Modelism - RHC Forum: Acumulator elicopter - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Acumulator elicopter

#1 Useril este offline   nesuss 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 20-June 15
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:Navomodele

Postat 21 July 2016 - 02:18 PM

Salutare! Am si eu o "problema" si anume mi-a murit acumulatorul pe un elicopter. Pachetul initial era de 7,4v - 1100 mAh Li-ion. Il pot inlocui cu un pachet de acumulatori li-po 7,4v de 1800 - 2000 mAh 25C? Va multumesc anticipat pentru raspuns.
0

#2 Useril este offline   Stavrica George Cristian 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 734
  • Inregistrat: 14-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Pescuit, Modelism

Postat 21 July 2016 - 03:42 PM

Bineinteles ca il poti inlocui cu conditia ca regulatorul sa mearga pe LiPo, sa ai incarcator care incarca si Lipo.
tel.0722359121
stavrica.george@gmail.com
0

#3 Useril este offline   daniel_ionut 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 573
  • Inregistrat: 08-November 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:Helicopters

Postat 21 July 2016 - 06:36 PM

Regulatorul nu are de unde sa stie ca e LiPo sau LiIon pentru ca voltajul pe celula este apropiat intre cele doua tipuri de baterii.
In concluzie n-ar trebui sa fie nici o problema. Cred ca poti folosi fara nici o problema LiPo 2S.
Iar faptul ca ai capacitate mai mare pe cea LiPo (1800-2000 mAh cum zici) se va traduce intr-un timp mai mare de zbor.
Sa verifici diferenta de greutate intre ele, bateria LiPo de 1800 posibil sa fie mai grea si sa iti schimbe centru de greutate al elicopterului, dar in functie de elicopter, o poti muta mai in fata sau mai in spate astfel incat sa ai CG pe axul principal al elicopterului.
0

#4 Useril este offline   nesuss 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 20-June 15
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:Navomodele

Postat 21 July 2016 - 08:56 PM

Vezi postareadaniel_ionut, la 21 July 2016 - 06:36 PM, a spus:

Regulatorul nu are de unde sa stie ca e LiPo sau LiIon pentru ca voltajul pe celula este apropiat intre cele doua tipuri de baterii.
In concluzie n-ar trebui sa fie nici o problema. Cred ca poti folosi fara nici o problema LiPo 2S.
Iar faptul ca ai capacitate mai mare pe cea LiPo (1800-2000 mAh cum zici) se va traduce intr-un timp mai mare de zbor.
Sa verifici diferenta de greutate intre ele, bateria LiPo de 1800 posibil sa fie mai grea si sa iti schimbe centru de greutate al elicopterului, dar in functie de elicopter, o poti muta mai in fata sau mai in spate astfel incat sa ai CG pe axul principal al elicopterului.


Multumesc pentru raspuns. Imi faceam griji legat de rata de descarcare de aia am intrebat.

Aceasta postare a fost editata de nesuss: 21 July 2016 - 08:56 PM

0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro