Modelism - RHC Forum: Felipe Vadillo Designed Dynamo - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 11 Pagini +
  • « Prima
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Felipe Vadillo Designed Dynamo Planor de sandou

#241 Useril este offline   Travel Air 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1225
  • Inregistrat: 26-September 12
  • Gender:Male
  • Location:Vaslui
  • Interests:Zbor

Postat 20 April 2017 - 08:29 AM

Am uitat sa scriu de ieri, problema s-a rezolvat.

Am mutat 1mm in fata cg si facea tot asa, daca nu mai urat.

Cu gandul la Sorin Caius, am zis sa mai imping in fata inca 1mm.

Si s-a linistit, a inceput sa planeze cum trebuie, a aterizat numai prins in mana ca un dlg :yahoo:

Toata manevra a fost din repozitionatul bateriei, fara adaos de plumb.

Aceasta postare a fost editata de Travel Air: 20 April 2017 - 08:31 AM

Bogdan Floria

bogdan.floria@aeromodelism.ro
bogdanfloria@gmail.com
0757110983

"Norocul astepta tacut stiind viitorul"
0

#242 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 20 April 2017 - 08:43 AM

poate 1 cm... :unsure:

nu stiu cum as putea macar sesiza 1mm deplasare CG... ai balansoar pe varfuri de titan ? :D
... cu picioarele pe pamant ...
0

#243 Useril este offline   Travel Air 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1225
  • Inregistrat: 26-September 12
  • Gender:Male
  • Location:Vaslui
  • Interests:Zbor

Postat 20 April 2017 - 09:30 AM

Vezi postarearenatoa, la 20 April 2017 - 08:43 AM, a spus:

poate 1 cm... :unsure:

nu stiu cum as putea macar sesiza 1mm deplasare CG... ai balansoar pe varfuri de titan ? :D


1 cm am mutat in fata bateria :)

Balansoarul ala il folosesc doar pentru ce e sub 1 mm :D
Bogdan Floria

bogdan.floria@aeromodelism.ro
bogdanfloria@gmail.com
0757110983

"Norocul astepta tacut stiind viitorul"
0

#244 Useril este offline   Big 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1640
  • Inregistrat: 30-May 02

Postat 11 May 2017 - 08:20 AM

RR2017. Stiganas. Dynamo. Vazut in zbor placut maxim. Suppy+Stiganas facut gest frumos. Big pus la treaba: cutter, cyano, lampa, traforaj, 7xcoffe, 2 pachete tigari, Rachmaninoff, Slash, Floyd intr-o ordine emipric aleatoare.

Fisiere atasate


FROGS CAN FLY!
0

#245 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 11 May 2017 - 08:25 AM

Din pozitia directiei sa banuiesc ca ai facut-o pull-spring ?
Ce sarma/dimensiuni ?
... cu picioarele pe pamant ...
0

#246 Useril este offline   Big 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1640
  • Inregistrat: 30-May 02

Postat 11 May 2017 - 08:34 AM

Vezi postarearenatoa, la 11 May 2017 - 08:25 AM, a spus:

Din pozitia directiei sa banuiesc ca ai facut-o pull-spring ?
Ce sarma/dimensiuni ?


negativ! inca nu e fixata dar o sa pun un bowden fain, cu inima metalica.
FROGS CAN FLY!
0

#247 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 May 2017 - 10:11 AM

Nu pot sa cred, te misti foarte repede si arata foarte bine. Se vede ca ai experienta. Astept sa vad aripa, banuiec ca pana maine e gata.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 11 May 2017 - 10:41 AM

0

#248 Useril este offline   Big 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1640
  • Inregistrat: 30-May 02

Postat 11 May 2017 - 03:04 PM

Vezi postareastiganas, la 11 May 2017 - 10:11 AM, a spus:

Nu pot sa cred, te misti foarte repede si arata foarte bine. Se vede ca ai experienta. Astept sa vad aripa, banuiec ca pana maine e gata.


Tu esti de vina ca pe al tau l-am vazut la RR2017 si mi-a mers la inima! Am facut mici modificari la kitul primit (sarumana boierului donator) si cred ca o sa fac mici modificari si la aripa. Daca nu merg la zbor de noapte pana dimineata vreau sa am aripa gata de impanzire. Ma scarpin de stripul ala de carbon care probabil ca o sa fie inlocuit cu un roving de fibra si gata.

Si probabil ca dupa zbor sa sa fie pus in rand cu marile mele preferate: EZ Glider1 bot de rata, Libelle DLG si Grunau Baby.

Am o pereche de servouri HS 65 prin cutia cu corcoatze, folie usoara este, balsa si baghete slava Domnului ca am, timp de mestereala sa fie!

Apropos de servouri, voi ce servouri chinezesti ieftine si bune folositi?
FROGS CAN FLY!
0

#249 Useril este offline   Sergiu SF 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 27-February 14
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 30 May 2018 - 09:17 AM

Am reusit intr-un final sa montez carligul de sandou la Dynamo si l-am scos in weekend la zbor. M-am indragostit! E superb! Mai vreau inca unul :D
Stiu ca se vorbea aici de niste kituri..mai are cineva? Vreau sa cumpar! M-ar interesa varianta de 1.5 m. Nu vreau mai mare..cred ca e suficient 1.5 si incape in masina aripa intreaga.
In concluzie, mai are cineva kit de Dynamo 1.5m? Momentan vreu o bucata, poate inca una pentru un prieten, daca se hotaraste.. Care este pretul?
-Fly it like you stole it-

Radio: Futaba T8FG Super and FrSky Xlite Pro
Aero: NineEagles Sky Climber
Introduction F5j
F3K Alpha DLG
SIG Piper Cub 1/6

Auto: Radio: Futaba T3PV
HPI Savage XL - Nitro
Hot Bodies D8T - E conversion
0

#250 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 30 May 2018 - 10:53 AM

Vezi postareaSergiu SF, la 30 May 2018 - 09:17 AM, a spus:

Am reusit intr-un final sa montez carligul de sandou la Dynamo si l-am scos in weekend la zbor. M-am indragostit! E superb! Mai vreau inca unul :D
Stiu ca se vorbea aici de niste kituri..mai are cineva? Vreau sa cumpar! M-ar interesa varianta de 1.5 m. Nu vreau mai mare..cred ca e suficient 1.5 si incape in masina aripa intreaga.
In concluzie, mai are cineva kit de Dynamo 1.5m? Momentan vreu o bucata, poate inca una pentru un prieten, daca se hotaraste.. Care este pretul?


Cele pe care le-am taiat extern (la Lasercut) le-am dat cu 200 de lei, cele taiate acasa de mine cu 150 de lei. Pentru cunostinte / prieteni (cum e d-l profesor EGI)am mai facut si reduceri de pret sau comenzi speciale (aripa + fuselaj sandou + fuselaj electric).
Ceea ce s-a vandut de catre Hobbyking este de fapt fuselajul electric original (servo montate sub aripa) dar are un bot ingust si in care incape doar un motor de genul 22xx, am adus din China motorul asta (varianta 1350 kV):
https://www.banggood...ur_warehouse=CN
Mai exista un fuselaj de sandou pur si un fuselaj (modificat de mine) pentru motoare de tip 28xx.
In afara de aripa originala de 150 cm (cu distanta intre nervuri de 44 mm) am mai scos kituri de 170 cm (distanta intre nervuri marita la 50 mm), apoi 200 cm (segmentul central marit prin intercalarea unor nervuri in centru) si apoi o varianta de 180 cm (aripa de 200 cm dar cu distanta intre nervuri de 44 mm). La aripa de 200 cm exista si optiunea de taiat spoiler(e) si joinere (model F3-RES cu aripa dezasamblata in 3 bucati).
In general cu Dynamo am denumit kitul initial, cele modificate au primit numele mai autohton de Dinamic si eventual un sufix gen L sau XL. Deci "Dynamo L" e cu structura originala de aripa dar marita anvergura la 170, "Dinamic XL" e varianta de 200 cm (XLS daca e modelul cu spoiler) si "Dinamic L" e modelul de 180 cm (care e un XL dar cu distanta dintre nervuri redusa de la 50 la 44 mm). Nu ca ar conta prea mult denumirile...doar sa pot diferentia intre o aripa Dynamo si una modificata).
Setul contine 5 placi de balsa 10x100 cm (am si niste variante de fuselaj facute pe placi de 107 cm): fuselaj 2 placi, stabilizatori 1/2 placa, nervuri 1.5 placi, lonjeroane si BF 1 placa (asta e singura placa specifica fiecarui model, in rest setul de nervuri este acelasi si este 100% compatibil la profil cu Dynamo dar include mai multe nervuri).
Si in fine ultimul pas in "evolutia" lui Dynamo a fost programul ala de creat kituri de aripi, in ideea ca pe fuselaj de Dynamo poti pune si alte aripi (cu alte profile sau geometrii.. ..dar cu coarda centrala de 20 cm). Programul e destul de flexibil ca poti sa faci aripile de Pulsar sau de Allegro / Bubble Dancer sau aripa gen Radian.
In fine, preturile de mai sus sunt pentru "short kit" (placile de balsa de 2 mm), "long kit"-ul mai contine 4 placi de balsa de 1 mm pentru placare BA, am vandut un kit sau doua in care am inclus si carbon, folie, bowden si alte maruntisuri hardware.
Ca sa raspund punctual la intrebare: voi face azi/maine curat prin atelier sa vad daca mai am ceva pe stoc ..daca nu pun la taiat. Si unul dintre avantajele RR2018 e ca poti face cunostinta cu niste "consateni" cu ceva capabilitati de productie si comercializare a unor asemenea kituri :).





0

#251 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 15 August 2019 - 01:16 PM

Ma bate gandul sa construiesc si eu un Dynamo original, adica cel de 1,5m.

Are cineva un kit de 1.5m disponibil ? Sau imi cumpar fisierele de la Felipe si imi tai kit-ul (varianta mai scumpa :) ) ?
Aterizari fericite !

PopaD
0

#252 Useril este offline   Travel Air 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1225
  • Inregistrat: 26-September 12
  • Gender:Male
  • Location:Vaslui
  • Interests:Zbor

Postat 15 August 2019 - 10:54 PM

Dau eu kitul taiat la lasercut. Vorbim.
Bogdan Floria

bogdan.floria@aeromodelism.ro
bogdanfloria@gmail.com
0757110983

"Norocul astepta tacut stiind viitorul"
0

#253 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 16 August 2019 - 08:21 AM

Vezi postareaTravel Air, la 15 August 2019 - 10:54 PM, a spus:

Dau eu kitul taiat la lasercut. Vorbim.


Multumesc frumos Bogdan. Tinem legatura.
Aterizari fericite !

PopaD
0

#254 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 30 August 2019 - 08:41 PM

Am primit kit-ul. Multumesc Bogdan.

Inteleg ca mai am nevoie fie de platbanda carbon 1x5mm, fie bagheta de pin de 1x5mm si eventual baghete de 5x5mm. Urmeaza sa le achizitonez, cat de curand.

Este taiat foarte frumos, piesele numerotate.
Aterizari fericite !

PopaD
0

#255 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 30 August 2019 - 10:42 PM

Vezi postareapopad, la 30 August 2019 - 08:41 PM, a spus:

Inteleg ca mai am nevoie fie de platbanda carbon 1x5mm, fie bagheta de pin de 1x5mm si eventual baghete de 5x5mm. Urmeaza sa le achizitonez, cat de curand.

Carbon de 1x5 mm la un planor de 1.5 m anvergura e "nitel" exagerat (nu se foloseste asa ceva nici la planoare de 3-4 m gen Pulsar, acolo se foloseste 0.5x5 mm). Si alea sunt planoare de competitie.
Cel mai simplu este sa iei niste roving de carbon 3k pe care sa il lipesti prin pensulare cu ago / aracet / epoxi / CA diluat / clei de oase sau ce adeziv preferi. Cativa metri sunt de ajuns.Deasupra si sub lonjeron. Atat si nimic mai mult.
Cand am inceput acum cativa ani cu Bogdan si alti colegi constructia planoarelor "performante" gen Trotter, Element 2M si apoi Dynamo faceam tot felul de d-box-uri de compozit (carbon, sau kevlar /carbon), matisare cu fir de kevlar, samd samd.Vax albina, solutiile constructive simple sunt cele mai bune.
Vezi ideile din topicul de Flamingo referitoare la multi-valenta si multi-potenta folie de laminat hartie, adauga la colectie si chestia cu roving de carbon sau kevlar pensulat pe lonjeron.



0

#256 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 30 August 2019 - 10:59 PM

Vezi postareapopad, la 30 August 2019 - 08:41 PM, a spus:

Inteleg ca mai am nevoie fie de platbanda carbon 1x5mm, fie bagheta de pin de 1x5mm si eventual baghete de 5x5mm. Urmeaza sa le achizitonez, cat de curand.


Carbon de 1x5 mm la un planor de 1.5 m anvergura e "nitel" exagerat (nu se foloseste asa ceva nici la planoare de 3-4 m gen Pulsar, acolo se foloseste 0.5x5 mm). Si alea sunt planoare de competitie, si eforturile intr-o aripa de 3-4 metri cu lansare la troliu sunt de cu totul si cu totul alt ordin de marime fata de 1.5 m la zgarci.
Personal am folosit bucatele de 1x5 mm cand a trebuit sa fac un fel de atele in jurul lonjeroanelor varfurile fracturate de Pulsar 3.2 m, pus CA din belsug si acoperit cu balsa de 1.5 mm (din motive estetice). Zboara de 2 ani la etapele nationale de F5J si au fost urechile alea de multe ori la arat dar al naibii nu vor sa se rupa (se rupe folia de laminat, se rupe bordul de atac din balsa in alta parte dar al naibii reparatie nu vrea sa cedeze si pace).
Cel mai simplu este sa iei niste roving de carbon 3k pe care sa il lipesti prin pensulare cu ago / aracet / epoxi / CA diluat / clei de oase sau ce adeziv preferi. Cativa metri sunt de ajuns.Deasupra si sub lonjeron. Atat si nimic mai mult.
Cand am inceput acum cativa ani cu Bogdan si alti colegi constructia planoarelor "performante" gen Trotter, Element 2M si apoi Dynamo faceam tot felul de d-box-uri de compozit (carbon, sau kevlar /carbon), matisare cu fir de kevlar, samd samd.Vax albina, solutiile constructive simple sunt cele mai bune.
Vezi ideile din topicul de Flamingo referitoare la multi-valenta si multi-potenta folie de laminat hartie, adauga la colectie si chestia cu roving de carbon sau kevlar pensulat pe lonjeron.
Acum nu stiu cum e kitul ala de 1.5 m taiat de Stefan dupa planurile originale, ale mele le taiam din balsa de 2 mm selectionata. Cred ca am taiat vreo 5 kituri si nu am primit reclamatii la ele (ba am primit, de la Bogdan, cica sa intaresc naibii zona din spatele aripii ca la aterizarti mai dure nu se fractura aripa dar apareau probleme in fuselaj ...e drept ca fuselajul lui era din balsa de 3 mm ultra-light si nu din balsa hard de 2 mm in dublu strat).
Asta ma duce cu gandul la alta idee pe care o aveam la vremea respectiva, la o busitura tot trebuie sa cedeze ceva si de obicei cedeaza unde e structura de rezistenta cu probleme. Ideea: de ce sa nu controlezi TU unde sa cedeze si sa fie o piesa usor de inlocuit. Cel mai simplu e la cele 2 piese cu filet de care se prinde aripa, se face o taietura cu laser cu linie intrerupta sau niste taieturi fine pe suprafata cu cutitul de balsa sau o serie de gauri de 1 mm. Smecheria e sa nu slabesti prea tare structura de rezistenta astfel incat sa reziste la solicitari normale dar la o aterizare dura sa fortezi ruperea acelei piese (usor de inlocuit) si aripa sa ramana intreaga.

PS scuze de dublu posting ...mi-a dat o eroare la prima postare si nu a apraut instant dar a aparut dupa a doua postare

Aceasta postare a fost editata de ender67: 30 August 2019 - 11:01 PM

0

#257 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 31 August 2019 - 07:09 AM

Multumesc @ender67, pentru sfaturi. O sa tin cont de ele.
Aterizari fericite !

PopaD
0

#258 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 31 August 2019 - 08:56 PM

M-am lamurit. Trebuie ori platbanda de 1x5mm, ori bagheta de molid 1x5mm, cel putin asa este indicat in planul original. Carbon se mai gaseste la dimensiunile astea, bagheta de molid sau pin, ba.
Aterizari fericite !

PopaD
0

#259 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 August 2019 - 10:06 PM

Sigur am gasit si folosit bagheta de pin 1x5, nu mai tin minte dar nu a fost nicicum o problema. La o cautare rapida uite aici.

https://phoenixmodel...-l-1000-mm.html

in plus am la doi pasi de casa un magazin de arta&hobby care are balsa si baghete

https://www.profiart...e-pin-3723.html

Vezi postareapopad, la 31 August 2019 - 08:56 PM, a spus:

M-am lamurit. Trebuie ori platbanda de 1x5mm, ori bagheta de molid 1x5mm, cel putin asa este indicat in planul original. Carbon se mai gaseste la dimensiunile astea, bagheta de molid sau pin, ba.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 31 August 2019 - 10:07 PM

0

#260 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 31 August 2019 - 10:24 PM

Daca ai deja roving de carbon si in plan bagheta de pin de 1x5 sau carbon de 1x5 cel mai simplu e sa faci un sandwich de (balsa de 1 mm sau 0.8 mm de la D-box )+ (roving de carbon) + (balsa de 0.8 sau 1 mm) + (roving de carbon) + (lonjeron) ...iti garantez eu ca bate la rezistenta orice bagheta de pin. Si daca il mai faci nu cu o chestie rigida gen epoxi ci cu ceva mai elastic gen Uhu hart sau chiar aracet ai si ceva avantaje legate de elasticitate. Daca mergi cu avionul poti sa vezi cateodata ce "elastice" sunt aripile de avion (sub sarcina se deplaseaza vizibil varful). Chestiile super-rigide par mai rezistente dar au un comportament mai "exploziv", structurile mai elastice sunt mai bine adaptate sarcinilor dintr-o aripa.
0

#261 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 01 September 2019 - 07:47 AM

Vezi postareastiganas, la 31 August 2019 - 10:06 PM, a spus:

Sigur am gasit si folosit bagheta de pin 1x5, nu mai tin minte dar nu a fost nicicum o problema. La o cautare rapida uite aici.

https://phoenixmodel...-l-1000-mm.html

in plus am la doi pasi de casa un magazin de arta&hobby care are balsa si baghete

https://www.profiart...e-pin-3723.html


Multumesc, nu stiu cum de le-am ratat pe cele de la Kele.
Aterizari fericite !

PopaD
0

#262 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 01 September 2019 - 08:29 AM

ender 67,
Te contrazic , fibra, carbon, Kevlar e doar pt . rasina, nici intr-un caz pt aracet.Elasticitate se obtine suficienta daca se pune rasina doar cat trebuie , nu in exces.



Bafta Ciao Sorin

0

#263 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 01 September 2019 - 08:42 AM

Probabil asa scrie la manualele celor mari, dar la nivelul nostru orice fibra impreuna cu un adeziv formeaza un compozit mai bun decat componentele separate.
Sa ne amintim de pertinax-ul copilariei... care din cauza de ... lipsa... in anii 80 ni-l fabricam singuri din hartie si clei de oase, la presa.
Ceva asemanator este astazi micarta, materialul preferat al artizanilor pentru creat in casa piese plastic psihedelice, manere de cutite artizanale fiind unul din domeniile care imi sunt cele mai cunoscute.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 01 September 2019 - 08:42 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#264 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 01 September 2019 - 03:16 PM

Renatoa,
Nu, asa scrie la manualul celor care vor sa obtina ceva prin intarirea cu fibra de sticla, carbon , kevlar. Fara rasina chiar si izoftalica, nu neaparat epoxy , adaugarea de fibra , carbon , kevlar, e frectie la piciorul de lemn.

Daca nu crezi nu e o problema, tu fa cum vrei , nu afecteaza pe nimeni.


Bafta Ciao Sorin

0

#265 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 01 September 2019 - 04:27 PM

Vezi postareaSORIN CAIUS, la 01 September 2019 - 03:16 PM, a spus:


Daca nu crezi nu e o problema, tu fa cum vrei , nu afecteaza pe nimeni.


Bafta Ciao Sorin


As zice ca si reciproca e perfect adevarata... :)
La cat s-a impregnat fibra in aeromodelism cu lac poliuretanic pe baza de apa (WBPU) ai zice ca ar trebui sa ploua cu modele care s-au dezmembrat in zbor :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#266 Userul este online   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 01 September 2019 - 05:01 PM

Aliphaticul si aracetul adera la lemn, hartie, textile. Adica materiale poroase.
http://www.airfieldm...aliphatic_resin
In rest, fiecare face ce vrea.

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 01 September 2019 - 05:02 PM

0

#267 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 01 September 2019 - 06:15 PM

- placajul e mai rezistent decat lemnul de aceeasi grosime
- o solutie de "placaj" facut din (balsa)+(roving muiat in alifatic)+(balsa)+(roving muiat in alifatic)+(balsa de la lonjeron) e ieftina si exact ce trebuie.
- in orice caz mai rezistenta decat bagheta de pin
- ca sa fiu pedant, as zice carbon pe intrados si kevlar pe extrados (pe intrados efortul este de intindere si carbonul se comporta mai bine)
- la kiturile pe care le-am vandut am inclus parca un snop de 5 bucati platbanda carbon 3x0.5 mm
0

#268 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 September 2019 - 07:01 PM

Eu zic ca aripa facuta cu bagheta de pin ca in plan e foarte rezistenta. L-a lansat Dragos pe al lui pe un vant mult peste ce suporta planorul si aripa nu a zis nimic.

Vezi postareapopad, la 31 August 2019 - 08:56 PM, a spus:

M-am lamurit. Trebuie ori platbanda de 1x5mm, ori bagheta de molid 1x5mm, cel putin asa este indicat in planul original. Carbon se mai gaseste la dimensiunile astea, bagheta de molid sau pin, ba.

0

#269 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 02 September 2019 - 02:15 PM

Nu vreau sa intru in polemica cu voi, dar gresiti daca credeti ca fibra de sticla ,carbonul sau kevlarul au rezistenta daca se impregneaza cu altceva decat rasina.


Placajul nu se foloseste ca talpa de lonjeron, ci doar ca si cheson intre talpile lonjeroanelor si atunci ATENTIE se pune cu fibra la 45 de grade pentru rezistenta maxima.


Daca stratifici 3 lonjeroane de lemn (indiferent de care) rezistenta creste cu 5%, la 5 foi creste cu 10% etc. , sunt chestii care se fac de zeci de ani de cand se construiesc avioane si modele de lemn, verificate si rasverificate.


Kevlarul NU se foloseste la talpile lonjeroanelor , ci doar fibra de sticla si carbonul, kevlarul se foloseste doar la matisarea celor 2 talpi cu inima sau fara intre ele (in cazul in care nu au inima trebuie sa aibe contraplacare cu placaj sau alt material ca se folosesc mai multe).


Daca nu ma credeti documentati-va si apoi faceti cum vreti, ca oricum nu afecteaza pe nimeni.


Bafta Ciao Sorin

0

#270 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 September 2019 - 02:58 PM

Hehe, as zice ca Sorin are dreptate. Partea frumoasa e ca noi (cu modelele) putem experimenta orice (vezi modelele lui mantraro din hartie) cu consecinte zero.
0

Arata acest topic


  • 11 Pagini +
  • « Prima
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro