Modelism - RHC Forum: Ultima F5J - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ultima F5J Ultimate F5J 4m - 1090g

#31 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 09 April 2018 - 08:47 PM

Vezi postareaOlvi, la 09 April 2018 - 04:49 PM, a spus:

Intradevar. Mult mai permisiv la accidente, manipulare, constructie. Asta este farmecul full corului.
Sambata trebuie sa fie gata de zbor pentru Szeged. Sunt curios cum performeaza, am auzit si bune si rele.


Am doi colegi aici care zboară Ultima. Au și XPlorer. Ei spun că sunt mai relaxați cu Ultima și că se comportă cel puțin la fel de bine.

Zboruri multe și zile cu termică. :)
URA şi la zbor fofezelor !
0

#32 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 14 April 2018 - 11:39 PM

Apare in curand Ultima 2 (cu doua anverguri):
https://www.rcgroups...&postcount=1838
0

#33 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 16 April 2018 - 09:29 AM

...si PR (neoficial) a scos si topicul dedicat:
https://www.rcgroups...066115-Ultima-2
Pricipalele noutati:
- 2 dimensiuni (3.65 7 4 m)
- aripa destul de rezistenta pentru F3J (asa ar fi o noutate...aripa solidcore pentru F3J ...asteptam cu interes poze cu aripi rupte la lansare)
- coarda centrala 234 mm cu 7% grosime, 5.4% la capete
- fuselaj din 2 bucati (taietura e ceva mai in spate, cele 2 bucati sunt asigurate de suruburile de la aripa).
- greutati (probabil invers proportionale cu greutatea portofelului): de la 950 g la 1750 grame (plus balast de 800 grame daca nu e de ajuns).
0

#34 Useril este offline   Olvi 

  • ex rou162
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 376
  • Inregistrat: 02-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 16 April 2018 - 07:36 PM

Vezi postareaender67, la 16 April 2018 - 09:29 AM, a spus:

...si PR (neoficial) a scos si topicul dedicat:
https://www.rcgroups...066115-Ultima-2
Pricipalele noutati:
- 2 dimensiuni (3.65 7 4 m)
- aripa destul de rezistenta pentru F3J (asa ar fi o noutate...aripa solidcore pentru F3J ...asteptam cu interes poze cu aripi rupte la lansare)
- coarda centrala 234 mm cu 7% grosime, 5.4% la capete
- fuselaj din 2 bucati (taietura e ceva mai in spate, cele 2 bucati sunt asigurate de suruburile de la aripa).
- greutati (probabil invers proportionale cu greutatea portofelului): de la 950 g la 1750 grame (plus balast de 800 grame daca nu e de ajuns).


Da si prima bucata, dupa cea de test, a ajuns la mine.
Am deschis in topic pe forum pentru V2.
Best way to get to next level is to practice. So fly fly fly and at the end of the day fly again.
Push your limits to a level you have never did before.
0

#35 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 07 June 2018 - 09:21 PM

Se pare ca si Ultima (cat o fi el de planor ultra-light) pica la fel de artistic ca si planoarele mai grele:
https://www.rcgroups...&postcount=1866
Nu se stie exact ce a fost cauza dar a picat ca o caramida de la 175 m in 8-9 secunde..
Nu era distanta mare si nu ar fi trebui sa fie probleme de receptie (doar daca s-a miscat receptorul si au intrat mustatile inauntru in omentul in care a inceput caderea).
Daca receptia era buna se pare ca profundorul nu a functionat corect: baterie epuizata? ESC prajit? Servo blocat? sistem pull-spring de la Ultima cu probleme?
Pacat de un planor asa fain ... motiv sa analizam si sa cautam orice "single point of failure" la planoarele astea scumpe.
Vorba aia: "daca profundor nu e ... nici planorul nu mai e pentru mult timp".
... uite de-aia e bun V-tail sau si mai bine o aripa zburatoare




0

#36 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 07 June 2018 - 09:38 PM

Da fara profundor orice zburatoare se duce dracului .La modele daca sunt 2 servo pe profundor , cate unul pe fiecare semiprofundor se salveaza de obicei.La 1/1, spui Doamne Iarta-ma , Doamne Ajuta-ma si scoti parasuta balistica , daca ai, daca nu incepi sa spui Tatal Nostru ... Mai sunt niste vrajeli ca lucrezi cu compensatorul , ma rog discutabil.De aia verific intotdeauna functionarea corecta si posibile defecte la profundor , dar si la restul comenzilor, ce se intampla ulterior , numai Bunul Dumnezeu stie, daca il intereseza.
Ciao Sorin

Aceasta postare a fost editata de SORIN CAIUS: 07 June 2018 - 09:39 PM

0

#37 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 07 June 2018 - 10:35 PM

Eu am salvat un V-tail cu o jumatate blocata, este avantajul major al v-ului... cam similar cu doua servo pe profundor, dar servesti si directia simultan, deci economie un servo.
Plus ca daca faci diferential sus-jos, ai si compensare profundor in viraje, incorporata by design, mai greu e sa uiti miscarea aia cu tras mansa un pic in viraj ;)

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 07 June 2018 - 10:36 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#38 Useril este offline   Olvi 

  • ex rou162
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 376
  • Inregistrat: 02-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 08 June 2018 - 05:29 PM

Ultima are o problema la prinderea profundorului.
Uneori materialul folosit pentru a face placa te insurubare a surubului de profundor este de proasta calitate sau este executata prost.
Fix asa s-a intamplat cu primul Ultima 2 la primele teste la Szeged.
Dupa inlocuire totul a fost ok pana in ziua de azi. Noroc ca s-a intamplat la aterizare. :yahoo:
Best way to get to next level is to practice. So fly fly fly and at the end of the day fly again.
Push your limits to a level you have never did before.
0

#39 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 08 June 2018 - 10:16 PM

Vezi postareaOlvi, la 08 June 2018 - 05:29 PM, a spus:

Ultima are o problema la prinderea profundorului.
Uneori materialul folosit pentru a face placa te insurubare a surubului de profundor este de proasta calitate sau este executata prost.
Fix asa s-a intamplat cu primul Ultima 2 la primele teste la Szeged.
Dupa inlocuire totul a fost ok pana in ziua de azi. Noroc ca s-a intamplat la aterizare. :yahoo:


Ca sa fiu sincer la vremea respectiva sistemul pull-pull de la Ultima mi s-a parut o tampenie. Nu am zis nimic sa nu fac polemici inutile si sa nu zica lumea ca sunt struguri acri.
Am avut sistem pull-pull la un planor RE GreatPlanes Fling (am auzit ca s-a dat unul premiu si la tombola la RR2018). Foarte greu de reglat .. si asta la un planor de 250 grame si cu sistem de actionare directa (adica brate egale la servo si brate egale la suprafetele de control). "Am avut"=(inca mai am planorul dar am renuntat la pull-pull). Fluter => crash => rupt coada => reparat si intarit coada => renuntat la sistem pull-pull.
La Ultima mi se pare ca un sistem de actionare indirecta - echea de care sunt legate sforile actioneaza o tija.
Cand am vazut imaginile cu 4 fire lipite cu banda iesind din coada si cam cum ar trebui sa arate legaturile acolo ...am zis "pas" din start.
Nu m-ar mira ca daca a scapat coada cat de cat intreaga la "autopsie" sa gaseasca ceva chiar in zona cu pricina din poza....

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de ender67: 08 June 2018 - 10:19 PM

0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro