Modelism - RHC Forum: DLG - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

DLG

#1 Useril este offline   Guest11 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 289
  • Inregistrat: 03-December 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 28 May 2016 - 01:45 PM

Ma tot uit de ceva timp la DLG-uri, mi se par foarte usor de lansat, spre deosebire de un planor care trebuie tractat sau cu ajutorul unui sandou. Dupa topicul cu Ventus, m-am hotarat sa il motorizez, dar as vrea totusi sa am si un planor. Cred ca un DLG ar fi cel mai bun, as vrea sa-l iau cu mine cand mai plec prin vacanta etc.
Am vazut ca Snipe-ul este foarte misto (si foarte scump), nu vreau performanta unui Snipe, dar sa fie capabil de DL, sa nu se rupa dupa ce l-ai invartit de 2 ori. Am gasit cateva chestii pe net, dar nu prea ma pricep, planoare DLG entry level vad ca au aripa din balsa sau polistiren/epp si nu prea imi inspira incredere.

http://www.hobbyking...950mm_PNF_.html
http://www.hobbyking...990mm_PNF_.html

Cam asta e ce am gasit si mi s-a parut interesant, Composite DLG imi place, dar nu are eleroane, Mini DLG Pro are eleroane si cate un servo pe fiecare, as putea sa le mixez din statie, elevon/flaperon, sa fie mai interesant :D, dar aripa aia din balsa... ughhh.
0

#2 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 28 May 2016 - 01:56 PM

Se fac si in tara DLG-uri, ia legatura cu cei care au topice deschise pe tema asta.

Plus, alternativa, un HLG, de exemple se discuta acum de Dynamo, poate fi mai putin stresant de lansat decat prin azvarlire, eu am cel de 950 "aripa aia din balsa... ughhh" :) si il lansez la zgarci, nu e de mine baletul ala de lansare.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 28 May 2016 - 01:58 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#3 Useril este offline   fulgerica 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2235
  • Inregistrat: 31-July 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:vintage

Postat 28 May 2016 - 03:40 PM

sau dai o fuga pana la Targovishte in Bulgaria - cam 170 km din Bucuresti. la NAN Models.
sunt profi!
ps: lansarea e simpla pe youtube. pana deprinzi tehnica, e f posibil sa rupi orice :))
Laser frate!
"Drona este pt modelism exact ce este maneaua in muzica" - Epicur
0

#4 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 May 2016 - 04:03 PM

Nu dai o fuga pana la nici un NAN.

1. Nu (mai) vand la poarta fabricii
2. Nu (mai) fac DLG-uri.

DLG-ul nu este in nici un caz asa cum iti inchipui. Stiu pentru ca si eu m-am pacalit. Daca vrei ceva de fun gen DLG poti sa incerci Alula sau E-flite UMX Wipit dar mai sigur un UMX Radian (care nu e DLG). Wipit si Radian am vazut in Bucuresti la heli.ro

Dupa parerea mea cele de la HobbyKing sunt bani aruncati.
0

#5 Useril este offline   Guest11 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 289
  • Inregistrat: 03-December 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 28 May 2016 - 08:20 PM

Nu ma deranjeaza "piruetele" :)) nu prea vreau sandou ca mi se pare mai complicat. Vroiam un DLG pt ca pot sa-l lansez cel mai sus, din mana. O sa mai urmaresc topicurile despre DLG, cred ca pana la urma imi fac unul (wipit e cam jucarie, si la 400Ron...). Am niste experienta cu rasina epoxi si fibra de sticla. Sau rog pe cienva care le are deja sa imi "toarne" componentele, contra-cost evident.
0

#6 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 28 May 2016 - 09:12 PM

Ai mai putea lua aceasta aripa-DLG, o constructie mai atipica a unui neamtz, am luat si eu acum ceva ani varianta mai mare de 120 cm @ 50 euro, nici acum nu am montat-o :)

http://www.ebay.de/i...l-/162074967296

E lucrata ca lumea la banii aia, spuma glasuita, cu insertii de carbon si winglet-uri de rohacell.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 28 May 2016 - 09:12 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#7 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 28 May 2016 - 11:53 PM

Vezi postareaGuest11, la 28 May 2016 - 01:45 PM, a spus:

Ma tot uit de ceva timp la DLG-uri, mi se par foarte usor de lansat, spre deosebire de un planor care trebuie tractat sau cu ajutorul unui sandou. Dupa topicul cu Ventus, m-am hotarat sa il motorizez, dar as vrea totusi sa am si un planor. Cred ca un DLG ar fi cel mai bun, as vrea sa-l iau cu mine cand mai plec prin vacanta etc.
Am vazut ca Snipe-ul este foarte misto (si foarte scump), nu vreau performanta unui Snipe, dar sa fie capabil de DL, sa nu se rupa dupa ce l-ai invartit de 2 ori. Am gasit cateva chestii pe net, dar nu prea ma pricep, planoare DLG entry level vad ca au aripa din balsa sau polistiren/epp si nu prea imi inspira incredere.

http://www.hobbyking...950mm_PNF_.html
http://www.hobbyking...990mm_PNF_.html

Cam asta e ce am gasit si mi s-a parut interesant, Composite DLG imi place, dar nu are eleroane, Mini DLG Pro are eleroane si cate un servo pe fiecare, as putea sa le mixez din statie, elevon/flaperon, sa fie mai interesant :D, dar aripa aia din balsa... ughhh.

Chestiile de la HobbyKing merita ... dar nu la pretul de lista ci la reduceri. Aveau un DLG Versus (care era facut de TopSky) pe la 170 EUR ./ 200 USD...era modelul entry level de compozit si isi merita banii.L-au delistat si a ramas modelul cu disser care in mod normal e 300 si ceva de euro...la pretul asta nu prea isi face banii (nu pentru ca nu e executat corect...ci pentru ca e un model mai vechi cu planform 2P si profil Drela). In momentil in care la reducere a ajuns la 170 de euro...atunci si-a meritat banii si l-am luat.
Chestiile alea de 1 m la pretul normal de 95-100 de euro nu prea isi merita banii ...cand au fost de Black Friday la 40 si ceva de euro au fost atractive (si am luat ambele modele).
Exista un model Apollo la Hobby king...ultimul pret de care stiu era 68 de euro..cu transportul il ai la usa cam la 80 de euro. E un model mai greu decat "standardul" DLG de 300 g ...dar isi merita banii...macar sa te inveti sa arunci si sa trii ce sa ceri de la DLG.
Nu isi merita banii Great Planes Fling DLG...este iar greu...dar e si scump,. In schimb isi merita banii Great Planes Fling "normal" ...care este un planor mic de sandou (in kit se livreaza si un high start) si care isi merita fiecare banut.
Iar daca nu ai doua maini stangi si iti place sa lucrezi balsa si placaj ...exista varianta fisierelor de taiere ale modelului Evolution W ale colegului nostru F2B .. se lucreaza usor, e performant...singurul inconvenient e ca placajul subtire folosit la aripa este cam scump in Romania.
Sau exista varianta unor DLG-uri de compozit facute in Romania la preturi mai omenesti.



0

#8 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 29 May 2016 - 08:09 AM

Daca s-a adus vorba, am eu un Apollo care nu cred ca va apuca sa fie zburat la mine...
L-am luat de la Stefan cu 250 lei, il dau la fel. Adica 55 euri.
... cu picioarele pe pamant ...
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro