Modelism - RHC Forum: Caut pe cineva sa refaca o rotita dintata !!! - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Caut pe cineva sa refaca o rotita dintata !!!

#1 Useril este offline   ErG 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 78
  • Inregistrat: 24-October 07

Postat 16 June 2016 - 10:36 AM

Salutare,

In poze sunt rotitele dintr-o cutie de viteza , una dintre ele s-a rupt si as vrea sa le refac pe toate din ceva metal...
Nr telefon: 0745582538

https://s31.postimg.org/lq2pszrqz/image1.jpg imagehost

https://s32.postimg.org/qua5mi65x/image2.jpg image hosting 30 mb

https://s32.postimg.org/gly66i8id/image3.jpg gifs upload

https://s31.postimg.org/8zq7r6q23/image4.jpg image hosting 12mb
0

#2 Useril este offline   Bughy 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 188
  • Inregistrat: 09-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Cluj
  • Interests:Robotica, Electronica, Mecanica

Postat 16 June 2016 - 01:57 PM

Sfatul meu e sa cauti o noua cutie de viteze. Cu siguranta pretul unor roti facute custom va fi foarte mare.
"I reject the reality and substitute my own"
Bogdan
0742 796 172
0

#3 Useril este offline   ErG 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 78
  • Inregistrat: 24-October 07

Postat 16 June 2016 - 03:03 PM

Cutia este de la un carlig electric pentru remorcaj , nu se gaseste separat fata de carlig ... Si chiar daca as gasii nu vreau sa cedeze iara dupa 1luna ... La final roata dintata care este rupta sta pe un ax cu filet care este din fier si o sa se toceasca iara.
0

#4 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 16 June 2016 - 07:08 PM

Dupa cum observi, sunt cate doua roti dintate pe o singura piesa. Astea din plastic sunt realizate prin injectie si in cazul asta aproape orice dimensiuni sunt posibil de realizat, ca te joci cu matritele. Dar prin prelucrare mecanica (aschiere) nu poti obtine cele doua roti dintr-o singura bucata de material, in acelasi gabarit. Practic, ar fi posibil sa obtii ce doresti daca realizezi piesele separat si le asamblezi doua cate doua. Din cat am umblat si eu pe meleagurile patriei cautand sa fac piese pe la firme specializate, inclin sa cred ca amicul nostru de mai devreme nu te-a sfatuit rau. In banii cu care vei realiza cele 5 roti la comanda, ca unicat, o sa-ti cumperi si carligul si masina. Sau ar mai fi o varianta, sa cauti roti separate dar potrivite ca imperechere, eventual un alt reductor de pe undeva (apropiat ca dimensiuni si caracteristici) si sa-i adaptezi doar carcasa la aplicatia ta.

Scuze ca am intervenit fara sa te ajut cu ceva concret, dar cred ca greu o sa gasesti exact ce cauti. In orice caz, multa bafta in continuare. Am doar rugamintea ca daca gasesti pe undeva unde s-ar realiza roti dintate mici, bune si convenabil ca pret, poate ne dai si noua de stire. Ca sunt multi interesati.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#5 Useril este offline   cnc77hobby 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 202
  • Inregistrat: 18-December 06
  • Gender:Male
  • Location:Calarasi

Postat 16 June 2016 - 07:14 PM

Salutare,
Subscriu si eu la ceea ce au spus mai sus colegii de forum, eu nu o pot face, este raspunsul la intrebarea pe care mi-ai adresat-o.
Incearca sa gasesti o solutie alternativa, indiferent care ar fi, este mai ieftina decat sa-ti faca cineva roata dintata.
Cu stima :)
0

#6 Useril este offline   ErG 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 78
  • Inregistrat: 24-October 07

Postat 16 June 2016 - 07:28 PM

Aceasta cutie de transfer face sa se miste un ansamblu de 15 Kg care costa 1200 euro si nu cred ca merita pentru rotitele astea sa cumpar alt system. Rotitele suprapuse nu se pot face separat si dupa lipite sau sudate intr-un fel ?
0

#7 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 16 June 2016 - 09:25 PM

Poti face rotile si separat, apoi sa le asamblezi. In cel mai rau cazi cumperi rotile separat de pe net si ti le prelucreaza cineva pana scoti de un reductor... Daca doresti neaparat, obtii acele piese chiar daca pretul o sa fie marisor. Cu ocazia asta, te-as provoca al oarece destainuire... Sincer, nu am intalnit pana acum un sistem care sa coste 1200 euro si sa fie antrenat de astfel de plasticusuri. Ma refer la ceva de forta, nu ca nu ar exista camere video scumpe antrenate cu roti de plastic. Ori e vreo greseala pe undeva, ori se poate si mai bine de atat. Din cauza asta, in paralel cu gasirea unui prelucrator care sa-ti faca cele 5 roti dintate, te-as ruga sa revii cu cateva detalii despre intregul sistem. Sunt mari sanse sa gasesti un reductor mult mai ieftin, ralizat integral din metal, fiabil si care sa-ti miste acel ansamblu scump, chiar daca mai faci o adaptare pe la mijloc. Nu trebuie cumparat totul de la zero.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#8 Useril este offline   mac77 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 87
  • Inregistrat: 01-September 10
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI

Postat 12 November 2016 - 12:56 AM

Vezi postareaErG, la 16 June 2016 - 07:28 PM, a spus:

Aceasta cutie de transfer face sa se miste un ansamblu de 15 Kg care costa 1200 euro si nu cred ca merita pentru rotitele astea sa cumpar alt system. Rotitele suprapuse nu se pot face separat si dupa lipite sau sudate intr-un fel ?

salut am mai vorbit daca nu le-ai facut sunama
0

#9 Useril este offline   ERASER 

  • Vintage
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2205
  • Inregistrat: 23-March 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Drumul Taberei
  • Interests:F3A , veliere

Postat 19 November 2016 - 07:15 PM

Totusi, face cineva rotite ? Poate Mac77 ?

As avea nevoie de o rotita asemanatoare, tot cu dinti inclinati care se angreneaza cu un melc. Din fericire e o rotita simpla, nu dubla, cu 22 sau 23 de dinti la un diametru de aproximativ 30 mm , deci destul de usor de facut nu e o piesa fina de ceasornicarie
Future is electric, but I belong to the past...
TEL. 0726.191.725
0

#10 Useril este offline   aiurica 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1550
  • Inregistrat: 22-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Life

Postat 19 November 2016 - 07:23 PM

http://rotidintate.c...easuri-din-lemn

Eu am facut la el niste roti pt un servo
0

#11 Useril este offline   mac77 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 87
  • Inregistrat: 01-September 10
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI

Postat 26 November 2016 - 02:16 AM

Vezi postareaERASER, la 19 November 2016 - 07:15 PM, a spus:

Totusi, face cineva rotite ? Poate Mac77 ?

As avea nevoie de o rotita asemanatoare, tot cu dinti inclinati care se angreneaza cu un melc. Din fericire e o rotita simpla, nu dubla, cu 22 sau 23 de dinti la un diametru de aproximativ 30 mm , deci destul de usor de facut nu e o piesa fina de ceasornicarie

trimitemi o poza sau suna-ma
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro