Modelism - RHC Forum: derogare inregistrare aeromodel - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

derogare inregistrare aeromodel am incercat să obțin o derogare de la înregistrare - fără succes

#1 Useril este offline   ddalex_ro 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 19-July 16

Postat 10 August 2016 - 01:25 PM

Salut,

Numai pentru documentare, poate folosește cuiva în viitor, vă povestesc discuția pe care am avut-o cu autoritățile zilele astea.

Am vrut să import temporar în România, pentru vacanță, câteva quad-uri cu care să mă joc - că de aia e vacanță. După ce am consultat legislația, am ajuns la concluzia că orice aparat zburător trebuie înregistrat, și am încercat să obțin o derogare.

Primul email a fost la AACR, redat mai jos.

Citeaza

> Locuiesc în Marea Britanie, unde aeromodelele mici (sub 7kg, inclusiv carburant), care zboară în scopuri de agrement, nu sunt înregistrate în limite stabilite (sub 500m distanță, 400 feet înălțime, tot timpul sub controlul vizual al operatorului).

> Intenționez să vin în vacanță în România pentru 2 săptămâni, și să aduc și să zbor 3 asemenea aeromodele, două dintre ele modele comerciale și un model construit personal, din piese.
> - Hubsan x4 h107c, de dimensiune 70mm x 70mm, 40g greutate
> - Parrot Bepop2, 280mm x 330 mm, 400g
> - model propriu bazat pe frame-ul F330, 330mm x 330mm, 400g

> Având în vedere dimensiunile mici și capabilitățile reduse de zbor ale modelelor respective, precum și durata scurtă petrecută în România, aș dori o exceptare de la obligativitatea înregistrării lor cu AARC.
> Perioada petrecută în România va fi 12-29 August 2016.
> De asemenea, aș dori să vă sugerez adoptarea unui model de înregistrare asemănător cu Marea Britanie și Olanda, unde modele sub 7kg masă maximă de decolare sunt exceptate de la inregistrare cu autoritatea aeronautică, și sunt supuse restricțiilor de zbor în scopuri de agrement în limite mici.

În răspuns, AACR și-a declinat competența:

Citeaza

> Avand in vedere prevederile cadrului legislativ national precum si atributiile si responsabilitatile AACR va aduc la cunostinta faptul ca AACR nu poate acorda derogarea solicitata.
> In vederea obtinerii derogarii solicitate va rog s ava adresati Directiei Transport Aerian din cadrul Ministerului Transporturilor (http://mt.gov.ro/web...pre-noi/contact / Relaţii cu publicul - 021.319.61.24, fax - 021.313.88.69)

Drept pentru care am scris la minister, cu același conținut de mai sus.

Ministerul a răspuns (vezi documentul atașat) că nu există cadrul legislativ pentru a obține derogări, dar, interesant, a menționat posibilitatea unui ordin de ministru.

Nu știu care sunt inițiativele curente, dar eu o să încerc să obțin un ordin de ministru pentru derogarea permanenta pentru aeromodelele de mici dimensiuni - poate cu guvernul curent se poate. Nu de alta, dar nu aș vrea să trebuiască să înregistrez orice jucărie.
0

#2 Useril este offline   ddalex_ro 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 19-July 16

Postat 10 August 2016 - 01:27 PM

Fisierul cu răspunsul de la minister.

Fisiere atasate


0

#3 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 10 August 2016 - 01:49 PM

Probabil vrei sa o faci cinstit, nu stiu daca din convingere sau din ambitie :) dar parerea mea este sa vii sa zbori linistit fara nici o derogare.
Atata timp cat niste asa zisi profesionisti o fac fara nici o inmatriculare in fiecare weekend, deasupra a zeci de oameni, in mijlocul orasului, in fata primariei, parerea mea este ca nu datoram nici un respect nici unei autoritati, ca mult altele de carton in aceasta tara. Sa ii salte intai pe aceia si sa ii execute in piata publica ca sa ne dea exemplu, si atunci stiu ca am de ce sa ma tem...
Totul este sa o faci in conditiile care sunt legale in UK, sunt mai mult decat decente si pentru a zbura si aici.

Ai putea sa te inscrii in BMFA, nu e foarte scump, si am constatat ca in Spania un astfel de membership este recunoscut, iar Spania este si mai restrictiva ca Romania... acolo RC-ul este banat de vreo 3 ani integral la nivel de stat, si peste asta mai au si la nivelul fiecarei municipalitati restrictii specifice, daca e cazul.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#4 Useril este offline   ddalex_ro 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 19-July 16

Postat 10 August 2016 - 03:06 PM

Aș zice că mai degrabă din convingere decât din ambiție. Nu am nici-un chef să mă iau la trântă cu autoritățile; dar nu cred că este ok să stau să mă plâng că lucrurile nu sunt ok, și să nu încerc să le corectez, atât mai mult cu cât costul meu este minor - tot ce am de făcut este să trimit niște emailuri.

Am făcut și urmarea - am trimis o petiție solicitând emiterea unui Ordin de Ministru la Ministerul Transporturilor, și Primului Ministru. Am cerut eliminarea derogarea de la obligativitatea înregistrării pentru modelele de mici dimensiuni și capabilități limitate. Să vedem ce răspund.
0

#5 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 10 August 2016 - 05:46 PM

Paradoxal, experienta mea este ca e mai greu sa zbori de unde vii dumneata decat aici...
Avand in ultimii ani drum in UK cel putin odata pe an, si avand cu mine cate ceva de zburat, am constatat ca nu e chiar asa simplu de gasit un loc de zbor, practic nu exista la liber, si de aproape 2 ani au fost desfiintate si ultimele locuri unde se putea zbura liber, in zonele special amenajate din Royal Parks.
Deci practic nu poti zbura legal decat de pe un teren afiliat BMFA, sau pe un teren privat, si in ambele cazuri cu asigurare.
Iar in ultimele luni, daca e sa te iei dupa presa, paranoia contra "dronelor" pare sa nu fie depasita decat de ... brexit :) dupa cum arata ultima investigatie din The Independent despre care am postat in topicul "de scandal" de la multicoptere.
Ce poti sa ne zici de astea ?
... cu picioarele pe pamant ...
0

#6 Useril este offline   ddalex_ro 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 19-July 16

Postat 11 August 2016 - 11:48 AM

CAA UK a publicat ghidul ăsta. Sunt multe discuții pe forumurile de specialitate, dar regulile de bază sunt:

  • Dronele sub 7kg nu trebuie înregistrate.
  • Pentru zboruri non-comerciale nu trebuie licență.
  • Zborul trebuie să fie sub control vizual direct tot timpul, să nu zbori mai sus de 400feet (100m)
  • Trebuie să nu zbori la mai puțin de 50m de persoane, vehicule, clădiri
  • Să nu zbori deasupra aglomerărilor de oameni, gen parcuri populate, stadioane, etc.


Sistemul legal britanic e un pic diferit de cel romanesc, în sensul că reglementările nu sunt făcute apriori cu punct și virgulă. În general, îți folosești bunul simț, și dacă cuiva i se pare că ai făcut-o lată, te aduce la judecată, și judecătorii stabilesc un precendent.

Singura condamnare de care știu pentru un operator de drone este a cuiva care zbura cu un Phantom deasupra stadioanelor în timpul meciului, chestie care, sincer, mi se pare foarte periculoasă. Altfel mai vezi oameni care zboară cu dronele peste parcuri și câmpuri fără probleme. Sunt videouri pe net cu oameni care au zburat peste City și Tamisa, dar, cum am zis, mi se pare că să zbori peste străzi este prea periculos :).
0

#7 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 11 August 2016 - 12:13 PM

Regulile acelea sunt cunoscute si aici, am avut de-a lungul timpurilor citate din CAA-ul si BMFA-ul britanic, in topicele unde dezbateam legislatia, intrebarea era unde le aplici, concret, pe ce teren ?
Pentru ca Anglia nu e debandada de la noi, acolo nu exista maidan. Orice teren este al cuiva, este ingradit, si are o intrebuintare...
La cele doua aerocluburi la care am incercat, am fost refuzat politicos pentru ca nu aveam asigurare, si mi s-a atras atentia ca pot incerca sa zbor pe un teren care mi se pare mie ca ar fi al nimanui, dar ca ei pariaza ca in maxim 15 minute va veni o masina de politie :)
Si dupa ce fusesem deja interpelat ca nu am voie sa filmez la un targ de Craciun, pentru ca in Anglia filmatul in public este interzis... crede-ma ca i-am luat in serios...
Asa ca eram curios, dumneata, in mod concret, unde zbori in Anglia ? :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#8 Useril este offline   ddalex_ro 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 19-July 16

Postat 11 August 2016 - 12:58 PM

Ah, personal zbor în parcuri în Londra. De asemenea, mai zbor în parcurile naturale din afara Londrei, gen Seven Sisters.

Cel mai central loc în care am zburat în Londra a fost Holland Park înspre vest, și lângă Tower Hill în est. Nu mi-a zis nimeni nimic până acum. Mai am văzut jucării zburate de alții chiar pe lângă palate, gen St James Park, fără probleme.

Pe aerodroame nu cred că te lasă nimeni să zbori aici - zborul de agrement și pilotatul este foarte popular, și să zbori aeromodele pe lângă avioanele cu pilot este de neconceput.

Dacă zbori ceva cu aripi, o să ai nevoie de mult mai mult spațiu decât un quad, mai ales dacă este mare. Dacă zbori cu așa ceva, sunt întâlniri regulate de aeromodeliști care închiriază un teren, sau au ceva organizat ceva asemănător. Sunt foarte ușor de găsit pe internet, și oamenii sunt foarte prietenoși.
0

#9 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 11 August 2016 - 01:27 PM

La acestea din urma am fost, daca o sa cauti in forum Cosford o sa gasesti un reportaj, da, foarte prietenos mi s-a spus ca fara asigurare nu pot ridica nimic de pe terenul ala :)

Revenind la noi... cum ziceam iti faci griji degeaba, zboara linistit, si daca primesti derogarea aia, esti eroul nostru ! :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#10 Useril este offline   ddalex_ro 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 19-July 16

Postat 11 August 2016 - 04:38 PM

BTW, http://www.phantompi...insurance.3983/ citește threadul ăsta pentru insurance în UK. Prin FPV UK poți să iei de la micul preț de £5. Sunt niște subtilități și la ei, există un război al BMFA cu FPV UK, și statutul nu e clar pentru cei care nu sunt cetățeni....

Eu zbor fără asigurare, și numai când nu există posibilitatea să fac ceva rău - e.g. niciodată cu persoane pe lângă, nu peste clădiri, etc.
0

#11 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 17 February 2017 - 09:38 AM

Vezi postareaddalex_ro, la 11 August 2016 - 04:38 PM, a spus:

... statutul nu e clar pentru cei care nu sunt cetățeni....


Lafel si in Romania, doar ca nici nu primesti raspuns macar. Si nici asigurare din UK sau D sint valabile aici, daca nu exista un cadru legal sa zbori cu aeromodel. De fapt e mai complictat sa zbori legal cu aeromodel in Romania de cit sa zbori cu Parapanta/Deltaplan/ULM.
Walter Born
rhc@born.ro
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro