Modelism - RHC Forum: Infoliere modele - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Infoliere modele folie usoara si ultrausoara

#1 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 June 2016 - 11:52 AM

Vreau sa gasesc alternative la folia clasica. Pentru mine folia clasica e folia de la HobbyKing.

Folie mai usoara e Oralight sau Solarfilm lite dar sunt scumpe si in RO nu prea se gasesc (la kele e pe stoc o singura culoare).

Am tot studiat pe internet dar sunt multi termeni pe care nu ii cunosc (dope, tissue), o multime de materiale si nu e clar cat de grele sunt.

Deocamdata sunt tentat de film de laminare , autoadeziv, se pune ca si folia de modelism, cel mai ieftin si subtire am gasit aici:

Folie laminare in rola, 305mm X 200m, 25 microni - 80 lei
http://www.officedir...ures_hash=V6080

mai subtire pare ca nu se face

si film de mylar, interesant e cel de aici ca vine gata preparat cu adeziv:

http://www.modelrese...-new.html#mylar

inca nu am cumparat ceva.

Astept sugestii de la cei mai experimentati pentru filme cat mai usoare cu tot cu magazinul de unde pot sa le cumpar.

Folia de la HobbyKing cica are in jur de 60g/m2 - nu are nici un cusur doar ca e grea pentru planoare finute. In maini dibace ca ale lui Manac acopera perfect.

Standardul de aur pentru planoare usoare e Oralight, E foarte scump si daca mai adaug transportul ma costa mai mult decat planorul.
0

#2 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 June 2016 - 11:56 AM

Dynamo facut de Felipe la 220g e sigur invelit cu ceva folie de laminare precum cel din poza asta

Fisier atasat  13434781_10209844584172291_8828720031877714838_n.jpg (87.86K)
Number of downloads: 92

tot facut de un argentinian, tot cu ceva film de laminare acoperit

" the covering Is a fim for graphic use , termoadhesive and heat shrinkable, very ligth, like the coverite microlite, but more strong ..."
0

#3 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 20 June 2016 - 02:20 PM

Vezi postareastiganas, la 20 June 2016 - 11:56 AM, a spus:

Dynamo facut de Felipe la 220g e sigur invelit cu ceva folie de laminare precum cel din poza asta

Atasament 13434781_10209844584172291_8828720031877714838_n.jpg

tot facut de un argentinian, tot cu ceva film de laminare acoperit

" the covering Is a fim for graphic use , termoadhesive and heat shrinkable, very ligth, like the coverite microlite, but more strong ..."

Nu m-as stresa prea tare referitor la folia folosita.
In primul rand nu vrei sa folosesti folie transparenta total (incolora) la un model ... nu prea are vizibilitate.
Diferentele intre greutatile foliei de la HK si alti ofertanti / producatori nu justifica investitia pentru amatori.
Sa iti dau un exemplu: sul de 5 mp de folie rosie transparenta de la HK la pretul de 9 euro (pentru 5 m), greutate 225 grame cu tot cu celofanul protector. Adica 45 gr/mp.
Ma uit la www.clm-pro.com (care sunt si distribuitori Oracover) si vad 11 dolari (adica 10 euro) pe mp pentru 36g/mp. Pentru diferenta de 9-10-11 grame eu prefer sa iau de la HK ... si cred ca 95% din cei de pe forum ar face la fel.
Tot referitor la greutate: la un planor de 2 m sa zicem ca ai nevoie de 1 mp de folie. Hai sa aproximam la 50 de grame.
Cand am taiat mai multe kituri de Dynamo am luat vreo 20 bucati de balsa de la BricoDepot (costa cred 6.55 lei balsa de 2 mm dai ai posibilitatea sa o alegi). Am ales dupa criteriile de planeitate si greutate. Si cand le-am pus acasa pe cantar cele mai usoare (recomandate pentru ampenaje) au fost de 36 de grame si cele mai grele au fost de 92 grame (recomandate pentru lonjeroane ...din pacate pe aceeasi placa am pus si piesele de bord de fuga care aveau suprafata mai mare si erau in spatele CG). Si la fel exista variatii si la balsa de 1 mm.
Per ansamblu am ajuns sa apreciez o greutate medie de 50 sau 60 de grame per placa. 5 placi ..asta inseamna 250-300 de grame..scazut balsa deseu si adaugat carbon si adeziv ...cam tot pe acolo ... inca 100-150 de grame eletronica si am o greutate de 350-450 de grame.
Cat timp am o incarcare alara de 10-15 g/dmp patrat nu mi-as face griji .. ba chiar in lipsa compozitelor la BA, BF si fuselaj as prefera o balsa ceva mai grea dar mult mai rezistenta (am avut si acces la balsa mai usoara care e cam o spuma dar sincer nu o recomand in constructii "balsa only" ci in balsa/compozit ...dar atunci vorbim si de alte costuri).
Si daca tot am ajuns in punctul asta poate intelegeti de ce recomandam in alte postari folosirea de kevlar-carbon nerigid / flexibil (nemulat in matrita in forma D-box) in loc de balsa de 1 mm: avea greutate comparabila (250 g/mp ..adica 25 g pe fasia de 10x100cm) si costa doar putin mai mult decat balsa.
Am folosit si folie de laminat hartie (la o reperatie pentru HK Apollo am dat pia la urma toata folia jos si am folosit folie de laminat hartie). lta rezistenta..dar si alte greutati. Dar ala nu mai e DLG ci planor lansat la sadou.
Concluzi mea; nu te stresa prea tare. Si la balsa 100% si la balsa/compozit exista lupta asta cu gramele (care e mai vizilibila la DLG). Cat timp nu e vorba de un model pentru competitii (si as putea spune competitii de un anumit nivel...nu ce este pe la noi) si pina nu ai gasit compomisul (daca nu prfect, macar acceptabil) intre greutate si rezistenta) si mai ales daca faci modele pentru uz persoal nu ai de ce sa iti faci griji. Daca faci acelasi model cu 2 greutati e chiar bine, poti sa le zbori in conditii diferite. Daca ai ceva interese comerciale atunci se schimba treaba, intr-o foie de specificatii nu poti sa pui AUW 300-450 g si ai nevoie de a anumita "consistenta". Si lumea cumpara uitandu-se si la AUW ..da rnu vrei sa te trezesti ca iti cere banii inapoi (sute si mii de euro) ca i s-a rupt modelul la lansare.
au fost cazuri in care chiar firme mari au avut probleme cu componente de la modelele de spuma (vezi Graupner cu Electro Junior S parca...lonjeronul era facut di teava de carbon prea subtire).

Aceasta postare a fost editata de ender67: 20 June 2016 - 02:21 PM

0

#4 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 20 June 2016 - 02:32 PM

Am facut o mica greseala de calcul: sulul de la HK are 5 ml adica putin peste 3 mp ... si rezulta ceva in jur de 65-70 g . mp dar cu tot cu celofanul protector.
Pus pe aripa cred ca are cel mult 40 g/mp.
Asta nu schimba rdical datele problemei.
0

#5 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 20 June 2016 - 02:48 PM

Tot eu sunt, referitor la folie.
Ultima oara cand am fost in Olanda am luat de la Hema (un lant de supermarket care au chestii interesante...de acolo am luat saci de vacuum excelenti pentru mine si OcsiRC) o folie de 40x250 cm, autocolanta, transparenta. Rola de 1 mp costa 1 euro si cantareste 140 de grame cu tot cu suportul de hartie (care ar trebui sa aiba intre 80 si 120 g/mp).
Nu stiu cum se comport la contractia termica, eu intentionam sa o folosesc la acoperit fuselaje sau ampenaje.
A luat 3 bucati, as putea sa ofer una pentru test dar cred ca merita doar prin posta.
0

#6 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 20 June 2016 - 06:25 PM

Coverite microlite este exceptional:
http://www3.towerhob...p?&I=LXGDW3&P=0
Adera foarte bine, se strange excelent dar nu are forta sa distruga structurile delicate. Bineinteles ca este extrem de usor.
Iata un exemplu:
http://www.rhcforum....post__p__632721

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 20 June 2016 - 06:30 PM

0

#7 Useril este offline   MADA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 987
  • Inregistrat: 09-August 04

Postat 20 June 2016 - 07:33 PM

Inca o teorie a chibritului absolut inutila. Oralight este singurul tip de folie usoara potrivita pentru planoare si produsa in europa. Coverite este materialul similar produs in state.
Si da, conteaza foarte mult la un planor ce material folosesti pentru infoliere, la fel cum conteaza ce tip de balsa/placaj folosesti, cu ce materiale faci comenzile, ce electronica pui etc pentru ca toate la un loc il pot usura sau ingreuna cu consecinte directe in modul in care va zbura.
0

#8 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 June 2016 - 08:24 PM

Multumesc, aparent coverite microlite este identic cu SOLARFILM - SOLITE (adica ar fi produs de aceeasi firma). Oracover/oralight este produs german aparent foarte bun si foarte scump si nu se vinde sub alte nume (adica poti cumpara echivalente dar nu aceeasi marfa).

Oralight este prea scump pentru faza actuala de competenta la care ma aflu (adica la inceput).

Si intradevar conteza si masa si cat de tare strange. Pacat ca n-are la noi nimeni experienta cu filmul de laminare subtire, se pare ca o sa fiu cobaiul, cumpar o rola.

Altfel plec in UK saptamana viitore asa ca profit si incerc sa cumpar solite si mylar diverse tipuri.

Planoarele noastre de jucarie sunt absolut inutile, ce sa mai zic de folie :)

Vezi postareadan_mitea, la 20 June 2016 - 06:25 PM, a spus:

Coverite microlite este exceptional:
http://www3.towerhob...p?&I=LXGDW3&P=0
Adera foarte bine, se strange excelent dar nu are forta sa distruga structurile delicate. Bineinteles ca este extrem de usor.
Iata un exemplu:
http://www.rhcforum....post__p__632721

0

#9 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 20 June 2016 - 10:41 PM

Vezi postareaMADA, la 20 June 2016 - 07:33 PM, a spus:

Inca o teorie a chibritului absolut inutila. Oralight este singurul tip de folie usoara potrivita pentru planoare si produsa in europa. Coverite este materialul similar produs in state.
Si da, conteaza foarte mult la un planor ce material folosesti pentru infoliere, la fel cum conteaza ce tip de balsa/placaj folosesti, cu ce materiale faci comenzile, ce electronica pui etc pentru ca toate la un loc il pot usura sau ingreuna cu consecinte directe in modul in care va zbura.


Sa zicem ca luam 5 m de folie, Oralight de www.lindinger.at si normala de la HK.
oralight: 23 euro (2m) +34 euro (3m) + 10 euro transportul + 5% paypal=> 70 de euro.
folie HK: 9 euro (5m) + 11 euro transport => 20 euro.
Daca zici tu ca merita sa folosesti Oralight cand diferenta de pret e cam valoarea kitului unui planor ... asa sa fie. Crec ca multi de pe forum ar prefera sa economiseasca banii aia. Mai ales ca diferenta de greutate petru folia care intra intru-n planor este de vreo 20-25 grame.





0

#10 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 20 June 2016 - 10:49 PM

Diferenta intre locul 1 si locul 3 :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#11 Useril este offline   edisultan 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2068
  • Inregistrat: 16-March 08
  • Gender:Male
  • Location:Tulcea
  • Interests:Aeromodelism, navomodelism

Postat 20 June 2016 - 11:00 PM

Nu as fi atât de radical. Un model executat prost cu materiale bune nu va fi în măsura sa bată un model executat bine cu materiale ceva mai slabe. Sa nu mai zic ceva de pilot sau centraj.
Sultan Eduard
0

#12 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 20 June 2016 - 11:21 PM

Vezi postarearenatoa, la 20 June 2016 - 10:49 PM, a spus:

Diferenta intre locul 1 si locul 3 :)

nu cred ..pai nu stii ca planoarele "trebuie" sa aiba o incarcare de 35-45 g/dmp? si cum majoritatea au 50 dmp +/- 20 dmp eu zic ca ne incadram :).
Acu serios ... diferenta aia de folie de 15 grame la un planor de 1.5 m sau de 35 de grame la un planor de 3 m crezi ca ar conta asa de mult? Vorbim de o diferenta de 0.5 g/dmp la incarcarea alara... adica 2-5% diferenta (5% fiind la modele usoare gen Trotter si 2% sa zicem la Pulsar 3200 ... ca stea le am si le stiu caracteeristicile).
Crezi ca afecteaza "sink rate" atat de mult? Eu as zice ca nu prea ..

Aceasta postare a fost editata de ender67: 20 June 2016 - 11:21 PM

0

#13 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 June 2016 - 11:23 PM

De obicei se intampla altfel.

Modelul executat prost cu materiale slabe si pilot pe masura e batut de modelul executat impecabil cu materiale de top si pilot pe masura.

Am vazut ceva lucrari executate (reparatii) de Silviu Iordan, erau incredibile.

Mylarul si folia de laminare (doculam) nu le-am visat eu, se folosesc la greu din totdeauna. Ca n-au culoare nu ma deranjeaza. Ma gandesc sa pun mylar pe ampenaje (cu balsaloc) si folie de laminare pe aripa (ca in poza de inceput).

Maine prietena mea din UK incearca sa le cumpere, solite de pe ebay si mylar de pe:
http://www.freeflightsupplies.co.uk/ - daca magazinul chiar mai exista, pare cam prafuit.

Vezi postareaedisultan, la 20 June 2016 - 11:00 PM, a spus:

Nu as fi atât de radical. Un model executat prost cu materiale bune nu va fi în măsura sa bată un model executat bine cu materiale ceva mai slabe. Sa nu mai zic ceva de pilot sau centraj.

0

#14 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 20 June 2016 - 11:27 PM

Cu folia HK eu personal am alta nemultumire... e moale. Ma intreb cat se schimba profilul in zbor la cum se curbeaza sufland pe ea, chiar daca in repaus pare intinsa impecabil...
In comparatie folia folosita de Vladimir... e membrana de toba !
... cu picioarele pe pamant ...
0

#15 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 June 2016 - 11:53 PM

Vladimir foloseste oracover/oralight din ce stiu eu si e pusa perfect (chiar azi am studiat micul dlg elf) si e topba.

Poate folia de la HK nu e destul de intinsa. Tot azi am studiat avionul lui Manac, pe camp, facut cu folie HK, si e toba.

Folia de la HK e solida, am dat jos un segment acoperit care nu a iesit bine si am ramas uimit, cat de rezistenta si bine lipita era. De fapt e prea solida, o structura firava se deformeaza usor cand intinzi bine folia.

Maine sun la firma care vinde film de laminare de 25µm - risc 100 lei si am 200m de film. La 25µ ar trebui sa fie intre oracover si oralight ca grosime/greutate.

Vezi postarearenatoa, la 20 June 2016 - 11:27 PM, a spus:

Cu folia HK eu personal am alta nemultumire... e moale. Ma intreb cat se schimba profilul in zbor la cum se curbeaza sufland pe ea, chiar daca in repaus pare intinsa impecabil...
In comparatie folia folosita de Vladimir... e membrana de toba !

0

#16 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 21 June 2016 - 05:11 AM

Vezi postareastiganas, la 20 June 2016 - 08:24 PM, a spus:

Oracover/oralight este produs german aparent foarte bun si foarte scump si nu se vinde sub alte nume (adica poti cumpara echivalente dar nu aceeasi marfa).

Pe UltraCote, de la Hangar 9, scrie Oracover. Este numele sub care se vinde aici. Oracover este imprimat pe marginea transparenta a foliei.
http://www.hangar-9....?ProdID=HANU883
0

#17 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 21 June 2016 - 07:46 AM

Vezi postareadan_mitea, la 21 June 2016 - 05:11 AM, a spus:

Pe UltraCote, de la Hangar 9, scrie Oracover. Este numele sub care se vinde aici. Oracover este imprimat pe marginea transparenta a foliei.
http://www.hangar-9....?ProdID=HANU883


Oracover, ultraCote, Oralight, toate sunt facute sub brandul ORACAL/ORAFOL, lider mondial in folii. ce e interesant, in Ro, toate firmele de profil (Verla, Grup Pin/ Algernon etc) nu aduc folii pt modelism pe motiv ca nu se vand.
asa o fi? chiar nu se vand???

Aceasta postare a fost editata de ALLEN: 21 June 2016 - 07:46 AM

_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#18 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 21 June 2016 - 08:23 AM

In schimb vand balsa... metrii cubi... :) poate ca lumea inca impanzeste ;), si noi nu stim...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#19 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 21 June 2016 - 08:28 AM

Vezi postareastiganas, la 20 June 2016 - 11:53 PM, a spus:

...Maine sun la firma care vinde film de laminare de 25µm - risc 100 lei si am 200m de film. La 25µ ar trebui sa fie intre oracover si oralight ca grosime/greutate.


2-3m si la mine, nu ramai tu cu toata :)
Dar nu am inteles, asta este adeziva si termocontractanta ? la ce se foloseste pentru ce o vand aia ?
... cu picioarele pe pamant ...
0

#20 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 June 2016 - 08:32 AM

Cred ca au dreptate, nu se vand. Suntem putini, cumparam de la hobbyking, daca se strang 10 role de Oracover consumate pe an in RO mare minune.

Dan, asa e, Ultracote si Ultracote Parklite sunt oracover (respectiv oralight), nu stiam.

Intre timp am comandat folie de laminare:

Folie laminare mata in rola, 457mm X 200m, 28 microni
http://www.officedir...32-microni.html
sunt 200m, imi ajunge mai multe vieti, daca functioneaza dau oricui doreste moca sau contra o cola.

Am cautat in lung si'n lat si film de laminare mai subtire nu am gasit.

Mi-a raspuns si argentinianul cu planorul din poza de sus. A folosit film de laminare de la un shop local (a fost baiat bun, am si numele magazinului dar e cam departe)
0

#21 Useril este offline   MADA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 987
  • Inregistrat: 09-August 04

Postat 21 June 2016 - 08:34 AM

Vezi postareaender67, la 20 June 2016 - 10:41 PM, a spus:

Sa zicem ca luam 5 m de folie, Oralight de www.lindinger.at si normala de la HK.
oralight: 23 euro (2m) +34 euro (3m) + 10 euro transportul + 5% paypal=> 70 de euro.
folie HK: 9 euro (5m) + 11 euro transport => 20 euro.
Daca zici tu ca merita sa folosesti Oralight cand diferenta de pret e cam valoarea kitului unui planor ... asa sa fie. Crec ca multi de pe forum ar prefera sa economiseasca banii aia. Mai ales ca diferenta de greutate petru folia care intra intru-n planor este de vreo 20-25 grame.


De ce sa luam 5 m??? Cu 2 m de oralight infoliezi un planor de 2 m anvergura si asta inseamna 28 euro cu tot cu transport de la Lindinger.
La un model de termica cu greutate de 3-400 de grame cele 25 grame in plus sau minus se simt din plin.
0

#22 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 June 2016 - 08:36 AM

Nu am luat film de 25µm pentru ca era numai lucios, oricat de tare nu-mi pasa estetica totusi am zis ca vreau mat si mat era doar la 28µm.

Filmul de laminare este adeziv si termocontractil, nu are folie de protectie precum filmul de modelism.
0

#23 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 June 2016 - 08:42 AM

Daca imi ies toate combinatiile o sa am:

- Mylar de 2, 5, 10µm (asta e ieftin) si Balsaloc
- Solarfilm - Solite cateva role - din asta a folosit focke, e foarte usor si bland cu structura (mai usor decat Oralight), cam dificil de manipulat.
- film de laminare documente 28µm - ar trebui sa fie mai usor decat folia HobbyKing si mai bland cu structura - o sa vedem.
- film de la HobbyKing- am deja destul.

Pentru kiturile dichisite, nemtesti - posibil sa cumpar pana la urma Oralight - poate vad la Mada kitul si cum a iesit.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 21 June 2016 - 08:44 AM

0

#24 Useril este offline   Travel Air 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1225
  • Inregistrat: 26-September 12
  • Gender:Male
  • Location:Vaslui
  • Interests:Zbor

Postat 21 June 2016 - 09:29 AM

Vezi postareastiganas, la 21 June 2016 - 08:42 AM, a spus:

- film de laminare documente 28µm - ar trebui sa fie mai usor decat folia HobbyKing si mai bland cu structura - o sa vedem.



Sunai la office direct si rola de 305mm*200m are 5kg.
Asta inseamna 82g/mp 2 folii, deci 41g/mp pe o fata
Bogdan Floria

bogdan.floria@aeromodelism.ro
bogdanfloria@gmail.com
0757110983

"Norocul astepta tacut stiind viitorul"
0

#25 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 June 2016 - 02:59 PM

Esti mai destept ca mine, nu m-am gandit sa-i intreb cat cantareste. De fapt nu i-am intrebat nimic, caci de obicei cei de la vanzari nu stiu nimic.

Eu am comandat o rola dar e posibil sa vina in perechi (ca asa se folosesc). La ~ 41g/mp n-am facut mare smecherie.

Vezi postareaTravel Air, la 21 June 2016 - 09:29 AM, a spus:

Sunai la office direct si rola de 305mm*200m are 5kg.
Asta inseamna 82g/mp 2 folii, deci 41g/mp pe o fata


Am descoperit ca exista si Oracover air la 12µm si vreo 18g/mp da n-are lipici pe el.
0

#26 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 21 June 2016 - 06:12 PM

Ar ramane intrebarea: o folie subtire rezista la aterizarea in iarba?
0

#27 Useril este offline   MADA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 987
  • Inregistrat: 09-August 04

Postat 22 June 2016 - 08:25 AM

Vezi postareadan_mitea, la 21 June 2016 - 06:12 PM, a spus:

Ar ramane intrebarea: o folie subtire rezista la aterizarea in iarba?


Rezista daca terenul are iarba fina sau gazon. In iarba mai comuna, cu paie si alte balarii, se inteapa sau se taie.
0

#28 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 22 June 2016 - 09:04 AM

Vezi postareaMADA, la 21 June 2016 - 08:34 AM, a spus:

De ce sa luam 5 m??? Cu 2 m de oralight infoliezi un planor de 2 m anvergura si asta inseamna 28 euro cu tot cu transport de la Lindinger.
La un model de termica cu greutate de 3-400 de grame cele 25 grame in plus sau minus se simt din plin.


Stoc cat cuprinde, cu pret mai atractiv si transport mai accesibil de aici , asta daca se doreste foarte usor , folia de la HK e comparabila calitativ , poate cu 3-5g/m2 mai grea , nu am avut curiozitatea sa cantaresc , se intinde " toba" la 110-120 C cu "ciorap" de bumbac - nu recomand incercari cu suflanta de aer cald - , temperatura de lipire 85-95 C , nu "trage " de structura ... :good:
Un " calcator "cu control de temperatura digital e nepretuit in activitatea asta ...

Fisiere atasate


0

#29 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 June 2016 - 03:02 PM

Glumesti, eu tocmai de aceste preturi "accesibile" fug. Adica dau 30 lei pe lemn si 30 EUR pe folie !!! Asta e ca vremuri la receptoare, faceam un tiriplici din depron cu servo de 2 USD dar ma costa receptorul Futaba (din fericire nu pe mine) 100 USD. In fine.

A venit folia de laminare si sunt fericit (deocamdata). E usoara fulg, adera, se strange frumos, nu deformeaza structura. La temperatura mare se topeste.

Fisier atasat  IMG_6135.JPG (107.3K)
Number of downloads: 33Fisier atasat  IMG_6138.JPG (89.41K)
Number of downloads: 34Fisier atasat  IMG_6140.JPG (90.48K)
Number of downloads: 35

Nu am acum timp de mai multe experimente dar un calcul rapid ne arata ca:

are: 91.4 mp
greutate: 24.7g/mp
cost: 1.4lei/mp sau 0.31 EUR/mp.

Comparat cu Oralight (din sursa accesibila) la 20 EUR mp parca merita incercat.
0

#30 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 22 June 2016 - 04:29 PM

Vezi postareastiganas, la 22 June 2016 - 03:02 PM, a spus:

...
... parca merita incercat.


Chiar merita incercat .. o sa calculez cati m liniari merita sa-mi tai sa sa coste cat curierul , probabil in jur de 30 m ... desigur daca iti mai ramane ... :rolleyes:
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro