Modelism - RHC Forum: CP Heli . Ce urmeaza ? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

CP Heli . Ce urmeaza ? Dupa V911 ce sa cumpar

#1 Useril este offline   rama 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 315
  • Inregistrat: 25-February 11
  • Gender:Male

Postat 25 April 2016 - 02:10 PM

Salutare,

Dupa fix 3 ani de stat in cutie am rsuit sa ma reapuc de zburat cu WlToys V911

Acum il am bind-uit cu statia Turnigy 9XR iar asta este o mare diferenta fata de plasticul original.
Elicopterul este ff bun ne-am imprietenit maxim.

Pasul 2=> simulator am cateva ore (zeci) de simulator. Pot sa spun ca ma descurc binisor pe simulator.

Intrebarea este :

What's NEXT. Trebuie sa cumpar un heli mai performant pt ca nu pot sa fac cu V911 mai nimic din ceea ce poate simulatorul.
Deci ce Micro Heli CP recomandati ?

Ma gandeam la : Hisky 100s pt ca este brushless pare sanatos cu multe piese si mai ales pt ca se poate bindui cu DSMX (cu satelit) deci il pot pune pe statia actuala cu un modul nou.
Mai are si modulul ala proprietar care merge cu orice statie deci ma gandesc ca nu trebuie sa schimb 9xR cu care m-am obisnuit.

Ar mai fi V922 dar nu mai gasesc nicaieri nici heli nici piese

La fel V977 dar vad ca nu merge cu alta statie. Iar asta nu ma incanta.

VA rog nu va sfiiti cu sfaturi pentru un incepator

Multumesc
Team Associated SC10 4x4 Factory Team
Team Losi 22SCT
Team Durango DEX210 v2
Mini Z MR03
0

#2 Useril este offline   daniel_ionut 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 573
  • Inregistrat: 08-November 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:Helicopters

Postat 25 April 2016 - 02:45 PM

Eu nu iti recomand Hisky 100s, este mega agresiv, merge pe 2s, are head speed mare si nu tine prea bine la trante.

Eu personal, dupa ce m-am dat cu v911 am avut nanoCPx si v977.
Daca nu iti place v977, cu toate ca eu asta ti-as recomanda, vezi ca blade are acum Nano CPs care e foarte potrivit pentru incepatori, pe langa modul 3D are si self leveling (din punctu asta de vedere v977 e la fel)

V977 fata de nanoCPx/nanoCPs, il operezi cu costuri mai mici si e mai potrivit si pentru afara.
0

#3 Useril este offline   Radubv 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 740
  • Inregistrat: 09-February 12
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:Aero-Auto RC.

Postat 25 April 2016 - 03:02 PM

Pacat ca te restrictioneaza statia. Eu as fi mers pe un Blade mcpx periat daca s-ar mai gasi. Nu cred ca exista un elicopter mai permisiv si iertator ca asta, cat despre ce sa faci cu el...aproape orice. Cat despre simulator, alege un elicopter clasa mare (600, 700) baga ceva rafale de vant random, treci pe viteza 130% si vei observa ca ce era usor de facut inainte , a devenit brusc putin mai dificil. Astfel nu apuci sa te plictisesti de simulator si-ti va folosi mult la camp cu jucaria reala. :drinks:
AUTO

HPI Trophy Truggy 4.6 2013 2.4GHZ Waterproof- nitro
HPI Blitz2 Flux - electric
FG Baja Buggy Sportsline - benzina

AERO

Align T-Rex 450 Pro V2 - Augusta electric
Align T-Rex 500L Dominator - electric
Align T-Rex 700E DFC - electric
Drake by Dululutu -electric
Easy Star II by Multiplex - electric
Phoenix 2400 - electric
Sbach 342 by FMS 1300mm - electric
DJI Mavic Pro
Realacc Real5 215MM FPV Racing Drone
|||Spektrum DX9|||
0

#4 Useril este offline   rama 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 315
  • Inregistrat: 25-February 11
  • Gender:Male

Postat 25 April 2016 - 03:43 PM

Nu am o problema cu statia.
Statia aia stie module JR deci ii pot pune un modul Orange si am DSMX

Ce nu imi place la v977 este statia aia. Pe de alta parte nu pare asa nasoala ca cea de la v911.

Blade este interesant dar pare scump. Si vad ca schimba modelele ca la balamuc. Sau nu inteleg eu ce fac ei acolo.
M-am tot uitat la Blade si vad ca sunt 200 USD si pe urma nici piese nu mai gasesti . Naspa !

Deci : Tot aici am ramas : Blade (dar nu stiu care) sau low cost v977. Alte variante ?

Inteleg ca Hisky nu este de incepator sub nici o forma.....
Team Associated SC10 4x4 Factory Team
Team Losi 22SCT
Team Durango DEX210 v2
Mini Z MR03
0

#5 Useril este offline   Alin32 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 410
  • Inregistrat: 26-February 14
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 25 April 2016 - 03:54 PM

Vezi postarearama, la 25 April 2016 - 03:43 PM, a spus:

Nu am o problema cu statia.
Statia aia stie module JR deci ii pot pune un modul Orange si am DSMX

Ce nu imi place la v977 este statia aia. Pe de alta parte nu pare asa nasoala ca cea de la v911.

Blade este interesant dar pare scump. Si vad ca schimba modelele ca la balamuc. Sau nu inteleg eu ce fac ei acolo.
M-am tot uitat la Blade si vad ca sunt 200 USD si pe urma nici piese nu mai gasesti . Naspa !

Deci : Tot aici am ramas : Blade (dar nu stiu care) sau low cost v977. Alte variante ?

Inteleg ca Hisky nu este de incepator sub nici o forma.....



Salut,

Blade piese scumpe, eu l-as uita!!

Am v977 , iti iei de pe BANGOOD.UK piese pentru el la pretz mizer!!, foarte ieftin in operare, staia lui in afara faptului ca arata ca o jucarie merge ok. Tine la trante si poate multe acest heli si heliul nu este o jucarie este un heli mic cat se poate de real cu servouri ``reale`` :). Daca mergi pe baterii calumea cu el scoti untu din motor :). Eu unul iti recomand cu incredere v977.

Salut,

Aceasta postare a fost editata de Alin32: 25 April 2016 - 03:56 PM

0

#6 Useril este offline   Radubv 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 740
  • Inregistrat: 09-February 12
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:Aero-Auto RC.

Postat 26 April 2016 - 09:39 AM

Eu am inceput de la 0 cu elicopterele, cu Blade mCP X v2 BNF. Pana in momentul cand l-am vandut si am trecut la o clasa superioara , nu am reusit decat sa-i rup codita de carbon , pe care am inlocuit-o cu una din carbon plin si asa a plecat de la mine. Am mai pierdut un link de la rotor pe camp si cam asta a fost tot ce am reusit eu sa-i fac eu la elicopterul ala, care a fost tavalit si trantit de la inaltimi de la care alt elicopter , banuiesc ca il adunai cu matura si farasul. Daca nu-l aveam, probabil acum nu as mai fi zburat elicoptere. Nu prea ai ce piese sa cumperi/inlocuiesti la el, este atat de inteligent construit incat la orice crash , nu se rupe , ies eventual link-le pe care in 3 secunde le-ai pus la loc si reiei zborul. In afara de acumulatori si niste piese care le cumparasem de control (dar care au plecat in pungi sigilate cu noul proprietar ) eu nu am investit nimic in elicopterul acela. Eu cred ca e unul dintre cele mai bune si solide elicoptere facute pentru un incepator.Dar na, unde sunt mai multi sunt pareri impartite si depinde de fiecare cu ce a zburat. Posibil sa nici nu-l mai gasesti la vanzare, iar tot ce a iesit dupa el ( mcpx BL, 130x, 180x) intr-adevar nu ti-as recomanda.
AUTO

HPI Trophy Truggy 4.6 2013 2.4GHZ Waterproof- nitro
HPI Blitz2 Flux - electric
FG Baja Buggy Sportsline - benzina

AERO

Align T-Rex 450 Pro V2 - Augusta electric
Align T-Rex 500L Dominator - electric
Align T-Rex 700E DFC - electric
Drake by Dululutu -electric
Easy Star II by Multiplex - electric
Phoenix 2400 - electric
Sbach 342 by FMS 1300mm - electric
DJI Mavic Pro
Realacc Real5 215MM FPV Racing Drone
|||Spektrum DX9|||
0

#7 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 26 April 2016 - 02:05 PM

Pentru cineva care nu a mai zburat heli deloc dar are experienta cat de cat in avioane mari recomandati jucaria de mai jos? :) Daca nu, ce ar fi ca prim pas? Am baterii 6S vreo 5 bucati pentru cel de mai jos.
http://www.hobbyking...Warehouse_.html
0

#8 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3946
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 26 April 2016 - 02:54 PM

Desigur, o drujba de 1.5m in rotor e perfecta pentru incepatori. E buna si pentru testat sistemul sanitar din Romania si pentru pus sublerul pe portofel la primul crash si apoi de facut ca in reclamele pentru slabit, inainte si dupahttp://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/biggrin.gif.
0

#9 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 26 April 2016 - 03:19 PM

Vezi postareaCiprian97, la 26 April 2016 - 02:54 PM, a spus:

Desigur, o drujba de 1.5m in rotor e perfecta pentru incepatori. E buna si pentru testat sistemul sanitar din Romania si pentru pus sublerul pe portofel la primul crash si apoi de facut ca in reclamele pentru slabit, inainte si dupahttp://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/biggrin.gif.

Ma fac ca nu am citit sau nu inteleg. Nu ma asteptam la un raspuns constructiv de la tine oricum.
0

#10 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3946
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 26 April 2016 - 03:57 PM

Vezi postareaFlying Buddha, la 26 April 2016 - 02:05 PM, a spus:

nu a mai zburat heli deloc
jucaria de mai jos?

Asa intrebare, asa raspuns. Una ca modelul nu are piese decat la HK si o sa dureze pana vin, alta ca la clasa asta nu se poate glumi sub niciun aspect.
Motoare mari, servo mari, pale mari, cheltuieli mari. Da, e mult mai stabil ca orice heli de clasa inferioara dar pentru stabilitatea asta platesti scump.
Si incepator fara crash rareori vezi. Nu e imposibil ce vrei tu dar parca tot pe calea batatorita e cel mai usor(simulator/mini heli, apoi HK450 si dupa ce doresti). Nu cred ca e cineva care sa fi invatat sa zboare heli direct pe un 700.
Si daca crezi ca 2 seturi de baterii(2x2, 12S) o sa te multumeasca o zi intreaga la camp... majoritatea avem 4+ randuri de packuri.
De pretul unui crash cu un 700 cred ca-ti faci un 450 align si il busesti si pe ala de 2 ori in aceiasi bani.

Aceasta postare a fost editata de Ciprian97: 26 April 2016 - 03:58 PM

0

#11 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 26 April 2016 - 04:45 PM

Vezi postareaCiprian97, la 26 April 2016 - 03:57 PM, a spus:

Asa intrebare, asa raspuns. Una ca modelul nu are piese decat la HK si o sa dureze pana vin, alta ca la clasa asta nu se poate glumi sub niciun aspect.
Motoare mari, servo mari, pale mari, cheltuieli mari. Da, e mult mai stabil ca orice heli de clasa inferioara dar pentru stabilitatea asta platesti scump.
Si incepator fara crash rareori vezi. Nu e imposibil ce vrei tu dar parca tot pe calea batatorita e cel mai usor(simulator/mini heli, apoi HK450 si dupa ce doresti). Nu cred ca e cineva care sa fi invatat sa zboare heli direct pe un 700.
Si daca crezi ca 2 seturi de baterii(2x2, 12S) o sa te multumeasca o zi intreaga la camp... majoritatea avem 4+ randuri de packuri.
De pretul unui crash cu un 700 cred ca-ti faci un 450 align si il busesti si pe ala de 2 ori in aceiasi bani.

Am spus ca zbor avioane mari si am zis ca si la heli mai mare mai stabil. Am bagat 8 ore de simulator in 3 zile ca sunt in concediu si m-am indragostit de astea mari. La cele mici se vede immediat ca sunt foarte instabile. Ma gandesc pe viitor daca nu ma plictisesc de simulator sa ma bag si eu. Evident ca voi lua intai un mini heli daca e dar apoi direct pe un 700 sau ceva mai mic. O sa iau un viitor si regulator de 120A HV pentru un jet si de aceea impreuna cu 6S ma gandeam. Zbor benzinar 2m, electric 1.5 pe 6S, etc. si mai am unul de 2.3 de aceea ma gandeam si la heli mare. Daca zbori bine pe avioane mari si 3D un pic banuiesc ca pe heli trecerea ar trebui sa fie un pic mai facila, in cele 8 ore de simulator am dobandit ceva tangente de 3D si cu heli, stiu, nu e ca in realitate :).

Aceasta postare a fost editata de Flying Buddha: 26 April 2016 - 04:47 PM

0

#12 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3946
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 26 April 2016 - 04:59 PM

Pai acum pui altfel problema, un 700 ca al doilea heli. O baterie pentru un 450 e 15$, macar una sigur incape in buget. Nu te gandi ca un heli mic e imposibil de zburat pentru un incepator. Un avion 3D de 1m e imposibil de zburat?
Zicea cineva de pe forum o vorba buna: 450 e cel mai mare heli mic si 500 e cel mai mic heli mare.
Daca tot vrei mare, sa zicem ca un trex 500 ar fi calea de mijloc. Piesele sunt putin mai scumpe ca la 450, doar bateriile sunt 6s 2200-3000(dublu ca la 450). Stabilitatea nu se compara, 500 e de pe alta planeta. In prima faza poate se preteaza o clona ieftina ca sa vezi daca-ti place, apoi bagi $$ cu certitudinea ca-ti place.

Aceasta postare a fost editata de Ciprian97: 26 April 2016 - 04:59 PM

0

#13 Useril este offline   rama 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 315
  • Inregistrat: 25-February 11
  • Gender:Male

Postat 26 April 2016 - 06:07 PM

Si eu incepusem de la v911 iar voi ati ajuns la rachete nucleare :-)

Buuun deci dupa ce am citit postul de v977 inteleg ca aceasta este optiunea .

Buun asa o sa facem ... comanda 1 luna asteptare si aia e... vedem dupa...
Team Associated SC10 4x4 Factory Team
Team Losi 22SCT
Team Durango DEX210 v2
Mini Z MR03
0

#14 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 April 2016 - 06:39 PM

Poti sa faci un topic nou, asa ai deturnat total topicul lui rama (de la o chestie de 45g s-a trecut la o chestie de 4.5kg)

Vezi postareaFlying Buddha, la 26 April 2016 - 02:05 PM, a spus:

Pentru cineva care nu a mai zburat heli deloc dar are experienta cat de cat in avioane mari recomandati jucaria de mai jos? :) Daca nu, ce ar fi ca prim pas? Am baterii 6S vreo 5 bucati pentru cel de mai jos.
http://www.hobbyking...Warehouse_.html

0

#15 Useril este offline   Alin32 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 410
  • Inregistrat: 26-February 14
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 26 April 2016 - 08:04 PM

Vezi postarearama, la 26 April 2016 - 06:07 PM, a spus:

Si eu incepusem de la v911 iar voi ati ajuns la rachete nucleare :-)

Buuun deci dupa ce am citit postul de v977 inteleg ca aceasta este optiunea .

Buun asa o sa facem ... comanda 1 luna asteptare si aia e... vedem dupa...


Salut,

http://eu.banggood.c...uy/Uk/V977.html si iti vine in vreo 7 zile, tot aici ai si piese, este depozitul din Anglia :),

bafta!

Ps @Flying Buddha treaba cu 700 chiar daca ai zburat rachete este ireala, broo intai zboara un heli live si vei vedea ca nu este ca si cu avioanele fie ele si de 2 metri. Incepe cu un 500 daca tot ai bateri pentru el :) . fratele Ciprian97 a punctat perfect . Si poti tu sa fi Sandokan ca nu exista sa zbori heli din prima si sa nu-l busesti mai devreme sau un pic mai tarziu.!

Aceasta postare a fost editata de Alin32: 26 April 2016 - 08:09 PM

0

#16 Useril este offline   rama 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 315
  • Inregistrat: 25-February 11
  • Gender:Male

Postat 27 April 2016 - 02:09 AM

Da da bine ca mi-ai zis.
Senzational ca il au in depozitul de EU.

Iata ca un topic si cativa inimosi au spulberat orice dubiu.

Cu depozit un EU si performante pe masura acest Heli este fara concurenta. Pt ca orice altceva as lua faptul ca vin piesele imediat pt un incepator este senzational.

Deci ne vedem in topicul de v977 .

Merci
Team Associated SC10 4x4 Factory Team
Team Losi 22SCT
Team Durango DEX210 v2
Mini Z MR03
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro