Modelism - RHC Forum: Constructie CNC Router OpenBuilds - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Constructie CNC Router OpenBuilds Costructie vs. Cumparare

#1 Useril este offline   sebaabes 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 05-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Oxford

Postat 25 April 2016 - 06:01 PM

In primul rand as dori sa salut toti utilizatorii acestui forum si sa va felicit pentru masinariile create.

Acum un an de voie de nevoie a trebuit sa invat sa programez un Cnc Scandinvent C4 pe care l-am folotit zilnic timp de 6luni si de atunci ma tot bate gandul sa costruiesc un CNC. Am tot cautat si analizat diferite proiecte de CNC Router, am citit cateva articole pe acest forum si acum m-am decis ca ar trebui sa cer si eu AJUTORUL celor mult mai experimentati decat mine.
Trebuie sa recunosc din capul locului ca nu le prea am cu electronica sau mecanica dar cred ca daca as avea niste indrumatori binevoitori si ceva ajutor de la oameni priceputi as putea duce un proiect pana la capat. Poate as putea si sa cumpar unul gata facut dar parca as vrea si sa vad cu ce se mananca constructia unei astfel de msinarii.

In cautarile mele am gasit CNC-uri de diferite dimensiuni si moduri de constructie. Am vazut CNC-ul X-Carve al celor de la INVENTABLES care mi sa parut cam firav dar am vazut si cateva masinarii construite de Domnul Katran care mi se par foarte solide.

in cautarile mele am dat de cateva proiecte care par interesante dar nu stiu cat de bune sunt. Unul din ele este OX pt care pot cumpara KITUL de placi de aluminiu la care am gasit o varianta de UPGADE care este Bull Dog .

Dupa alegerea proiectului dorit si achizitionare componentelor mecanice vine vremea achizitionarii componentelor electronice si aici intru din nou in intuneric :)) . Am vazut motoare de dierite puteri si forme, NEMA 23, NEMA 17, NEMA 34 iar dupa ce am citit aici pe forum NEMA 23 ar fi cel indicat nevoilor mele. Apoi am vazut Drivere pt. aceste motoare: microstep, digitale, GhekoDrive (scumpe) dupa care am vazut DM542A (ieftine) si nu stiu care ar fi cele mai OK pentru nevoile mele.

As dorii sa primesc sfaturi si pareri despre ce as avea nevoie, exemple de motoare, drivere si freze pe care le-as folosii.

Acest CNC as vrea sa il folosesc pentru lemn, plexiglas, MDF, si daca se poate ceve tabla subtire de aluminiu sau alama.
Bugetul este undeva intre 800-1000 de lire.

Multumesc anticipat tuturor!!!
0

#2 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 25 April 2016 - 09:00 PM

Eu folosesc masina din topicul asta, construita de katran: http://www.rhcforum....post__p__627853
Contrar primei postari, face in coditii foarte bune (zic eu...) mai mult decat "gravare". :good:
Dupa cum scrie si acolo, motoarele sunt NEMA23 de 3N/m iar driverele sunt 2M542 (sau DM542, aceeasi treaba de la alt chinez :) ).
Am avut probleme cu un driver doar pt. ca era partial defect... l-am inlocuit si s-au terminat problemele. :)
Mi se pare o parte electrica ieftina si pot sa spun ca-si face treaba fara probleme, de la frezat PCB-uri la aluminiu cu DOC si feed corespunzatoare unui motor de frezare de 700W.
Totusi, nu cred ca bugetul tau va fi suficient pt. o masina cumva similara.

Aceasta postare a fost editata de informer: 25 April 2016 - 09:04 PM

"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#3 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 25 April 2016 - 09:11 PM

Vezi postareasebaabes, la 25 April 2016 - 06:01 PM, a spus:

In primul rand as dori sa salut toti utilizatorii acestui forum si sa va felicit pentru masinariile create.

Acum un an de voie de nevoie a trebuit sa invat sa programez un Cnc Scandinvent C4 pe care l-am folotit zilnic timp de 6luni si de atunci ma tot bate gandul sa costruiesc un CNC. Am tot cautat si analizat diferite proiecte de CNC Router, am citit cateva articole pe acest forum si acum m-am decis ca ar trebui sa cer si eu AJUTORUL celor mult mai experimentati decat mine.
Trebuie sa recunosc din capul locului ca nu le prea am cu electronica sau mecanica dar cred ca daca as avea niste indrumatori binevoitori si ceva ajutor de la oameni priceputi as putea duce un proiect pana la capat. Poate as putea si sa cumpar unul gata facut dar parca as vrea si sa vad cu ce se mananca constructia unei astfel de msinarii.

In cautarile mele am gasit CNC-uri de diferite dimensiuni si moduri de constructie. Am vazut CNC-ul X-Carve al celor de la INVENTABLES care mi sa parut cam firav dar am vazut si cateva masinarii construite de Domnul Katran care mi se par foarte solide.

in cautarile mele am dat de cateva proiecte care par interesante dar nu stiu cat de bune sunt. Unul din ele este OX pt care pot cumpara KITUL de placi de aluminiu la care am gasit o varianta de UPGADE care este Bull Dog .

Dupa alegerea proiectului dorit si achizitionare componentelor mecanice vine vremea achizitionarii componentelor electronice si aici intru din nou in intuneric :)) . Am vazut motoare de dierite puteri si forme, NEMA 23, NEMA 17, NEMA 34 iar dupa ce am citit aici pe forum NEMA 23 ar fi cel indicat nevoilor mele. Apoi am vazut Drivere pt. aceste motoare: microstep, digitale, GhekoDrive (scumpe) dupa care am vazut DM542A (ieftine) si nu stiu care ar fi cele mai OK pentru nevoile mele.

As dorii sa primesc sfaturi si pareri despre ce as avea nevoie, exemple de motoare, drivere si freze pe care le-as folosii.

Acest CNC as vrea sa il folosesc pentru lemn, plexiglas, MDF, si daca se poate ceve tabla subtire de aluminiu sau alama.
Bugetul este undeva intre 800-1000 de lire.

Multumesc anticipat tuturor!!!


Trebuie sa ai niste scule/dispozitive/verificatoare ca sa poti construi ceva decent. Alinierile sunt critice. Bugetul nu este tocmai generos. Lemnul si plexiglasul sunt in zona zecimilor de mm; de aceea va trebu sa definesti zona de precizie pt aluminiu si alama. Daca este tot de ordinul zecimilor este ok. Daca vrei sutimi, nu e ok. Long live the Queen ! :clapping:
0

#4 Useril este offline   sebaabes 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 05-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Oxford

Postat 26 April 2016 - 01:12 AM

Vezi postareainformer, la 25 April 2016 - 09:00 PM, a spus:

Eu folosesc masina din topicul asta, construita de katran: http://www.rhcforum....post__p__627853
Contrar primei postari, face in coditii foarte bune (zic eu...) mai mult decat "gravare". :good:
Dupa cum scrie si acolo, motoarele sunt NEMA23 de 3N/m iar driverele sunt 2M542 (sau DM542, aceeasi treaba de la alt chinez :) ).
Am avut probleme cu un driver doar pt. ca era partial defect... l-am inlocuit si s-au terminat problemele. :)
Mi se pare o parte electrica ieftina si pot sa spun ca-si face treaba fara probleme, de la frezat PCB-uri la aluminiu cu DOC si feed corespunzatoare unui motor de frezare de 700W.
Totusi, nu cred ca bugetul tau va fi suficient pt. o masina cumva similara.


Foarte frumos CNC-ul tau. Sunt oarecum constient ca asa ceva costa si de aceea am ales oarecum un model cu care as iesii mai ieftin.
Am vazut ca sunt motoare cu 4,6,8 fire dar banuiesc ca cele cu 4 fire sunt ok pt ce vreau eu sa fac, cat despre drivere as vrea ceva ok pret-caliate care sa mearga ok cu motoarele astea sau ceva testat de cineva. Am tot vazut pe Ebay kituri de motoare,drivere,sursa si Breakout Board care pt mine arata la fel ca design, dar cu caracteristici diferite si la diferite preturi. Daca ai putea pune niste linkuri la ceva kituri sau componente pe care tu le consideri ok ar fi super.Ca si motor pt freza ma gandeam la ceva de genul Makita RT0700CX4 sau ceva asamanator de la DeWalt asta in cazul in care nu i-mi recomanda cineva un motor mai ok in aceeasi bani.

Multumesc inca odata pentru sfaturi!
0

#5 Useril este offline   sebaabes 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 05-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Oxford

Postat 26 April 2016 - 01:37 AM

Vezi postareasteelmind, la 25 April 2016 - 09:11 PM, a spus:

Trebuie sa ai niste scule/dispozitive/verificatoare ca sa poti construi ceva decent. Alinierile sunt critice. Bugetul nu este tocmai generos. Lemnul si plexiglasul sunt in zona zecimilor de mm; de aceea va trebu sa definesti zona de precizie pt aluminiu si alama. Daca este tot de ordinul zecimilor este ok. Daca vrei sutimi, nu e ok. Long live the Queen ! :clapping:



Voi cei de aici de pe forum sunteti singurele persoane cu care pot vb despre aceasta constructie si de aceea orice informatie, link sau sugestie de materiale si piese folosite este bine venita. Nu am nici un fel de scule sau dispozitive de verificare a alinierii constructie si pt ca nu sunt in Romania nici nu pot cere ajutorul (intalnirea cu cineva care se pricepe) cuiva. Am ale oarecum modelul de CNC mentionat in descriere deoarece nu stiu cum as putea colabora cu cineva din Romania pt a-mi fabrica placile de aluminiu pt constructia unui CNC cum sunt cele construite de Katran. Cat despre precizia acestui CNC as vrea sa fac CEVA DE GENU cu el.

Multumesc pt ajutor!
0

#6 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 26 April 2016 - 06:17 AM

http://www.aliexpres...d1-276031e89bc2

http://www.aliexpres...a4-54536406d307

http://www.aliexpres...00-1928a62e929e

Ceva asemanator chinezismelor astora am si merg foarte bine.
STIU ca sunt si variante mai bune insa, sincer, cel putin deocamdata nu vad de ce le-as schimba. :)
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#7 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 26 April 2016 - 09:06 AM

Hmm.. uite cum sta treaba . Ca sa construiesti un CNC router , ai nevoie totusi de un set de scule de baza ... respectiv o masina de gaurit ,
un utilaj de taiat / debitat , un echer/vinclu pentru unghiurile de 90 de grade , o scula de masurat ( subler / caliper ) , etc .

Din cate am inteles , nu ai posibilitatea sa-ti profilezi / frezezi componentele la o precizie decenta ... doar daca gasesti pe cineva in zona
care sa te ajute , ceea ce e destul de improbabil .

In primul rand , ai nevoie de o schita clara , un proiect , din care sa poti extrage lista de materiale ( profile extrudate , componente aluminiu , cotele
suruburilor cu bile , etc . Este foarte important sa te hotarasti la un design , la un anume gen de ghidaje ( profilate gen THK sau cilindrice CU SUPORT ) .
Evident , vei folosi suruburi cu bile chinezesti gen RM1605 ( diametru 16mm , pas de 5mm ) , pe care le poti comanda la chinez prelucrate la cotele necesare , functie
de proiect . La fel si ghidajele ...

Prima ta provocare este constructia mecanicii , si abia apoi electronica . In general , se folosesc motoare stepper nema23 2-3N/m , bipolare ( 4 sau 8 fire ) , de vreo 2 amperi pe faza ,
imperecheate cu drivere de 4,2Amp , microstep ( indiferent de producator , tot chinezi sunt ...) . O sursa de alimentare 36V / 10-12Amp ) , un break-out-board si o sursa de 5V . Plus mufe ,
cabluri , o cutie de metal sa incapa toate chestiile . Mergi pe site la KelingInc si gasesti acolo si scheme , si tot ce trebuie sa stii despre electronica unui cnc .

Teoretic , ai putea sa construiesti un cnc router in limita a 1000 de lire ( vreo 5500RON ? ) , dal la limita ... probabil nu vei putea sa inghesui si motorul de frezare in
bugetul asta . Structura de aluminiu extrudat 60mm x 60mm , ghidaje cilindrice cu suport 20mm diametru , suruburi cu bile RM1605 , placa aluminiu de 15-20mm vreo jumatate de metru patrat ,
3 motoare stepper de 2,5N/m nema23 , ... driverele , sursele de alimentare , BOB-ul , .... si cam atat .


Trebuie sa plec , o sa incerc sa detaliez chestia mai diseara cand ajung la atelier ... cheers.
0

#8 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 26 April 2016 - 01:20 PM

E un baiat prin UK care se straduieste sa faca o treaba buna; cncDudeZ. Si-a schimbat site-ul de vreo 2 ori, dar sigur dai de el. Are kituri sau ready-made. Vezi si tu, poate merita. Pare ca este responsive.
0

#9 Useril este offline   sebaabes 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 05-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Oxford

Postat 26 April 2016 - 10:02 PM

Vezi postareakatran, la 26 April 2016 - 09:06 AM, a spus:

Hmm.. uite cum sta treaba . Ca sa construiesti un CNC router , ai nevoie totusi de un set de scule de baza ... respectiv o masina de gaurit ,
un utilaj de taiat / debitat , un echer/vinclu pentru unghiurile de 90 de grade , o scula de masurat ( subler / caliper ) , etc .

Din cate am inteles , nu ai posibilitatea sa-ti profilezi / frezezi componentele la o precizie decenta ... doar daca gasesti pe cineva in zona
care sa te ajute , ceea ce e destul de improbabil .

In primul rand , ai nevoie de o schita clara , un proiect , din care sa poti extrage lista de materiale ( profile extrudate , componente aluminiu , cotele
suruburilor cu bile , etc . Este foarte important sa te hotarasti la un design , la un anume gen de ghidaje ( profilate gen THK sau cilindrice CU SUPORT ) .
Evident , vei folosi suruburi cu bile chinezesti gen RM1605 ( diametru 16mm , pas de 5mm ) , pe care le poti comanda la chinez prelucrate la cotele necesare , functie
de proiect . La fel si ghidajele ...

Prima ta provocare este constructia mecanicii , si abia apoi electronica . In general , se folosesc motoare stepper nema23 2-3N/m , bipolare ( 4 sau 8 fire ) , de vreo 2 amperi pe faza ,
imperecheate cu drivere de 4,2Amp , microstep ( indiferent de producator , tot chinezi sunt ...) . O sursa de alimentare 36V / 10-12Amp ) , un break-out-board si o sursa de 5V . Plus mufe ,
cabluri , o cutie de metal sa incapa toate chestiile . Mergi pe site la KelingInc si gasesti acolo si scheme , si tot ce trebuie sa stii despre electronica unui cnc .

Teoretic , ai putea sa construiesti un cnc router in limita a 1000 de lire ( vreo 5500RON ? ) , dal la limita ... probabil nu vei putea sa inghesui si motorul de frezare in
bugetul asta . Structura de aluminiu extrudat 60mm x 60mm , ghidaje cilindrice cu suport 20mm diametru , suruburi cu bile RM1605 , placa aluminiu de 15-20mm vreo jumatate de metru patrat ,
3 motoare stepper de 2,5N/m nema23 , ... driverele , sursele de alimentare , BOB-ul , .... si cam atat .


Trebuie sa plec , o sa incerc sa detaliez chestia mai diseara cand ajung la atelier ... cheers.


In afara de un ultilaj de debitat am restul sculelor enumerate de tine si tocmai de aceea as opta pentru acest OC CNC care dupa cate am vazut la comandarea kitului pot alege dimesiuni precum 1: 500x756 2: 750x756 3: 750x1006 4: 1000x1006 5: 1000x1506 6: 1500x1506 cu suprafete utile 1: 320 x 525 2: 570x525 3: 570x775 4: 820x775 5: 820x1275 6: 1320x1275 iar axa Z 65mm si toate profilele vin taiate la cotele dorite. Manualul de asamblare precum si lista de materiale necesare se pot vedea AICI .Costul unu atfel de kit cu suprafata utila 570 X 775 este 625 de lire. Singura modificare pe care as vrea sa o fac este sa inlocuiesc profilele axei Y cu acest tip de profil iar pe axa Y sa dublez numarul de roti in partea de sus pentru o mai buna stabilitate ca in acest proiect si sa adaug senzori pe toate axele. Daca totul se incadreaza in suma de 700 de lire ar mai fi cam 300 pentru motoare,drivere,surse, bob si motorul de freza. Pentru genul de CNC indicat de tine chiar daca as gasi un proiect care sa fie ok ca si cost de constructi si calitate nu stiu daca am sa gasesc pe cineva sa prelucreze placile de aluminiu necesare, doar daca cineva de aici de pe forum se ofera.

Thanks and looking forward to hearing from you!
0

#10 Useril este offline   sebaabes 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 05-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Oxford

Postat 26 April 2016 - 10:07 PM

Vezi postareasteelmind, la 26 April 2016 - 01:20 PM, a spus:

E un baiat prin UK care se straduieste sa faca o treaba buna; cncDudeZ. Si-a schimbat site-ul de vreo 2 ori, dar sigur dai de el. Are kituri sau ready-made. Vezi si tu, poate merita. Pare ca este responsive.


Am dat de el pana la urma si am vazut ca vinde ACEST CNC micut tare pt suma de 1950 de lire fara TVA. In rest nu prea are mare lucru pe SITE .
0

#11 Useril este offline   sebaabes 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 05-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Oxford

Postat 26 April 2016 - 10:11 PM

Vezi postareainformer, la 26 April 2016 - 06:17 AM, a spus:

http://www.aliexpres...d1-276031e89bc2

http://www.aliexpres...a4-54536406d307

http://www.aliexpres...00-1928a62e929e

Ceva asemanator chinezismelor astora am si merg foarte bine.
STIU ca sunt si variante mai bune insa, sincer, cel putin deocamdata nu vad de ce le-as schimba. :)


Am vazut ceva Kituri pe Ebay si caut in continuare. Am sa pun niste linkuri cand gasesc ceva ca sa va puteti da cu parerea. :)
Thanks!
0

#12 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 27 April 2016 - 08:46 PM

Iti recomand MPCNC (mostly printed CNC) ...info gasesti la www.vicious1.com. E bun pentru materiale moi (lemn, plexi si chair aluminiu).
Eu mi-am facut unul saptaminile trecute si sunt in faza de asamblare finala. Pentru ca intentionez sa frezez doar spuma sau lemn mi-am permis sa il fac ceva mai mare (160x60 cm, curse utile cam 130x30 cm).
Costurile componentelor sunt urmatoarele:
- PLA (1 kg si ceva....) 20 EUR
- teava 25 mm 15 EUR
- suruburi, piulite, saibe 10 EUR
- rulmenti 608 25 EUR
- curea si transimisie GT2+endstop 20 EUR
- spindle 80 EUR
- electronica (arduino+cnc shield+drivere) 25 EUR
- 5 mototare pas-cu-pas 45 EUR
- surub trapezoidal + piulita pentr axa z 10 EUR
- sursa 12 v 20 EUR
In loc de arduino Uno si CNC shield poti folosi varianta mai uzuala Arduino Mega 2560+RAMPS+display cu cititor SD card...asta iti permite sa rulezi G-code de pe SD card fara sa fii legat la calculator (dar e ceva mai scump...cam 50-60 EUR).
Daca iti tiparesti un suport universal poti sa folosesti in loc de spindle un router alimentat la 220 v...sau un extruder si hotend pentru imprimanta 3D...sau o dioda laser pentru decupare/ gravare.
Iti recomand sa comanzi componentele in UE pentru a evita taxele vamale si costurile de transport prea mari.
Daca nu ai acces la o imprimata 3D iti pot tipari eu piesele (te costa cam 150 de lire + transportul).
La nevoie pot sa iti fac un kit complet si sa iti trimit pachetul prin DPD (cu exceptia tevilor pe care e mai bine sa le cumperi local).. Nu ai nevoie decat sa tai tevile la dimensiuni si sa dai 4 gauri.

Aceasta postare a fost editata de ender67: 27 April 2016 - 08:48 PM

0

#13 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 27 April 2016 - 09:10 PM

Vezi postareaender67, la 27 April 2016 - 08:46 PM, a spus:

Iti recomand MPCNC (mostly printed CNC) ...info gasesti la www.vicious1.com. E bun pentru materiale moi (lemn, plexi si chair aluminiu).

ender67, eu nu sunt vreun priceput la mecanica dar ma indoiesc sincer ca un CNC cu "prinderi" din plastic va freza vreodata aluminiu cu vreo precizie de bun simt. :)
Acu` depinde ce vrea sa obtina initiatorul topicului....
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#14 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 27 April 2016 - 09:43 PM

Vezi postareasebaabes, la 25 April 2016 - 06:01 PM, a spus:

Acest CNC as vrea sa il folosesc pentru lemn, plexiglas, MDF, si daca se poate ceve tabla subtire de aluminiu sau alama.
Bugetul este undeva intre 800-1000 de lire.

https://youtu.be/GIYMuYgX0rY
Primul video este cu frezarea unei piese de aluminiu (un upgrade la una din piesele tiparite). Pe forum autorul spune ca a folosit tabla de aluminu de 0.085" (cam 2.15 mm).
Daca aveti alte idei cum se poate realiza un CNC decent cu bugetul propus ... chiar va rog sa veniti cu propuneri.
Eu i-am aratat ce se poate realiza cu UN SFERT DIN BUGETUL DISPONIBIL.




0

#15 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 27 April 2016 - 09:52 PM

vad ca nu a aparut link-ul la video:
https://youtu.be/GIYMuYgX0rY

0

#16 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 27 April 2016 - 11:44 PM

Vezi postareaender67, la 27 April 2016 - 09:43 PM, a spus:

https://youtu.be/GIYMuYgX0rY
Primul video este cu frezarea unei piese de aluminiu (un upgrade la una din piesele tiparite). Pe forum autorul spune ca a folosit tabla de aluminu de 0.085" (cam 2.15 mm).
Daca aveti alte idei cum se poate realiza un CNC decent cu bugetul propus ... chiar va rog sa veniti cu propuneri.
Eu i-am aratat ce se poate realiza cu UN SFERT DIN BUGETUL DISPONIBIL.


Pentru frezat spuma si plastic pot sa inteleg rostul acestui gen de cnc. Probabil si ceva lemn, nu orice. Aluminiu nu inteleg de ce ai vrea sa frezezi cu acest model de cnc, fara sa-ti cresca barba si sa te convertesti la buddhism :blush: Faptul ca este un sfert de buget este irelevant. O masina proiectata cu 4 roti poate merge si in 3 roti la o adica, un pistol printat din plastic poate sa traga 1 glonte la o singura folosire, etc,etc. Nu cred ca explorarea limitelor este subiectul in acest topic. Intelegerea mea este ca omul are un buget si vrea sa maximizeze trasaturile si performantele masinii IN ACEL BUGET. Daca gresesc nu ma deranjeaza sa fiu corectat.
0

#17 Useril este offline   sebaabes 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 05-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Oxford

Postat 28 April 2016 - 01:22 AM

Masina adusa in discutie de @ender67 este o masinarie oarecum utila zic eu, avand in vedere ca poate fi folosita si ca router sau se poate atasa un 3D Printig Extruder Head pentru a printa diferite chestii sau o dioda laser pentru gravat sau taiat in limita puterii acesteia. Intradevar am vazut cateva clipuri in care masinaria taie si ceva aluminiu subtire. Dupa cum a spus si @STEELMIND nu stiu daca este chiar ok pt aluminiu sau lemn de esenta mai tare. Nu stiu cat de tare vor flexa acele bare cand sunt puse sub presiune daca freza nu taie la fel de repede precum se misca axele. De aici sa inteleg ca daca aceasta masinarie este capabila sa taie aluminiu (mai greu dar il taie pana la urma), cu ACEST CNC si o freza decenta ar trebui sa pot taia tabla de aluminiu de 1-2mm intr-un timp decent?. Precizez ca nu am sa folosesc masina zilnic si in general va fi lolosita pt proiecte mici.
0

#18 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 28 April 2016 - 11:44 AM

Vezi postareasebaabes, la 28 April 2016 - 01:22 AM, a spus:

Masina adusa in discutie de @ender67 este o masinarie oarecum utila zic eu, avand in vedere ca poate fi folosita si ca router sau se poate atasa un 3D Printig Extruder Head pentru a printa diferite chestii sau o dioda laser pentru gravat sau taiat in limita puterii acesteia. Intradevar am vazut cateva clipuri in care masinaria taie si ceva aluminiu subtire. Dupa cum a spus si @STEELMIND nu stiu daca este chiar ok pt aluminiu sau lemn de esenta mai tare. Nu stiu cat de tare vor flexa acele bare cand sunt puse sub presiune daca freza nu taie la fel de repede precum se misca axele. De aici sa inteleg ca daca aceasta masinarie este capabila sa taie aluminiu (mai greu dar il taie pana la urma), cu ACEST CNC si o freza decenta ar trebui sa pot taia tabla de aluminiu de 1-2mm intr-un timp decent?. Precizez ca nu am sa folosesc masina zilnic si in general va fi lolosita pt proiecte mici.


Stii povestea cu broasca testoasa si cu Achile ? Conform ei, Achile nu va putea niciodata depasi broasca. Cam asa este si cu cnc-urile : trebuie definita logica acelui cnc. Cand spui proiecte mici nu prea se intelege in ce sens mici: a) lungimi/latimi mici ; B) grosimi mici; c) materiale moi. De exemplu aluminiul este un material moale PENTRU O FREZA DE OTEL. Pentru cnc-ul din link-ul tau, aluminiul este un fel de titaniu. Faptul ca nu va fi folosit zilnic este irelevant: unui motor care se incinge dupa 1 ora nu-i va pasa cate ore mai trec dupa acea ora in care s-a incins. Barele din masina aia sigur se vor indoi. Ca regula, un cnc care este si imprimanta, ori este un cnc prost si o imprimanta corect dimensionata, ori este un cnc corect dimensionat si o imprimanta supra-mega-dimensionata. Este bine de stiut ca un cnc se poate face si dintr-un profil de aluminiu galerie numai bun de atarnat o perdea de el; intotdeauna va capata adepti care frezeaza SPUMA si va avea anti-adepti care frezeaza aluminiu. Ca atare, primul lucru care va trebui sa-l bati in cuie este: care va fi VOCATIA cnc-ului-to-be ? Lemn ? Aluminiu ? Plastic ? Vocatia inseamna folosinta principala iar restul materialelor vor fi "bonusuri", adica frezarea in materialul principal va da parametrii estimati, iar celelalte materiale vor avea abateri mai mari. De exemplu daca plasticul este vocatia principala, vei gandi un cnc usor cu momente mici de torsiune, va fi agil, se va misca rapid, deci vei avea pasul suruburilor de 10 sau mai mult, motoare mici deci inductanta scazuta deci folosinta indelungata. Bineinteles preciziile nu ar fi grozave. Cand l-ai folosi la aluminiu, scade viteza simtitor, torsiunile sunt mai mari, motoarele vor gafai iar preciziile vor fi fara pretentii; dar vei putea scoate piesa. Desigur frezarea ar fi in general limitata la 2,5 D ca necesitate, desi 3D ar fi posibil la proiecte decorative. Incearca sa stabilesti acest lucru si dupa aceea lucrurile capata ceva contur. Sugestia mea este sa NU mergi la "mai multe capete" asa cum fac multi la inceput, deoarece "prietenul tuturor este prietenul nimanui". Ola !

Aceasta postare a fost editata de steelmind: 28 April 2016 - 11:46 AM

0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro