Modelism - RHC Forum: Inregistrare drona pentru activitati comerciale - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Inregistrare drona pentru activitati comerciale

#31 Useril este offline   hash84 

  • DreamTeam member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2183
  • Inregistrat: 28-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 June 2016 - 12:22 PM

Arhanghele, baga vreo 10 ore de simulator, multicopter, avioane ce vrei tu. vezi ce si cum, in realitate e mult mai greu. Apoi baga realitate.
cred ca pt inceput un parteneriat ar fi ok pt tine. vezi cu ce se mananca zburatoarele, si apoi pleci de unul singur.
altfel inceputul o sa fie greu si frustrant. o sa te uiti la autopilot, o sa te intrebi de ce tremura, de ce nu se duce unde trebuie, de ce nu merge. o gramada de chestii ;)
    /------------------------\              |~~\_____/~~\__  |
    |        Hash84          |______________ \______====== )-+
    |                        |                      ~~~|/~~  |
    \------------------------/                         ()
0

#32 Useril este offline   Arhanghelul 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 21
  • Inregistrat: 29-December 15
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:drone, activitati comerciale
    cartografiere aeriana
    aplicatii practice (agricultura, paduri, lacuri, terenuri deschise)
    ecologie, management agricol, forestier, arii naturale protejate

Postat 22 June 2016 - 01:47 PM

Din ceea ce m-am documentat eu, pentru cartografiere aeriană singura solutie este folosirea autopilotului cu GPS.
Nu ai cum să mentii un traseu de zbor suficient de stabil incât să realizezi fotografii cu suprapunere longitudinală si laterală suficient de bună pentru generarea unui ortomozaic. Imaginile inregistrate de aparatul foto de la bordul dronei trebuie sa fie cât mai clare și să respecte parametrii si traseul de zbor.

Iar eu voi continua să consider că un aparat compus dintr-un un autopilot bun + un GPS bun + conditii atmosferice favorabile + o configuratie tehnică a dronei atent selectată sau realizată reprezintă varianta ce reduce semnificativ riscurile de prăbusire sau pierderea controlului, comparativ cu pilotajul manual. Stiu că nu există vreun sistem autopilot perfect, că inevitabil mai apar erori, dar interventia manuală (in cazul de față, pentru obiectivele mele) ar trebui făcută doar la decolarea și aterizarea dronei. Si de asemenea in cazurile extreme, cand apar probleme. În rest : autopilot ! :good:

Aceasta postare a fost editata de Arhanghelul: 22 June 2016 - 01:50 PM

0

#33 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 22 June 2016 - 02:29 PM

Daca 5m stanga/dreapta abatere de la traseu este acceptabil, continua sa iti faci planuri :)
Desi, recitind prima postare, unde ai zis ca e avion, nu multicopter... cred ca sunt prea optimist :)
Eu zic ca tot softul de stitching va duce greul.
Poate ne spui si cum ai dimensionat platforma de ai ajuns la asemenea gabarit... :unsure:

PS: de fapt mie imi este neclara toata aceasta piata a cartografierii... nu este destul de bine facuta de sateliti ? :D Ce vreti mai detaliat de atat ?

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 22 June 2016 - 02:31 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#34 Useril este offline   Andrei.N 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1125
  • Inregistrat: 31-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Piatra-Neamt | Iasi
  • Interests:arhitectura, aero

Postat 22 June 2016 - 02:33 PM

Copter + Lidar = $$$

0

#35 Useril este offline   Arhanghelul 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 21
  • Inregistrat: 29-December 15
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:drone, activitati comerciale
    cartografiere aeriana
    aplicatii practice (agricultura, paduri, lacuri, terenuri deschise)
    ecologie, management agricol, forestier, arii naturale protejate

Postat 22 June 2016 - 02:36 PM

Vezi postarearenatoa, la 22 June 2016 - 02:29 PM, a spus:

Daca 5m stanga/dreapta abatere de la traseu este acceptabil, continua sa iti faci planuri :)
Desi, recitind prima postare, unde ai zis ca e avion, nu multicopter... cred ca sunt prea optimist :)
Eu zic ca tot softul de stitching va duce greul.
Poate ne spui si cum ai dimensionat platforma de ai ajuns la asemenea gabarit... :unsure:


Pai tocmai softul de procesare o să ducă tot greul ! <_<
Erorile de pozitionare pot fi reduse daca folosesc puncte de control la nivelul solului (Ground Control Points -GCP's) pe care ar trebui (teoretic) sa le inregistrez cu o statie totală. Deci inainte de zbor trebuie sa gasesc si sa masor niste GCP-uri suficient de vizibile si raspandite relativ uniform pe suprafata deasupra căreia o să zboare drona, iar aceste puncte le voi introduce in softul de prosesare cu care voi crește acuratețea spațială a ortomozaicului.
De aici rezultă alte probleme la care trebuie să mă gândesc. :wacko:
Zborul cu drona este doar vreo 50 % din toată procedura.
De aceea nu vreau să-mi bat capul prea mult cu pilotajul, mi-as dori un autopilot cât mai stabil. ^_^

Am ales varianta "aripă-fixă" din mai multe motive: oferă acoperire mai mare pe teren, mai mult spațiu intern pentru echipamente, capacitate de payload mai mare, costuri de intretinere mai mici - comparativ cu multicopterele.
Dar exista si dezavantaje. -_-

Aceasta postare a fost editata de Arhanghelul: 22 June 2016 - 02:40 PM

0

#36 Useril este offline   Arhanghelul 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 21
  • Inregistrat: 29-December 15
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:drone, activitati comerciale
    cartografiere aeriana
    aplicatii practice (agricultura, paduri, lacuri, terenuri deschise)
    ecologie, management agricol, forestier, arii naturale protejate

Postat 22 June 2016 - 02:56 PM

Vezi postarearenatoa, la 22 June 2016 - 02:29 PM, a spus:



PS: de fapt mie imi este neclara toata aceasta piata a cartografierii... nu este destul de bine facuta de sateliti ? :D Ce vreti mai detaliat de atat ?


M-am interesat si de piața existentă a satelitilor.
Au cateva mari dezavantaje pe care le enumar aici:

- imaginile satelitare au inca costuri prea mari
- satelitii care oferă imagini de inaltă (1-5 m) si foarte inaltă (<1 m) rezolturie spatială sunt doar câțiva (ex: WorldView 2&3, Quickbird, Pleiades, etc - sateliti civili, nu militari)
- satelitii cu senzori optici de mai sus nu pot inregistra imagini clare ale suprafetei terestre în condiții atmosferice nefavorabile (ceață, nori, iluminare slabă, etc)
- rezoluția temporala este deocamdată mică (adică au perioade de revizitare mari, de cateva zile)
- si altele

In schimb, dronele oferă imagini la costuri mai mici, la fel de clare si chiar la rezolutii spatiale mult mai bune decat majoritatea satelitilor existenti, cartografierea terenului se face mult mai repede si numai pentru zonele care interesează, se pot realiza imagini si in conditii mai putin favorabile (dronele zboara sub plafonul de nori, in timp ce satelitii nu o pot face), mai multa flexibilitate in ceea ce priveste echipamentul folosit (poti sa adaugi sau sa schimbi senzori, aparate de masura, ex: LIDAR, filtre spectrale, etc).

Tocmai din cauza dezvoltarii dronelor si aplicatiilor acestora, marii detinători de sateliți au început să micșoreze prețurile și să vândă imagini tot mai bune. Dronele au schimbat jocul in acest domeniu.
Potențialul lor este foarte mare ! :good:

Aceasta postare a fost editata de Arhanghelul: 22 June 2016 - 02:58 PM

0

#37 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 22 June 2016 - 02:56 PM

Ai idee ce inseamna o aripa de 15kg ?

Si care ar fi autopilotul ala ?

Si nu m-ai lamurit cine solicita astfel de planuri la o acuratete mai mare si pret mai mic decat un serviciu de sateliti ?
... cu picioarele pe pamant ...
0

#38 Useril este offline   Arhanghelul 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 21
  • Inregistrat: 29-December 15
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:drone, activitati comerciale
    cartografiere aeriana
    aplicatii practice (agricultura, paduri, lacuri, terenuri deschise)
    ecologie, management agricol, forestier, arii naturale protejate

Postat 22 June 2016 - 03:05 PM

Vezi postarearenatoa, la 22 June 2016 - 02:56 PM, a spus:

Ai idee ce inseamna o aripa de 15kg ?

Si care ar fi autopilotul ala ?

Si nu m-ai lamurit cine solicita astfel de planuri la o acuratete mai mare si pret mai mic decat un serviciu de sateliti ?


Simt din postările tale că ai avea ceva impotriva mea, a ideilor mele.
Nu inteleg ce te frământă. Încă de când am făcut prima postare, mi-ai cerut socoteală la orice ocazie. :huh:

După cum am zis la început, nu am încă experiență practică cu aparatele de zbor (drone sau aeromodele), dar eu îmi doresc să studiez acest domeniu și să mă folosesc de posibilitățile pe care le oferă, în domeniul care mă interesează pe mine.
Dacă voi reuși sau voi eșua să scot un profit din această activitate, asta este ! :good:
De ce să nu încerc, pe cont propriu ?

Aceasta postare a fost editata de Arhanghelul: 22 June 2016 - 03:07 PM

0

#39 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 22 June 2016 - 03:08 PM

Eu vreau sa te ajut, ca si cei dinainte, dar o simti gresit.

Succes la lansarea unei aripi de 15 kg.

PS: incep sa cred ca wabo are dreptate... unii cu lectiile prea bine invatate, doar din carti ;) au atras atentia asupra noastra si ne-au stricat hobby-ul...

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 22 June 2016 - 03:11 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#40 Useril este offline   Arhanghelul 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 21
  • Inregistrat: 29-December 15
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:drone, activitati comerciale
    cartografiere aeriana
    aplicatii practice (agricultura, paduri, lacuri, terenuri deschise)
    ecologie, management agricol, forestier, arii naturale protejate

Postat 22 June 2016 - 03:21 PM

Vezi postarearenatoa, la 22 June 2016 - 03:08 PM, a spus:

Eu vreau sa te ajut, ca si cei dinainte, dar o simti gresit.

Succes la lansarea unei aripi de 15 kg.

PS: incep sa cred ca wabo are dreptate... unii cu lectiile prea bine invatate, doar din carti ;) au atras atentia asupra noastra si ne-au stricat hobby-ul...


Eu asta nu ințeleg, cum vă stric eu hobby-ul ?
Poți să-mi explici și mie ?

Deși la prima vedere aeromodelismul ca hobby și dronele folosite în activități comerciale sunt diferite, astea 2 au ceva în comun: cerul liber !
Un operator de dronă ar trebui teoretic, să aibe un background in aeromodelism sau ceva similar in pilotaj. Sunt de acord cu asta. Mie asta imi lipseste momentan, de aceea m-am inregistrat pe acest forum.
Dar de ce sunt văzuți prost sau disprețuiți cei ce vor să facă o activitate economică legală din perfecționarea către o anumită latură aplicabilă a aeromodelismului ca hobby ? :blink:

Aceasta postare a fost editata de Arhanghelul: 22 June 2016 - 03:24 PM

0

#41 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 22 June 2016 - 03:44 PM

Băi, gata cu stricatul hobby-ului.
Băşiţii ăia ce iau salar să cace legi, cu frică de ”dronele” care văd de sus şi pe geam ce piscină şi-au tras la casa de vacanţă, sprijiniţi în idei de piloţi şi companii aeriene direct ameninţate de cei ca @Arhangelul, au cauzat curentele restricţii.

Sper să mi se ierte ieşirea dar mă apucă şi pe mine...

@Wabo, eu sincer te înţeleg dar nu parpalacii care fac câte o gafă fac rău în modelism ci cei menţionaţi mai sus.

@Arhangelul: Şi eu zic că 15kg e mult. O aripă stabilă şi capabilă de misiuni de zeci şi zeci de km ar fi până-n 5kg AUW. Hai că tehnologia e aici. Chiar, vrei să zbori un DSLR? :D

Gândeşte-te că poate tu vrei fuzelaj de carbon şi motoare termice dar ţi-ar fi mai simplu şi practic cu EPO şi electrice.
Mai simplu şi în cazul unui accident, când spuma nu se face ţăndări cu una cu două şi nici nu rupe oase, chiar la mai multe kile.

Zi-ne, totuşi, ce model de aripă, ce echipare, etc. Măcar de amorul discuţiei constructive.

Eu n-am nimic împotriva comercialului şi doar aş vrea să nu mai văd situaţii ca cea din ianuarie 2014 Apuseni şi august 2015 Postăvaru, în care MAI ISU şi MaPN s-au căcat pe ei şi n-au făcut nimic util, pentru că sunt destui operatori, hobişti şi profesionişti, cu aparatura gata pentru o misiune de voluntariat.
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#42 Useril este offline   Andrei.N 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1125
  • Inregistrat: 31-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Piatra-Neamt | Iasi
  • Interests:arhitectura, aero

Postat 22 June 2016 - 06:44 PM

Sony A6000 APSC 24 megapixeli, RAW de 14 biti + Sigma 19mm 2.8 are 507grame cu tot cu filtru de polarizare.

13.493 grame unde le gasim ?
0

#43 Useril este offline   Andrei.N 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1125
  • Inregistrat: 31-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Piatra-Neamt | Iasi
  • Interests:arhitectura, aero

Postat 22 June 2016 - 06:57 PM

Vezi postareaArhanghelul, la 22 June 2016 - 03:05 PM, a spus:

Simt din postările tale că ai avea ceva impotriva mea, a ideilor mele.
Nu inteleg ce te frământă. Încă de când am făcut prima postare, mi-ai cerut socoteală la orice ocazie. :huh:

După cum am zis la început, nu am încă experiență practică cu aparatele de zbor (drone sau aeromodele), dar eu îmi doresc să studiez acest domeniu și să mă folosesc de posibilitățile pe care le oferă, în domeniul care mă interesează pe mine.
Dacă voi reuși sau voi eșua să scot un profit din această activitate, asta este ! :good:
De ce să nu încerc, pe cont propriu ?


Unii nu vor sa priceapa sau au ciuda pe cei care pot duce hobby-ul la un nivel mai inalt.

Dar sunt si cazurile cand gogul vede rost de ciolan si pune de-o afacere, gen isaila de la medias care acum este prezent in mai toate conferintele despre UAV-uri, cu institut privat de drone si cercetare, un nene care atunci cand hobistii faceau performanta inca invata sa-si sufle mucii-n batista. Si te cam oftici, ca ala da mana cu autoritatea acum.
0

#44 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 22 June 2016 - 07:54 PM

Acum postezi ca profesionist inmatriculat sau ca amator ?
Ca mesajul e foarte confuz... in ambele cazuri... :unsure:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#45 Useril este offline   Andrei.N 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1125
  • Inregistrat: 31-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Piatra-Neamt | Iasi
  • Interests:arhitectura, aero

Postat 22 June 2016 - 07:59 PM

Ce relevanta are ?
0

#46 Useril este offline   Arhanghelul 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 21
  • Inregistrat: 29-December 15
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:drone, activitati comerciale
    cartografiere aeriana
    aplicatii practice (agricultura, paduri, lacuri, terenuri deschise)
    ecologie, management agricol, forestier, arii naturale protejate

Postat 22 June 2016 - 08:16 PM

Vezi postareaAndrei.N, la 22 June 2016 - 06:44 PM, a spus:

Sony A6000 APSC 24 megapixeli, RAW de 14 biti + Sigma 19mm 2.8 are 507grame cu tot cu filtru de polarizare.

13.493 grame unde le gasim ?


Nu pricep, ce vrei să zici aici ? :blink:
Că drona mea nu ar fi capabilă să ridice un asemenea echipament ? Aia este fulg de găină.
Cel putin 3 aparate ca ăla aș putea ridica în aer, chiar și un DSLR + ceva extra.
Calitatea imaginilor este cea mai importantă, când vrei să realizezi ortomozaicuri bune. Drona este doar platforma.
Dar eu vreau să obțin și imagini in infraroșu, pentru diferențierea vegetației și solului, similar cu imaginile multispectrale realizate de sateliți (Landsat, ASTER, WorldView, etc).
Pentru mine spațiul, capacitatea ridicată de transport și durata de zbor cât mai mare sunt importante.
Nu strică să ai posibilitatea să upgradezi, la nevoie. :good:


Nici postarea lui renatoa nu-mi este clară.
:wacko:

Acum voi vorbiți codat ? :huh:

Aceasta postare a fost editata de Arhanghelul: 22 June 2016 - 08:20 PM

0

#47 Useril este offline   Andrei.N 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1125
  • Inregistrat: 31-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Piatra-Neamt | Iasi
  • Interests:arhitectura, aero

Postat 22 June 2016 - 08:19 PM

Atunci de unde ai ajuns la 15kg platforma ? De ce DSLR ? de ce nu mirrorless ? Nu-mi zi ca vrei sa ridici 5d, inseamna ca esti in urma cu tehnologia.

Renato are frustrari, se face ca nu pricepe :D
0

#48 Useril este offline   Arhanghelul 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 21
  • Inregistrat: 29-December 15
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:drone, activitati comerciale
    cartografiere aeriana
    aplicatii practice (agricultura, paduri, lacuri, terenuri deschise)
    ecologie, management agricol, forestier, arii naturale protejate

Postat 22 June 2016 - 08:32 PM

Vezi postareaAndrei.N, la 22 June 2016 - 08:19 PM, a spus:

Atunci de unde ai ajuns la 15kg platforma ? De ce DSLR ? de ce nu mirrorless ? Nu-mi zi ca vrei sa ridici 5d, inseamna ca esti in urma cu tehnologia.

Renato are frustrari, se face ca nu pricepe :D


fiindcă am și 2 spectometre, care sunt cam mari (le-am primit de la cineva ^_^ ), parașuta (cu tot cu sistemul de deshidere) și altele pe acolo. :lol:

Gata, prea multe intrebări îmi puneți. :nea:

Eu zic să închidem acest topic, că văd că a ajuns un loc pentru discuții non-constructive, și unii se simt deranjați. =@

Topic închis.
:drinks:
0

#49 Useril este offline   Andrei.N 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1125
  • Inregistrat: 31-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Piatra-Neamt | Iasi
  • Interests:arhitectura, aero

Postat 22 June 2016 - 08:36 PM

Pai stai, tu ceri pareri de la hobbisti si tot tu te oftici cand ti se pun intrebari cu privire la ce vrei sa faci ?
Mai era unu care vroia sa trimita pachete peste prut dar cred ca gresise forumul.
0

#50 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 22 June 2016 - 08:42 PM

AUW: All Up Weight.
Greutatea totală la decolare. La electrice e bine să fie aceeași și la aterizare.

Ce aripă ai? Un zburător electric cu anvergura de 2.5m are în jur de 3kg AUW. Asta echipat cu autopilot, gps, link de date, link video, parașută, camera sau camerele foto/video.

Tu vrei să zbori un Hasselblad A5D-60? Și așa tot pe la 5-6...hai 7kg la monstruozitatea aia de cameră, ieși...
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro