Modelism - RHC Forum: Alarma cu avertizare la distanta - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Alarma cu avertizare la distanta Alarma cu transmitere la distanta a unui perimetru stabilit

#1 Useril este offline   geany 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 43
  • Inregistrat: 09-February 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nitro - murdar dar satisfactia e mai mare!
    0723339203

Postat 06 July 2016 - 01:57 PM

Nu stiu daca am deschis unde trebuia acest topic, se poate muta in caz de ceva, dar propun spre discutie un sistem de alarmare si transmitere in timp real a unei efractii intr-un perimetru stabilit.
Stiu ca exista modul de transmitere a unei schimbari de regim, gen alarmele cu averizare prin sms sau apel la un nr. de telefon, dar ideea sta in punerea acesteia in plin camp fara o retea de tensiune...
Ideea mea consta in achizitionarea unui modul gsm si ingradirea perimetrului cu senzori infrarosii...
Are cineva o idee mai buna sau stie cineva cum as putea limita costurile?!
Oricum ar fi, va trebui sa fac ceva autosustenabil!
Multumesc si scuze inca o data daca am postat intr-un loc gresit!
0723339203
Geany
Rookie
0

#2 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 06 July 2016 - 03:04 PM

Cred ca transmiterea la distanta e OK prin GSM (fie modul dedicat, fie telefon setat pe apelare rapida si contacte scoase din cablajul tastaturii, daca telefonul nu are optiuni specializate de intrare). Pentru ce bagi ca intrare o sa fie mult de discutat si te poti pregati moral de pe acum...

Cam cat de mare este perimetrul? Trebuie neaparat pazit tot perimetrul sau exista doar cateva zone critice? Cat de des pot exista alarme false (acces pasari, animale mici)? Cat de des poti realimenta sistemul cu acumulator, daca nu ai retea? Exista sanse sa reziste o alimentare "solara"? Care ar fi problema reala (alimentarea, autonomia, fiabilitatea)? Cum rezolvi situatia perimetrului incalcat real, de un infractor? Si nu in ultimul rand, de cele mai multe ori, investitia in sistemul de alarmare este proportionala cu valoarea protejata.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 06 July 2016 - 11:44 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro