Modelism - RHC Forum: MALAXA - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

MALAXA 151001-2 CELEBRELE LOCOMOTIVE MALAMA

#1 Useril este offline   HOINARUL 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 18-May 03

Postat 18 May 2003 - 02:05 AM

DORESC ORICE INFORMATIE DESPRE ACEST SUBIECT IN MASURA IN CARE CINEVA POATE SA MA AJUTE.DATELE DESPRE CELE 2 LOCOMOTIVE CELEBRE SI UNICE 151001 SI RESPECTIV 151002 CONSTRUITE DE GRIGORE MALAXA SUNT PUTINE SI GREU DE GASIT.
MULTUMESC

Aceasta postare a fost editata de HOINARUL: 18 May 2003 - 02:11 AM

0

#2 Useril este offline   catalin 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 23 May 2003 - 05:24 PM

Ok ! spune ce anume te intereseaza.
Te rog scrie-mi pe adresa catalinpavel@yahoo.com. Informatiile sunt prea multe ca sa ti le trimit asa, printr-un raspuns scurt, si ma gandesc ca poate vei vrea si ceva fotografii...
151.002 este pastrata la Dej, poti intra si face fotografii pentru ca este in minimuzeul depoului, alaturi de alte exemplare super valoroase pentru cei interesati.

astept un mail de la tine.
0

#3 Useril este offline   HOINARUL 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 18-May 03

Postat 23 May 2003 - 10:17 PM

MULTUMESC CATALIN!TOCMAI TI-AM EXPEDIAT UN MAIL.
0

#4 Useril este offline   Romrail 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 11-September 03

Postat 12 September 2003 - 12:14 AM

Cateva informatii despre Seria 151.
Din pacate acum sunt la Suceava si nu am acces la bioblioteca mea feroviara, dar am sa-ti dau cateva informatii care imi vin acum in minte si promot sa revin cu un mesaj complet, si o fotografie.
Nu stiu ce ti-a scris Catalin (prietenul meu) si imi cer scuze daca repet unele informatii.
Locomotiva 151.002 este singura supravietuitoare a seriei 151. Aceasta serie a fost o incercare a romanilor de a construi o locomotiva pentru trenuri militare grele. Constructorii de la Malaxa s-au inspirat din seria americana Santa Fe. Primul prototip 151.001 a fost construit in anul 1940 si expus la Targul International de la Milano, impreuna cu alte constructii Malaxa (automotorul seria 1000). In anul 1945, locomotiva a ajuns in URSS, unde a suferit o explozie de cazan (la Kharkov), fiind distrusa in intregime. Locomotiva 151.002 a fost folosita pana prin anii '70, in diferite depouri, mai ales in Transilvania. Fiind o locomotiva foarte grea a produs numeroase ripari de linii si a constituit o problema pentru cei care au utilizat-o. A fost trecuta in conservare si a stat mult timp in remiza Razboieni. Dupa 1990 a fost restaurata si expusa in colectia Depoului Dej, unde se afla si acum.
Daca doresti sa vezi aceasta locomotiva si s-o fotografiezi, te rog trimite-mi un mail la: romrail@mymail.ro sau suna-ma la 0744.756.918 si te voi pune in legatura cu cei de acolo.
Am sa revin cu datele tehnice si cu cateva fotografii.

Andrei Berinde

:D
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro