Modelism - RHC Forum: Bicicleta Electrica - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 8 Pagini +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Bicicleta Electrica

#151 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 25 June 2019 - 05:55 PM

Pai nu iei doua pack-uri la fel ? :unsure:

Sau tu vrei sa mai adaugi unul la ce ai deja ?

Nu cred ca bms-ul ala reguleaza ceva, curentul constant il furnizeaza sursa.
FET-urile de pe el sunt doar on-off pentru protectie si balance.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#152 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 25 June 2019 - 06:37 PM

http://www.mediafax....amenzi-18188466 :D
... cu picioarele pe pamant ...
0

#153 Useril este offline   icsss 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2085
  • Inregistrat: 16-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Aeromodelism

Postat 25 June 2019 - 06:54 PM

Doua identice si noi, da.

Pe cel existent is scot.
0

#154 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 25 June 2019 - 07:05 PM

Pai la identice zice si ala de mai sus ca merge, si nu vad de ce nu ar merge... doar incarca lumea pack-uri in paralel si cate 6... :unsure:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#155 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 25 June 2019 - 07:20 PM

Bms-urile au următoarele funcții:
-monitorizează tensiunea întregului pachet și decuplează când tensiunea per celulă (x10 în cazul tău) e sub 2.5v sau peste 4.25v. Unele extra high-end monitorizează per celulă/celule paralele.
-monitorizează curentul de încărcare/descărcare și decuplează la limitele maxime programate (10-xxxxA descărcare respectiv x-xxA la încărcare) oferind și o protecție la scurt-circuit pe terminalele bateriei.
-unele monitorizează temperatura bateriei în unul sau mai multe puncte din pachet.
-echilibrează pasiv sau activ (astea abia au apărut) celulele la încărcare.

Ce te interesează pe tine: dacă un bms suportă curentul maxim tras de tine și dacă e capabil să echilibreze un număr mai mare de celule decât original, adică diferențele fizice dintre celule sunt suficient de mici între pachete.
Capacitatea totală fiind aproape irelevantă pentru bms. El protejează bateria de extremele devtensiune și curent consumat nu de capacitate.

Aproaoe irelevant pentru că echilibrarea se face cu curenți mici și dacă nu monitorizează per celulă, să decupleze tot la prima celulă ajunsă la 4.25, să o descarce la 4.2 apoi să reia încărcarea, poate să-ți supra-încarce unele celule, putând să facă poc sau să deterioreze celule.

Legarea unor pachete în paralel, fiecare cu bms-ul lui, fiind vorba de zeci de amperi trași maxinum, e cu cântec.
În acest caz va trebui să echilibrezi curenții trași din fiecare pachet și să te asiguri că limitele de tensiune și curent sunt destul de apropiate astfel încât să nu-ți decupleze pachetele la cuplare sau în sarcină.
Este posibil. Am văzut pe Tub unul cu un chopper electric alimentat din 6 pachete ieftine puse 3 serie 3 paralel (pachetele)

Și dacă nu te înțelegi cu multimetrul, precizii de >0.05V, curenți mari de scurt, tensiuni deja mari de lucru (>24Vcc), lipit/sudat mici grenade... mai bine fiecare cu... bms-ul lui.
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#156 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 25 June 2019 - 07:28 PM

Clarific: echilibrat curenți trași - lungimi egale de fire (rezistență electrică egală) care merg într-un punct comun de descărcare. Deci, să zicem, două fire de plus, două de minus, toate de 10cm și unite într-o mufă de descărcare comună.

Tensiuni de decuplare identice: la terminale, nu intern. Căci dacă un bms decuplează, rămâne decuplat până îl îndepărtezi din circuit și tu riști să descarci doar celălalt. Iar la o re-cuplare în circuit să-ți tot decupleze câte un pachet din cauza fluxului foarte mare de curent cu care cel mai plin îl încarcă pe cel mai gol.

Aceasta postare a fost editata de Săndel: 25 June 2019 - 07:29 PM

- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#157 Useril este offline   icsss 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2085
  • Inregistrat: 16-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Aeromodelism

Postat 25 June 2019 - 07:48 PM

Inteleg si nu prea :(

Citeaza

Ce te interesează pe tine: dacă un bms suportă curentul maxim tras de tine și dacă e capabil să echilibreze un număr mai mare de celule decât original, adică diferențele fizice dintre celule sunt suficient de mici între pachete.

Acum am un pack de 36V 4Ah 148Wh 10S2P + motor de 350W si un ESC care probabil duce mai mult de 350W (nu scrie nimic pe el).
Deci, daca inteleg eu bine, curentul tras este mai mare decat ce poate bateria/BMS, asta insemnand ca BMSul declupeaza curentul de descarcare in limitele programate (148W sau echivelnt in A?). Cand zici 'decupleaza' ce se intampla? E o limitare constanta a puterii, sau pur si simplu taie cumplet curentul pentru o perioada de timp? Si daca taie complet, cum de merge trotineta in cofiguratia asta cu baterie de 148Wh si motor de 350W?

Acum, daca o sa adaug celule in paralel, folosind un BMS de la o baterie 36V 4.4Ah, o sa am un comportament similar cu cel actual: curentul tras va fi mai mare decat e programt BMSul. Nu stiu in schimb ce se intampla cu egalizarea unui numar dublu de celule adaugate in paralel.

Legat de lipire/sudura celule, intentionez sa aduc toate celulele la aceasi tensiune folosind un iCharger, apoi sa le cositoresc in 10S4P (Am facut scurt intr-un pack de 12S 16Ah, stiu la ce sa ma astept :D).

Nu as vrea sa leg packurile direct in paralel..

Aceasta postare a fost editata de icsss: 25 June 2019 - 07:51 PM

0

#158 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 25 June 2019 - 08:04 PM

BMS-ul deconectează bateria la supra-curent și o menține decuplată până la încetarea sarcinii.
ESC-ul de e-bike limitează dinamic curentul maxim admis de ESC către motor.

Vezi că sunt bms-uri pe olx/okazii (10-13s) la circa 100lei.
Ka banggod/aliexpress îs cam 15usd...
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#159 Useril este offline   icsss 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2085
  • Inregistrat: 16-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Aeromodelism

Postat 02 July 2019 - 08:04 AM

Mi-am facut pana la urma un 20S2P 36V 8800mAh cu BMS cumparat de 20A + egalizare cu LEDuri.
Mi-a luat o zi constructia pack-ului si o zi modificarile trotinetei pentru noul pack.
Astazi testez autonomia, dar ma astept la minim dublu.

Aceasta postare a fost editata de icsss: 02 July 2019 - 08:05 AM

0

#160 Useril este offline   icsss 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2085
  • Inregistrat: 16-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Aeromodelism

Postat 02 July 2019 - 08:23 AM

Si poze...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: PSX_20190702_091708.jpg
  • Imagine atasata: PSX_20190702_091719.jpg
  • Imagine atasata: PSX_20190702_091736.jpg
  • Imagine atasata: PSX_20190702_091745.jpg
  • Imagine atasata: PSX_20190702_091759.jpg
  • Imagine atasata: PSX_20190702_091806.jpg

Aceasta postare a fost editata de icsss: 02 July 2019 - 08:24 AM

0

#161 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 02 July 2019 - 10:12 AM

Celule din pack-urile albastre de care am vorbit mai sus ?
Pai ce te-a apucat sa le desfaci si sa lipesti pe ele direct... chestie care sigur le afecteaza...
Nu le puteai lasa asa cum erau si doar sa tragi fire de paralelizare? :unsure:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#162 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 02 July 2019 - 10:24 AM

Dacă n-au făcut poc... și deja le-a încărcat în configurația asta...

Să zicem că ar fi fost o ușoară discrepanță între tensiuni, aia se rezolvă în câteva secunde. Un șoc, ce-i drept, dar cât timp e mic, e destul de inofensiv și toate cele 4 celule paralele se egalizează reciproc.
La o discrepanță mai mare, afla repede că se încing rapid și tare.
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#163 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 02 July 2019 - 10:36 AM

Le incarcam in prealabil, si masuram diferentialul de tensiune inainte de fiecare lipitura.

La aprox 20 mO cat au astea Ri, trebuie 44mV diferenta ca sa ai curent de 2.2A = 1C, asa ca nu mi-as face griji, mai curand m-as intreba ce pazeste BMS-ul ala daca a lasat o celula sa fie debalansata asa grav... :unsure:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#164 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 02 July 2019 - 11:16 AM

Păi bms-ul echilibrează cu vreo 60mA.
Eu am adus pachetul meu, 10s4p, la echilibru, destul de greu, inițial.
A trebuit să-l cuplez și decuplez de la încărcător, de multe ori și să încarc separat celulele mai goale.
Acum, când a terminat încărcare, ledurile de pe fiecare celulă se aprind și se sting toate în interval de 10-30s.
Deci celulele sunt aduse la aceiași tensiune într-un interval de timp rezonabil.
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#165 Useril este offline   icsss 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2085
  • Inregistrat: 16-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Aeromodelism

Postat 02 July 2019 - 12:01 PM

Desfacute si legate in paralalel in forma in care vin nu se poate. Au o aranjare ciudata, pe care nu am putut sa o adaptez, nici macar la dimensiuni.
Lipitura am facut-o cu un letcon de putere mare, maxim o secunda am stat pe baterie pentru lipire.
Celulele le-am egalizat individual inainte de lipire.
Egalizarea lucreaza bine, are si led-uri care indica o tensiune mai mare de 4.18 - 4.19. Dupa terminarea incarcarii (curent <100mAh) egalizarea inca lucreaza pana le aduce pe toate la acceasi tensiune; ledurile incep sa se inchida.

Aceasta postare a fost editata de icsss: 02 July 2019 - 12:03 PM

0

#166 Useril este offline   icsss 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2085
  • Inregistrat: 16-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Aeromodelism

Postat 02 July 2019 - 12:07 PM

Asa arata un pack https://i.ytimg.com/vi/dovXXBGikc4/maxresdefault.jpg

Are 10 grupuri inseriate, formate din 2 celule in paralel. Eu ar fi trebuit sa mai adaug inca 2 celule in gupul de 2, dar nu am resuit sa gasesc o solutie.

Daca as fi pus pack urile pur si simplu in paralel, rezultau 20 de grupuri ce trebuiau monitorizate individual. BMSul are 10 canale.

Aceasta postare a fost editata de icsss: 02 July 2019 - 12:10 PM

0

#167 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 02 July 2019 - 01:48 PM

Puneai pack-urile in paralel, si apoi trageai cate un fir intre nodurile echivalente de la fiecare pack.
De fapt nu le puneai in paralel din prima, ciobaneste... incarcate ambele pack-uri full, legat impreuna minusurile, masurat diferentialul pe prima pereche 1s2p, daca era mai mica de 50mV trageai firul intre ele, apoi a doua pereche, si tot asa... la final cuplai si plusurile de forta.

Aceste fire intermediare existau deja, caci trebuiau sa se duca de la fiecare grup 1s2p la bms-ul propriu, care oricum l-ai eliminat.
Nu ai fi facut nici o lipitura la borna celulei.

Eu pastram si bms-ul propriu, sunt 3/4 convins ca facea fata la sarcina dubla.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#168 Useril este offline   icsss 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2085
  • Inregistrat: 16-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Aeromodelism

Postat 02 July 2019 - 02:19 PM

Packul orginal avea lamele. Gandite in asa fel incat sa fie cat mai scurte. Unele celule erau puse 'fund in fund' si imi greu sa fac lipitura pentru al 2 lea grup. Mai ales ca iesea o configuratie care nu-mi incapea in spatiul disponibil. Ar fi insemnat sa trag fire lungi intre celule... 5 cm

Initial am vrut sa folosesc un BMS din pack, dar mi-a placut ideea cu led -uri pe fiecare gurp. Am decupat un 'gemuleț' in trotineta ca sa vad ledurile la incarcare :)

Aceasta postare a fost editata de icsss: 02 July 2019 - 02:20 PM

0

#169 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 02 July 2019 - 03:13 PM

Cu lamele sau fara, nu trebuia sa ajunga la BMS-ul lor ceva, un fir ? :unsure:

Cu forma nu comentez, sunt biciclete si biciclete...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#170 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 02 July 2019 - 03:16 PM

No, o trebuit să re-organizeze celulele să-i încapă în trotinetă.
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#171 Useril este offline   icsss 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2085
  • Inregistrat: 16-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Aeromodelism

Postat 02 July 2019 - 03:18 PM

Totul era cu lamele. Zero fire. Lamele lipite direct pe placa. Un design extrem de bun as zice.
Nu-i bicicleta, e trotineta, cu un spatiu maxim pt baterie de 6.5x8x28cm. Asta inseamna ca sunt limitat la 3 celule una peste alta. Vertical nu intra.

Plus ca am vrut led urile de la BMS sa fie intr-un loc unde sa le pot decupa o 'fereastra'.

Aceasta postare a fost editata de icsss: 02 July 2019 - 03:20 PM

0

#172 Useril este offline   icsss 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2085
  • Inregistrat: 16-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Aeromodelism

Postat 04 July 2019 - 08:38 AM

Incarcatorul meu are 42.3V, si din cauza asta BMSul nu finalizeaza incarcarea.
LEDul de incarcare de pe charger se schimba din rosu in verde la aprox <100mAh curent, dar pentru ca tensiunea e peste 42V, BMSul incepe decarcarea celulelor cu un curent de aprox 50mAh.

As vrea sa scad tensiune incarcatorului la aprox 41,8V si ma gandec la un voltage divider. Dar citesc pe net ca ar merge si cu o dioda (?)
Ideal ar fi sa pot regla voltajul, cu un rezistor variabil.

Voi ce ziceti?
0

#173 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 04 July 2019 - 08:54 AM

Orice solutie bazata pe rezistente standard iti va scadea voltajul proportional cu curentul.
Deci pe final, cand va scadea curentul, tensiunea va creste la loc.
Am zis standard pentru ca exista si varistori, cu rezistenta negativa, care se folosesc la generare de curent constant. Nu stiu daca gasesti o valoare aa mica insa, de regula au valori in domeniul kO, tie iti trebui sub un Ohm.

Cu diode este o solutie mai sigura, una montata in serie, capabila sa suporte curentul de incarcare, iti va scadea voltajul cu aprox 0.4-0.8V la curenti intre 10 mA si 10A.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#174 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 04 July 2019 - 09:16 AM

Tensiunea încărcătorului se reglează din divizorul de tensiune ce livrează din tensiunea de la ieșire către comparator.
Variind considerabil ca scheme, în general, ai un IC care are vreo două amplificatoare de eroare, unul pentru tensiune și unul pentru curent, o sursă de referință și un generator pwm. Găsești intrarea pentru tensiune luându-te după traseul de ieșire și căutând un divizor (pur rezistiv, cu sau fără trimmer, eventual cu un zenner în înseriat cu v_out) între v_out-gnd cu priza cuplată apoi la IC. Vezi schema clasică pentru tl494.
Dacă IC-ul e în partea neizolată galvanic mai ai un optocuplor între divizor și intrarea amplificatorului de eroare.
DAR
Cum adică nu decuplează (finalizează) la 42.3V??? Asta înseamnă 4.23V/celulă. Cu 50mV peste cât ar trebui să decupleze în mod normal.
BMS-ul trage din fiecare celulă ce trece de 4.2 un pic, încărcătorul pompează un pic mai mult, e normal, pentru a asigura curent de încărcare și celulelor ce încă n-au ajuns ka 4.2v.
Odată ajunse toate celulele la 4.2V și un pic peste, ar trebui să decupleze. La mine decuplează în decurs de circa un minut de la aprinderea tuturor ledurilor de pe echilibrator.
Dacă scazi tensiunea la 41.8 nu-ți mai echilibrează celulele! Doar previne (se opune cu ~50mA) cele cu rezistența internă mai mare să rămână peste 4.2V după deconectarea manuală de la încărcare.
Și metoda cu dioda înseriată nu e bună. Căderea de tensiune pe diodă variază cu temperatura și curentul și poți avea între 0.3V și 1V în funcție de tip, curent și temperatură.
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#175 Useril este offline   icsss 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2085
  • Inregistrat: 16-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Aeromodelism

Postat 04 July 2019 - 09:40 AM

Vezi postarearenatoa, la 04 July 2019 - 08:54 AM, a spus:

Cu diode este o solutie mai sigura, una montata in serie, capabila sa suporte curentul de incarcare, iti va scadea voltajul cu aprox 0.4-0.8V la curenti intre 10 mA si 10A.

Incerc sa ma documentez mai mult despre forward voltage drop cu diode (cred ca asa se numeste).
Ce tip de dioda imi trebuie? germanium? Gasesc la 'magazinul de cartier' de electronice? :)
si la ce specificatii trebuie sa ma uit ca sa duca voltajul si aperajul?


Vezi postareaSăndel, la 04 July 2019 - 09:16 AM, a spus:

Cum adică nu decuplează (finalizează) la 42.3V??? Asta înseamnă 4.23V/celulă. Cu 50mV peste cât ar trebui să decupleze în mod normal.
BMS-ul trage din fiecare celulă ce trece de 4.2 un pic, încărcătorul pompează un pic mai mult, e normal, pentru a asigura curent de încărcare și celulelor ce încă n-au ajuns ka 4.2v.
Odată ajunse toate celulele la 4.2V și un pic peste, ar trebui să decupleze. La mine decuplează în decurs de circa un minut de la aprinderea tuturor ledurilor de pe echilibrator.
Dacă scazi tensiunea la 41.8 nu-ți mai echilibrează celulele! Doar previne (se opune cu ~50mA) cele cu rezistența internă mai mare să rămână peste 4.2V după deconectarea manuală de la încărcare.



Lucrurile se petrec asa:
1. de la 4.18 per celula incep sa se aprinda LEDurile rosii pe BMS
2. dupa un timp, tensiunea packului se apropie de tensiune incarcatorului, toate LEDurile de pe BMS sunt rosii, iar LEDul de pe incarcator se schimba pe verde. Intuiesc (nu am masurat inca) ca scade curentul sub 100mAh, dar continua sa pompeze curent mic, incercand sa compenseze cu descarcarea egalizarii BMSului. Daca il las conectat (sa zicem o ora), nu se intampla nimic, chargerul sta pe verde, BMSul pe rosu.
3. Daca deconectez chargerul dupa ce devine verde, LEDurile de pe BMS se sting treptat in interval de aprox 10 minute.

PS. Prima parte a explicatiei tale nu am inteles-o :) dar ma mai chinui.

Aceasta postare a fost editata de icsss: 04 July 2019 - 09:41 AM

0

#176 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 04 July 2019 - 10:03 AM

Eu le-aș lăsa așa și, la remarcarea culorii verzi pe încărcător, aș decupla manual.
Poate bms-ul tău decuplează cu 0,05-0.1V mai sus...
Fac asta cu încărcarea li-po-urilor de pe bicicletă. Le dau CC 3A și CV 50.5v.
În esență, m-am asigurat și reglat încărcătorul să pompeze circa 180-200mA cu echilibrarea activă pe toate celulele (echilibrez cu 100mA) Când a intrat echilibratirul în funcție, mai las 1 minut și deconecrez. Oricum, l-am uitat ore peste "full green light" și aveam 4.22...25v/celulă. Nu exagerat de mult. De obicei fac o tură scurtă (30m) la deal să descarc "manual" și să nu stea echilibrarea activă o oră, să-mi încălzească pachetul degeaba.
Altfel am adus un pack multistar 3s 5A la tensiune de 4s (am setat greșit 4s pe imax :D ) și n-a făcut poc. Dar nici nu era departe.

Aceasta postare a fost editata de Săndel: 04 July 2019 - 10:03 AM

- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#177 Useril este offline   icsss 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2085
  • Inregistrat: 16-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Aeromodelism

Postat 04 July 2019 - 10:15 AM

Deci bms ar trebui sa decupleze complet încărcarea la un anumit voltaj total?
0

#178 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 04 July 2019 - 10:25 AM

Da.

Intră echilibrarea, mai încarcă un pic, decuplează când toate celulele sunt un picuț peste 4.2, mai continuă echilibrarea până scad sub 4.2 și gata...

Mi-am amintit ceva: vezi să ai o mufă care să prevină scurturile pe firele de încărcare.
Dioda sursa-drenă din fet lasă tensiune înapoi și nu e protejat la scurt pe firele alea. Eventual pui o fuzibilă de 5A în serie.
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#179 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 04 July 2019 - 10:28 AM

Da, ca orice charger lipo...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#180 Useril este offline   icsss 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2085
  • Inregistrat: 16-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Aeromodelism

Postat 04 July 2019 - 10:30 AM

Da stiu, chiar m-am mirat ca am tensiune pe mufa de incarcare.

Vezi postarearenatoa, la 04 July 2019 - 10:28 AM, a spus:

Da, ca orice charger lipo...


Pai initial ma astaptam ca chargerul sa taie curentul. Chargerul si nu BMS-ul..
0

Arata acest topic


  • 8 Pagini +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro