ca este ceva in ne-regula in demersul tau; daca asa s-a inteles, imi cer scuze. Spor !
0

#9 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 08 September 2016 - 09:53 PM

Sper ca intr-o zi cand o sa am timp, am sa fac un router din aluminiu si lemn. Nu este nimic dezonorant in asta pentru ca sunt convins de anumite calitati ale lemnului; atata timp cat masina se potriveste cu proiectele pe care le va executa, everybody is happy. Asa ca, te invidiez ca experimentezi si altceva decat de obicei. Inseamna ca ai gasit timpul sa faci asta. Cheers !
0

#10 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 09 September 2016 - 11:55 AM

Am vazut ceva filmulete cu routere cnc cu ghidaje rotunde si aveau un doc de 0.5 1 mm .
Asta de ce nu ar merge cu specificatiile astea?
Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#11 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 12 October 2016 - 07:32 PM

M-am tot codit , m-am tot gandit ... sa pun filmuletul , sa nu-l pun ... dar pana la urma o sa-l pun , ca am promis ...

Nu stiu ce sa zic ... e clar sub standard , si nici prea comercial nu arata ... dar pentru banii astia nici nu ma asteptam la altceva ...

https://youtu.be/x-zkcy6Nxh8

cheers.
0

#12 Useril este offline   LaserCut 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 289
  • Inregistrat: 08-November 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 October 2016 - 01:49 PM

E mult prea bun, mie imi place ce ti-a iesit. Nu toti au nevoie de super precizii si nici de viteza. Ceea ce ai facut tu va capta mult interes.
0

#13 Useril este offline   fly 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3364
  • Inregistrat: 09-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bran Brasov
  • Interests:Jeturi ,f3j ,f5j

Postat 13 October 2016 - 04:31 PM

Wow ! Foarte tare !!! :drinks:
0

#14 Useril este offline   ThePuiu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 107
  • Inregistrat: 14-October 16
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 17 October 2016 - 05:36 PM

Salut! Acesta este primul meu post aici, dupa ce am citit 99% din posturile legate de CNC. Poti sa-mi spui care ar fi costul unei astfel de jucarii - doar partea mecanica, fara motoare? Multumesc!
0

#15 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 17 October 2016 - 07:06 PM

Vezi postareaThePuiu, la 17 October 2016 - 05:36 PM, a spus:

Salut! Acesta este primul meu post aici, dupa ce am citit 99% din posturile legate de CNC. Poti sa-mi spui care ar fi costul unei astfel de jucarii - doar partea mecanica, fara motoare? Multumesc!



Pai credeam ca am explicat deja ...este vorba de un experiment , o masina care sa se incadreze in limita a 1000EUR ... teoretic , iese ceva ... insa din punctul meu de vedere personal ,
e pierdere de vreme . Pentru lemne , plastice si alte asemenea e in regula ...insa daca vrei sa lucrezi aluminiu in conditii decente , trebuie ceva nitel mai altfel .

Practic , componetele pentru masina m-au costat vreo 1200EUR , inclusiv motoarele stepper , FARA ELECTRONICA SI MOTOR DE FREZARE . Daca ar fi sa construiesc asa ceva pentru
vanzare , probabil ca as cere vreo 1600-1700 ... clientul trebuie sa-si croseteze singur cutia cu maimute ( drivere , BOB , surse alimentare , mufe , cabluri ) si de asemenea sa
puna un motor de frezare ... evident , adaptorul pentru acest motor de frezare va trebui sa-l fac tot eu , dar dupa ce stiu ce motor e ala ...

cheers.

Aceasta postare a fost editata de katran: 17 October 2016 - 07:07 PM

0

#16 Useril este offline   La Trovanti 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 07-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Horezu
  • Interests:http://www.cazare-horezu-pensiuni.ro/

Postat 18 October 2016 - 10:29 AM

" insa din punctul meu de vedere personal ,
e pierdere de vreme . Pentru lemne , plastice si alte asemenea e in regula ...insa daca vrei sa lucrezi aluminiu in conditii decente , trebuie ceva nitel mai altfel"

Sunt convins ca exista mult mai multe lucrari in lemn decat in aluminiu (mobilier, decoratiuni...). De aici utilitatea unui cnc cu axe relativ lungi si rigiditate potrivita pentru lemn.
Bugetul masinii mai scade daca-l faci din profile de otel OL37 ,stiu ,tie iti place cum straluceste aluminiul. La ghidaje iar se poate economisi daca le faci cu rulmenti.
Poate intereseaza un topic "cnc ieftin pentru lemn" .
0

#17 Useril este offline   ThePuiu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 107
  • Inregistrat: 14-October 16
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 26 October 2016 - 08:20 PM

Vezi postareakatran, la 17 October 2016 - 07:06 PM, a spus:

Pai credeam ca am explicat deja ...este vorba de un experiment , o masina care sa se incadreze in limita a 1000EUR ... teoretic , iese ceva ... insa din punctul meu de vedere personal ,
e pierdere de vreme . Pentru lemne , plastice si alte asemenea e in regula ...insa daca vrei sa lucrezi aluminiu in conditii decente , trebuie ceva nitel mai altfel .

Practic , componetele pentru masina m-au costat vreo 1200EUR , inclusiv motoarele stepper , FARA ELECTRONICA SI MOTOR DE FREZARE . Daca ar fi sa construiesc asa ceva pentru
vanzare , probabil ca as cere vreo 1600-1700 ... clientul trebuie sa-si croseteze singur cutia cu maimute ( drivere , BOB , surse alimentare , mufe , cabluri ) si de asemenea sa
puna un motor de frezare ... evident , adaptorul pentru acest motor de frezare va trebui sa-l fac tot eu , dar dupa ce stiu ce motor e ala ...

cheers.


Multumesc pt raspuns. Din pacate suma ceruta depaseste bugetul alocat si din acest motiv sint nevoit sa "rup" constructia in mai multe etape, dupa cum o sa fie buget alocat! Poti te rog sa ma lamuresti cu o chestiune: am vazut ca ai folosit pt axa X bare circulare cu sustinere de 20mm. Din cate am gasit pe net, distanta intre cele 2 randuri de gauri ale sinei se sustinere este de 30mm, iar profilele pe care le-am gasit pe net (80x40) au distanta 40mm...de aici am concluzionat ca ai folosit un altfel de profil. Poti sa imi spui (in privat daca nu se poate dpdv al reclamei) de unde l-ai cumparat? Eu as fi preferat sa lucrez cu profile de la AMARI pt ca suntem din acelasi oras (e mai simplu cu comanda si taierea, etc) si sunt niste oameni extrem de amabili. Am mai vazut la altii ca au gaurit si filetat un profil pe toata lungimea lui pt prinderea barei, dar asta mi se pare o operatie care poate induce erori mari...
Multumesc!
0

#18 Useril este offline   shotgunx 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 22-October 18
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 23 October 2018 - 11:40 AM

Vezi postareakatran, la 17 October 2016 - 07:06 PM, a spus:

Pai credeam ca am explicat deja ...este vorba de un experiment , o masina care sa se incadreze in limita a 1000EUR ... teoretic , iese ceva ... insa din punctul meu de vedere personal ,
e pierdere de vreme . Pentru lemne , plastice si alte asemenea e in regula ...insa daca vrei sa lucrezi aluminiu in conditii decente , trebuie ceva nitel mai altfel .

Practic , componetele pentru masina m-au costat vreo 1200EUR , inclusiv motoarele stepper , FARA ELECTRONICA SI MOTOR DE FREZARE . Daca ar fi sa construiesc asa ceva pentru
vanzare , probabil ca as cere vreo 1600-1700 ... clientul trebuie sa-si croseteze singur cutia cu maimute ( drivere , BOB , surse alimentare , mufe , cabluri ) si de asemenea sa
puna un motor de frezare ... evident , adaptorul pentru acest motor de frezare va trebui sa-l fac tot eu , dar dupa ce stiu ce motor e ala ...

cheers.


Hello
pentru o varianta relativ apropiata , dar cu ceva mai putine limitari financiare se poate discuta ?
0

#19 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 26 October 2018 - 09:24 AM

Vezi postareashotgunx, la 23 October 2018 - 11:40 AM, a spus:

Hello
pentru o varianta relativ apropiata , dar cu ceva mai putine limitari financiare se poate discuta ?


Mai bine il suni pe Katran si vorbesti direct cu el. Gabi Niculae, 0742113011.
0

#20 Useril este offline   shotgunx 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 22-October 18
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 27 October 2018 - 04:54 PM

Vezi postareasteelmind, la 26 October 2018 - 09:24 AM, a spus:

Mai bine il suni pe Katran si vorbesti direct cu el. Gabi Niculae, 0742113011.


Am luat legatura cu el pe whatsapp , si nu ma poate incurca , deocamdata .
Mai studiez , pana la urma e si BZT o solutie , ceva mai scumpa .

Aceasta postare a fost editata de shotgunx: 27 October 2018 - 04:57 PM

0

#21 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 27 October 2018 - 08:01 PM

Vezi postareashotgunx, la 27 October 2018 - 04:54 PM, a spus:

Am luat legatura cu el pe whatsapp , si nu ma poate incurca , deocamdata .
Mai studiez , pana la urma e si BZT o solutie , ceva mai scumpa .


Incearca sa vorbesti cu Sabin. Telefonul lui este: 0726133044. Este bine sa stii ca Sabin este din Lupeni, jud. Hunedoara; nu stiu de unde esti tu, ca sa-mi dau seama daca esti aproape de el sau departe.
0

#22 Useril este offline   shotgunx 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 22-October 18
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 28 October 2018 - 07:11 PM

Vezi postareasteelmind, la 27 October 2018 - 08:01 PM, a spus:

Incearca sa vorbesti cu Sabin. Telefonul lui este: 0726133044. Este bine sa stii ca Sabin este din Lupeni, jud. Hunedoara; nu stiu de unde esti tu, ca sa-mi dau seama daca esti aproape de el sau departe.


Merci de info . Sunt din Pitesti .
0

#23 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 28 October 2018 - 07:39 PM

Eu zic ca daca tot ai strans ceva bani, sa nu mergi pe varianta asta, nici macar la BZT, Cnc_Step.de, etc.
Incearca sa mai strangi ceva bani, si sa mergi pe varianta sine cu patine, suruburi cu bile cata de cat mai bune,etc.
Acum nici nu stiu ce marime vrei sa-l cumperi, dar cu cat mai mare cu atat mai calitativ trebuie sa fie.
Oricum la Bzt pentru seria PF costa 2320E fara placa de masa si fara nimic electronic, electric, sau motoare, doar mecanica, cu o cursa de 490/290/110mm.
La seria PFL, la fel fara nimic electric, electronic si fara masa, fara motoare, costa 2177E cu o cursa de 380/260/100.
La banii astia se poate face mult mai multe si mult mai bine. Singura problema este rabdarea pentru a se aduna produse de buna calitate la preturi mici.
Cu un 2500 - 3000E iti faci ceva destul performant si de marime destul de mare.

Aceasta postare a fost editata de mincof: 28 October 2018 - 07:42 PM

0

#24 Useril este offline   shotgunx 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 22-October 18
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 29 October 2018 - 08:50 AM

Vezi postareamincof, la 28 October 2018 - 07:39 PM, a spus:

Eu zic ca daca tot ai strans ceva bani, sa nu mergi pe varianta asta, nici macar la BZT, Cnc_Step.de, etc.
Incearca sa mai strangi ceva bani, si sa mergi pe varianta sine cu patine, suruburi cu bile cata de cat mai bune,etc.
Acum nici nu stiu ce marime vrei sa-l cumperi, dar cu cat mai mare cu atat mai calitativ trebuie sa fie.
Oricum la Bzt pentru seria PF costa 2320E fara placa de masa si fara nimic electronic, electric, sau motoare, doar mecanica, cu o cursa de 490/290/110mm.
La seria PFL, la fel fara nimic electric, electronic si fara masa, fara motoare, costa 2177E cu o cursa de 380/260/100.
La banii astia se poate face mult mai multe si mult mai bine. Singura problema este rabdarea pentru a se aduna produse de buna calitate la preturi mici.
Cu un 2500 - 3000E iti faci ceva destul performant si de marime destul de mare.


Problema mea e insa cum fac diferenta de calitate , nu sunt chiar in domeniu , dar pe o nisa foarte apropiata .
Nici un vanzator nu o sa zica ceva rau despre un produs , si sincer sunt alergic la astfel de persoane .
Prefer sa iau ceva finisat si functional .
Vedem .
0

#25 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 29 October 2018 - 11:11 AM

Vezi postareashotgunx, la 29 October 2018 - 08:50 AM, a spus:

Problema mea e insa cum fac diferenta de calitate , nu sunt chiar in domeniu , dar pe o nisa foarte apropiata .
Nici un vanzator nu o sa zica ceva rau despre un produs , si sincer sunt alergic la astfel de persoane .
Prefer sa iau ceva finisat si functional .
Vedem .


Calitate la banii astia la un produs cumparat dintr-un magazin nu o sa gasesti, nici macar la BZT la produsele enuntate mai sus, pentru ca nici alea nu au o mecanica strong.
Si este lesne de inteles, regia scumpa, taxe, etc.
Ca sa pui de exemplu o axa X industriala pe un cnc, noua costa cam 3-4000$. Daca cauti pe net, ai sansa sa cumperi aceasi axa cu 1000$.
Dar in schimb, poit sa ai calitate daca il construiesti singur, urmaresti net-ul sa prinzi produse bune la pret redus, si ai rabdare un timp sa se construiasca.


Aceasta postare a fost editata de mincof: 29 October 2018 - 11:13 AM

0

#26 Useril este offline   shotgunx 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 22-October 18
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 29 October 2018 - 12:44 PM

Vezi postareamincof, la 29 October 2018 - 11:11 AM, a spus:

Calitate la banii astia la un produs cumparat dintr-un magazin nu o sa gasesti, nici macar la BZT la produsele enuntate mai sus, pentru ca nici alea nu au o mecanica strong.
Si este lesne de inteles, regia scumpa, taxe, etc.
Ca sa pui de exemplu o axa X industriala pe un cnc, noua costa cam 3-4000$. Daca cauti pe net, ai sansa sa cumperi aceasi axa cu 1000$.
Dar in schimb, poit sa ai calitate daca il construiesti singur, urmaresti net-ul sa prinzi produse bune la pret redus, si ai rabdare un timp sa se construiasca.


Cand zic de calitate , nu ma refer la diferenta intre 0.02 si 0.04 , ma refer la diferenta dintre 0.02 si 1 , pentru mine in aces moment fiind ceva mai greu sa fac diferenta .
0

#27 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 29 October 2018 - 12:51 PM

Vezi postareashotgunx, la 29 October 2018 - 12:44 PM, a spus:

Cand zic de calitate , nu ma refer la diferenta intre 0.02 si 0.04 , ma refer la diferenta dintre 0.02 si 1 , pentru mine in aces moment fiind ceva mai greu sa fac diferenta .


Tu de fapt ce materiale vrei sa tai?
Am inteles ca vrei sa fie de 2000/1000/250mm, dar nu ai spus ce vrei sa tai in mare parte..
Iar diferenta aia care ai trecut-o acolo, eu o compar ca si cum ai taia cu fierastraul, aia nu este precizie deloc.

Aceasta postare a fost editata de mincof: 29 October 2018 - 12:52 PM

0

#28 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 30 October 2018 - 11:01 AM

Vezi postareashotgunx, la 29 October 2018 - 12:44 PM, a spus:

Cand zic de calitate , nu ma refer la diferenta intre 0.02 si 0.04 , ma refer la diferenta dintre 0.02 si 1 , pentru mine in aces moment fiind ceva mai greu sa fac diferenta .


Calitatea se judeca in functie de precizia de executie a piesei (se masoara la final dupa prelucrare). Daca spui ca priceperea ta in domeniu este inca la inceput de drum, inseamna ca nici nu ai la acest moment o idee clara despre ce piese vei prelucra, deci nici despre precizie. La lemne si plastice se lucreaza cu precizii de la 2 zecimi de mm in sus; la fiare insa, se lucreaza cu precizii intre 2 sutimi si 2 zecimi in cea mai mare parte a timpului; peste 2 zecimi abatere inseamna ca se reduce mult costul masinii deoarece componentele au alta arhitectura. Cursa de 2000 mm inseamna o masina mare. Cursa de 600 mm inseamna masina medie. Curse de 300 mm inseamna masina mica. Inainte de orice, trebuie sa stii unde vei amplasa masina; asta iti va arata constrangerile de greutate ai volum. Daca va fi la un parter care nu are subsol si are placa de beton, este ok sa suporte si 1-2-3 tone, in functie de cum este locul. Daca parterul are subsol (gol dedesubtul placii de parter) sau vrei masina la mansarda, mai mult de cateva sute kg nu este indicat, presupunand ca ai loc sa o cari pe scari. O masina cu cursa de 2000 mm este aproape imposibil sa aiba mai putin de 150-200 de kg si precizie mai mica de 2 zecimi, pentru ca la manipulare(incarcat-transportat-descarcat-mutat pe pozitie) se strica o parte din alinieri (paralelism si perpendicularitate). Exista kituri insa trebuie sa asamblezi singur masina si inseamna ceva scule de precizie, ceva pricepere si mult rabdare. La cursa de 2000 mm si precizie de 1 zecime, masina trebuie sa aiba orice intre 500-1000 kg, iar costul ei este mai mult decat triplu fata de abaterea de 2 zecimi (rigiditatea masinii trebuie crescuta exponential+alte sine si suruburi). Daca vrei cursa de 2000 mm si precizie de 5 sutimi, trebuie sa te pregatesti ca masina sa aiba vrei 2-3 tone si sa coste peste 10.000 euro. Concluzie: precizia si marimea sunt cele care fac regulile jocului. Poti lua aceste repere ca fiind aproximative; insa nu prea departe de adevar.
0

#29 Useril este offline   shotgunx 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 22-October 18
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 02 November 2018 - 08:52 AM

Vezi postareasteelmind, la 30 October 2018 - 11:01 AM, a spus:

Calitatea se judeca in functie de precizia de executie a piesei (se masoara la final dupa prelucrare). Daca spui ca priceperea ta in domeniu este inca la inceput de drum, inseamna ca nici nu ai la acest moment o idee clara despre ce piese vei prelucra, deci nici despre precizie. La lemne si plastice se lucreaza cu precizii de la 2 zecimi de mm in sus; la fiare insa, se lucreaza cu precizii intre 2 sutimi si 2 zecimi in cea mai mare parte a timpului; peste 2 zecimi abatere inseamna ca se reduce mult costul masinii deoarece componentele au alta arhitectura. Cursa de 2000 mm inseamna o masina mare. Cursa de 600 mm inseamna masina medie. Curse de 300 mm inseamna masina mica. Inainte de orice, trebuie sa stii unde vei amplasa masina; asta iti va arata constrangerile de greutate ai volum. Daca va fi la un parter care nu are subsol si are placa de beton, este ok sa suporte si 1-2-3 tone, in functie de cum este locul. Daca parterul are subsol (gol dedesubtul placii de parter) sau vrei masina la mansarda, mai mult de cateva sute kg nu este indicat, presupunand ca ai loc sa o cari pe scari. O masina cu cursa de 2000 mm este aproape imposibil sa aiba mai putin de 150-200 de kg si precizie mai mica de 2 zecimi, pentru ca la manipulare(incarcat-transportat-descarcat-mutat pe pozitie) se strica o parte din alinieri (paralelism si perpendicularitate). Exista kituri insa trebuie sa asamblezi singur masina si inseamna ceva scule de precizie, ceva pricepere si mult rabdare. La cursa de 2000 mm si precizie de 1 zecime, masina trebuie sa aiba orice intre 500-1000 kg, iar costul ei este mai mult decat triplu fata de abaterea de 2 zecimi (rigiditatea masinii trebuie crescuta exponential+alte sine si suruburi). Daca vrei cursa de 2000 mm si precizie de 5 sutimi, trebuie sa te pregatesti ca masina sa aiba vrei 2-3 tone si sa coste peste 10.000 euro. Concluzie: precizia si marimea sunt cele care fac regulile jocului. Poti lua aceste repere ca fiind aproximative; insa nu prea departe de adevar.


Problema e ca nu construieste nimeni la cheie si apoi sa masori si sa vezi daca merge(la preturi decente pentru mine), iar daca ai dat un avans cat de cat substantial , iar abaterile la final sunt mari , care ar fi solutia ? Cam niciuna , decat niste draci in plus , aici nu stiu cum pot identifica calitatea .
As vrea sa tai in general lemn , dar sa suporte si prelucrare usoara in metal , fara precizie prea mare 0.2 fiind ok in acest moment . Cu mici adaptari sa suporte o imprimanta 3D , fara sa urmaresc viteza de imprimare , dar sa mearga .
Greutatea nu este o problema , decat la transport , spatiul disponibil fiind pe o placa la parter de 8x4,5 , dar nu am acces decat o usa sau un geam de 2000x1400 , dar e cam greu de manipulat ceva la 500 kg .
Poate este o utopie , dar constructia mesei o vad in etapele urmatoare :
- constructia suporturilor laterale pentru axele liniare pe X, inclusiv picioarele mesei din teava/profil , sudare , apoi rectificare si gaurire . Completarea mesei cu elementele transversale , la fel gaurite si rectificate .
- asambarea , poate cu putin noroc sa folosesc si o masina de masurat 3D mobila sa fac planeitatea , ajustarile fiind facute cu cale si prinderea in suruburi
- montarea axelor liniare , Y si Z
Probabil o sa fie cea mai buna gluma auzita anul asta , dar din acest motiv am cerut pareri , pentru a fi corectat .
Scuze pentru limbajul atehnic .

Aceasta postare a fost editata de shotgunx: 02 November 2018 - 08:55 AM

0

#30 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 02 November 2018 - 01:20 PM

Depinde ce suma se doreste a investi in lucrare , cu 1000 de euro poate iti iei o electronica cat de cat , dar nu cred , motoarele servo sunt undeva pe la 1500 euro , mai ai nevoie de min 500 euro pentru spindle , ghidaje , daca folosesti rotunde , sau v-grove , sau cu rulmenti , sau profilate ...si astea costa ceva , suruburi cu bile , te duc toate pe la 1000 euro , sau daca se doreste versiune mai ieftina pe la 500 euro , dar balangae din toate imbinarile .
Fierul , si ala merge pe la 500 euro ...
Oricum asta este un calcul in mare , nu reflecta chiar toate componentele necesare , mai ar fi cabluri , cutie , controler , port cabluri , senzori de proximitate , care si alea costa bani .
Ceea ce cauti aceea gasesti
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro