Modelism - RHC Forum: Noile HPI Jumpshot ST si SC - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Noile HPI Jumpshot ST si SC Sfat achizitie

#1 Useril este offline   Iulian.d 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 19-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu

Postat 21 July 2016 - 04:16 PM

Salut,
Sunt nou in acest domeniu si vreau sa-mi cumpar primul automodel.

1. Ce parere aveti de noile Jumpshot ST/SC comparativ cu Firestorm/Blitz brushed ?
Ma intereseaza in termeni de manevrabilitate, rezistenta si usurinta in folosire !

2. Mentionez ca nu sunt tentat(nu ma pricep) sa aduc modificari automodelului cumparat, din acest motiv va intreb ce sa aleg si daca merita diferenta de pret catre variantele FLUX (tot in termeni de manevrabilitate, rezistenta, usurinta in folosire si calitate a materialelor). Am inteles ca Firestorm Flux vine in dotarea standard cu un Bonus Pack care ofera mai multa manevrabilitate si viteza.

3. ST sau SC? Imi place SC deoarece este mai "mare" ca si dimensiuni, insa ST imi place mai mult ca aspect si am inteles ca ar fi mai manevrabil...
Automodelul il voi folosi mai mult prin curtea casei, pe iarba si pe o pista de BMX/SKATE pentru "sarituri" :)

Cum am spus, ma intereseaza mai mult manevrabilitatea si rezistenta, nu neaparat viteza !

Va multumesc anticipat !

PS: in Sibiu sau Tg Mures exista posesori de Firestorm/Blitz ?
0

#2 Useril este offline   Ady. 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1141
  • Inregistrat: 06-May 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 July 2016 - 09:46 PM

 Iulian.d, la 21 July 2016 - 04:16 PM, a spus:

Salut,
Sunt nou in acest domeniu si vreau sa-mi cumpar primul automodel.

1. Ce parere aveti de noile Jumpshot ST/SC comparativ cu Firestorm/Blitz brushed ?
Ma intereseaza in termeni de manevrabilitate, rezistenta si usurinta in folosire !

2. Mentionez ca nu sunt tentat(nu ma pricep) sa aduc modificari automodelului cumparat, din acest motiv va intreb ce sa aleg si daca merita diferenta de pret catre variantele FLUX (tot in termeni de manevrabilitate, rezistenta, usurinta in folosire si calitate a materialelor). Am inteles ca Firestorm Flux vine in dotarea standard cu un Bonus Pack care ofera mai multa manevrabilitate si viteza.

3. ST sau SC? Imi place SC deoarece este mai "mare" ca si dimensiuni, insa ST imi place mai mult ca aspect si am inteles ca ar fi mai manevrabil...
Automodelul il voi folosi mai mult prin curtea casei, pe iarba si pe o pista de BMX/SKATE pentru "sarituri" :)

Cum am spus, ma intereseaza mai mult manevrabilitatea si rezistenta, nu neaparat viteza !

Va multumesc anticipat !

PS: in Sibiu sau Tg Mures exista posesori de Firestorm/Blitz ?



Ia Blitz cu toata increderea. E un automodel destul de popular si rezistent, incerca varianta flux te vei obisnui cu viteza brushed si vei dori mai mult. Sau ia brushed vezi ce si cum ( uzura va fi mai mica, loviturile nu vor avea un impact la fel de mare ca si atunci cand vei avea un combo brushless, prin urmare te va tine mai mult) apoi daca vrei mai mult iei motorizarea brushless. Incerca sa iei si baterii li-po 2s 30c ar fi ideal. Am un Blitz cu combo Velineon vxl si intr-un an de zile am rupt doar roata dintata si o cupa.

Toate cele bune!

Aceasta postare a fost editata de Ady.: 29 July 2016 - 09:49 PM

0

#3 Useril este offline   Iulian.d 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 19-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu

Postat 01 August 2016 - 12:22 PM

 Ady., la 29 July 2016 - 09:46 PM, a spus:

Ia Blitz cu toata increderea. E un automodel destul de popular si rezistent, incerca varianta flux te vei obisnui cu viteza brushed si vei dori mai mult. Sau ia brushed vezi ce si cum ( uzura va fi mai mica, loviturile nu vor avea un impact la fel de mare ca si atunci cand vei avea un combo brushless, prin urmare te va tine mai mult) apoi daca vrei mai mult iei motorizarea brushless. Incerca sa iei si baterii li-po 2s 30c ar fi ideal. Am un Blitz cu combo Velineon vxl si intr-un an de zile am rupt doar roata dintata si o cupa.

Toate cele bune!


Multumesc pentru raspuns !
Cred ca spre Blitz ma voi orienta ... nu stiu daca brushless !
0

#4 Useril este offline   Kitty 

  • RC Addict
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4563
  • Inregistrat: 11-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:RC,Cars.....

Postat 07 August 2016 - 08:19 PM

daca e primul tau model,sa ai grija la flux pt ca pe langa model mai ai nevoie de o baterie lipo si un incarcator dedicat,asa ca suma investita va fi ceva mai mare

Axial SCX10.3
Absima Sherpa
Axial Base Camp
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro