Modelism - RHC Forum: monitor feelworld 8 cu receptie - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

monitor feelworld 8 cu receptie binduire

#1 Useril este offline   angel 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 415
  • Inregistrat: 12-November 08
  • Gender:Male
  • Location:galati

Postat 24 July 2016 - 08:33 PM

salutare...foloseste cineva monitor feelworld de 8 inch cu receptie ?Am intrat si eu in posesia unui astfel de monitor si nu stiu cum sa al conectez (binduiesc) cu emitatorul de pe drona.
Emitatorul este tot in 5,8ghz la fel ca monitorul...am incercat pe toate canalele de la monitor ruland pe fiecare din ele canalele de la emitator de la 1 la 9 si nu am gasit imagine pe nici o frecventa.Ce pot sa fac si cum sa le conectez intre ele ?
0

#2 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 23 August 2016 - 01:23 PM

O lună mai tărziu vine cineva şi-ţi zice:

În banda 5.8Ghz sunt multe canale, precizia şi lăţimea de bandă sunt respectate binişor de producătorii de echipament AV/ATV dar Ch1 de pe un oarecare emiţător nu este necesar să coincidă cu Ch1 al altui oarecare receptor.
De aceea producătorii/comercianţii specifică, pe lângă numărul de canale, şi frecvenţa exactă, în megahertzi, ce corespunde fiecărui canal pe care poate opera echipamentul.

Planul a: cumperi un receptor compatibil emiţătorului existent. Poate calitatea, sensibilitatea, selectivitatea, etc ar fi mai bune decât cel integrat.
Planul b: cumperi un emiţător compatibil receptorului integrat în monitor. Poate-i mai ieftin, mai mic, mai uşor, etc... zic şi eu. Motivaţie în plus.

Ceva mai multe detalii cu privire la modelul fiecărei componente în discuţie pot aduce încă un plus de lumină dar mie mi-e clar: Cele două echipamente pe care le deţii operează pe frecvenţe diferite.
În teorie merg re-programate să acceseze alte canale sau mai multe canale, în limitele părţii RF din receptor/emiţător... De regulă sunt nişte atmeluri mărunte, poate chiar PiC-uri. care controlează PLL-ul modulului dar încă nu m-am avântat într-acolo.

Edit: Ah... exită şi planul C=A+B şi ai încă un link video de rezervă sau de pus pe altă platformă :D

Aceasta postare a fost editata de Săndel: 23 August 2016 - 01:27 PM

- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#3 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 23 August 2016 - 02:00 PM

De regula, orice vtx facut de oricine mai putin dji si immersion rc merge cu orice vrx facut de oricine mai putin de aia doi(daca au frecvente comune). Asta se intampla pentru ca la inceput erau doua sisteme, imersion/fatshark si un set 5.8G facut de Boscam, copiat, reetichetat si branduit dupa bunul plac in o mie de produse mai mult sau mai putin la fel pe inauntru. Fatshark/ immersion tot cu cateva produse au ramas, 90% din cele de pe piata de acum sunt compatibile intre ele.

TL;DR: nu cumparati DJI/ iRC si o sa mearga cu orice. Nu are nimic daca vtx stie 40ch si vrc stie 8, daca coincid alea 8 atunci o sa mearga. Postez si tabelul de baza care e folosit de cam toate echipamentele actuale, fie ele pe 8/32/40 ch.
https://oscarliang.com/ctt/uploads/2016/02/vtx-frequency-5-band-40-channel-boscam-fatshark-raceband-abef.png

Frecventa E e cea folosita de seturile cu doar 8 ch. Cele cu 32ch folosesc benzile 1-2-3-4 din poza si 40ch cuprinde si raceband, facuta sa fie cat mai distantate intre ele, sa fie folosita de mai multi oameni simultan.

Aceasta postare a fost editata de Ciprian97: 23 August 2016 - 02:00 PM

0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro