Modelism - RHC Forum: UMX Whipit DLG - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

UMX Whipit DLG

#1 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 26 August 2016 - 06:27 PM

Am achizitionat un UMX Whipit DLG.

Poze.

Probleme: decaluri cu bule de aer; profundor lipit de mantuiala.

I-am pus a tija de cabon subtire pentru a proteja directia si am protejat bordul de atac al aripii cu scotch.

Am mai lipit niste scotch pentru a intari aripa la nivelul central, unde se imbina cu piesa de prindere cu suruburi.

Distractia este maxima. Imi place cum zboara, dar mai am de invatat in ceea ce priveste lansarea si pilotajul.

Am inceput cu LO rate dar am trecut repede la HIGH si a fost mai bine.

Abia astept sa am timp sa merg din nou la campul de zbor ...

Fisier atasat  vlcsnap-2016-08-16-19h36m16s779.png (104.65K)
Number of downloads: 69 Fisier atasat  vlcsnap-2016-08-16-19h37m44s079.png (151.28K)
Number of downloads: 64

Aterizari fericite !

PopaD
0

#2 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 26 August 2016 - 07:15 PM

https://www.youtube....h?v=AH6SZygDkmo

Bateria de 150 mAh 45C 1S, chiar tine 45 de minute, poate chiar mai mult.

Greutatea gata de zbor este de 45.1 grame.


Aterizari fericite !

PopaD
0

#3 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 26 August 2016 - 10:25 PM

E usor de bot dupa cum zboara.
0

#4 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 27 August 2016 - 07:56 PM

 SORIN CAIUS, la 26 August 2016 - 10:25 PM, a spus:

E usor de bot dupa cum zboara.


Cred ca mai degraba pilotul abia acum invata cum sa lucreze cu profundorul. La paramotoarele RC nu am profundor.

O sa ma obisnuiesc cu o manevrare mai lina a profundorului.

Am facut echilibrarea urmand indicatiile din manualul modelului.

Fisier atasat  SAM_7183_01.JPG (75.83K)
Number of downloads: 45 Fisier atasat  SAM_7184_01.JPG (88.81K)
Number of downloads: 41 Fisier atasat  SAM_7185_01.JPG (56.67K)
Number of downloads: 36 Fisier atasat  SAM_7186_01.JPG (56.34K)
Number of downloads: 44


Partea a doua a filmului:

https://youtu.be/HtfJ7EnteRE
Aterizari fericite !

PopaD
0

#5 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 21 September 2016 - 08:09 PM

Cateva zboruri ... am stat pe camp o ora si jumatate, doua baterii ...
https://youtu.be/uHa5VwVdciE
Aterizari fericite !

PopaD
0

#6 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 10 October 2016 - 07:41 PM

Ma obsedeaza micro DLG-urile, asa cum cu ani in urma ma obsedau paramotoarele RC. Am si o explicatie pentru asta, dar o pastrez pentru altadata ...

Am vazut pe rcgroups ACEST POST si de atunci a inceput, practic, un nou hobby http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/smile.gif.

Am gasit si profilul cu care Robert Haas a obtinut cele mai bune rezultate pentru un dlg de dimensiunile Whipit-ului: 20141114 tip +2 (atasat).

Sunt curios daca poate taia cineva o aripa cu acest profil ?

Ma gandesc la o copie a Whipit-ului, cu acest profil, dar cu aripa realizata asa cum este la Whipit sau la Vick, ceva simplu, fara complicatiile pe care le vad in fabricatia DLG-urilor.

Pina una alta ma gandesc sa-mi iau al doilea Whipit ...

Fisiere atasate


Aterizari fericite !

PopaD
0

#7 Useril este offline   Valteras 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3077
  • Inregistrat: 29-May 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 October 2016 - 08:41 PM

 popad, la 10 October 2016 - 07:41 PM, a spus:

Ma obsedeaza micro DLG-urile...


Beton. Inca o victima confirmata.
Orice pas inainte e un shut in fund!
0

#8 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 11 October 2016 - 11:42 AM

Eu pot sa iti tai o aripa si un fuselaj pentru un DLG de tipul asta dar facut din balsa.
Pentru carcotasii care sustin ca nu se poate cu balsa:
http://clm-pro.com/arf-colibri
Am adus in iarna doua kituri, unul a ajuns la TravelAir si a facut si un build log pe care il gasiti aici.
Pot sa modific proiectul si sa folosesc ce profil vrei (cel propus de tine, ZoneV2, Synergy2 ...tot ce va trece prin cap).
0

#9 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 11 October 2016 - 12:10 PM

Multumesc pentru oferta, dar colibri are dimensiuni asemanatoare si greutate dubla. Whipit, gata de zbor are 45.1 grame, in cazul meu.

Prefer varianta polistiren extrudat, pentru aripi, sau styrodur.

Greutatea aripii trebuie sa fie in jur de 17 grame, cu tije de carbon, si sistem de prindere.

Aceasta postare a fost editata de popad: 11 October 2016 - 12:12 PM

Aterizari fericite !

PopaD
0

#10 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 11 October 2016 - 01:16 PM

Iti doresc success...aripi de dimensiunile astea si cu profil cat de cat exact doar prin frezare ... si am mari indoieli ca cineva se apuca de modelare 3D pentru un model unicat. Si sa obtii o rezistenta cat de cat fara laminare cu rasina si GF sau CF
..iar am mari indoieli ca se poate.
Pina la urma cred ca o sa descoperi ca daca se inhama cineva la asa ceva iti va cere un pret pentru care o sa ti se para pretul unui Whippit chiar ieftin.
0

#11 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 11 October 2016 - 01:37 PM

Multumesc pentru incurajari ...

Dar nu am zis nimic de bani sau costuri - daca ma gandeam la ele nu ma apucam de aeromodelism ... Whipit mi se pare ieftin (mai ales ca doar receptorul este jumatate din pret).

Daca doream unul super ( inclusiv ca pret, ma gandeam la AIRES V3-V4, creat si fabricat de Robert Haas - costa in jur de 400$ ).

Eu doresc sa fac un test cu aripa cu profilul propus. Daca rezista cateva zboruri este foarte bine. Aripa de la Whipit are deja cateva sute de lansari (peste 500, in acest moment) si nu da semne de oboseala.

Pina la urma o voi face singur. Pe urma mai vedem.

Cum spuneam al doilea Whipit e pe drum ... Primul devine platforma pentru teste.
Aterizari fericite !

PopaD
0

#12 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 12 October 2016 - 12:16 PM

m-am uitat putin pe posturile de aires V1 si V2 si mi-a picat (cu intarziere...recunosc) fisa:20141119 tip +2 e de fapt una din variantele de synergy2.
Tu vrei de fapt o aripa Synergy2 de anvergura 620-650 mm si care sa cantareasca in jur de 20 de grame. Poza aia cu aripa de 24 de grame e foarte sugestiva...daca te uiti cu atentie vezi ca e facuta cu CarboWeave.
Aripile de DLG "normal" (de 1.5m) facute cu Synergy2 si CarboWeave au in jur de 120 de grame sau mai mult si o suprafata de cam 22 dmp.
Aripa de Whipit are cam 25% din suprafata asta ...si greutatea este cam proportionala in mare parte cu suprafata (eu nu fac aripi de DLG...dar colegul OcsiRC iti poate confirma ca din 120 de grame cam 20 de grame reprezinta "spuma" si 100 de grame carbonul, fibra de sticla si rasina)...si mai putin cu volumul.
Deci greutatea aia de 24 de grame e cam la limita de jos ce se poate obtine de un constructor bun cu materiale performante. Poti sa uiti de 17 grame ...aia e greuatea de la whipit fara profil Synergy2 si fara ranforsare cu rasina +Gf+CF.
Si revenind la synergy2: e un profil foarte performant dar si foarte pretentios. "Toata lumea" a facut aripi cu profil zonev2..majoritatea cu tehnologia "vacuum bagging". Nu prea mai merge la synergy2 ...ca daca faci asa nu prea mai iese synergy2 (adica erorile inerente tehnologiei "vacuum bagging" sutn cam mari pentru synergy2). Si eu zic ca iti cam trebuie matrita pentru asta ...si cata munca e si ce costuri sunt il las pe colegul OcsiRC sa te lamureasca. Si o fi matrita in cazul tau de 2.5 ori mai mica...dar costurile iti garantez ca nu sunt.
Asa ca revenind...ai doua variante de lucru:
a. varianta "muncitoreasca" in care iei un plan care sa aproximeze aripa eliptica (sa zicem grosier un 2p ...ca daca iei un 4p la o semiaripa de 30-32 cm faci munca de chinez batran) si iti fac template pentru taiat spuma (si asta e munca de chinez batran) si strici o gramada de spuma la taiere (sa vezi ce "frumos" se taie fara CNC template-urile de zonev2 care e un profil mai putin pretentios decat synergy2) ...si nu ajungi nicaieri
b. varianta "hi tech" in care incerci sa frezezi spuma sau chiar sa faci matrite
Ca sa nu zici sa sunt Gica contra te pot ajuta (gratuit) cu modelul 3d pentru frezat core si pentru facut matritele ...nu e mare scofala, iei matritele de Synergy2 si le scalezi pe lungul aripii la 40-42% si pe lungimea corzii la cat o fi coarda pentru fuselajul tau. Pot sa te ajut cu chestia asta .. o fac asa de amorul artei mai mult ca un exercitiu intelectual sau sa verific faptul ca programul meu de realizat matrite merge si la "pitici" din astia.
Dar de aici si pina la realizarea efectiva a aripii o sa vezi ca e cale lunga.
Poti sa imi dai te rog anvergura si coarda aripii de Whipit...si ce sistem de prindere are?
0

#13 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 12 October 2016 - 12:29 PM

Mai am o idee...daca nu esti foarte pretentios cu greutatea cred ca mai carnd poti obtine niste rezultate "palpabile" daca frezezi sau slefuiesti balsa :
http://charlesriverr...geehlg.htm#Wood Wing
0

#14 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 12 October 2016 - 12:40 PM

Da, multumesc pentru sugestie si link. Studiez cum fac aripile cei de la F1N, in special japonezii. Fortele la lansare sunt similare.

Am deja balsa pentru aripa si corp, dar am vazut si cum se poate face din polistiren extrudat sau styrodur taiat cu firul cald si apoi ranforsat cu tije si benzi de carbon.

Prima incercare o sa o fac cu polistiren extrudat. Daca profilul va da rezultatele scontate, am sa incerc eventual o aripa din balsa.

La balsa am vazut ca se faceau decupaje in aripa si se infolia pentru a reduce greutatea cat mai mult posibil. Oricum si acolo aripa e rigidizata cu tije de carbon.
Aterizari fericite !

PopaD
0

#15 Useril este offline   Robin671 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 145
  • Inregistrat: 24-March 15
  • Gender:Male
  • Location:IASI
  • Interests:Aeromodele,Electronica,Mecanica,Fotografie...

Postat 12 October 2016 - 12:57 PM

 popad, la 12 October 2016 - 12:40 PM, a spus:

Da, multumesc pentru sugestie si link. Studiez cum fac aripile cei de la F1N, in special japonezii. Fortele la lansare sunt similare.

Am deja balsa pentru aripa si corp, dar am vazut si cum se poate face din polistiren extrudat sau styrodur taiat cu firul cald si apoi ranforsat cu tije si benzi de carbon.

Prima incercare o sa o fac cu polistiren extrudat. Daca profilul va da rezultatele scontate, am sa incerc eventual o aripa din balsa.

La balsa am vazut ca se faceau decupaje in aripa si se infolia pentru a reduce greutatea cat mai mult posibil. Oricum si acolo aripa e rigidizata cu tije de carbon.

Bravo Doru.
In sfarsit......nu mai "umbli cu parasute" :yahoo: :rofl: :rofl:
Si pe mine ma batea un gand, sa-mi iau un DLG.
Bafta

Aceasta postare a fost editata de Robin671: 12 October 2016 - 12:59 PM

0

#16 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 12 October 2016 - 02:48 PM

 ender67, la 12 October 2016 - 12:16 PM, a spus:

Poti sa imi dai te rog anvergura si coarda aripii de Whipit...si ce sistem de prindere are?


Cand ajung acasa iti trimit datele cerute si niste poze. Abia acum am vazut postarea asta.

Despre propunerea de ajutor, nu pot decat sa iti multumesc frumos.
Aterizari fericite !

PopaD
0

#17 Useril este offline   fly 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3371
  • Inregistrat: 09-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bran Brasov
  • Interests:Jeturi ,f3j ,f5j

Postat 12 October 2016 - 03:01 PM

Ce anvergura are DLG ul ?
0

#18 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 12 October 2016 - 03:17 PM

 popad, la 12 October 2016 - 12:40 PM, a spus:

Da, multumesc pentru sugestie si link. Studiez cum fac aripile cei de la F1N, in special japonezii. Fortele la lansare sunt similare.

Am deja balsa pentru aripa si corp, dar am vazut si cum se poate face din polistiren extrudat sau styrodur taiat cu firul cald si apoi ranforsat cu tije si benzi de carbon.

Prima incercare o sa o fac cu polistiren extrudat. Daca profilul va da rezultatele scontate, am sa incerc eventual o aripa din balsa.

La balsa am vazut ca se faceau decupaje in aripa si se infolia pentru a reduce greutatea cat mai mult posibil. Oricum si acolo aripa e rigidizata cu tije de carbon.


Pai nu ai citit cu atentie postul de mai sus: cam poti sa uiti de taiere cu firul cald daca vrei sa obtii un profil bun ... mai ales la o anvergura mica. Nu stiu valorile exacte dar cred ca e un profil cu grosimea cam 6-6.5%. calculeaza cam ce grosime obtii pentru anvergura aripii de whipit. Vezi ca la Aires V2 cred ca a mers la o scalare de 50% fata de un DLG normal (are anvergura peste 75 de cm daca nu ma insel)......daca tii la dimensiunile de Whipit trebuie sa mergi spre 40-42-45%.
In primul rand iti trebuie sa faci template-urile de capat pe CNC ... cine face asa ceva "de mana" si spera sa obtin performanta e foarte optimist
In al doilea rand taierea cu fir cald introduce niste erori foarte mari (chiar daca nu o faci "de mana" si ai o instalatie cu CNC de taiere cu fir cald).
Sa zicem ca ai un profil ideal ... cand faci template-ul trebuie sa compensezi "grosimea"capului de taiere (sa zicem ca e un cilindru). Plus ceva pierderi de material pentru slefuire fina ... ca acel cap de taiere textolit cam lasa aschii in urma.
Dupa aceea trebuie sa estimezi si sa compensezi grosimea firului de taiere ...poti sa masori cu sublerul dar nu e valoarea corecta pentru ca firul cald topeste polistirenul pe cateva zecimi de milimetru in jur. Si aici e o intreaga "arta" cu temperatura firului de taiere, grosimea lui, cat de repede avansezi in material ...cine a mai taiat asa ceva stie ca nu e simplu de loc.
Eu iti recomand sa mergi pe varianta de spuma frezata.
Daca totusi nu ai posibilitatea si vrei sau trebuie sa mergi pe varianta cu taiere la fir cald cred ca e necesar sa gasesti pe cineva cu instalatie automatizata (cu CNC.. cu motoare pas cu pas) si cu ceva cunostinte de CAD ...
Ai nevoie de asta pentru ca dupa prima taiere (sa zicem pe profilul "ideal") trebuie masurat EXACT ce scoate ca grosime instalatia, comparat cu grosimea ideala si facut ajustarile la profil (si iti spun ca asta nu e treaba triviala ..in softurile facute de mine pentru un profil dat eu pot sa il "translatez" spre interior sau exterior cu o anumita distanta pentru a compensa grosimea de taiere sau a d-box-ului ...dar asta nu e o translatie simpla ci se ia bucatica cu bucatica si se calculeaza normala la curba si e o intreaga teorie ...nu mai intru in detalii).
Daca imi dai datele cerute in postul anterior (anvergura si coarda ....si daca vrei si sistemul de prindere) pot sa iti fac modelul 3D si sa iti fac sectiuni in el ca sa obtii template-uri de taiere cu fir cald.
In paranteza fie spus..vezi ca proiectele astea nu lucreaza cu un singur profil ...aripile DLG sunt lucrate cu cateva profile din aceeasi familie si se face o tranzitie lina de la unul la altul...
Indiferent de tehnologia aleasa vei descoperi ca nu e simplu de loc.
Asta daca vrei un profil Synergy2 si nu un profil care sa fie synergy2 doar cu numele...
Daca vrei sa vezi cam ce inseamna o aripa cu Synergy2 "normala" gasesti un proiect complet de matrite si de aripi pe rcgroups aici (colegul OcsiRC a facut matritele):
http://www.rcgroups....d.php?t=2521864
...sau in ce am postat eu:
http://www.rcgroups....071&postcount=5
In principiu poti sa iei matritele si sa le scalezi dupa dorinta....
0

#19 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 12 October 2016 - 03:44 PM

Mi-a mai venit o idee nastrusnica ..dar care s-ar putea sa mearga.
Mi-am facut de curand instalatie de taiere balsa cu laser de 2W ...nu sariti cu gura, stiu ca omul nu vrea kit de balsa.
Ideea e ca inainte de a baga "in productie" un kit de balsa testez toata chestia (fisierul de taiere G-code) mai intai pe o placa de depron (de fapt polistiren extrudat pentru pus sub parchet) de 6 mm grosime (dimensiune 50x100cm).
Iar kerful la taiat depron / polistiren gri inchis e foarte mic (si il pot masura precis cu microscopul USB si compensa prin software).
Pot sa ii fac aripa de polistiren extrudat prin "felii" de 6 mm grosime taiata foarte precis si care se pot insira ca margelele pe ata pe tije de carbon...
O tija de 1 mm la bordul de atac, un tub de carbon ca lonjeron principal, un alt lonjeron secundar si inca o tija de 1 mm care sa sustina structura flaperonului...
Se poate face o "infoliere" cu scoci si e cea mai rapida solutie ...macar pentru partea de prototip.
Evident ca nu merge la aripi de 4 m dar pentru o semiaripa de 30-36 cm cred ca merge fara probleme. Pot sa ii fac chiar si decupari de reducere a greutatii daca este cazul.
Ce parere aveti?
0

#20 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 12 October 2016 - 06:37 PM

 ender67, la 12 October 2016 - 12:16 PM, a spus:

1. Poti sa imi dai te rog anvergura si coarda aripii de Whipit...si ce sistem de prindere are?

2. Pot sa ii fac aripa de polistiren extrudat prin "felii" de 6 mm grosime taiata foarte precis si care se pot insira ca margelele pe ata pe tije de carbon...<br style="font-size: 13px; background-color: rgb(250, 251, 252);">O tija de 1 mm la bordul de atac, un tub de carbon ca lonjeron principal, un alt lonjeron secundar si inca o tija de 1 mm care sa sustina structura flaperonului...<br style="font-size: 13px; background-color: rgb(250, 251, 252);">Se poate face o "infoliere" cu scoci si e cea mai rapida solutie ...macar pentru partea de prototip.<br style="font-size: 13px; background-color: rgb(250, 251, 252);">Evident ca nu merge la aripi de 4 m dar pentru o semiaripa de 30-36 cm cred ca merge fara probleme. Pot sa ii fac chiar si decupari de reducere a greutatii daca este cazul.<br style="font-size: 13px; background-color: rgb(250, 251, 252);">Ce parere AI? (te rog)


1. o jumatate de aripa are 312.5 mm, coarda aripii este de 100.0 mm, are un unghi diedru de 20 grade. Prodcatorul zice 620 mm anvergura.

2. o idee buna, dar te rog trimite-mi pe privat care ar fi costul "operatiei".

Si o prima serie de poze cu aripa.

Fisier atasat  SAM_7238.JPG (144.92K)
Number of downloads: 13 Fisier atasat  SAM_7240.JPG (112.82K)
Number of downloads: 13 Fisier atasat  SAM_7241.JPG (171.06K)
Number of downloads: 12

Aterizari fericite !

PopaD
0

#21 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 12 October 2016 - 06:38 PM

Fisier atasat  SAM_7239.JPG (207.73K)
Number of downloads: 2 Fisier atasat  SAM_7242.JPG (199.62K)
Number of downloads: 2
Aterizari fericite !

PopaD
0

#22 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 12 October 2016 - 06:39 PM

Fisier atasat  SAM_7243.JPG (121.95K)
Number of downloads: 3 Fisier atasat  SAM_7238.JPG (144.92K)
Number of downloads: 3
Aterizari fericite !

PopaD
0

#23 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 12 October 2016 - 07:15 PM

 fly, la 12 October 2016 - 03:01 PM, a spus:

Ce anvergura are DLG ul ?


62 cm
Aterizari fericite !

PopaD
0

#24 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 12 October 2016 - 07:19 PM

Pai nu ne mai complicam pe privat... iti fac cadou toate nervurile alea din depron ca nu e mare scofala.
Doar ca va dura cateva zile (saptamina asta sunt la Atena si ajung acasa doar duminica..plus vreo 2 zile sa modific programul care face calculul matritelor sa picteze nervurile ca sectiuni din 6 in 6 mm. Si sa adaptez algoritmul de pozitionare automata pe placa de balsa (facut pentru nervuri de pina la 20 cm si balsa de 10x100 cm) pentru cazul asta...
Oricum aveam in plan ceva imbunatatiri la programul ala (pentru seturi de nervuri "foarte mari" gen 25 de cm sau "foarte multe" ca in cazul asta...).
Vezi ca tipul cu Aires nu posteaza cum "arata" aripa de fapt...el a modelat aripa in XFLR5 si a bibilit-o dar e cam secretos....
Eu o sa iau proiectul de aripa Synergy2 a lui Gerald Taylor si il scalez pentru anvergura si coarda dorita de tine ...daca zboara sau nu bine "pe hartie" nu mai stau sa investighez.
Inca ceva....vrei sa ii faci flaperoane sau te descurci cu profundor si deriva?
si daca poti sa te uiti sa vezi cum e sistemul d eprindere...si eventual ce tije/tuburi de carbon are aripa de Whipit ca sa fac decupari pentru ceva similar (sa nu fie subdimensionata ca ai probleme la lansare dar nici supradimensionata ca incarcam inutil aripa) ...ar fi perfect...


0

#25 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 12 October 2016 - 07:20 PM

grosimea aripii spre baza: 5.60 mm
Aterizari fericite !

PopaD
0

#26 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 12 October 2016 - 07:34 PM

 ender67, la 12 October 2016 - 07:19 PM, a spus:

1. Vezi ca tipul cu Aires nu posteaza cum "arata" aripa de fapt...el a modelat aripa in XFLR5 si a bibilit-o dar e cam secretos....

2 .Inca ceva....vrei sa ii faci flaperoane sau te descurci cu profundor si deriva?
si daca poti sa te uiti sa vezi cum e sistemul d eprindere...si eventual ce tije/tuburi de carbon are aripa de Whipit ca sa fac decupari pentru ceva similar (sa nu fie subdimensionata ca ai probleme la lansare dar nici supradimensionata ca incarcam inutil aripa) ...ar fi perfect...


1. Stiu, am incercat de mult sa iau legatura cu el ... fara rezultat ...

2. fara flaperoane, ma descurc fara ele. Are doar o piesa de plastic in care intra doua tije de carbon de 1 mm, pe extrados, si are locasurile pentru cele 4 suruburi de prindere de fuselaj.

Multumesc foarte mult. Nu este nici o graba, cand o sa se intample este bine venita.

O sa-ti trimit si eu 3 parasute din productia proprie (un tricolor), daca am acordul tau, asa cum apar in logo-ul meu.

Fisier atasat  SAM_7240.JPG (112.82K)
Number of downloads: 4 Fisier atasat  SAM_7241.JPG (171.06K)
Number of downloads: 4 Fisier atasat  SAM_7243.JPG (121.95K)
Number of downloads: 4

Aceasta postare a fost editata de popad: 12 October 2016 - 07:34 PM

Aterizari fericite !

PopaD
0

#27 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 12 October 2016 - 07:52 PM

De fapt trebuie sa fac un program de tip Frankenstein. Acum am doua programe diferite pe care le-am facut pentru proiectarea aripilor:
- unul care porneste de la proiectul XFLR5 si calcula modelul 3D al aripii si fiserele STL pentru miez /pozitive /negative ("cores" / "plugs" / "molds" (la care am adaugat saptamina trecuta ca optiune de iesire fisierele STL pentru printarea aripii pe bucati de cate 10 cm)
- unul care porneste de la un profil aerodinamic (fisier .dat), alegi ce tip de aripa vrei si iti scoate fisierele de taiere a nervurilor din balsa
Si trebuie sa le pun cap la cap (ceea ce nu e greu) si sa fac un superprogram ...sau sa modific ala de facut fisiere DXF pentru conditii gen "nervuri mai mici si mai dese".
Si ca sa intelegi de ce spuneam ca e al naibii de greu sa obtii precizie la taierea cu fir cald...asta e profilul pe care l-ai ales (am rulat programul al doilea pentru profilul pus de tine).
Acum imagineaza nervura aia cu lungimea de 10 cm... si vezi cam cat e inaltimea ...si cam ce ai in zona bordului de fuga.
Uite de aia nu sunt proiecte Synergy2 cu "vacuum bagging".

Fisiere atasate


0

#28 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 12 October 2016 - 08:03 PM

greutatea actuala a aripii 18.1 grame (initial cand am scos-o din cutie parca era 17 sau 17 si ceva, dar am intarit zonele sensibile cu scotch, cum se recomanda pe rcgroups.

Oricum trebuie facute dupa scoaterea lui din cutie cateva verificari:

* trebuie verificat modul de lipire a receptorului, eventual intarit.
* trebuie pus niste scotch pe bordul aripii
* trebuie intarita cu scotch imbinarea dintre piesa de plastic si aripa
* suruburile de fixare infipte in sapun pentru gresare
* verificati si intariti lipitura stabilizatorului (la mine la prima aterizare mai dura s-a dezlipit)
* conul se fixeaza cu scotch, altfel riscati sa-l pierdeti
* directia am protejat-o cu o bara foarte subtire de carbon fixata de fuselaj cu hot glue si de directie cu putin hot glue si scotch

Imi place cum zboara. Cel mai bun timp al meu a fost 42 de secunde. Si continui sa invat sa-l pilotez. Lansarea a mai mult ca la F1N, invatata de la japonezi.

Aceasta postare a fost editata de popad: 12 October 2016 - 08:07 PM

Aterizari fericite !

PopaD
0

#29 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 12 October 2016 - 08:08 PM

...si nu e nici o greseala in imaginea nervurilor... profilul pus de tine are o grosime de 4.9%!!!! , poti sa faci aripa din placa de balsa de 5 mm:



C:\Users\TATUDORE\CAD>a
DAT2DXF - DXF GENERATOR FOR GLIDER WINGS


Do you want to use default values for RES2m (0-no, 1-yes)? 1
Input D-box material size (mm ... enter 0 for no D-box): 0

Input P-type (upper view: 0-ellipse 1-1P 2-2P 3-3P 4-4P) : 0

Input W-type (front view: 0-ellipse 1-4: number of dihedrals) : 1

Input number of wing segments ( 1 / 2 / 3 ) : 1

Input airfoil name: synergy
STAGE 1 : reading synergy airfoil definition ... 251 lines

STAGE 2 : computing high-resolution internal airfoil model
Leading edge was found at position 125 for values x=0 y=-0.00023
Bottom was found at position 151 for values x=0.14112 y=-0.0154
Profile needs to be rotated with -1.02722 degrees ...
After rotation new bottom was found at position 249 for values x=0.999706 y=-0.0
108165
Leading edge was found at position 125 for values x=0 y=0.0176975
... Translation to high resolution derotated model finished ...

Profile has a maximum height at position 42 with a value of 0.0489983


For a chord of 200 mm maximum height is 9.79966 mm slim factor is 1 (maxim was 1
.63271)


STAGE 3 : computing space coordinates for wing surface
Joiner tube is at height 19.5599

STAGE 4 : computing DXF files for wing ribs

Computing ribs for a 1000 mm wing with rib interval 25 mm and width 1.5 mm for
a spar 3 x 0.5 mm ....

... computing lrib 1 @ 0 mm size 200 mm place 0/0!1@1#0
... computing srib 1 @ 25 mm size 199.96 mm place 279/0!2@1#1
... computing lrib 2 @ 50 mm size 199.82 mm place 0/16!3@2#1
... computing srib 2 @ 75 mm size 199.58 mm place 279/16!4@2#2
... computing lrib 3 @ 100 mm size 199.249 mm place 0/32!5@3#2
... computing srib 3 @ 125 mm size 198.817 mm place 279/32!6@3#3
... computing lrib 4 @ 150 mm size 198.293 mm place 0/48!7@4#3
... computing srib 4 @ 175 mm size 197.666 mm place 279/48!8@4#4
... computing lrib 5 @ 200 mm size 196.947 mm place 0/64!9@5#4
... computing srib 5 @ 225 mm size 196.133 mm place 279/64!10@5#5
... computing lrib 6 @ 250 mm size 195.213 mm place 0/80!11@6#5
... computing srib 6 @ 275 mm size 194.196 mm place 279/80!12@6#6
... computing lrib 7 @ 300 mm size 193.07 mm place 379/0!13@7#6
... computing srib 7 @ 325 mm size 191.833 mm place 625/0!14@7#7
... computing lrib 8 @ 350 mm size 190.494 mm place 379/16!15@8#7
... computing srib 8 @ 375 mm size 189.05 mm place 625/16!16@8#8
... computing lrib 9 @ 400 mm size 187.489 mm place 379/32!17@9#8
... computing srib 9 @ 425 mm size 185.817 mm place 625/32!18@9#9
... computing lrib 10 @ 450 mm size 184.022 mm place 379/48!19@10#9
... computing srib 10 @ 475 mm size 182.11 mm place 625/48!20@10#10
... computing lrib 11 @ 500 mm size 180.078 mm place 379/64!21@11#10
... computing srib 11 @ 525 mm size 177.899 mm place 625/64!22@11#11
... computing lrib 12 @ 550 mm size 175.602 mm place 379/80!23@12#11
... computing srib 12 @ 575 mm size 173.159 mm place 625/80!24@12#12
... computing lrib 13 @ 600 mm size 170.564 mm place 727/0.15!25@13#12
... computing srib 13 @ 625 mm size 167.821 mm place 989/0.15!26@13#13
... computing lrib 14 @ 650 mm size 164.924 mm place 727/13.15!27@14#13
... computing srib 14 @ 675 mm size 161.852 mm place 989/13.15!28@14#14
... computing lrib 15 @ 700 mm size 158.594 mm place 727/25.75!29@15#14
... computing srib 15 @ 725 mm size 155.152 mm place 989/25.75!30@15#15
... computing lrib 16 @ 750 mm size 151.512 mm place 727/37.95!31@16#15
... computing srib 16 @ 775 mm size 147.648 mm place 989/37.95!32@16#16
... computing lrib 17 @ 800 mm size 143.555 mm place 727/49.55!33@17#16
... computing srib 17 @ 825 mm size 139.198 mm place 989/49.55!34@17#17
... computing lrib 18 @ 850 mm size 134.566 mm place 727/60.45!35@18#17
... computing srib 18 @ 875 mm size 129.615 mm place 989/60.45!36@18#18
... computing lrib 19 @ 900 mm size 124.322 mm place 727/70.65!37@19#18
... computing srib 19 @ 925 mm size 118.625 mm place 989/70.65!38@19#19
... computing lrib 20 @ 950 mm size 112.481 mm place 727/80.05!39@20#19
... computing srib 20 @ 975 mm size 105.811 mm place 989/80.05!40@20#20
... computing lrib 21 @ 1000 mm size 98.4886 mm place 727/88.45!41@21#20

Done ... have fun with the DXF files ...

C:\Users\TATUDORE\CAD>
0

#30 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 12 October 2016 - 08:21 PM

Inteleg. Ma uitam la cei de la F1N, care vad ca folosesc un lac pe baza de apa si rasina pentru intarirea bordulului de fuga, cel putin la unul din modelele campioane: Supersweep 1974 - model din balsa solid cu 90 secunde - campion SUA.
Aterizari fericite !

PopaD
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro