Modelism - RHC Forum: Orion West Wing 1.5m - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Orion West Wing 1.5m kit de construit de la Sierra

#31 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 May 2016 - 09:40 PM

L-am cumparat (n-a fost usor, plimbat prin magazine de constructii, doar la Praktiker aveau Kober) - sunt supermultumit. Fuselajul a castigat vreo 2 grame. Am folosit o pensula din burete (luata mai demult cu alt scop)


Vezi postareaedisultan, la 22 May 2016 - 10:11 PM, a spus:

Ecolac de la Kober. În jur de 20 RON. Mai sunt și alții, dar pe asta l-am folosit timp de uscare cam 4 ore. Pensula se spala cu apa. Nu miroase aproape deloc. Destul de rezistent mecanic. După uscare nu mai reacționează cu nimic.

0

#32 Useril este offline   edisultan 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2066
  • Inregistrat: 16-March 08
  • Gender:Male
  • Location:Tulcea
  • Interests:Aeromodelism, navomodelism

Postat 23 May 2016 - 11:07 PM

Fisier atasat  DSC_1614r.jpg (62.14K)
Number of downloads: 36
Inculpatul....

Aceasta postare a fost editata de edisultan: 23 May 2016 - 11:08 PM

Sultan Eduard
0

#33 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 May 2016 - 11:14 PM

Fix asta am luat.

Vezi postareaedisultan, la 23 May 2016 - 11:07 PM, a spus:

Atasament DSC_1614r.jpg
Inculpatul....


Am descoperit ca am in casa Kober Impregnant pentru lemn - tot pe baza de apa, seamana mult cu lacul doar ca este mai diluat. Maine primesc si pachetul de la HK cu folia si fierul.
0

#34 Userul este online   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 24 May 2016 - 01:08 PM

Sper sa nu plictisesc. As mai spune cate ceva despre cestiune. In primul rand ii multumesc lui F2B pentru video. Foarte interesant, iar partea cu doua culori de banda este, de-a dreptul, geniala.
Despre suporti, sanders, sau pisica. Great Planes are un mare sortiment. Scurti, lungi, profilati, pe toate gusturile:
http://www3.towerhob...p?&I=LXK316&P=7
http://www3.towerhob...p?&I=LXK325&P=7
etc.
Pentru o lungime mica, cele de la Constructo sunt excelente:
http://www3.towerhob...p?&I=LXLDP5&P=7
Doar ca trebuie fixat smirghelul si in partea din fata. O bucatica de placaj ascutit face treaba excelenta.
Despre adeziv. Pentru a lipi smirghelul este perfect Pelicanolul, sau variantele lui moderne in Stick. Este suficient de bun sa faca treaba, dar suficient de prost pentru a reusi sa schimbi smirghelul.
Despre smirghel. Am aflat, pe pielea mea, ca nu toate sunt la fel. La aceeasi granulatie, unele doar lustruiesc, iar altele aschiaza din material. Conteaza daca granulele sunt rotunde (la cel de doi bani), sau ascutite (la cel de calitate). Cel mai bun, pe care l-am intalnit pana acum, este Norton. Chiar la granulatia de 400, vezi cu ochii cum aschiaza la fiecare miscare.
Daca nu v-am plictisit prea mult si daca considerati de interes, o sa va arat si cateva contributii personale.
Numai bine, mestere.

PS. Un pic pe langa. Excelente sunt si:
http://www3.towerhob...?&I=LXG876&P=SM
http://www3.towerhob...?&I=LXJVA4&P=SM ...cu smirghelul lipit ca lumea.

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 24 May 2016 - 01:13 PM

0

#35 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 24 May 2016 - 01:27 PM

Vezi postareastiganas, la 23 May 2016 - 11:14 PM, a spus:

Fix asta am luat.

Am descoperit ca am in casa Kober Impregnant pentru lemn - tot pe baza de apa, seamana mult cu lacul doar ca este mai diluat. Maine primesc si pachetul de la HK cu folia si fierul.


Daca vrei sa aflii mai multe despre folosire in modelism a cestor lacuri, cauta "wbpu glassing"
wbpu adica water based poliurethane
60% este apa, de asta nu mai ai problemele cu greutatea de la epoxy, tamponatul cu servetel, vidat si alte mizerii, se usureaza prin uscare ;)
Eu il las sa se usuce putin in tavitza inainte de aplicare, sa devina o smantana subtire lipicios la degete, asa cum e in canistra e prea apos sa il aplici direct, ca se umfla balsa.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#36 Useril este offline   mack_ro 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 219
  • Inregistrat: 21-February 08

Postat 25 May 2016 - 03:37 PM

Felicitari pentru constructie... aproape m-ai convins sa fac si eu unul!
"Anyone who's not interested in model airplanes must have a screw loose somewhere"
Paul MacCready
0

#37 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 May 2016 - 11:27 PM

Multumesc pentru sfaturi. Merita facut daca zboara multumitor (ceea ce inca nu stiu), altfel e modelul Dynamo care iese cam la aceeasi bani, Orion e cam de casa pionierilor.

Fuselajul e gata cu servo montate. M-am cam muncit cu folia la ampenaje, e prima mea infoliere. Cea mai delicata operatie imi pare (deocamdata) masurarea si taierea foliei pe dimensiuni.

Poze mai incolo ca nu mai merge camera din telefon.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 25 May 2016 - 11:28 PM

0

#38 Userul este online   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 26 May 2016 - 02:53 AM

Incearca sa aplici folia cu cea mai mica temperatura. Probabil ceva in jurul lui 100 de grade. Incearca sa o oplici intinsa din acest moment. Uita ca mai ai posibilitatea sa se stranga. Frumusetea este cand iti iese intinsa perfect, fara sa mai fie nevoie sa o incalzesti mai mult. Piticul responsabil imi tine cont si ma depuncteaza cu cat trebuie sa incalzesc mai mult. La temperatura mazima, ceva peste 150 de grade, considera un esec complet.
Bonusul este ca iti ramane marja, sa o mai poti intinde, mai tarziu.
0

#39 Useril este offline   mack_ro 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 219
  • Inregistrat: 21-February 08

Postat 26 May 2016 - 08:44 AM

Vezi postareastiganas, la 25 May 2016 - 11:27 PM, a spus:

... Orion e cam de casa pionierilor.


Unde n-am avut eu asa kit pe vremea Casei Pionerilor; la Botosani era criza de orice fel de material - luai bataie daca aruncai si cel mai mic deseu de balsa sau placaj. Nervurile se inghesuiau pe orice bucatica disponibila de balsa, nici nu se punea problema sa fie de aceeasi densitate. Am chesonat aripi inclusiv cu carton (un carton impregnat, zis "de transformator", obtinut prin bunavointa unui vecin de la bloc) dar si cu furnir. Cartonul se lucra usor dar nu avea rezistenta; furnirul era ingrozitor de lucrat.

Sa incerci odata sa decupezi un set complet de nervuri pentru un planor de asemenea dimensiuni si-ai sa-ti faci o idee despre Casa Pionerilor.

Scuze de off-topic.

Spor la treaba,
vivat kit-urile, CNC-ul si taiatul la laser :)
"Anyone who's not interested in model airplanes must have a screw loose somewhere"
Paul MacCready
0

#40 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 May 2016 - 05:56 PM

He, n-am fost la palatul copiilor cand eram pionier (mi-as fi dorit) dar da, nu era usor. Ziceam ca nu e un kit sofisticat, ceea ce e bine pentru unul ca mine, incepator.

Da, am facut teste la folie sa vad plaja de temperaturi (pe scala fara temperaturi a fierului de la HK), incerc sa nu o intind la maximum.

Cateva poze cu fuselajul gata (mai trebuie receptie).

Fisier atasat  IMG_0235.JPG (142.67K)
Number of downloads: 93Fisier atasat  IMG_0237.JPG (136.64K)
Number of downloads: 91Fisier atasat  IMG_0239.JPG (156.74K)
Number of downloads: 88Fisier atasat  IMG_0241.JPG (140.23K)
Number of downloads: 75Fisier atasat  IMG_0242.JPG (153.05K)
Number of downloads: 82

Am folosit doar ce era in kit. Bratele la servo nu se ating, servo au inaltimi bine diferite.
0

#41 Useril este offline   fly 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3364
  • Inregistrat: 09-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bran Brasov
  • Interests:Jeturi ,f3j ,f5j

Postat 26 May 2016 - 06:12 PM

A iesit frumos! Felicitari Stefan !
0

#42 Userul este online   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 26 May 2016 - 06:26 PM

Ai mana, asta este sigur.

PS. Ca sa nu crezi ca te perii,as face orice pentru a evita curbura in tija de plastic ce pleaca de la servo. De exemplu as trage tubul cu o bagheta de balsa, sau si mai bine, as schimba traseul tijei respective.
PS2. Intorci fierul cu tapa in sus si pui o picatura de apa. La 100 de grade Celsius, trebuie sa faca, incetisor, bule. Exista si termometre dedicate.

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 26 May 2016 - 06:29 PM

0

#43 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 26 May 2016 - 06:40 PM

Mmm... bulele se fac mai jos, la 90-95, la 100 sfaraie deja.

Si chiar ca flexare aia la tija strica tot fasonul... adu servo-urie apropiate, eventual lipite, si cu bratele orientate spre pereti.
Cum s-a putut la cel negru, trebuie si la cel alb...

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 26 May 2016 - 06:43 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#44 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 May 2016 - 06:51 PM

Cu servo aveti dreptate dar nu il mai mut ca e chin. O sa trag tubul cu o baghete de balsa, oricum fortele sunt foarte mici.

Cand o sa am la'ndemana un termometru o sa vad ce temperaturi da fierul dar nu cred ca este important, pe folia chinacote nu scrie nici o temperatura, fac teste si ma lamuresc pe unde lipeste, pe unde se strange ...

Sa vad cate grame adauga la aripa si, daca e prea grea, la Dynamo o sa pun o folie usoara si scumpa.
0

#45 Useril este offline   mack_ro 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 219
  • Inregistrat: 21-February 08

Postat 26 May 2016 - 08:20 PM

Fain! Succese nebanuite :rolleyes:
"Anyone who's not interested in model airplanes must have a screw loose somewhere"
Paul MacCready
0

#46 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 26 May 2016 - 08:58 PM

Desi m-am contrat tare cu Stefan pot fi obiectiv.

Comenzile si servo nota 6 cu indulgenta ca e moderator.

Impanzirea lasa de dorit , unde se suprapun foliile de pe intrados la ampenajul orizontal mai precis la stabilizator si extrados , nota 7? sa zicem ,apoi din ce se vede nu e peste tot intins ca lumeaparca pe langa cabina si la deriva cu galben am vazut parca ceva suprapuneri.

Nota finala vine , adica sa vedem daca trece clasa la Palatul Pionierilor,dupa ce face niste poze sa vedem daca ampenajele sunt perpendiculare intre ele si cu fuselajul.

Stefan poti sterge postarea daca vrei.

Ciao Sorin
0

#47 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 May 2016 - 09:04 PM

Hehe, ne-am contrat aiurea pe chestii fara legatura cu modelismul. Cu notele sunt de acord, chiar prea generos, dar de, sunt primii pasi, oricum un mare mestru nu o sa ajung caci nu am nici mana nici rabdare.

Comenzile nu arata bine dar functioneza perfect si asta conteaza, sper sa infoliez pana in WE si aripa.
0

#48 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 26 May 2016 - 11:00 PM

Vezi postareamack_ro, la 26 May 2016 - 08:44 AM, a spus:

Unde n-am avut eu asa kit pe vremea Casei Pionerilor; la Botosani era criza de orice fel de material - luai bataie daca aruncai si cel mai mic deseu de balsa sau placaj. Nervurile se inghesuiau pe orice bucatica disponibila de balsa, nici nu se punea problema sa fie de aceeasi densitate. Am chesonat aripi inclusiv cu carton (un carton impregnat, zis "de transformator", obtinut prin bunavointa unui vecin de la bloc) dar si cu furnir. Cartonul se lucra usor dar nu avea rezistenta; furnirul era ingrozitor de lucrat.

Sa incerci odata sa decupezi un set complet de nervuri pentru un planor de asemenea dimensiuni si-ai sa-ti faci o idee despre Casa Pionerilor.

Scuze de off-topic.

Spor la treaba,
vivat kit-urile, CNC-ul si taiatul la laser :)


De ce suna asa de familiar e spui.
0

#49 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 26 May 2016 - 11:09 PM

Stefan daca asta este primul tau model atunci ai facut bine. Daca erai la casa pionierilor cu fostul meu profesor el iti zicea ca are pretentii de la tine ca nu esti copil din clasa a sasea. Dar toti incepem undeva.
Fii atent ca este un ciclu vicios. Termini si te gndesti deja la urmatoru un vei schimba asta si asta etc, dupa ce faci urmatorul cu schimbari deabea astepti sa faci urmatoru cu schimbarile asta si asta si asa mai departe, si ciclul asta nu se termina. Cel putin asta a fost pentru mine din anii 1986.
0

#50 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 26 May 2016 - 11:34 PM

1. Design.
2. Build.
3. Fly.
4 Repeat (go to step 1).
De multe ori am o eroare in program si raman in bucla intre 1 si 2 http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/rolleyes.gif
0

#51 Useril este offline   Zeus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2455
  • Inregistrat: 15-January 09
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 27 May 2016 - 06:55 AM

Arata foarte bine, si daca mai iese si dusman cu pamantul e si mai bine. Al meu degeaba a iesit foarte bine daca la chemat pamantul la primul zbor din cauza nuantei. In veci nu mai fac modele mov complet, nu stii care e fata... burta .... spatele... stg ..dr.
Why Drink and Drive,When you can Smoke and Fly?
0

#52 Userul este online   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 27 May 2016 - 01:15 PM

Vezi postareaF2B, la 26 May 2016 - 11:09 PM, a spus:

Fii atent ca este un ciclu vicios. Termini si te gndesti deja la urmatoru un vei schimba asta si asta etc, dupa ce faci urmatorul cu schimbari deabea astepti sa faci urmatoru cu schimbarile asta si asta si asa mai departe, si ciclul asta nu se termina. Cel putin asta a fost pentru mine din anii 1986.


Iar la un moment dat te trezesti ca ai patru incepute si ca te uiti dupa al cincilea....

PS. Solutia finala pentru tija este sa muti gaura din panou...zic si eu.

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 27 May 2016 - 01:15 PM

0

#53 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 May 2016 - 01:41 PM

E gata, are 335g RTF.

Sa mut gaura din panou ? poate la urmatorul. Pana la urma infolierea nu e chiar atat de criminala pe cat am crezut.
0

#54 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 May 2016 - 11:52 AM

Zboara de nu are aer. Toate dimineata am fost pe camp cu Orion si Dynamo. Urca fenomenal, se cunoaste ca e mai usor. Poze inca n-am, mai tarziu.
0

#55 Useril este offline   edisultan 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2066
  • Inregistrat: 16-March 08
  • Gender:Male
  • Location:Tulcea
  • Interests:Aeromodelism, navomodelism

Postat 28 May 2016 - 04:49 PM

Super. Zboruri line şi să te bucuri de el.
Sultan Eduard
0

#56 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 May 2016 - 02:15 PM

Am (din nou) cu ce face poze. Astea sunt de azi de la Chitila. In ultima am pus si fuselajul de la Dynamo pentru comparatie.

Fisier atasat  IMG_5738.JPG (268.06K)
Number of downloads: 60Fisier atasat  IMG_5739.JPG (328.73K)
Number of downloads: 59Fisier atasat  IMG_5741.JPG (319.06K)
Number of downloads: 64

Dragos si Grig au aruncat un ochi expert si au vazut instant ca am torsionat aripa (urechile) la infoliere. Din fericire le-am torsionat in directia corecta deci nu e dezastru, o sa incerc sa le "trag" tot din folie.

Partea buna e ca zboara foarte, foarte bine. Cum a fost azi cu termica subtire si vant foarte slab a mers excelent.

Singurul defect la care inca nu i-am dat de cap: - sare din sandou, daca e vant din fata si intind sandoul bine se duce prea vertical si sare (cu loop) - am dat carligul mai in fata dar tot nu sunt multumit, sare mai putin dar urca mai prost. Or fi elasticele care tin aripa prea slabe. Nu e o chestie grava dar m-am obisnuit ca un planor bine reglat sa se duca in sandou fara sa atingi stickurile.

Ca o prima concluzie evidenta - recomand kitul cu caldura, in special incepatorilor ca mine. Planificati un carlig pentru sandou inainte de a lipii fuselajul.
0

#57 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 May 2016 - 09:56 AM

Am urcat Orion si cu cauciucul rosu de la hobbyking. Urca foarte bine, e mai potrivit pentru acest planor, nu mai sare. Singurul minus e ca am pus o guta prea subtire si se incurca in iarba (dar e buna la lansare).

Pentru cine doreste sa il faca din kit - foarte important - directia trebuie intradevar marita (cum au scris toti pe rcgroups)

Fisier atasat  IMG_0239.JPG (156.74K)
Number of downloads: 39

partea din bete este adaugata de mine peste directia din kit. Cu directia marita am control OK. Acum as construi toate directia din bete sa fie mai usoara.
0

#58 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 May 2016 - 06:33 PM

De pe facebook

Clubul de Aeromodelism si Navomodelism - Botosani (adica Sierra)
Fisier atasat  13340177_990344054414701_4600070331983620477_o.jpg (424.6K)
Number of downloads: 38

https://www.facebook...4414701/?type=3

inca putin si ma admit si pe mine in club, pustanul din poza pare ca lucreaza mai bine ca mine.
0

#59 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 30 May 2016 - 08:31 PM

Vezi postareastiganas, la 30 May 2016 - 06:33 PM, a spus:

De pe facebook

Clubul de Aeromodelism si Navomodelism - Botosani (adica Sierra)
Atasament 13340177_990344054414701_4600070331983620477_o.jpg

https://www.facebook...4414701/?type=3

inca putin si ma admit si pe mine in club, pustanul din poza pare ca lucreaza mai bine ca mine.

Eu am trecut sambata dupa amiaza pe acolo si era inchis ...dar modelele expuse erau interesante....



0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro