Modelism - RHC Forum: Control turatie MPP (pentru incepatori) - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Control turatie MPP (pentru incepatori)

#1 Useril este offline   Irina25 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 14-August 12

Postat 29 June 2016 - 03:24 PM

Salut!

Se da motorul pas cu pas cu reductor, impreuna cu driver-ul ULN2003:

http://nichelina-cnc...products_id=636

Se poate controla viteza motorului doar cu ajutorul generatorului de impulsuri de mai jos, fara PC sau altceva?

http://nichelina-cnc...products_id=401

In descriere se precizeaza "Pinul de iesire poate fi legat la pinul STEP al unui driver pentru motor pas cu pas si astfel in functie de cat rotim potentiometrul de pe placa putem creste/descreste viteza motorului."

Daca se poate, care ar fi acel pin "STEP" in cazul driver-ului cu ULN2003? Exista vreo schema in sensul asta?

As vrea sa controlez viteza de rotatie al unui MPP, cu ajutorul unui potentiometru, intreg montajul fiind alimentat de la un acumulator (5 VCC).

Va multumesc!
0

#2 Useril este offline   eellaa 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 10-November 11
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Interests:Elicoptere, Avioane & Planoare

Postat 29 June 2016 - 04:21 PM

Din ce imi aduc aminte ULN2003 este doar o rete de tranzistori (darlington) facut special pentru sarcini inductive.Ii aplici pe intrare un semnal de comanda (sa spunem 5v 20mA) si el inchide circuitul la iesire (Sa spunem ca un releu).
Din poza nu vad pe placa alt circuit de comanda ci doar 4 intrari. Iti mai trebuie un modul intermediar (facut special cu 4 iesiri sa il legi la cele 4 intrari ale uln2003) sau schimbi modul 2 cu un micro controller, eventual un Arduino ca se gasesc deja programele facute.
0

#3 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 29 June 2016 - 06:19 PM

Buna. Asa cum a precizat mai devreme EELLAA, circuitul in discutie este doar un fel de amplificator de curent. Poti comanda acel motor folosind un ULN ca intermediar, dar partea de "logica" nu o ai prinsa nicaieri. Adica nu ai un modul care sa accepte la intrare step/dir (adica pasi si directie), asa cum scoate acel generator de impulsuri, de care amintesti in mesaj. Cu acel ULN poti controla motorul doar din PC sau alt dispozitiv similar, daca stii. Practic, trebuie sa alimentezi pe rand, fiecare intrare, dupa dorinta. Dar sunt 4 intrari. De regula se foloseste un calculator cu port paralel si un program cu care sa ai acces direct la acel port. Sa zicem ca ar fi un PC, un C (C++,Pascal...) si cateva linii de program. Asa s-ar face inceputul, dar se poate si mai rapid, sarind peste niste etape...

Parerea mea este ca iti este mult mai util un circuit specializat care poate comanda motorul avand la intrare clasicul STEP/DIR. Daca vrei ceva ieftin si micut, poti gasi tot pe langa amicul nostru de la robofun, un EASY DRIVER. Parca erau si variante mai ieftine, dar ideea e ca ai generatorul de impulsuri la intrare, un driver care accepta astfel de intrare (step/dir) cu amplificatorul de putere integrat, si motorul. E destul de simplu. Adevarul e ca greu o sa gasesti in 2-3 lei sa comanzi un motor pas cu pas, fara ceva efort pe langa... Tentatia asta ar fi, sa folosesti un ULN ca este ieftin. Dar nu are in el si partea de logica.
Vorbim. Spor la treaba.
PS. Asa am inceput si eu, tot cu ULN. Cunosc problemele... Nu stiu daca o sa te ajute, dar cred ca mai am ULN-uri si cablajele pentru ele. Nu cred ca merita efortul. Tai doua pizza din buget si cumperi un driver care accepta pas si directie ca intrare, motorul la iesire si acel generator de impulsuri care sa te ajute la controlul manual al actionarii.
Pare a strigat de ajutor pentru un proiect de sfarsit de an, desi e destul de tarziu... Daca revii cu amanunte s-ar pute asa obtii ceva mai mult decat vorbe pe forum. Si noua ne place sa ne complicam viata, asa cum faci si tu. Succes!

Aceasta postare a fost editata de bitex: 29 June 2016 - 06:42 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#4 Useril este offline   Irina25 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 14-August 12

Postat 29 June 2016 - 11:44 PM

Multumesc pentru raspunsuri, mi-au fost de folos. Acum m-am lamurit.

Toate cele bune!
0

#5 Useril este offline   visinica 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 94
  • Inregistrat: 23-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare
  • Interests:Electronica
    Calculatoare
    CNC
    Navomodelism

Postat 04 July 2016 - 05:09 PM

un generator cu 555 si butoane de stanga si dreapta si pui orice driver cu dir si step preferabil bipolar
(atentie la unipolare)
succes
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro