Modelism - RHC Forum: Problema low throttle la un ESC de 30A - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Problema low throttle la un ESC de 30A

#1 Useril este offline   moro696 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 163
  • Inregistrat: 01-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 08 May 2016 - 12:13 AM

Va salut,

am un quad cu setup format din pixhawk + frsky D8R-XP in CPPM. 4 motoare rc timer 2212 si 4 esc-uri "no name" de 30A. Si o telecomanda tgy 9x.

Problema o am la un esc, si anume abia cand ajung la throttle de 40-50% motorul incepe sa se invarta, celalate 3 motoare/esc-uri se invart inca din momentul in care armez sistemul .

Am incercat sa fac swap intre motoare pe ESC-ul buclucas, si la fel face, daca tin throttle sub 40% nu se mai invarte.
Am incercat sa mut semnalul pwm pentru esc, pe alt output din pixhawk, acelasi rezultat...
Am incercat sa calibrez esc-urile, .... ba chiar am setat update rate-ul pwm la 50hz pentru ESC-uri din Mission planer si nici o schimbare.
Am incercat sa resoftez esc-ul ( anterior fiind tot Simonk) si nimic... acelasi comportament.

Am ramas fara idei, a mai patit cineva chestia asta?

Pana acum singura concluzie ar fi ca esc-ul face pe nebunul
0

#2 Useril este offline   moro696 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 163
  • Inregistrat: 01-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 08 May 2016 - 07:53 PM

Am reusit sa-i dau de cap, ciudat.... I-am facut o calibrare direct din rx pe canalul de throttle, am dat disable la autocalibration pt pixhawk si merge brici.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro