Modelism - RHC Forum: Pentacopter - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Pentacopter

#1 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 02 August 2016 - 04:40 PM

Am vazut pe net un cadru stil quad 250 cu un extra motor in spate, pus pe orizontala. Si cum n-aveam ce face aseara pe la 2 dimineata m-am pus pe taiat si gaurit fiare. Iata ce a iesit:

Quadul in sine e un ZMR 250 cu brate de 4mm, motoare multistar elite 2204 cu elici kingkong 6x4,5 iar motorul din spate e un multistar baby beast ramas orfan de la alt build.
Fiind pe 4s si cu un esc de 12a, am setat capat de cursa pentru motorul din spate la 60-70%. Daca mai pun si o elice de 7x6 sper sa trec de 100km/h orizontal.

A mai incercat cineva de la noi asa ceva? Eu l-am facut pe post de avion FPV cu decolare verticala si in mare parte mi-a iesit, doar controlul pe yaw la viteza mare are de suferit.
Pasul urmator ar fi ori un EDF de 64mm sau... astept idei http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/smile.gif

Aceasta postare a fost editata de Ciprian97: 02 August 2016 - 04:42 PM

0

#2 Useril este offline   victoras_h 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1102
  • Inregistrat: 11-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Irving, Texas

Postat 02 August 2016 - 06:05 PM

Pasul urmator, ca sa reduci din greutate si sa-l faci mai eficient, ai putea sa-i dai jos cele 4 motoare care-l tin sus si sa-i pui niste aripi, oare ce iese :D



Ontopic, am vazut intr-unul din filmele lui Bruce (rcmodelreviews pe youtube) ca lucra la un quad de genul.
0

#3 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 02 August 2016 - 06:56 PM

De la Bruce m-am inspirat, ideea cu ridicatul bratelor mi se pare mai nefericita decat prelungirea batiului motorului din spate, in ciuda CG-ului deplasat acum in spate. Am vazut si cadru in care motoarele din spate erau inclinate in fata la 45grade, problema aluia e ca nu se mai putea opri din zburat inaintehttp://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/smile.gif.
http://static1.squar...5/?format=1000w

Detalii aici: http://www.shendrone...m/fast-forward/




0

#4 Useril este offline   andrewbt 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1014
  • Inregistrat: 09-September 15
  • Gender:Male
  • Location:Oradea
  • Interests:Drone mici si mari, FPV, filmari, tunning, electronica.

Postat 03 August 2016 - 10:24 AM

100km/h ar trebui sa poti doar cu 4 motoare puternice si quad usor, quad-urile cu adevarat de racing ating si mai mult fara probleme. Eu cu un quad ieftin 250mm , ceva motoare 2204 , elici 5550 si ESC 12A , greu cu baterie 2200mAh 3S si cu un smartphone cu GPS pe el am atins ~80km/h. Deci fara telefonul de 150g ar trebui sa mai mearga mai bine sau cu baterie 4S.
Andrei
0

#5 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 03 August 2016 - 10:41 AM

Modificarea asta e doar ceva facut pe genunchi intr-o seara, daca merge treaba bine(inca experimentez cu diferite motoare si elici) probabil o sa fac alt build cu alta motorizare, nu foarte puternica si mult mai usoara(asta deja are 700g) si o bomba de motor in spate.

Aceasta postare a fost editata de Ciprian97: 03 August 2016 - 10:41 AM

0

#6 Useril este offline   Arise 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 152
  • Inregistrat: 22-December 11

Postat 03 August 2016 - 12:14 PM

Am văzut și eu ceva asemănător prin filmele cu Foxtech Screamer 250.



Da, e mișto conceptul, dar mai mult de stadiul de concept cam greu cu utilitatea lui. :)

Dacă îți place să îi dai blană și atât poate că e distractiv, dar... trebuie să ai un range la TX și la VTX pe măsură, să nu ieși cu el din peisaj.

La concursuri de racing nu te acceptă cu așa ceva, motoarele trebuie să fie în plan orizontal și să aibă o înclinație maxim admisă.

Pe de altă parte dacă ești un arăboi și vrei să tranporți repede o bombă din punctul A în punctul B, s-ar putea să fie util acel motor suplimentar. :)

Aceasta postare a fost editata de Arise: 03 August 2016 - 12:15 PM

0

#7 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 03 August 2016 - 12:24 PM

Mă duce cu gândul la un experiment făcut acum vreo doi ani pe un o jucărie de 100gr. I-am pus o luminiţă mică (un led de 3W) acţionată din radiocomandă să mă distrez seara, printre crengi şi să mai râd de UFO-logi.
Ideea e că dacă acea luminiţă consuma doar 3w, la activare era ca şi cum aş fi adăugat 50gr.

Şi în cazul unui motor propulsor pe un quad, accelerarea are ca efect o creştere serioasă a consumului şi scăderea puterii disponibile restului de motoare.
Ca şi cum ai adăuga balast la accelerare. Şi motoarele portante accelerează odată cu propulsorul pentru a compensa scăderea tensiunii pe baterie.

Este interesant dar sunt sigur că poţi obţine performanţe mai serioase, dacă e vorba de viteză, cu un pic de aerodinamică şi o baterie performantă.
Dacă braţele ar oferi un pic de portanţă pozitivă la deplasarea orizontală, ar scădea şi sarcina pe motoare.
Cu mult mai puţine grame decât un motor+esc+cabluri ar fi nişte folie de plastic mai tare care să formeze o secţiune ca o picătură, pe braţe. Banda dublu-adezivă ar trebui să fie suficientă.

Altfel, mergând doar pe ”muşchi”, poţi pune şi un motor cu combustibil solid în fundul unui 250. https://www.youtube....h?v=LYY0N7IGwLY :D

Eu încă nu-mi permit s-o calc prea tare chiar dacă 300-le actual cu care mă mai distrez este destul de capabil. La 20-30km/h nu aş observa nimic în plus la 200cm2 de suprafaţă portantă... ce luptă cu 300cm2 de suprafaţă cu portanţă negativă...
Era un puşti pe Tub ce făcea fuzelaje de quad din bidoane PET pe calapod de lemn şi aer cald...

p.s. dacă pui un EDF pe un quad, musai 120mm. :D
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#8 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 03 August 2016 - 01:21 PM

Problema cea mai mare e controlul la viteza mare pe roll si yaw, trebuie sa refac pidurile ca e de jale cum face la o pirueta mai agresiva.
Bateria nu e o problema, un motor nu mananca in veci mai mult ca 4 motoare asemanatoare, asta doar daca nu mai inclini si quadul in fata si ii dai blana.
Cum rezolv problema cu pidurile(peste cateva packuri) o sa iau un motor mai fortzos si probabil un cadru aerodinamic, ZMR 250 e un tanc.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro