Modelism - RHC Forum: Ajutor cu alegere charger - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Ajutor cu alegere charger

#1 Useril este offline   daniel_ionut 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 573
  • Inregistrat: 08-November 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:Helicopters

Postat 09 May 2016 - 12:12 PM

Salut, intentionez sa schimb chargerul amarat pe care il am cu unul capabil sa incarce 4 x 6S 3300mAh in maxim o ora.
Dintre cei care au aceleasi nevoi, impartasiti si voi va rog solutiile voastre ca sa-mi fie si mie mai usor sa ma hotarasc.
Eventual sa-mi si recomandati ceva.

0

#2 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 09 May 2016 - 05:05 PM

Matematica/fizica ne zice ca-ti trebuie 4*3.3*25,2 W = 332w, ideal ar un incarcator 2*200w, pui cate 2 packuri in paralel.Daca nu, charger de 300w ar trebui sa te coafeze mai bine decat unul de 500 cel putin ca bani. Eu am avut turnigy accucel 8 150w pentru 6s 5000, dar incarcam pe rand, ca nu avea putere sa incarce 6s 10000 la 1C.
Incarcarea in paralel mai are o problema, tensiunile packurilor trebuie sa fie cat mai apropiate intre ele, altfel apare un curent intre packuri pana se egalizeaza tensiunile.
De asta as sugera un incarcator cu 4 sau macar 2 porturi separate de incarcare, ce folosesc eu de ceva vreme:
http://www.hobbyking...Warehouse_.html

Nu stiu de ce nu mai e in hk EU, de acolo l-am luat pe al meu. Incarc cu el 6s 3000 pentru protos, cate un pack per port, mai mult nu poate. Oricum e ieftin tare pentru ce poate, daca mai gasesti pe undeva de vanzare ia-mi si mie unul :D.
LE: acum vad ca nu se mai produce. Pacat, isi facea treaba tare bine.
Poti lua accucel 8 la 73$, doua bucati, si incarci 2 packuri cu un incarcator dar dureaza putin mai mult de o ora, iti trebuie 166w pentru 2 packuri si el da 150w...
Mai ieftin nu vad, si e ok accucel 8, e ca orice alt charger cu 4 butoane.
http://www.hobbyking...Warehouse_.html

Aceasta postare a fost editata de Ciprian97: 09 May 2016 - 05:10 PM

0

#3 Useril este offline   daniel_ionut 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 573
  • Inregistrat: 08-November 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:Helicopters

Postat 09 May 2016 - 05:17 PM

Nu stiu ce sa zic, nu prea vad motive sa iau doua mai mici.
Parca mai degraba iau unu si bun.
Eu am restrans cautarea pe la doua variante:

1. skyrc de 1000w 40A - http://www.banggood....r-p-958563.html

2. CellPro PowerLab 6 1000w - https://www.align-tr...-oprpl6ec5.html

Inclin in spre prima varianta datorita pretului dar pare ca PL6 e muuult mai apreciat ca si calitate chiar daca e mai scump cu 40E ca cel de la skyrc
0

#4 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 09 May 2016 - 10:43 PM

Încărcare în paralel eu n-aș face la scara asta.
Pe niste packuri de 12$, sigur, până la anul iau altele. La un pack de 30-35$, parcă merita sa ai grija de el, si încărcarea în paralel nu permite fiecărui pack să se încarce si sa-si echilibreze celule în voie.
Părerea mea, la cat costa un pack de heli eu prefer să ii prelungesc viața. Celulele se degradează diferit, îți pica o celulă si cu ea mai tragi in jos alte 3 când le pui în paralel.

Aceasta postare a fost editata de Ciprian97: 09 May 2016 - 10:45 PM

0

#5 Useril este offline   Primus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3026
  • Inregistrat: 14-June 07
  • Gender:Male
  • Location:FR

Postat 09 May 2016 - 11:38 PM

Salutare

Eu am powerlab si sunt extrem de incantat. E compact si suficient de puternic pentru heli mari electrice. Eu incarcam 5 x 6S 5000 sau 6 x 6S 3000 in paralel fara nici o problema.
Singurul lucru care imi place mai putin este ca trebuie sa ai un power board de distributie, si asta cel putin pentru conectorii de echilibrare ( priza lor e diferita). Eu urasc adaptoarele, dar cateodata nu ai ce face.
Insa cablurile lor si placile adaptoare de la ei, au rezistente fuzibile incorporate, ceea ce este un mare avantaj cand incarci in apartament.

Iti trebuie si o sursa teapana, care sa duca. Eu am doua surse HP de server, care imi dau 24V si in jur de 1400 W.

Fantastic charger puternic, suport client de nota 10, chiar am apelat la ei sa schimb fatada ( o zgariasem). Mi-au trimis una gratuit.


Un alt charger bun (si scump la vremea lui, luat de la distribuitorul din RO de Graupner ) este Ultramat Duo 50 de la Graupner, extrem de fiabil, cu o interfata grafica bogata, pe asta il utilizez exclusiv acasa, in special pentru packuri mici si medii LIPO si NIMH, si e practic pentru ca are sursa inclusa.
Puterea este suficienta pentru majoritatea packurilor de radiocomanda, packuri de receptie, heli 3S si mai mici, de avioane si masini.
Astuia i-am schimbat eu conectorii de echilibrare de la cele doua canale, si nu mai utilzez adaptoarele.

Un charger polivalent, daca vrei mai multa putere sau esti la marginea campului, merge conectat si la o sursa externa sau baterie de masina.

Ambele chargere sunt conectabile la PC pentru prelucrare date, istoric de incarcare si update la primul, si upgrade de firmware la al doilea.

Un alt charger fiabil pe care am pus mana, practic pentru tinut in portbagaj in permanenta este iCharger 106B, sa fie cel original, este unul dintre cele mai copiate.

Spor la zbor

Aceasta postare a fost editata de Primus: 09 May 2016 - 11:40 PM

0

#6 Useril este offline   daniel_ionut 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 573
  • Inregistrat: 08-November 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:Helicopters

Postat 11 May 2016 - 09:34 AM

Mersi Primus pentru opinie.
Am primit feedback bun despre Power Lab 6 si de pe alte canale, pare sa fie foarte apreciat si bun in general.
Chinezaria de la skyrc iese din calcul pt ca am vazut niste probleme pe net cu ele si chiar nu-mi doresc asta la un charger de acest gen.

Acum incep sa ma instruiesc si eu despre ce presupune inserierea a doua surse de server, pare sa fie relativ simplu dar cu ceva riscuri. Probabil ca pt inceput o sa ma limitez la a folosi o singura sursa.
0

#7 Useril este offline   daniel_ionut 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 573
  • Inregistrat: 08-November 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:Helicopters

Postat 13 May 2016 - 03:52 PM

Am gasit pe ebay doua surse de server HP - DPS 600 PB 575W la 20 Euro, le-am comandat instant.
Cu un pic de bricolat, ar trebui sa pun la punct un sistem de incarcare cat se poate de solid.
0

#8 Useril este offline   daniel_ionut 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 573
  • Inregistrat: 08-November 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:Helicopters

Postat 23 May 2016 - 11:38 PM

Asta seara am pus cap la cap un setup initial, intermediar. PowerLab 6 + o singura sursa DPS 600PB.
Urmeaza sa bricolez ce-a de-a doua sursa, sa-i intrerup impamantarea de pe circuitul de 12V astfel incat sa o pot lega in serie cu cealalta sursa.
Pentru cei interesati, gasiti detalii aici - https://sites.google...cts/diy-24v-47a

Oricum, chiar si aceasta singura sursa se descurca foarte bine, o prima incarcare la 12A pe 6S nici n-a trecut treapta a 2-a la ventilator.

Sunt foarte incantat si de PL6, arata si se comporta excelent. Mi-a incarcat cele doua 6S-uri in aproximativ 18 minute cu balans perfect pe celule.
Evident ca poate si mai bine, dar nu am de gand sa fortez mai mult de 2C charge.

Imagine atasata: IMG_0739.JPG

0

#9 Useril este offline   daniel_ionut 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 573
  • Inregistrat: 08-November 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:Helicopters

Postat 15 September 2016 - 04:10 PM

Setup-ul meu de charging s-a finalizat cu success.
Sumar:

surse server HP: 2 x DPS 600PB
charger: PowerLab 6 1000 W
placa paralela de incarcare (primita, cu multumirile de rigoare si pe aceasta cale:) )
cutie de storage din Brico

Resurse:
TJinTech:
conversie sursa server la sursa pt charger: https://sites.google...-projects/HP47A
inseriere celor doua surse: https://sites.google...cts/diy-24v-47a si http://www.rcgroups....d.php?t=1581061
Atentie la izolarea impamantarii celei de-a doua surse, nu e de glumit. Nu este complicat, dar daca procesul nu este inteles 100%, inserierea celor doua surse poate fi periculoasa.

Imagine atasata: Optimized-IMG_1694.JPGImagine atasata: Optimized-IMG_1699.JPGImagine atasata: Optimized-IMG_1698.JPG

0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro