Modelism - RHC Forum: Un cnc router mic si robust - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 11 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »

Un cnc router mic si robust

#61 Useril este offline   mihaighe 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 460
  • Inregistrat: 29-January 10
  • Gender:Male
  • Location:Bacau

Postat 28 October 2016 - 03:00 PM

Vezi postareaflorianmro, la 27 October 2016 - 10:31 PM, a spus:

Dupa cum se vede in video , merge fara probleme daca nu este in suport

Zic si eu :pardon: ca poate cadrul ala inchis se comporta ca o spira de bobina si in jurul laptopului sigur sant campuri radiante care poate interfereaza.
Poate ceva inele de ferite pe cablurile de la motoare si pe cel de date sant indicate.

Aceasta postare a fost editata de mihaighe: 28 October 2016 - 03:02 PM

0

#62 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 October 2016 - 03:20 PM

Posibil , m-am gandit si la asa ceva ,oricum schimb cu desktop , pe brat voi monta o tastatura si un monitor
0

#63 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 November 2016 - 06:39 PM

In locul laptop-ului am montat un monitor de 15" si o tastatura wireless fara numpad

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: rps20161107_183412.jpg

0

#64 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 November 2016 - 04:00 PM

Mai facem si jucarii la cnc

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: rps20161126_155737.jpg
  • Imagine atasata: rps20161126_155818.jpg

0

#65 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 27 November 2016 - 12:24 AM

Jenti de firma dom'le .
:)
Va rog sa ma scuzati daca am fost off topic .
Cam cat dureaza sa faci o janta dinaia , si ce scula folositi .
Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#66 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 November 2016 - 09:41 AM

Pai ,,in primul rand am facut un desen la scara cotat , dupa modelul original. Apoi am debitat dintr-o bara de aluminiu "pastilele".Tot la strung am facut si ceva profilari .
Apoi am definitivat pe cnc. Ca freze , am folosit pentru spite o freza pentru pcb-uri iar restul frezarilor cu una cu 3 dinti .Ca si timp cred ca a fost cam o zi dar asta a inclus si desenul.
0

#67 Useril este offline   andreigradu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 15-May 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 5
  • Interests:Electronica, mecanica, machete feroviare, fotografia, CNC

Postat 28 November 2016 - 12:14 PM

La ghidaje ce precizie ati ales, ma refer ca prima e ceva cu 0,1mm - N - Z0 - fara preload, apoi e ceva cu 0,03 - H - Z1 - cu preload usor. ( depinde de fiecare producator cum clasifica, acesta e exemplu la TBI Motion Taiwan ).
Ca diferenta e undeva intre 5-10 euro per bucata de la precizia N la H si ma intrebam ce primiti dv. cand comandati THK, pentru ca vad pe toata lumea ca foloseste acest brand la proiecte mai rasarite.
......................
P.S. - pe undeva scriati ca nu sunt rigide suficient lateralele, daca doriti sa le intariti se ia tabla de aluminiu de 10-15-20 mm si se taie fasii de 40-50 mm si se pun perpendicular pe lateralele gantry, acelea cu gauri rotunde, se formeaza un fel de traversa ca la poduri, adica din placa rezulta un " T " care e foarte rezistent.
Vand diverse componente cnc, motoare nema 17, nema 23, suruburi trapezoidale 10x2, 12x3, 16x4, 20x4... 50x8
Prelucrari pe strung suruburi trapezoidale si piulite trapezoidale din poliamida si alama.
e-mail:andrei_gradu@yahoo.com tel: 0773399508
0

#68 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 November 2016 - 12:23 PM

Vezi postareaandreigradu, la 28 November 2016 - 12:14 PM, a spus:

La ghidaje ce precizie ati ales, ma refer ca prima e ceva cu 0,1mm - N - Z0 - fara preload, apoi e ceva cu 0,03 - H - Z1 - cu preload usor. ( depinde de fiecare producator cum clasifica, acesta e exemplu la TBI Motion Taiwan ).
Ca diferenta e undeva intre 5-10 euro per bucata de la precizia N la H si ma intrebam ce primiti dv. cand comandati THK, pentru ca vad pe toata lumea ca foloseste acest brand la proiecte mai rasarite.
......................
P.S. - pe undeva scriati ca nu sunt rigide suficient lateralele, daca doriti sa le intariti se ia tabla de aluminiu de 10-15-20 mm si se taie fasii de 40-50 mm si se pun perpendicular pe lateralele gantry, acelea cu gauri rotunde, se formeaza un fel de traversa ca la poduri, adica din placa rezulta un " T " care e foarte rezistent.

Ghidajele nu stiu ce clasa de precizie sunt , le-am cumparat sh de pe Ebay , cred ca au ceva preload .Mulțumesc pentru solutia tehnica la gantry . Momentam am lasat-o mai moale cu imbunatatirile structurii. In schimb ma deranjeaza precizia suruburilor ,,ar fi prioritar sa schimb mai intai suruburile . Un C5 adevarat ar fi OK
0

#69 Useril este offline   andreigradu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 15-May 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 5
  • Interests:Electronica, mecanica, machete feroviare, fotografia, CNC

Postat 28 November 2016 - 01:24 PM

din ce am vazut eu pe net, fiecare piulita vine standard si apoi se pretensioneaza, de exemplu:
exista bile: cu diverse diametre, corespunzator surubului, patinei... etc : 2,381mm / 2,500mm / 2,778mm / 3,175mm / 3,969mm / 4,762mm / 6,350mm - astea sunt diametre de bile folosite in patine si in suruburi cu bile, sunt aceleasi bile, si se pun corespunzator marimii pieselor, mai jos e gama de bile disponibile pentru 6,350mm, si se aplica la toate celelalte dimensiuni de bile ....
1- 6,35mm - 0,003 mm
2- 6,35mm - 0,002 mm
3- 6,35mm - 0,001 mm
4- 6,35mm pe zero 0,000 mm
5- 6,35mm + 0,001 mm
6- 6,35mm + 0,002 mm
7- 6,35mm + 0,003 mm
( eu va spun aici ca exemplu despre TBI Motion Taiwan, fiecare alta firma are alte clasificari, dar principiul e acelasi )
........................................
prin jonglarea cu aceste bile se obtine preload si o anumita precizie, ma gandesc ca la dv. e posibil sa schimbati bilele si sa scada eroarea,adica acel backlash.
Vand diverse componente cnc, motoare nema 17, nema 23, suruburi trapezoidale 10x2, 12x3, 16x4, 20x4... 50x8
Prelucrari pe strung suruburi trapezoidale si piulite trapezoidale din poliamida si alama.
e-mail:andrei_gradu@yahoo.com tel: 0773399508
0

#70 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 28 November 2016 - 01:26 PM

Si bile de unde achizitionam ?
Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#71 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 November 2016 - 01:42 PM

Nu am jocuri in piulite ,nu au backlash. Ce ma deranjeaza este faptul ca au erori de deplasare . Spre exemplu pe Z am o cursa de 160 mm . Am pus masina in punctul cel mai de sus si am masurat cu sublerul de inaltime . La coborarea axei z in punctul cel mai inferior ,eroarea era de 0.99 mm intre ce imi arata Mach3 si subler . In concluzie nu realizează o deplasare in parametrii . O sa fac si pe celelalte axe acelasi test . Mai trist este faptul ca pe axa unde am 2 suruburi ( eu am definit-o ca fiind y ) aceasta eroare de deplasare cu siguranta nu este liniara asa incat unghiul de 90 de grade reglat intr-o pozitie statica e un vis frumos in dinamica miscarii pe axa y
0

#72 Useril este offline   andreigradu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 15-May 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 5
  • Interests:Electronica, mecanica, machete feroviare, fotografia, CNC

Postat 28 November 2016 - 02:15 PM

Bile de moment nu stiu exact de unde si la ce pret, pentru ca pe unde am intrebat toti raspund ca le folosesc ca sa pretensioneze piulitele pe care le cumperi de la ei, adica furnizorul le trimite piulite la punga cu Z0 si tu cand ceri cu Z1, Z2, Z3, ei scot bilele si pun alte bile.... asta am primit eu ca raspuns.... motivele pot fii altele....
Am cerut eu bile pentru cineva si nu au vrut sa imi vanda.... o sa mai cercetez piata...
Oricum, ca si pret o bila de 6,35 e cam 0,7-0,8lei/buc si vin in pungi de 100buc, asta fiind pret aici in Romania.
..................................................
1mm eroare la 160mm e deja din alta lume.
pana si cu surub trapez obtii precizii mai bune.
Eu propun sa misti la mana un numar fix de ture surubul tau, sa zicem ca e de 16x5 si alegi sa il deplasezi 20 ture x 5mm = 100mm
faci un semn pe surub/ pe cuplaj...etc ... pui sublerul fixat mecanic in menghina si in axa Z si incepi sa mulinezi la mana.... dupa ce numeri 20 ture, verifici indicatia, poti continua pana la cei 160mm cat ai acolo, cam 30 ture...
Apoi te ridici cu axa, si masori iar.... si repeti manual de 2-3 ori.
..............................................
asta ca sa elimini erorile motorului.... multi se vaita ca motoarele nema 23 china puse in 1/16 pierd pasi.... nu ma mira.... unele masini vin setate fix in 1/8, foarte multe cutii din acelea care insotesc CNC3040, CNC 2030, CNC 6040..... etc.....
............................................................
se trece la drivere, cam orice cutie din aia neagra la 30 USD inca mai are nevoie de crosetare la filtrari si deparazitari( e scumpa pentru ca are un radiator baban si cantareste mult la free-shipping ), desi poti cumpara si din acelea cu 8-10 USD TB6600 de pe alliexpress si sa le modifici ca atare (le pui si radiator mare in afara de modificarile electronice).... eu mi-am luat din alea su sunt foarte multumit dupa ce le-am modificat.... iar ca placa de comanda am luat un bracket cu 8-10USD cu 5 canale si alte facilitati tot de pe alliexpres.... nu am cumparat niciodata de pe ebay pentru ca sunt aceiasi vanzatori cu aceeiasi marfa doar ca e mai scumpa cu 50-200%....

Aceasta postare a fost editata de andreigradu: 28 November 2016 - 02:18 PM

Vand diverse componente cnc, motoare nema 17, nema 23, suruburi trapezoidale 10x2, 12x3, 16x4, 20x4... 50x8
Prelucrari pe strung suruburi trapezoidale si piulite trapezoidale din poliamida si alama.
e-mail:andrei_gradu@yahoo.com tel: 0773399508
0

#73 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 November 2016 - 02:43 PM

Imi cer mii de scuze ,eroarea este de 0.1 mm sau altfel spus 0.099 mm la 160 mm
0

#74 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 November 2016 - 02:49 PM

Driverele sunt bune , DM542 .
0

#75 Useril este offline   andreigradu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 15-May 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 5
  • Interests:Electronica, mecanica, machete feroviare, fotografia, CNC

Postat 28 November 2016 - 03:07 PM

ok, aia 0,1mm pot sa fie din preload-ul de la rulmentii surubului cu bile, unul din motive, ai carcase BF si BF ??? ai reglat tensiunea in rulmentii dublii?? ai verificat daca acolo ai rulmenti radial axiali, poate chinezul ti-a pus din aia radiali simplii gen 608Z - 6000Z..6001 etc se mai poarta ca sa vanda ieftin, urmand ca tu sa schimbi cu 7200/7201/7202..etc...sau poate ai rulmetii corecti , dar prost calitativi.
................................
daca ai cuplaje oldham, din alea cu plastic la mijloc, poate sunt prea mici si la cuplul cerut de motoare / surub se deformeaza plasticul ala colorat si de acolo poate sa vina eroarea, eu cred ca ar trebui sa fie cu cuplu dublu fata de ce ai tu nevoie...
...........................
driverul ala al tau din ce vad e unul ieftin de 24-30 USD, in cutie neagra cu TB6600... desfa suruburile si fa o poza ca sa vedem ce e in burta lui, uite pe alli...
https://www.aliexpre...5c-86991a553862
........................................
Oricum, o eroare generala de 0,10mm eu zic ca e ceva ok, atata timp cat se pastreaza, mai ales in aluminiu....
........................................
mai poti face un test, asa cum am vazut la Katran... pui in menghina o bucata de aluminiu, de ex 30x50mm si o planezi, si apoi faci un contur la ea.... iti faci un program....
APOI aduci masina le zero si repeti programul, la repetare nu are voie sa mai sara span din piesa, teoretic trebuie sa mearga pe acelasi contur.... intre repatari masori piesa cu subler electronic si notezi pe o hartie valorile dupa repetari...
.......................................
poate exista si alte metode, dar asta imi vine acum in minte.

Aceasta postare a fost editata de andreigradu: 28 November 2016 - 03:12 PM

Vand diverse componente cnc, motoare nema 17, nema 23, suruburi trapezoidale 10x2, 12x3, 16x4, 20x4... 50x8
Prelucrari pe strung suruburi trapezoidale si piulite trapezoidale din poliamida si alama.
e-mail:andrei_gradu@yahoo.com tel: 0773399508
0

#76 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 November 2016 - 03:30 PM

Rulmentii folositi initial la masina erau la toate axele din cei axiali . Acum am pe x si y 7201 angulari , au ramas axiali doar pe z dar nu am vazut diferenta . Carcasele rulmentilor sunt confectionate de mine . Masina este setata la o rezolutie de 0.05 mm / pas si da ,chiar exista concordanta de miscare intre valoarea citita pe ceasul comparator si program in sensul in care fiecare miscare ,,in sus sau in jos este insotita si de miscarea acului comparator , ceea ce ma face sa cred ca nu am jocuri axiale sau de cuplaj. Testul facut de Katran cu bucata de material in menghina as putea spune ca este mai degraba pentru repetabilitate sau sa se puna in evidenta pierderea pașilor.
Apropo , mai am o masina de frezat dentara . Am avut de executat un fisier cu 360 000 de linii in vreo 6 ore . Motoare stepper chioare Nema 17 , suruburi 10 x2 ground C3, clasa de precizie Totul perfect .
0

#77 Useril este offline   andreigradu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 15-May 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 5
  • Interests:Electronica, mecanica, machete feroviare, fotografia, CNC

Postat 28 November 2016 - 04:22 PM

Ce ziceti dv de 10x2, pasul fiind foarte mic deja si erorile sunt minuscule. Probabil surubul acesta de pe masina daca e doar roluit C7 fara rectificare e o scula slab calitativa.

Daca aveti setata din soft rezolutia de 0,05mm e normal sa aveti eroare dubla fata de rezolutia setata, adica 0,05mm x 2 = 0,1 mm
..........................................................................
daca aveti masina pusa in micropasire 1/8, sau in 1/16 sunt mult mai marunti pasii, adica la un pas ii revine o distanta foarte mica in mm care ar trebui sa va permita sa setati o eroare mult mai mica, de exemplu 0,005mm in soft si atunci posibil sa scada si eroarea.
...............................................................................
in 1/8 vine 0,003125mm/step, - ceea ce inseamna minim +/- 1 pas eroare, adica eroarea e mai mare de 0,00625mm - poate chiar +/- 2,3,4 micro pasi, aici face diferenta motorul si driverul
iar in 1/16 revine 0,0015625mm, - ceea ce inseamna minim +/- 1 pas eroare, adica eroarea e mai mare de 0,003125mm - poate chiar +/- 2,3,4 micro pasi, aici face diferenta motorul si driverul
........................................................
- asta in caz ca aveti surub cu bile de 16x5.
Vand diverse componente cnc, motoare nema 17, nema 23, suruburi trapezoidale 10x2, 12x3, 16x4, 20x4... 50x8
Prelucrari pe strung suruburi trapezoidale si piulite trapezoidale din poliamida si alama.
e-mail:andrei_gradu@yahoo.com tel: 0773399508
0

#78 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 November 2016 - 04:42 PM

Toate suruburile pe masina sunt de 16x4
0

#79 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 28 November 2016 - 05:09 PM

Vezi postareaandreigradu, la 28 November 2016 - 01:24 PM, a spus:

din ce am vazut eu pe net, fiecare piulita vine standard si apoi se pretensioneaza, de exemplu:
exista bile: cu diverse diametre, corespunzator surubului, patinei... etc : 2,381mm / 2,500mm / 2,778mm / 3,175mm / 3,969mm / 4,762mm / 6,350mm - astea sunt diametre de bile folosite in patine si in suruburi cu bile, sunt aceleasi bile, si se pun corespunzator marimii pieselor, mai jos e gama de bile disponibile pentru 6,350mm, si se aplica la toate celelalte dimensiuni de bile ....
1- 6,35mm - 0,003 mm
2- 6,35mm - 0,002 mm
3- 6,35mm - 0,001 mm
4- 6,35mm pe zero 0,000 mm
5- 6,35mm + 0,001 mm
6- 6,35mm + 0,002 mm
7- 6,35mm + 0,003 mm
( eu va spun aici ca exemplu despre TBI Motion Taiwan, fiecare alta firma are alte clasificari, dar principiul e acelasi )
........................................
prin jonglarea cu aceste bile se obtine preload si o anumita precizie, ma gandesc ca la dv. e posibil sa schimbati bilele si sa scada eroarea,adica acel backlash.


Cine face asta este bine sa stie urmatoarele: 1) creste pretensionarea-creste frecarea; 2) creste frecarea-creste temperatura; 3) creste temperatura-bilele se dilata; 4) daca surubul are sageata -si orice surub are sageata- viteza de deplasare (feed-ul) va trebui sa fie mai mica. Cat de mai mica ? Cat sa fie preloadul ? Cum il masori TU in atelierul TAU, fara banc de incercari si scule de fabrica (glass scale, interferometru) ? Explicatie: producatorul stabileste preincarcarea in raport cu sarcina dinamica a surubului, de exemplu 2,5% din sarcina dinamica. Sarcina dinamica este un parametru de show room, pentru ca el este intr-o relatie perversa cu lungimea surubului. Cu cat lungimea surubului este mai mare (pentru acelasi diametru), cu atat sarcina dinamica maxima devine irelevanta. Merita facut experiment cu schimbarea bilelor in propriul atelier in 2 situatii: 1) fie esti ok cu banii si nu te deranjeaza sa cumperi alte suruburi+piulite dupa ce ai facut un preload ne-inspirat; 2) suruburile si piulitele au ajuns la capatul vietii lor (erori babane) si inainte sa le schimbi oricum, faci teste cu diverse bile si diverse regimuri de incarcare/aschiere, doar ca benchmark ca sa stii pe viitor ce cote de bile alegi. Testarea nu este nici ea floare la ureche. Majoritatea suruburilor de firma (THK, HIWIN etc) normeaza surubul undeva pe la 50 km durata de viata. Formula de calcul este alambicata, insa 50km este cumva rezonabil. Daca ai pus bilele gresite cu 1 cota, poate scadea viata lor si la 10 km. In plus, o masina CNC are ''preferintele ei'' in exploatare: de exemplu, probabil ca peste 70% din timp va prelucra piese pana in, spre exemplu, 200 mm lungime. Asta inseamna ca acesti ipotetici 200 mm se vor ''toci'' mai repede decat ceilalti. De aceea este o buna practica sa nu frezam de 2 ori cu portalul plecand din acelasi loc. Cine face asta , pe bune ? Teoria mea este ca pentru masinile noastre de hobby-sti, in care erorile de paralelism si perpendicularitate dintre elementele de gantry si elementele de cadru, sunt de mai multe sutimi-ca sa fiu amabil-, cu exceptia probabil a lui Gabi Katran care intra in marja de eroare (e de bine !), de fapt un backlash este ''binevenit'', in sensul ca el este un efect firesc al lipsei de precizie (si buget) a masinilor noastre. Cred cu tarie ca fiecare sutime trebuie luptat pentru ea, dar nu oricum. Fie adresezi fiecare din cele 3 elemente ale ''triunghiului Bermude'' adica electronica, structura, elemente liniare cu maxima seriozitate+ cu ceva buget + ceva scule de metrologie serioase , fie il lasi pe nenea backlashul in boii lui si te multumesti cu ce ai. Degeaba te lupti cu ''bilele'' daca flecteaza gantry-ul la fiecare adiere de vant sau electronica este incorecta sau suruburile au plecat oricum din fabrica cu 7 sutimi, la care se insumeaza celelalte erori '' de sistem''. Just my 2 cents.
0

#80 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 28 November 2016 - 06:56 PM

Vezi postareasteelmind, la 28 November 2016 - 05:09 PM, a spus:

... cu exceptia probabil a lui Gabi Katran care intra in marja de eroare ...



Magulitoare afirmatia , multumesc ... insa nu suficient de adevarata ... intr-adevar , tinta mea e o eroare de maxim 0.025mm ( 0.001" ) , dar e un deziderat extrem de greu de atins ... nu cred ca
am reusit aceasta performanta decat la ultima freza construita , dar acolo cursele de lucru sunt mici ( 400mm x 200mm x 200mm ) , iar suruburile cu bile sunt precision ground C3. Plus ca
designul ( coloana versus / portal ) permite mai usor atingerea unor precizii decente . Insa chiar si la constructia asta am o problema cu precizia cotei obtinute la final ... o eroare de
vreo 4 sutimi , care poate fi din bataia radiala a motorului de frezare ( e adevarat insa ca nu am niste pensete bune si nici o piulita corespunzatoare ... )

Eu m-am lamurit de ceva vreme ... daca vrei precizie de ordinul sutimilor , faci o freza cu coloana ... pe curse mici , cu componente de calitate . O masina cu portal mobil e buna sa
tai placi la viteze mari , dar fara pretentii de precizie ... nu ai cum sa obtii chestia asta , mai ales in regim hobby . Urmatorul meu proiect o sa fie o freza cu coloana mai mare , cu masa
de lucru din otel , coloana cu sectiune mare ( 300mm x 300mm minim ) , motor de frezare cu ATC ( nu atat pentru schimbare rapida cat pentru repetabilitate , precizie si eficienta ) , suruburi
cu bile precision greund cu piulite duble cu preload , ghidaje THK seria SHS ... dar la anul viitor .

cheers.
0

#81 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 November 2016 - 10:17 PM

Vezi postareaandreigradu, la 28 November 2016 - 04:22 PM, a spus:


Daca aveti setata din soft rezolutia de 0,05mm e normal sa aveti eroare dubla fata de rezolutia setata, adica 0,05mm x 2 = 0,1 mm
..........................................................................


Iar am dat-0 in bara cu exprimarea in cifre , rezolutia masinii este setata la 0.005 mm
0

#82 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 November 2016 - 10:23 PM

Vezi postareakatran, la 28 November 2016 - 06:56 PM, a spus:


Eu m-am lamurit de ceva vreme ... daca vrei precizie de ordinul sutimilor , faci o freza cu coloana ... pe curse mici , cu componente de calitate . O masina cu portal mobil e buna sa
tai placi la viteze mari , dar fara pretentii de precizie ... nu ai cum sa obtii chestia asta , mai ales in regim hobby .

cheers.


Aveti dreptate , masina cu coloana ,din constructie prezinta o rigiditate mai ridicata .Componentele de calitate, se subintelege.
La router ajung la concluzia ca 2 suruburi pe o axa din anumite puncte de vedere mai mult incurca decat ajuta dar avand o latime mare e foarte greu cu unul singur
0

#83 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 29 November 2016 - 12:51 PM

Eu cred ca un router cu masa mobila si ganty fix este peste una cu o coloana si masa mobila .
Are rigiditate dubla fata de una C .
Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#84 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 29 November 2016 - 02:06 PM

Vezi postareaElicopter, la 29 November 2016 - 12:51 PM, a spus:

Eu cred ca un router cu masa mobila si ganty fix este peste una cu o coloana si masa mobila .
Are rigiditate dubla fata de una C .


Nu.
0

#85 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 December 2016 - 10:39 PM

2 piese pentru un nou proiect .
Si testele pentru gaurile adanci de 50 mm rulmenti liniari c
https://youtu.be/s9b4i01fGyo

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: rps20161204_220140.jpg

0

#86 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 December 2016 - 10:40 PM

Masina si-a aratat elasticitatea la practicarea gaurilor dar la finisare s-a rezolvat
0

#87 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 04 December 2016 - 10:53 PM

Ia in considerare si o scula de genu` asta ca sa scapi de device-u` albastru: https://www.hoffmann...%C2%B0/p/150175 :)
Am si io d-ala da-l urasc. :D
Spor.
:drinks:
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#88 Useril este offline   andreigradu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 15-May 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 5
  • Interests:Electronica, mecanica, machete feroviare, fotografia, CNC

Postat 05 December 2016 - 07:49 PM

Acea piesa, am si eu 3 buc si le folosesc pe strung, nu vi-o recomand la cnc.
Se satureaza la o anumita curbura si freaca, adica nu poti sapa cu ea conul maxim ca si cum ar fii o freza conica.
...........................
Pentru cnc exista freze cu raza, speciale pentru generarea unui contur sanfrenat.
de ex: raza de 0,4mm ; raza de 0,8mm ; raza de 1,2 mm etc....
..............................
am cateva freze de carbura din astea speciale de sanfrenat cu raza si merg foarte bine....
Vand diverse componente cnc, motoare nema 17, nema 23, suruburi trapezoidale 10x2, 12x3, 16x4, 20x4... 50x8
Prelucrari pe strung suruburi trapezoidale si piulite trapezoidale din poliamida si alama.
e-mail:andrei_gradu@yahoo.com tel: 0773399508
0

#89 Useril este offline   andreigradu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 15-May 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 5
  • Interests:Electronica, mecanica, machete feroviare, fotografia, CNC

Postat 05 December 2016 - 08:50 PM

Atasez si imagini ca sa observati diferenta intre sanfrenator si freza de sanfrenare cu raza fixa.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC_3871.JPG
  • Imagine atasata: DSC_3873.JPG

Vand diverse componente cnc, motoare nema 17, nema 23, suruburi trapezoidale 10x2, 12x3, 16x4, 20x4... 50x8
Prelucrari pe strung suruburi trapezoidale si piulite trapezoidale din poliamida si alama.
e-mail:andrei_gradu@yahoo.com tel: 0773399508
0

#90 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 December 2016 - 09:03 AM

Mulțumesc pentru imagini.Stiu frezele de samfrenare cu raza fixa , sunt superioare modelului la 90 de grade . O sa imi iau si eu ca tare mi -ar place ca anumite piese sa nu mai fie colțuroase .
0

Arata acest topic


  • 11 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro