Modelism - RHC Forum: Competiție internaţională de acrobație F3M - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

Competiție internaţională de acrobație F3M

#61 Useril este offline   nomad 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 651
  • Inregistrat: 24-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 18 September 2016 - 07:20 AM

...

...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC_3745.JPG
  • Imagine atasata: DSC_3780.JPG

0

#62 Useril este offline   nomad 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 651
  • Inregistrat: 24-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 18 September 2016 - 07:23 AM

Si o prezenta care nu are legatura cu concursul,dar starnit admiratia celor prezenti:

...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC_3784.JPG
  • Imagine atasata: DSC_3791.JPG
  • Imagine atasata: DSC_3808.JPG

0

#63 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 18 September 2016 - 10:57 PM

Si am ajuns acasa,
Si a fost prima data cand nu m-am enervat ca la intoarcere chiar si la ora 21 eram blocat pe Valea Prahovei,
Si imi vine sa plang ca s-a terminat
Si trebuie felicitati organizatorii, nota 10+, nimic de comentat, exceptional, totul ca la carte, bravo Allen, bravo ARA, colegilor de la Brasov, Sanpetru family, bravo tuturor care au participat la organizare,
Si multumim arbitrilor pentru ca au avut rabdare cu noi, ca ne-au dat sfaturi, ca au fost oameni de nota 10+
Si iarasi imi vine sa plang ca s-a terminat,
Si speram ca poate la anul se face de 2 ori :)
Si ma bucur ca am cunoscut, revazut, vorbit cu oameni fenomenali,
Si ma bucur ca am putut participa la aceasta poveste frumoasa care s-a incheiat parca prea repede,

Aceasta postare a fost editata de Flying Buddha: 18 September 2016 - 10:57 PM

0

#64 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 19 September 2016 - 03:52 PM

Dragiii mei,
va multumesc tuturor care ati participat la acest eveniment, competitori si/sau spectatori.
personal le multumesc celor care au facut in asa fel incat evenimentul sa se desfasoare in conditii cat mai bune, de la dl. comandant Cojocaru, Radu Nica, Stefan Hartinger, Adi Gota, pana la cei care au fost in background.

in al doilea rand in numele echipei ARA, le multumim sponsorilor, care au facut in asa fel incat si in acest an sa avem premii: Red-Bull Romania, Phoenix Models, Sierra Modellsport, Evergreen Printing.

acum, sa trecem la clasamente.

dupa runda 1 si 2, la programul impus, aveam:


A. SPORTSMAN
1. Ungureanu Stefan - 1000 p
2. Tocaci Bogdan - 922 p
3. Stanean Mihai - 880 p
4. Motrici Bogdan - 838 p
5. Marin Cristian - 620 p
6. Ionascu Alin - 0 p

A. ADVANCED
1. Dietmayer Christian - 1000 p
2. Straccini Andrei 899 p
3. Ungureanu Alexandru - 316 p



au venit si programele free style si la final, clasamentul / podiumul a aratat astfel:

A. SPORTSMAN
1. Ungureanu Stefan - 1000 p
2. Motrici Bogdan - 863.5 p
3. Stanean Mihai - 795 p
4. Tocaci Bogdan - 737 p
5. Marin Cristian - 310 p
6. Ionascu Alin - 240.5 p

A. ADVANCED
1. Dietmayer Christian - 1000 p
2. Straccini Andrei - 758.5 p
3. Ungureanu Alexandru - 598.5 p

maine voi pune si scanurile la foile de arbitraj, pentru cine este interesat. (m-a prins ploaia dim cu ele in brate si sunt ude si nu le pot scana azi)
s-a termina de upload-at si pozele de la mine de pe carduri (80% din poze sunt facute de fimea , baiatul lui Bogdan Tocaci si Stefan Ungureanu... surpriza, au pozat excelent, bravo copii)

http://fastupload.ro...38efa7aace.html

Aceasta postare a fost editata de ALLEN: 19 September 2016 - 03:55 PM

_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#65 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 20 September 2016 - 03:18 PM

Si filmari ceva cu concurentii?
Fly it, like you stole it!
0

#66 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 20 September 2016 - 05:34 PM

de AICI puteti face download la clasa Advanced

de AICI puteti face download la clasa Sport

Aceasta postare a fost editata de ALLEN: 20 September 2016 - 05:35 PM

_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#67 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 20 September 2016 - 05:56 PM

Vezi postareaRedDevil, la 20 September 2016 - 03:18 PM, a spus:

Si filmari ceva cu concurentii?


he he, trebuia sa vii sa vezi live
_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#68 Useril este offline   szacsa 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 80
  • Inregistrat: 13-February 10
  • Gender:Male
  • Location:Odorheiu Secuiesc
  • Interests:aeromodelism

Postat 21 September 2016 - 07:27 AM

Multumiri organizatorilor, ne-am simtit foarte bine.
Si iata un video cu tandemul de sambata:

https://www.youtube....h?v=nC1XtJ169pM

Cu stima: Csaba.
0

#69 Useril este offline   ANDUNG 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 493
  • Inregistrat: 11-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 September 2016 - 09:46 AM

Mai jos cateva considerente personale care tin de modul de organizare a concursului ( ma refer la regulament, pentru ca m-am implicat in conceperea acestuia ) pentru a ramane ca subiecte de discutat pentru viitoarele editii:
- programele folosite la IMPUS ( cele preluate de la IMAC) cred ca sunt abordabile, as spune ca putem sa impunem deja regula de a le folosi pe cele din anul curent;
- se justifica existenta a 2 clase de dificultate;
- cu un numar de pana in 15 participanti ne putem incadra intr-o zi; peste ar trebui alocate 2 zile;
- nu e fezabil sa programam in aceeasi perioada concursul cu un eveniment de fun-fly;
- de discutat daca in runda de freestyle mergem pe acelasi sistem de a impune sau nu anumite figuri ( diverse pareri : pro - ajuta la disciplinarea evolutiei, sunt elemente bine definite care pot fi punctate/ contra - contravine ideii de "freestyle" :-)

Pe anasamblu mie mi s-a parut un progres fata de editia anterioara.

Multumiri arbitrilor pentru suport si pentru abordarea profesionista a intregului eveniment - lucrul asta ne confrunta cu realitatea si ar trebui sa fie motivant pentru a creste nivelul competitiei de la an la an.


0

#70 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 22 September 2016 - 04:55 PM

..

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: F3m 2016 178.JPG
  • Imagine atasata: F3m 2016 176.JPG
  • Imagine atasata: F3m 2016 172.JPG
  • Imagine atasata: F3m 2016 157.JPG
  • Imagine atasata: F3m 2016 154.JPG
  • Imagine atasata: F3m 2016 146.JPG
  • Imagine atasata: F3m 2016 094.JPG
  • Imagine atasata: F3m 2016 091.JPG
  • Imagine atasata: F3m 2016 075.JPG
  • Imagine atasata: F3m 2016 069.JPG
  • Imagine atasata: F3m 2016 064.JPG
  • Imagine atasata: F3m 2016 037.JPG
  • Imagine atasata: F3m 2016 029.JPG
  • Imagine atasata: F3m 2016 012.JPG
  • Imagine atasata: F3m 2016 009.JPG

Aceasta postare a fost editata de ALLEN: 22 September 2016 - 04:55 PM

_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#71 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 22 September 2016 - 04:57 PM

...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: F3m 2016 182.JPG
  • Imagine atasata: F3m 2016 201.JPG
  • Imagine atasata: F3m 2016 193.JPG
  • Imagine atasata: F3m 2016 232.JPG
  • Imagine atasata: F3m 2016 270.JPG
  • Imagine atasata: F3m 2016 228.JPG

Aceasta postare a fost editata de ALLEN: 22 September 2016 - 04:57 PM

_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#72 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 22 September 2016 - 11:03 PM

Vezi postareaANDUNG, la 21 September 2016 - 09:46 AM, a spus:

Mai jos cateva considerente personale care tin de modul de organizare a concursului ( ma refer la regulament, pentru ca m-am implicat in conceperea acestuia ) pentru a ramane ca subiecte de discutat pentru viitoarele editii:
- programele folosite la IMPUS ( cele preluate de la IMAC) cred ca sunt abordabile, as spune ca putem sa impunem deja regula de a le folosi pe cele din anul curent;
- se justifica existenta a 2 clase de dificultate;
- cu un numar de pana in 15 participanti ne putem incadra intr-o zi; peste ar trebui alocate 2 zile;
- nu e fezabil sa programam in aceeasi perioada concursul cu un eveniment de fun-fly;
- de discutat daca in runda de freestyle mergem pe acelasi sistem de a impune sau nu anumite figuri ( diverse pareri : pro - ajuta la disciplinarea evolutiei, sunt elemente bine definite care pot fi punctate/ contra - contravine ideii de "freestyle" :-)

Pe anasamblu mie mi s-a parut un progres fata de editia anterioara.

Multumiri arbitrilor pentru suport si pentru abordarea profesionista a intregului eveniment - lucrul asta ne confrunta cu realitatea si ar trebui sa fie motivant pentru a creste nivelul competitiei de la an la an.

As mai adauga, parerea mea, 1 minut in plus la freestyle. Ar fi 1 minut de spectacol in plus pentru oamenii care se uita fiind partea cu muzica iar pentru cei care concureaza 1 minut la muzica inseamna mult, la 4 minute e ok dar parca merge o idee in plus sa ai timp sa te desfasori.
La impus clar cum ai zis Andu, sa se urmeze programul impus de la IMAC din anul curent, in felul acesta stim si din timp ca sa ne putem antrena.
Iar 2 clase de dificultate clar se justifica.
Un singur lucru poate ar merita discutat daca am putea sa facem 3 zboruri la impus si 3 la freestyle fata de 2 cu 2 cat am avut. Cred ca ar fi interesant. Zic, doar exprim o parere.
PS> nu putem face doua pe an? :) parca a trecut prea repede.
Dar ca si concluzie, o competitie te invata multe chestii si e total benefica.
A fost frumos !

Aceasta postare a fost editata de Flying Buddha: 22 September 2016 - 11:04 PM

0

#73 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 23 September 2016 - 05:19 AM

Vezi postareaFlying Buddha, la 22 September 2016 - 11:03 PM, a spus:

Dar ca si concluzie, o competitie te invata multe chestii si e total benefica.




adevărul adevărat...


Ați tot spus cum să zburam, dar nimeni despre organizare. Gândiți-vă numai la sacii de gunoi lăsați pe aeroclub, la cine și cu ce face curățenie în băi și bucătărie, cine plătește telefoanele date la AMC, cine face diplomele și cupele, a și a fost bună tocănița?...Ei bine, toate astea costă. Cred că va trebui să avem o taxă de participare, în așa fel încât, organizatorii să aibă pe ce pune mâna la nevoie...Sponsori, se găsesc, dar trebuie să mergi la ei...și inclusiv asta costă...

Legat de zbor / cred că e încet îcet când începem să zburăm cât de cât corect. Programele impuse implică disciplină, iar la clasa mare, e obligatorie.

Să ne vedem cu bine data viitoare...
0

#74 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 23 September 2016 - 08:25 AM

Vezi postareaMihai_supy, la 23 September 2016 - 05:19 AM, a spus:

adevărul adevărat...


Ați tot spus cum să zburam, dar nimeni despre organizare. Gândiți-vă numai la sacii de gunoi lăsați pe aeroclub, la cine și cu ce face curățenie în băi și bucătărie, cine plătește telefoanele date la AMC, cine face diplomele și cupele, a și a fost bună tocănița?...Ei bine, toate astea costă. Cred că va trebui să avem o taxă de participare, în așa fel încât, organizatorii să aibă pe ce pune mâna la nevoie...Sponsori, se găsesc, dar trebuie să mergi la ei...și inclusiv asta costă...

Legat de zbor / cred că e încet îcet când începem să zburăm cât de cât corect. Programele impuse implică disciplină, iar la clasa mare, e obligatorie.

Să ne vedem cu bine data viitoare...

Asa este. Eu sunt pentru, nu am nicio problema. E si normal sa platim taxa de participare.
0

#75 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 23 September 2016 - 11:47 AM

faceti propuneri in acest sens. care ar fi o taxa decenta de participare.

la EXFC care se va tine in Cehia parca in 2017, taxa este de 50 euro. la EXF, parca este 150-200 USD. bine, au si alte standarde si conditii, dar pentru standardele din RO, as fi curios care ar fi o taxa acceptata de majoritatea.


dupa acest eveniment, am mai tras ceva concluzii, fiind direct implicat. se vede dorinta de a avolua, de a fi mai ordonat in zbor. dar, trebuie antrenament mai mult.

implicarea directa a celor 2 arbitri in elaborarea regulamentului de arbitraj si al programului de freestyle si-a spus cuvantul. si este bine ca exista dorinta si deschidere in acest sent. le multumesc inca odata ca au fost alaturi de noi.

4 minute la free, este suficient. zic eu. si la IMAC tot 4 minute zice.

in partea de organizare, au fost ceva mici lacune, dar le-am rezolvat rapid, multumita celor care s-au implicat. next time stim ce avem de facut. de la editie la editie, de la eveniment la eveniment, invatam cu totii cate ceva.
_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#76 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 23 September 2016 - 07:34 PM

...la mine se numesc..."Lecții învățate"...

PS...la mine a ajuns coletul....Mulțumesc sponsorilor...
Sunt dispus să donez micul model primit unui pitic aeromodelist!...și cred că așa ar trebui să facem toți!....
0

#77 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 23 September 2016 - 07:36 PM

Și mai e ceva....


Dacă vrem promovarea acestui sport....vă propun ca la meetingurile mari de la anul să veniți să zburați...Imaginați-vă ce impact ar fi avut planorul lui Cristi la Roias 2016!...
0

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro