Modelism - RHC Forum: SC10.2 - Zgomot din transmisie - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

SC10.2 - Zgomot din transmisie Dupa ceva timp, se aude un zgomot din transmisie

#1 Useril este offline   Octavian_B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 733
  • Inregistrat: 01-October 14
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Automodelism, aeromodelism, cilism montan.

Postat 04 July 2016 - 10:25 AM

Cam la fiecare iesire pe pista cu SC10.2, dupa ceva timp se aud tot felul de zgomote care par sa vina de la transmisie, ca si cum ceva nu este in ordine. Culmea este ca dupa ce opresc si ma uit, nu depistez nimic nefunctional. Am desfacut si transmisia si m-am uitat in detaliu la pinioane si la diferential si totul pare sa fie in perfecta stare. Dar dupa ce ies din nou pe pista si ma dau, dupa ceva timp, sunetele reapar. Daca conduc in continuare si ignor acele sunete, totul pare sa fie in ordine, dar totusi sunetele sunt ingrijoratoare, ca si cum ceva este fie tocit, fie stricat. Voi ati experimentat astfel de sunete din transmisia de la SC10? Mentionez ca am diferential pe bile si pinioul si spurul le-am convertit la 32P. De asemenea, sunetele astea apar dupa circa 30 minute de dat aproape continuu pe circuit.
Tekno SCT410.3
Team Associated SC5M
Losi Rock Rey
HB-HPI D216
0

#2 Useril este offline   radu94 

  • GNS Racing
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2650
  • Inregistrat: 02-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Cluj
  • Interests:Automodelism
    Ciclism

Postat 04 July 2016 - 12:04 PM

Ai verificat planetarele? Sigur nu intra ceva mizerie la iesirile din diferential? In cutie unde sunt rotile dintate nu prea e ce sa apara, eventual acel diferential pe bile sa se incalzeasca dupa cele 30minute si sa se topeasca coroana.

Custom CNC parts GNS Racing
0

#3 Useril este offline   Octavian_B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 733
  • Inregistrat: 01-October 14
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Automodelism, aeromodelism, cilism montan.

Postat 04 July 2016 - 01:13 PM

Diferentialul este gresat foarte bine, la fel si celelalte pinioane din transmisie si nu am vazut nici o deformare a coroanei. Iau in calcul o incalzire considerabila a diferentialului, dar nu peste limite.
La planetare si la cupele din iesirea diferentialului nu m-am uitat cu atentie, dar la o prima inspectie nu se observa nimic. Am sa ma uit cu mai multa atentie data viitoare cand ies, la capetele planetarelor, acolo unde intra in cupele diferentialului, sa vad daca nu am prins ceva bucati de zgura acolo. Ma gandesc sa desfac si toti rulmentii din fuzetele fata/spate, sa vad daca nu am ceva gripat si pe acolo.
Tekno SCT410.3
Team Associated SC5M
Losi Rock Rey
HB-HPI D216
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro