Modelism - RHC Forum: Radiator plastic - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Radiator plastic Cum se lipeste

#1 Useril este offline   Andrei 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 562
  • Inregistrat: 15-March 02

Postat 19 May 2003 - 02:15 PM

Salut

Are cineva habar cum se lipeste un radiator auto din plastic? Chestia cu poxipol, A+B ... nu tine. Stie cineva pe cineva capabil sa faca o sudura in plastic? Mii de multumiri pentru orice informatie.
Andrei
-- Nu mor caii cind vor cainii --
0

#2 Useril este offline   chiftirica 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 22-April 02

Postat 19 May 2003 - 02:30 PM

Se lipeste cu pistol cu aer cald;
am mai vazut la Metro un pistol de plastic cu batoane, nu stiu cat e de bun...poti incerca.
"Reversul medaliei" este dusmanul meu
0

#3 Useril este offline   Andrei 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 562
  • Inregistrat: 15-March 02

Postat 19 May 2003 - 02:37 PM

M-am gindit si eu la GLUE GUN. Din pacate este prea moale. Radiatorul se incalzeste cam la 90-100 grade si are in interior o presiune de 1 bar.
Andrei
-- Nu mor caii cind vor cainii --
0

#4 Useril este offline   VIPER 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1506
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Star Wars (colectii), Automodelism (cu si fara radiocomanda), F1, WRC, masini, calatorii...

Postat 19 May 2003 - 02:48 PM

Cauta cu mare incredere silicon pentru temperaturi mari (in general ROSU) si, daca nu, incearca la Bison, au un "lipici" pentru plastice tari care rezista in temperatura si tensiune. Iti zic mai exact maine.
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Flickr - pozele mele
0

#5 Useril este offline   Virgil 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 338
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

  Postat 19 May 2003 - 02:50 PM

Vezi ca cei de la "Bison" au ceva de 2 componente (siriga rosie), pe baza de rasina epoxidica si uscare rapida sau cel cu siringa albastra cu uscare de 24 ore. Este transparent, ca si sticla arata dupa ce sa intarit. Rezista foarte bine la caldura si presiune numai sa vezi daca adera pe radiator .....

Aceasta postare a fost editata de Virgil: 19 May 2003 - 02:51 PM

Virge
mai am si eu cate o idee
http://www.rhcforum....c/32151-virgil/
0

#6 Useril este offline   Virgil 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 338
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 19 May 2003 - 02:52 PM

P.S. : poza cu lipiciul


si vezi ca "lipiciul cald" apliact cu pistolul acela .... nu tine asa de bine. Nu adera prea bine pe toate suprafetele, plus sunt 2 tipuri de rezerve, in functie de grosime, dar si material: silicon si plasti; plus culoare transparent, alb si negru.
Incearca sa faci rost de cel de silicon este mult mai flexibil si rezistent.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-13-1053348736.jpg

Aceasta postare a fost editata de Virgil: 19 May 2003 - 02:57 PM

Virge
mai am si eu cate o idee
http://www.rhcforum....c/32151-virgil/
0

#7 Useril este offline   Big 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1640
  • Inregistrat: 30-May 02

Postat 19 May 2003 - 04:11 PM

mai era o posibilitate cu cyanoacril. am vazut la cineva folosind exact in scopul asta si se pare ca a facut treaba buna.

big
FROGS CAN FLY!
0

#8 Useril este offline   PiccoMaster 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 211
  • Inregistrat: 25-April 02

Postat 19 May 2003 - 07:43 PM

Salut Andrei.
Si eu am avut o problema asemanatoare cu vasul de expansiune de la Alfa (tot circuit inchis sub presiune aprox 1 bar temp 85-90oC). Din pacate nu am o veste buna pentru tine, toate incercarile au esuat: Poxipol, Epoxi de aviatie, rasina cu fibra, lipire cu baton, "termo-sudura" prin incalzirea materialului, cyano-acrilat cu praf de sare, etc, etc. Nimic nu a tinut la presiune si tot curgea apa dupa scurt timp. Singura solutie a fost alt vas. Trebuie sa mai spun ca vasul este din polietilena.
Daca radiatorul tau (banuiesc ca daca vorbesti de plastic te referi la margini) nu este din polietilena merita sa incerci si tu. Dar iarasi un sfat prietenesc: daca iti curge apa si mai esti si la drum lung cu masina o sa ai super necazuri !!!!! Mai bine cumpara unul nou (sau chiar second-hand) si stai si tu linistit (nu cu ochii tot timpul pe ceasul de temp, daca ai, sau pe becul de avarie temp)

Salut !
0

#9 Useril este offline   Pletila 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 752
  • Inregistrat: 10-April 03

Postat 20 May 2003 - 09:17 AM

POXIPOLUL NU LIPESTE PLASTIC: Racleta aia pe care se amesteca e din plastic si se curata f simplu.
Nici macar nu scrie pe cutie ca lipeste plastic.

Daca se poate sa intervin si eu cu o parere personal,formata de-a lungul timpului in service-ul tatalui meu:

Radiatoarele de plastic NU se lipesc cu NIMIC. Se incapatineaza sa curga tot pe acolo indiferent de lipitura

EXPLICATIA: Intre materialul din care e facut vasul si lipiciul pe care il folosesti exista o diferenta de dilatare si contractare ,de aici rezulta ca la diferente de temperatura suprafata de contact se desface.Lipiciul separat chiar si foarte rezistent nu adera la suprafata.

EVENTUAL: Solutia ar fi sa gasesti un lipici care sa aiba un solvent compatibil cu plasticul tau,asa incit in momentul lipirii ,lipiciul sa faca corp comun.Destul de greu si asta deoarece plasticul tau e injectat la presiune mare iar tu la 0 bar nu vei reusi sa il faci (pe lipici) corp comun cu restul de plastic.

O SOLUTIE : Un mod de reparare ar fi sa pui un petic de material metalic prins cu suruburi si etanseizat cu ceva silicon rezistent la temperatura.Peticul trebuie sa fie mare pt.a prelua diferentele de dilatare.
Aceasta solutie necesita manopera complicata (suruburile ale...),SI NU SE POATE DECIT DACA RADIATORUL E SPART ALTUNDEVA DECIT LA IMBINARI.

Oricum, si eu sunt de acord cu PiccoMaster in privinta unui alt radiator.Chir si lipit el poate provoca necazuri exact atunci cind nu te astepti,asa ca nu da banii pe tot felu de lipiciuri ca nu rezolvi nimic. :o

Succes!
Homo Nauticus
0

#10 Useril este offline   zozo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1126
  • Inregistrat: 25-April 03
  • Gender:Male
  • Location:Saarbrucken / Arad

Postat 20 May 2003 - 10:49 AM

Sunt perfect de acord cu cei dinaintea mea referitor la schimbarea intregului radiator dar pina ce gasesti poate una incerca solutia aceea de etansare pentru radiatoare ce se gaseste pe la benzinarii. Mie mi-a cedat radiatorul de la aeroterma....iarna si in loc sa imi dezabureasca parbrizul facea sauna de imi venea sa pun stergatoarele pe interior. Am luat o sticlutza de etansare de la Liqui Moly si am turnat-o in radiatorul motorului cu apa calda. Arata ca naiba, zici ca e iaurt cu capsune dar sa vezi minune .....tzine si acum. Bineintzeles are si el limitele lui....daca poti citii ziarul prin gaura oricum nu va tine dar macar incearca!

Succes
0

#11 Useril este offline   Andrei 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 562
  • Inregistrat: 15-March 02

Postat 20 May 2003 - 10:57 AM

Subscriu la cele de mai sus. Superglue cu praf de sticla, A+B, etc, etc nu au tinut. Radiatorul nou vine de abia pe 6 iunie (sper), pina atunci merg precum camilele cu apa la mine :o. Am vazut pe internet ca exista un aparat de sudura in plastic cu un "electrod" din plastic care se topeste si intra in reactie cu plasticul vechi. A vazut cineva asa ceva pe aici?
Pletila: Si eu m-am gindit la tabla pusa pe deasupra care sa preseze o garnitura de silicon rosu. Am incercat inainte de asta sa pun siliconul rosu si sa-l acopar cu o plastelina cu Kevlar (se gaseste la METRO - 154000, minune a chimiei moderne). Idea a fost buna dar pe plastic nu prea face nimic priza asa ca siliconul nu a actionat ca o garnitura si apa s-a scurs pe linga el.
Andrei
-- Nu mor caii cind vor cainii --
0

#12 Useril este offline   Pletila 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 752
  • Inregistrat: 10-April 03

Postat 20 May 2003 - 11:14 AM

Plastelina cu Kevlar la banii astia...nu prea cred...cel putin nu cred ca are Kevlar.

Asta e ca si cu cremele cosmetice de infrumusetare:

-De ce te dai iubito cu crema?
-Ca sa ma fac frumoasa!!
-Da?!! Si de ce nu te faci? :o
Homo Nauticus
0

#13 Useril este offline   Pletila 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 752
  • Inregistrat: 10-April 03

Postat 20 May 2003 - 11:16 AM

Da ce radiator cauti ...adica de ce marca ?

Poate mai gasim prin garaj la tata vreo "mortaciune",macar pina pe 6 iunie!
Homo Nauticus
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro