Modelism - RHC Forum: Un cnc router mic si robust - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 11 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

Un cnc router mic si robust

#1 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 July 2016 - 09:21 AM

Cu toate ca nu mai sunt la vremea adolescentilui iscoditor fara obligatii , aplecat exclusiv asupra pasiunilor personale , acest curent al zonei constructiilor de cnc-uri m-a cucerit rapid . De profesie sunt tehnician dentar si nici domeniul in care activez nu a "scapat "de fenomen ,astfel s-a intamplat sa descopar acest domeniu . Informatia am cules-o de pe forumurile tematice si din postarile video de pe canalele specializate . Dar cel mai important este ca am avut sansa sa cunosc persoana care m-a ajutat sa construiesc masina ,despre care am sa spun cateva cuvinte in continuare . Nu este nici un secret, este vorba despre domnul Gabi Niculae (alias Katran) . Va recomand sa va adresați dumnealui daca doriti sa va cumparati sau sa va construiti in parteneriat o astfel de masina . Soluțiile oferite de dumnealui sunt optime , aici referindu-ma la precizie si calitatea materialelor folosite . Am gandit aceasta masina in masura posibilitatilor financiare de moment si de spatiul disponibil . Este construita in totalitate din tabla de aluminiu de precizie , turnata si rectificata 5083 .Sinele de ghidaj THK de 20 mm , suporta incarcari in toate directiile., deci au 2 randuri de bile . Suruburile sunt 16x4 roluite . Motoarele pas cu pas Nema 23 . Spindle 2.2 Kw racit cu apa la 24000 rot /min cu invertor . Placa de baza este constituita din tabla de 20 mm peste care am adaugat , din 2 bucati placa cu canale in T , tot din tabla de 20 realizata in regie proprie . Restul.masini este confectionata din tabla de 15 si 12 mm, dupa situatie . Am @folosit de asemenea drivere DM542 de la Longs Motor . Cu timpul o sa o supun unor imbunatatiri . Las imaginile sa vorbeasca in continuare si am sa va raspund cu placere intrebarilor si sugestiilor dumneavoastra .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.jpg
  • Imagine atasata: rps20160704_094438.jpg
  • Imagine atasata: rps20160704_092736.jpg
  • Imagine atasata: rps20160704_092924.jpg
  • Imagine atasata: rps20160704_092951.jpg
  • Imagine atasata: 5.jpg
  • Imagine atasata: rps20160704_094251.jpg

0

#2 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 July 2016 - 09:22 AM

Am uita sa adaug , curse de lucru 490x410x130
0

#3 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 July 2016 - 01:12 PM

3 piese executate pe cnc din OL 45 ,,sablate ulterior

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: piese .jpg

0

#4 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 04 July 2016 - 01:16 PM

Cam in cat timp ati facut prelucrarea la o piesa?
Si ce turatie la spindle ?
Ce feedrate ?
Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#5 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 July 2016 - 01:39 PM

Vezi postareaElicopter, la 04 July 2016 - 01:16 PM, a spus:

Cam in cat timp ati facut prelucrarea la o piesa?
Si ce turatie la spindle ?
Ce feedrate ?

Haideti ca nu am fost chiar "cinstit". Dimensiunile de gabarit ale pieselor le-am facut cu ajutorul.unei freze verticala din fonta , cu care lucrez de vreo 3 ani si mi-a venit mai la indemana , deoarece acolo imi permit sa ma infig cu freza de 12 mm . Asadar intai am confectionat , blocurile de metal si apoi detaliile le-am facut pe cnc
Nu am contabilizat timpul , cred ca au fost vreo 2 zile de lucru dar nu zile intregi , sunt un incepator , apoi au mai fost ai frezari de corectie. Am mers in general in plaja de deplasari cuprinsa intre 400 si 800 mm /min . Am.folosit freze din carbura cu 4 dinti de 2 si 4 mm iar turatia motorului a fost in jur de 4700 rot/min , cred ca ar merge un pic mai sus , iar lichid de racire am picurat cu o seringa . Va trebui sa repet de mai multe ori aceste piese dar de data asta vreau sa gandesc realizarea lor dintr-un singur semifabricat
0

#6 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 July 2016 - 01:45 PM

As mai adauga inca 2 la pachet cu precedentele

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: rps20160704_144357.jpg

0

#7 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 04 July 2016 - 04:32 PM

Spindle l-ati pus la 4700 rpm , invertorul este huyang , sau alt model care permite rotatiile astea , eu am tot motor cu racire pe apa , si turatii mai mici la care am lucrat sunt pe la 7600rpm .
As dori sa pun si eu spindle la turatii mai mici .
Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#8 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 July 2016 - 07:35 PM

Vezi postareaElicopter, la 04 July 2016 - 04:32 PM, a spus:

Spindle l-ati pus la 4700 rpm , invertorul este huyang , sau alt model care permite rotatiile astea , eu am tot motor cu racire pe apa , si turatii mai mici la care am lucrat sunt pe la 7600rpm .
As dori sa pun si eu spindle la turatii mai mici .

Spindle-ul l-am luat la pachet cu invertorul si amandoua sunt HY Initial optasem pentru 1.5 kw apa insa 2.2 ales are avantajul ca la turatii mai joase inca mai are putere , stiam de la inceput ca o sa abordez si "soft steel "Este stiut ca aceste tipuri de motoare nu au un cuplu liniar cu turatia ,e cam ca la auto ,,exista un punct sau o zona ingusta unde performeaza maxim .
0

#9 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 05 July 2016 - 01:11 PM

Vezi postareaflorianmro, la 04 July 2016 - 07:35 PM, a spus:

Spindle-ul l-am luat la pachet cu invertorul si amandoua sunt HY Initial optasem pentru 1.5 kw apa insa 2.2 ales are avantajul ca la turatii mai joase inca mai are putere , stiam de la inceput ca o sa abordez si "soft steel "Este stiut ca aceste tipuri de motoare nu au un cuplu liniar cu turatia ,e cam ca la auto ,,exista un punct sau o zona ingusta unde performeaza maxim .


Spune-ne cum se comporta masina cand prelucrezi otel; la ce operatii se comporta mai bine/mai putin bine (facing/contouring/pocketing/drilling/boring). Cu ce DOC si WOC la diverse feed-uri ai gasit; care axa amortizeaza mai bine vibratiile (X/Y) ; in general, ce poti impartasi din experienta masinii, indiferent cat de incepator esti.....
0

#10 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 July 2016 - 03:11 PM

La masina am definit axa X ca fiind axa scurta sau perpendicular pe canale si evident Y in lungul canalelor .Imi cer scuze , nu stapanesc foarte bine terminologia in engleza , ce stiu este ca , asa cum am amintit mai sus am folosit 4700rot /min la spindle ,feed , in medie 800 mm/min iar DOC , adancimea a fost de maxim 0.3 mm . Cea mai groasa freza folosita a fost de 4mm deoarece frezele mai groase (corespunzator pensetelor de precizie pe care le-am achizitionat de curand ), adica de 6 si 8 mm nu sunt ascutite corespunzator pentru operatii de frezare cnc asa incat nu am incercat . Ce pot spune este ca masina se comporta acceptabil ,la operatia de "facing "scoate o suprafata destul de fina dar cu finish de 0.01 mm chiar si 0.005 mm ,care este rezolutia maxima setata din drivere in microstepping . Am facut pocketing ,iarasi binisor insa cel mai mult mi-a dat satisfacti la operatia de "drill "care a fost operatia de finisare pe gaura facuta anterior cu "pocketing".Dealtfel acesta va fi cel mai probabil metoda e obtinere a cotei de rulment . Momentan fac operatiile de prelucrare in Cam -Bam . Ce nu imi place la masina si as dori pe viitor sa fac modificare ,este faptul ca desi pe axa X este o placa de 15 mm grosime cu 150 latime ,are elasticitate ,cand motorul se afla la mijloc ,in momentul cand il apas ,nu mult , cateva sutimi . As dubla aceasta placa dar la distanta ca sa creez in sectiune un dreptunghi ,am mai citit despre aceasta practica . Apoi ma gandesc sa inlocuiesc , eu o sa ii denumesc aici , "stalpii podului",as urca de la 15 mm grosime cat au acum la 20 si as renunta la acele gauri decorative pentru a-i conferi masivitate structurii .Asadar masina lucreaza mai bine pe X decat pe Y .Momentan masina a trecut de 60 kg greutate In acest fel poate s-ar comporta mai bine in lucrul cu oteluri. Desigur vibratiile nu vor disparea ,fata de o constructie de fonta care e pe coada de randunica .
Nu stiu ce este WOC
0

#11 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 05 July 2016 - 08:50 PM

Nu stiu ce este WOC
[/quote]

Width of cut. Sau stepover. Sau angajare laterala.
0

#12 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 July 2016 - 07:30 AM

Da , am inteles , multumesc pentru lamurire, este o caloare care ,nativ este de 0.4 , se poate seta in plaja de valori 0.1 -1 . Nu am modificat-o pana acum , cum ar fi mai bine ?
0

#13 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 06 July 2016 - 08:14 AM

Vezi postareaflorianmro, la 06 July 2016 - 07:30 AM, a spus:

Da , am inteles , multumesc pentru lamurire, este o caloare care ,nativ este de 0.4 , se poate seta in plaja de valori 0.1 -1 . Nu am modificat-o pana acum , cum ar fi mai bine ?


E de la masina la masina pentru ca se leaga de rigiditatea masinii; mai precis de forta de prelucrare cu care rigiditatea masinii te lasa sa raschetezi. Cu cat DOC-ul e mai mare cu atat WOC este mai mic si viceversa. Este doar prin incercari pana gasesti zona in care masina se simte bine. Desigur, si DOC-ul si WOC se coreleaza obligatoriu cu feeds & speeds. De fapt acesti 4 parametri sunt cele 4 instrumente care fac din tine un dirijor; armonia lor inseamna o melodie corecta.
0

#14 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 06 July 2016 - 09:10 AM

Vezi postareaflorianmro, la 05 July 2016 - 03:11 PM, a spus:

....Ce nu imi place la masina si as dori pe viitor sa fac modificare ,este faptul ca desi pe axa X este o placa de 15 mm grosime cu 150 latime ,are elasticitate ,cand motorul se afla la mijloc ,in momentul cand il apas ,nu mult , cateva sutimi . As dubla aceasta placa dar la distanta ca sa creez in sectiune un dreptunghi ,am mai citit despre aceasta practica . Apoi ma gandesc sa inlocuiesc , eu o sa ii denumesc aici , "stalpii podului",as urca de la 15 mm grosime cat au acum la 20 si as renunta la acele gauri decorative pentru a-i conferi masivitate structurii .Asadar masina lucreaza mai bine pe X decat pe Y .Momentan masina a trecut de 60 kg greutate In acest fel poate s-ar comporta mai bine in lucrul cu oteluri. Desigur vibratiile nu vor disparea ,fata de o constructie de fonta care e pe coada de randunica .



Poti sa faci lucrurile astea, dar vei bastardiza masina. Sunt sigur ca domn profesor Katran ti-a spus asta dintr-un inceput si anume ca un router care sa prelucreze otel chiar si in varianta light, este alt animal. Nu este o problema daca incerci ''sa stergi praful'' cu un facing pe un otel la un DOC de , sa zicem, 0.1 (care este varianta super-light) dar cand vrei DOC ceva mai mare (adica timp de prelucrare mai mic !) SI ceva precizie ,lucrurile se complica putin. Daca vrei o comparatie mai plastica, este ca un sportiv la sala de forta: nu doar marimea muschilor ii permite sa ridice greutati mai mari, ci articulatiile si grosimea/densitatea osoasa. La un router densitatea osoasa insamna ca aluminiul are o densitate aproape de 3 ori mai mica decat materialul target de prelucrat (otelul atunci cand este cazul) iar articulatiile inseamna ca prinderea in suruburi face ca portalul sa se miste precum stergatoarele de parbriz la masina (in caz de suprasolicitare). Daca as fi tu, inainte de a ma gandi cum sa ingros masina, m-as gandi la articulatii, adica cum ''leg'' mai bine un element de altul, cu referire la elementele care schimba directia solicitarilor (mai concret jonctiunea intre portal si picioarele lui). Sudura ar fi cea mai buna, presupunand ca ai acces la ea (cordoane foarte mici si DISCONTINUE, caci altfel stramba placa) . Epoxy a doua optiune. Coltare din material solid + multe suruburi a treia optiune. Referitor la cum ingrosi portalul, aici este bine sa ne amintim ca avem o solicitare compusa de incovoiere si torsiune. Este greu de estimat o pondere , dar la DOC mic si foarte mic, solicitarea pe care o simte portalul este probabil 20 % incovoiere si restul de 80% torsiune. Cand DOC-ul se mareste, scade ponderea incovoierii si creste cea a torsiunii, probabil spre 1-5% incovoiere si 95-99% torsiune. NU am date stiintifice, ci este doar un ''guestimate''. Un lucru este sigur: torsiunea este covarsitor mai mare decat incovoierea. Solutia la incovoiere vine din ce-ai mentionat tu ( dublarea la distanta), confirmat de momentul de inertie axial (AREA moment of inertia sau second moment of area, a nu se confunda cu momentul de inertie al masei in miscare-adica MASS moment of inertia). Doar ca ce te intereseaza cel mai mult este sa previi torsiunea, adica momentul polar de inertie, iar lucrul asta se rezolva prin inserarea intre placa actuala a portalului si viitoarea ''dublura la distanta'' a acestei placi, a unei tevi. Cu cat mai groasa cu atat mai bine. Teava poate fi din otel, caci poti prelucra pe routerul tau niste ''calareti'' de forma dreptunghiulara la exterior si cu o gaura in centru avand diametrul tevii, prinsi calaretii pe teava cu suruburi si pe urma facut sandwich-ul cu placile.
0

#15 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 July 2016 - 09:26 AM

In afara de "joaca "pe piesele mici din otel pezentate , nu intentiomez sa ridic masina la performanta de a lucra zilnic asa ceva . Scopul ei principal este de a prelucra maxim neferoase dar chiar si asa in timp doresc sa ii aduc ceva imbunatatiri . Pentru operatii in otel doresc acum sa transform fonta pe care o am in cnc dar si acolo alta cheltuiala , suruburi , electronica . Sugestiile tale sunt bine documentate si trebuie sa iti mărturisesc am sa tin cont de ele . Poate "la cald ", daca ai vedea masina , o discutie mi-ar fi de mai mare folos
0

#16 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 06 July 2016 - 10:39 AM

Vezi postareaflorianmro, la 06 July 2016 - 09:26 AM, a spus:

In afara de "joaca "pe piesele mici din otel pezentate , nu intentiomez sa ridic masina la performanta de a lucra zilnic asa ceva . Scopul ei principal este de a prelucra maxim neferoase dar chiar si asa in timp doresc sa ii aduc ceva imbunatatiri . Pentru operatii in otel doresc acum sa transform fonta pe care o am in cnc dar si acolo alta cheltuiala , suruburi , electronica . Sugestiile tale sunt bine documentate si trebuie sa iti mărturisesc am sa tin cont de ele . Poate "la cald ", daca ai vedea masina , o discutie mi-ar fi de mai mare folos


Ce bine ar fi daca , chiar nelucrand zilnic, am putea freza otel cu o masina avand rigiditate mai mica. Din pacate, masinii ii pasa de primele secunde cand e bagata in otel, chiar daca asta se intampla la 3 luni. Si atunci, se stramba si vibreaza ca naiba. Este cam alb sau negru, indiferent de cat de des. Sunt convins ca masina isi face treaba foarte bine pe neferoase, caci e Gabi Katran la mijloc si el e Shogun.
0

#17 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 July 2016 - 11:15 AM

Departe de mine de a pune in discutie munca depusa de Gabi Katran la aceasta masina , el a pus in practica cu maxim de profesionalism acest model .Criticile mi le asum in totalitate deoarece ideea de proiect a fost exclusiv a mea , aceasta solutie cu patinele sub placa , raportat la o inaltime prea mare pe Z probabil . In felul acesta am cautat sa ma folosesc de intreaga suprafata a placii in sensul ca in zona adiacenta de lucru sa o pot folosi pentru prindere . Apoi o a 4 axa isi poate gasi loc acolo oricand , menghina este cea care mai "mananca din "spatiu , toate aceste lucruri le-am luat in calcul. Si nu in ultimul rand o protectie cat mai eficienta împotriva spanului a elementelor de miscare. In imagini am prezentat masina in contextul acelui "tarc " din policarbonat . Este o solutie partiala , va trebui sa confectionez o incinta inchisa complet , va avea rol dublu , pentru o curățenie completa cat si pentru diminuarea zgomotului in incapere ,ceva asemanator cum posteaza in aceasta perioada Gabi Katran in topicul sau
0

#18 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 06 July 2016 - 11:41 AM

Vezi postareaflorianmro, la 06 July 2016 - 11:15 AM, a spus:

...
Apoi o a 4 axa isi poate gasi loc acolo oricand
...

Astept momentul cand o sa treci la urmatorul model, mai micut si mai rigid, cu 5 axe. Presupun ca din cauza meseriei o sa fii direct interesat de aspect si banuiesti la ce ma gandesc. Cred ca o sa stau pe aproape... De multi ani am in gand sa incerc una dar nici n-am inceput, asa ca doar invat din ce fac ceilalti. Trebuiesc niste reductoare bune pe acolo, dar e alt subiect si n-o sa le amestecam. Spor la treaba si felicitari pentru tot ce faci.


Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#19 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 July 2016 - 12:01 PM

Vezi postareabitex, la 06 July 2016 - 11:41 AM, a spus:

Astept momentul cand o sa treci la urmatorul model, mai micut si mai rigid, cu 5 axe. Presupun ca din cauza meseriei o sa fii direct interesat de aspect si banuiesti la ce ma gandesc. Cred ca o sa stau pe aproape... De multi ani am in gand sa incerc una dar nici n-am inceput, asa ca doar invat din ce fac ceilalti. Trebuiesc niste reductoare bune pe acolo, dar e alt subiect si n-o sa le amestecam. Spor la treaba si felicitari pentru tot ce faci.

Ehe , vise frumosase La 5 axe cu miscare continua trebuie reductoare (harmonic drive )si sunt al naibii de scumpe , tot caut sa iau sh .
Ok ,eu am mai construit un cnc dentar dar l-am prezentat pe alt forum si vreau sa imi continui munca pe aceasta directie , asta e si motivul pentru care am nevoie de acest cnc . Cam de vreo 3 ani ma "roade problema". 5 axe inseamna precizie in prelucrari de maxim 0.01mm apoi cel mai greu e cu soft-ul .
0

#20 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 July 2016 - 12:05 PM

Piesele mici prezentate aici sunt pentru schimbatorul automat de scule pentru urmatorul model de cnc dentar imbunatatit, tot cu 4 axe deocamdata .
0

#21 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 06 July 2016 - 12:17 PM

Presupun ca nu-i secret, dar cum nu pot cauta usor acum (scriu de pe un calculator legat la un cnc de taiat cu plasma si sunt si altele de facut), pui un link cu masina pentru tehnica dentara? La inceput tot partea cu softul credeam ca e cea mai complicata, dar se poate depasi. Pe mine ma deranja incompatibilitatea cu celelalte masini cu electronica dedicata si soft specific domeniului.
Am incercat sa folosesc fisiere de tip STL cu softurile noastre si totul e OK. Cine nu cunoaste domeniul nu stie ce sa faca cu ele si cine-l cunoaste, trebuie sa le invete si pe astea. E cam pe ocolite, dar cineva priceput se descurca.
Cum ziceam, o sa urmaresc subiectul... Spor la treaba!

PS. Nu te mai deranjez cu discutii offtopic. Scuze.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 06 July 2016 - 12:18 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#22 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 July 2016 - 12:44 PM

Vezi postareabitex, la 06 July 2016 - 12:17 PM, a spus:

Presupun ca nu-i secret, dar cum nu pot cauta usor acum (scriu de pe un calculator legat la un cnc de taiat cu plasma si sunt si altele de facut), pui un link cu masina pentru tehnica dentara? La inceput tot partea cu softul credeam ca e cea mai complicata, dar se poate depasi. Pe mine ma deranja incompatibilitatea cu celelalte masini cu electronica dedicata si soft specific domeniului.
Am incercat sa folosesc fisiere de tip STL cu softurile noastre si totul e OK. Cine nu cunoaste domeniul nu stie ce sa faca cu ele si cine-l cunoaste, trebuie sa le invete si pe astea. E cam pe ocolite, dar cineva priceput se descurca.
Cum ziceam, o sa urmaresc subiectul... Spor la treaba!

PS. Nu te mai deranjez cu discutii offtopic. Scuze.

Incerc sa trimit link-ul pe privat dar imi spune ca nu poti primi .
0

#23 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 July 2016 - 07:07 PM

O mica planare la suprafața de asezare la niste rulmenti liniari pentru un 3d printer . Cand strangeam suruburile se bloca placa . Am gasit diferente de 0.2 mm .Aviz celor care doresc sa isi construiasca cnc-uri cu astfel de componente ieftine
https://youtu.be/EflGGAG1epw

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: rps20160712_200304.jpg

0

#24 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 August 2016 - 10:21 AM

Contacte capat de cursa pe x si y

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Home limit axa Y .jpg
  • Imagine atasata: Home limit axa X .jpg

0

#25 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 August 2016 - 10:22 AM

Si pe axa z

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Home limit axa Z.jpg

0

#26 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 August 2016 - 10:26 AM

Cu acest dispozitiv o sa incerc sa realizez o geometrie cat mai corecta a masinii .
Ramane de vazut in ce masura coloana verticala face un unghi corect de 90 de grade cu suprafata de asezare

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Subler vertical.jpg

0

#27 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 August 2016 - 02:55 PM

Am inceput constructia unei mese dedicata cnc-ului .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: rps20160822_155144.jpg
  • Imagine atasata: rps20160822_155211.jpg
  • Imagine atasata: rps20160822_155233.jpg

0

#28 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 22 August 2016 - 03:56 PM

De unde ati achizitonat sublerul ?
Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#29 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 August 2016 - 04:50 PM

Aliexpress -best price.
Trebuie sa ma duc cu el la metrologie sa verific unghiul coloanei cu suprafata de asezare
0

#30 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 24 August 2016 - 12:31 PM

Vezi postareaflorianmro, la 22 August 2016 - 04:50 PM, a spus:

Aliexpress -best price.
Trebuie sa ma duc cu el la metrologie sa verific unghiul coloanei cu suprafata de asezare


Salut. Ma intrebam ce poti obtine de la o verificare metrologica in acest caz. De obicei un producator iti spune abaterea instrumentului (nu stiu daca si-n cazul asta de pe Alliexpres). Abaterea totala este compusa din abaterea de unghi + abaterea de inregistrare a lungimii pe coloana. Spre exemplu, un producator vinde un subler de inaltime de 150 mm astfel; 29,9 euro pt abatere de +/- 0,4 mm (deci o incertitudine de 0,8 mm), sau 72 euro cu abatere de +/- 0,03 mm. Nu prea ai ce sa faci la aceste abateri, in sensul de a reduce incertitudinea masurarii, decat sa stii de la inceput aceste abateri si sa vezi care nu te deranjeaza. Odata ce l-ai cumparat, cam aia este. O varianta poate fi sa cumperi doua, sa le asezi pe o placa de granit si sa masori abaterile de perpendicularitate ale unuia cu celalalt si invers. Nu vei sti niciodata care este abaterea unuia sau a celuilalt, ci doar suma lor, pe care on mod rezonabil o poti imparti la 2 ca sa afli o medie (presupunerea aici este ca sublerele au fost facute de acelasi producator si ca este producator de instrumente de precizie si nu de doape sau carlige de rufe, cum este deseori cazul in China). Precum vedem, prea multe presupuneri ca sa putem disjunge intre cauze. Regula pe care o aplic este regula durerii o singura data: mai bine plang o singura data cand dau o caruta de bani pe un instrument de calitate decat sa plang de fiecare data cand il folosesc.

Aceasta postare a fost editata de steelmind: 24 August 2016 - 12:36 PM

0

Arata acest topic


  • 11 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro