Modelism - RHC Forum: Sfat achizitie Tx - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

Sfat achizitie Tx

#1 Useril este offline   AlbertM 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 23
  • Inregistrat: 22-April 16
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Interests:Aeromodelism R/C

Postat 23 April 2016 - 10:56 AM

Salutare!

Am ales 3 modele Tx si nu stiu care se merita sa-l cumpar, rog pe cei avansati sa ma ajute:

- Hitec Flash 8
- FRSKY TARANIS X9E
- FRSKY TARANIS X9D PLUS

Ma intereseaza fiabilitate, eu ma gandeam mai mult la Hitec fiind o firma cu prestigiu, dar imi place foarte mult cum arata X9E, credeti ca se merita sa investesc 400euro pentru X9E + 2-3 Rx-uri de rezerva, au problema cu range-ul sau cu fiabilitatea??
Mentionez ca momentan nu sunt interesat de FPV, doar park fly, dar nu se stie niciodata!

Va multumesc!
0

#2 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 23 April 2016 - 01:05 PM

O statie nu o alegi dupa cum arata, decat ca un criteriu tertiar, nici macar secundar.

O rasfoire a manualului statiei Flash 8 ne arata o statie decenta... pentru acum 10 ani, si nu la pretul acesta :)

Intre cele doua modele de Taranis diferenta este infima, exista un topic dedicat, am scris si eu la aparitia ei cateva cuvinte... totul se rezuma la a te lamuri daca ai suflet de zburator de statie tavitza sau nu... ceace nu cred ca esti in momentul asta lamurit nici dumneata :) Nu ma refer la cum arata, ci cum se folosteste, cum sta la gat, cum apuci stick-urile... sunt doua scoli diferite substantial.

Cu range-ul... ambele sunt facute in aceeasi tehnologie, acelasi chipset pe partea de RF.
Fiabilitatea azi e chestie de noroc indiferent de marca.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 23 April 2016 - 01:06 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#3 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 23 April 2016 - 02:22 PM

Bun venit. Nici nu mai trebuia sa intrebi. Pe acest forum nu sunt acceptate decat Turnigy si FRSKY. Cine are altceva este considerat, in cel mai bun caz, dezinformat, sau este stupid, sau vrea sa se dea mare.
Numai bine, mestere.
0

#4 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 23 April 2016 - 02:41 PM

Hai ma Dane,

Chiar asa sa fie? crezi ca toti au bani de Aurora?cu receptoare scumpe.

Unii se mai multumesc si cu mai putin , dupa posibilitati ca Taranis de exemplu.

Lasand gluma la o parte, io nu as schimba Taranis ul meu decat pe o alta superioara, dar numai daca are soft open.

Ciao Sorin
0

#5 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 23 April 2016 - 02:54 PM

Vezi postareaSORIN CAIUS, la 23 April 2016 - 02:41 PM, a spus:

...
Lasand gluma la o parte, io nu as schimba Taranis ul meu decat pe o alta superioara, dar numai daca are soft open.

Ciao Sorin


Sa stii ca ma pregateam de crucificare... saptamana patimilor, deh... am avut in mana zilele astea o statie "superioara", din alea din gama +400. si ma pregateam sa o fac open, ca pe Eclipse, avand un defect la display, cand, minune... s-a reparat display-ul :)

Chiar ca lasand gluma la o parte, ca sa ai o statie mai buna ca Taranis, ce ai de facut este sa iei o coaja de la o statie brand, cu mecanica intr-adevar superioara, si sa ii inlocuiesti electronica.
Pana cand astia mari nu lasa fumurile la o parte sa imbratiseze "Linux-ul"... alte sanse nu sunt.
Par cea mai anchilozata ramura a electronicii de pe piata actuala, cand toata lumea acum adopta tehnologii open: Arduino, Raspberry Pi, Android, incremenirea lor in soft propriu inchis este caraghioasa.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#6 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 23 April 2016 - 03:38 PM

Renatoa,

Da cam asa e, io dupa ce am vorbit cu tine si am urmarit ce ai postat despre Taranis, numai la Taranis ma gandeam si am asteptat mai mult de un an sa iasa pe piata.

Puteam fara probleme sa mai pun 200-500 de marafeti sa iau ceva mai brand dar nu am vrut.

Si chiar nu-mi pare rau, din contra asa cum e , e mai mult decat suficient pentru mine care nu sunt si nu voi fi campion mondial.

Nu am zburat mult cu ea dar merge impecabil , nu stiu in ce masura una mai scumpa cu 200-300 de marafeti ar functiona mai bine.

Acuma sincer ma gandesc si la x9 E dar nu stiu daca se merita investitia pentru mine, aeromodelist din 2 in 2 luni.

Bafta.

Ciao Sorin
0

#7 Useril este offline   AlbertM 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 23
  • Inregistrat: 22-April 16
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Interests:Aeromodelism R/C

Postat 23 April 2016 - 05:43 PM

Ok deci inteleg ca pot sa cumpar linistit X9E fara sa-mi fac probleme???
Vreau sa folosesc si openTX, dar daca nu ma inteleg cu open software pot reveni la softul din fabrica??

Nu sunt incepator, am doar o lunga pauza (probleme) si nu mai sunt la curent cu toate. Ma inteleg bine si cu TX tavita si cu cel normal, ma intereseaza doar daca merita sa investesc in X9E si daca pot cumpara de la Lindinger, acolo am gasit-o!!

Va multumesc!

Apropo, eu sunt din Pitesti, avem pitesteni pe aici?
0

#8 Useril este offline   dan 73 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1513
  • Inregistrat: 06-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bacau
  • Interests:Aeromodelism

Postat 23 April 2016 - 07:10 PM

Uite aici;
http://www.rhcforum....100#entry852397
0

#9 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 23 April 2016 - 07:15 PM

Pai din fabrica vine cu open, asa ca nu prea ai la ce sa te intorci, dar nu trebuie sa fii geniu ca sa folosesti open.

Io in locul tau as lua Taranis Plus si pretul e mai accesibil si daca nu cumva vrei sa fii campion mondial cred ca iit ajunge cu prisosinta.

Dar alegerea e a ta..

Poti lua si alta statie atata timp cat iti permite buzunarul si cand te gandesti la ce vrei sa o folosesti si la ce nivel.

Bafta.

Ciao Sorin

Aceasta postare a fost editata de SORIN CAIUS: 23 April 2016 - 07:16 PM

0

#10 Useril este offline   Tealk 

  • Fly Low, Go Fast, Turn Left
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 759
  • Inregistrat: 13-May 09
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:Aero, Navo

Postat 23 April 2016 - 08:56 PM

eu zic ca daca te obisnuiesti cu o firma cat de cat cu aia mergi mai departe, sunt cu Spektrum si am un DX8 si ma multumeste pe deplin, din punctul meu de vedere (fara suparare) nu as alege altceva in afara de Spektrum din pura obijnuinta, poate gresesc ... poate nu
Cessna 182 2.2m
-------------------------
DJI Mini 4 PRO
-------------------------
Hornet Tunel Hull Sprint F1
-------------------------
Fly Low. Go Fast. Turn Left.
Do. Or do not. There is no try.
0

#11 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3946
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 24 April 2016 - 06:10 AM

De obișnuit te obișnuiești cu toate. La opentx ar putea fi puțin mai greu ca la altele, dar sunt tutoriale grămadă pe net.
Pretul receptoarelor, disponibilitatea lor si diversitatea ar trebui sa fie pe locul 2. Aici FrSky e regele - rx ieftine, diverse, bune si iei din HK cu sacoșa.
Si apoi contează cum îți place statia în mână, criteriu subiectiv așa că nu te lua după alții.
0

#12 Useril este offline   AlbertM 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 23
  • Inregistrat: 22-April 16
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Interests:Aeromodelism R/C

Postat 24 April 2016 - 08:04 AM

Multumesc pentru raspunsuri!

Raman la X9E, chiar imi place cum arata.

A cumparat cineva de la Lindinger, este OK? Eu ma gandeam sa cumpar Tx-ul de la ei si inca 2-3 Rx-uri de rezerva.
De la HK, daca selectez Europe warehouse am vazut ca nu prea au multe pe stoc, este ok sa cumpar si de pe global warehouse?
Este prima oara cand fac comenzi din afara si am putine emotii la banii care trebuie sa-i dau.
0

#13 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 24 April 2016 - 08:17 AM

LIndinger este, daca nu cel mai mare magazin din EU, acum ca Robbe a inchis, macar printre cele mai top 5 mari.
Numai faptul ca Frsky a fost listata acolo a reprezentat primul semn de recunoastere ca "brand".
Se cumpara destul de mult de acolo, chiar daca are preturi "europene" :)

Eu as cumpara totusi de la unul din primii dealeri premium de Frsky, ii gasesti listati aici:
http://www.frsky-rc....port/dealer.php
Pe langa pretul mai mic ca la Lindinger, care are alte cheltuieli, fiind un mamut, la unii din dealerii premium ai si suport mai bun ca la Lindinger.

As lua receptoare numai cate ai nevoie acum, restul as comanda din HK, astepti o luna, dar faci o economie.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#14 Useril este offline   AlbertM 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 23
  • Inregistrat: 22-April 16
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Interests:Aeromodelism R/C

Postat 24 April 2016 - 10:27 AM

Vezi postarearenatoa, la 24 April 2016 - 08:17 AM, a spus:

LIndinger este, daca nu cel mai mare magazin din EU, acum ca Robbe a inchis, macar printre cele mai top 5 mari.
Numai faptul ca Frsky a fost listata acolo a reprezentat primul semn de recunoastere ca "brand".
Se cumpara destul de mult de acolo, chiar daca are preturi "europene" :)

Eu as cumpara totusi de la unul din primii dealeri premium de Frsky, ii gasesti listati aici:
http://www.frsky-rc....port/dealer.php
Pe langa pretul mai mic ca la Lindinger, care are alte cheltuieli, fiind un mamut, la unii din dealerii premium ai si suport mai bun ca la Lindinger.

As lua receptoare numai cate ai nevoie acum, restul as comanda din HK, astepti o luna, dar faci o economie.



Multumesc pentru sfat!

Am sa cumpar de la Microtechnics Sprl (Belgia), super preturi, 390euro X9E cu brate CNC Al + 3Rx (unul inclus + doua separat), excelent!

Multumesc pentru link!
0

#15 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 24 April 2016 - 11:21 AM

Nu te entuziasma, asteapta sa iti raspunda si sa iti confirme comanda, din lista aia pe belgian eu il excludeam, :( dar am zis sa fiu neutru...
Cel putin asta este experienta unora dintre noi cu el...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#16 Useril este offline   AlbertM 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 23
  • Inregistrat: 22-April 16
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Interests:Aeromodelism R/C

Postat 24 April 2016 - 12:49 PM

Vezi postarearenatoa, la 24 April 2016 - 11:21 AM, a spus:

Nu te entuziasma, asteapta sa iti raspunda si sa iti confirme comanda, din lista aia pe belgian eu il excludeam, :( dar am zis sa fiu neutru...
Cel putin asta este experienta unora dintre noi cu el...


Atunci care din lista? Nu cunosc magazinele astea din afara
0

#17 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 24 April 2016 - 01:07 PM

Deocamdata asteptati sa vedeti ca este reala oferta, banuiesc ca e de pe site, sau ati vorbit cu o persoana ?

Pare prea bun pretul, daca include si transport, la T9 de exemplu aceasi marfa, statia cu 3 receptoare, cu transport cu tot, este 474 Euro... :unsure:
La Engel in Germania, doar statia este 363, fara receptoare, fara transport...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#18 Useril este offline   AlbertM 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 23
  • Inregistrat: 22-April 16
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Interests:Aeromodelism R/C

Postat 24 April 2016 - 04:58 PM

Vezi postarearenatoa, la 24 April 2016 - 01:07 PM, a spus:

Deocamdata asteptati sa vedeti ca este reala oferta, banuiesc ca e de pe site, sau ati vorbit cu o persoana ?

Pare prea bun pretul, daca include si transport, la T9 de exemplu aceasi marfa, statia cu 3 receptoare, cu transport cu tot, este 474 Euro... :unsure:
La Engel in Germania, doar statia este 363, fara receptoare, fara transport...



M-am uitat mai atent si nu accepta plata cu paypal belgienii, doar transfer bancar, deci pica din start, la restul magazinelor este o diferenta de max 5E fata de Lindinger + transport. Cei de la Lindinger o trimit pe moca.
Daca Lindinger este un mamut in modelism cred ca am mai multa incredere in ei!
0

#19 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 24 April 2016 - 06:05 PM

De ce pica cu transfer bancar, chestie de incredere, siguranta ?

Tehnic, de cand cu transferwise, platile in cont au devenit nu numai posibile, dar si mai economice decat cele cu paypal, doar 1% fata de 3% comision.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#20 Useril este offline   AlbertM 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 23
  • Inregistrat: 22-April 16
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Interests:Aeromodelism R/C

Postat 25 April 2016 - 06:42 AM

Pe site-ul din Belgia la Tx spune asa: ETSI EN 300 328 v1.9.1 RF Firmware NOT Upgradable by user

Ce inseamna asta? Vad ca restul specificatiilor sunt OK.

- CNC alu metal arms
- Firmware OpenTx version X9E 2.1.6
- Bootloader 2.1.6 ( ok for USB)
- Mode D16-EU
- Compatible with L9R, X4R-EU,X4RSB-EU X6R-EU and X8R-EU

- Weight: 1476 grams

Aici termenii si conditiile:

Terms of sale:

With Invoice and two years warranty .

Our inventory is in Europe, in Belgium (NOT in Hong Kong!), so no hidden costs like custom's fees, taxes and also no certification problems:our products are CE certified with Declaration of Conformity available.

Packaging and shipping cost for one TARANIS set to Norway and Switzerland: 26,90 Euros

Packaging and shipping cost for one TARANIS set to Bulgaria, Cyprus, Czech Republic, Denmark (except Faroe and Groenland), Estonia, Finland (except Ã…landinseln), Greece, Ireland, Italy, Latvia, Lithuania, Malta, Poland, Portugal, Romania, Sweden, Slovakia, Slovenia, Spain , Hungary, United Kingdom :18,90 Euros ( insurance included)

Payment by bank transfer: IBAN and BIC communicated with message confirming reception of your order.
Returns accepted within 14 days after reception, in the original package, in good condition and well protected.Shipping cost not refunded.

RMA number on request: Address for return, in Belgium, in Germany or in France

Aceasta postare a fost editata de AlbertM: 25 April 2016 - 06:45 AM

0

#21 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 25 April 2016 - 08:06 AM

Vezi postareaAlbertM, la 25 April 2016 - 06:42 AM, a spus:

Pe site-ul din Belgia la Tx spune asa: ETSI EN 300 328 v1.9.1 RF Firmware NOT Upgradable by user

Ce inseamna asta? ...


Poveste grea... cititi aici, de la postul 640 incolo, precizez asta pentru ca pe rhc link-urile cateodata nu duc la postul exact.
http://www.rhcforum....post__p__843206

... dar aveti rabdare, ca se intinde pe cateva pagini si se intretaie si cu alte povesti care nu au legatura.

Este valabila pentru orice statie luata din EU.

Aceasta poveste este motivul principal pentru care eu NU as mai lua Frsky din EU, nu pretul, cu taxe vamale si luand in Asia tot acolo ajungi.
Garantia nu ma intereseaza, mi-o asigur singur oricum.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 25 April 2016 - 08:07 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#22 Useril este offline   AlbertM 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 23
  • Inregistrat: 22-April 16
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Interests:Aeromodelism R/C

Postat 25 April 2016 - 09:02 AM

Vezi postarearenatoa, la 25 April 2016 - 08:06 AM, a spus:

Poveste grea... cititi aici, de la postul 640 incolo, precizez asta pentru ca pe rhc link-urile cateodata nu duc la postul exact.
http://www.rhcforum....post__p__843206

... dar aveti rabdare, ca se intinde pe cateva pagini si se intretaie si cu alte povesti care nu au legatura.

Este valabila pentru orice statie luata din EU.

Aceasta poveste este motivul principal pentru care eu NU as mai lua Frsky din EU, nu pretul, cu taxe vamale si luand in Asia tot acolo ajungi.
Garantia nu ma intereseaza, mi-o asigur singur oricum.


Adica nu pot sa-i mai fac update la un OpenTX mai nou, raman cu cel livrat la momentul achizitiei???? Asta-i nasol!!!!
Pe site-ul lindinger nu vad scris asa ceva, inseamna ca din cauza asta este pretul mai scazut la belgieni (319euro fata de 380euro in Austria)
0

#23 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 25 April 2016 - 09:09 AM

La opentx puteti face upgrade liber, ce s-a blocat este partea de emisie.
Chiar si daca veti cumpara din EU, puteti trece de acest blocaj daca montati un modul suplimentar XJT, cumparat din Asia.
Dar aceasta limitare calca pe bataturi mai mult hackerii si cei care experimenteaza, pentru RC clasic nu ar trebui sa va jeneze.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#24 Useril este offline   AlbertM 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 23
  • Inregistrat: 22-April 16
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Interests:Aeromodelism R/C

Postat 25 April 2016 - 09:29 AM

Vezi postarearenatoa, la 25 April 2016 - 09:09 AM, a spus:

La opentx puteti face upgrade liber, ce s-a blocat este partea de emisie.
Chiar si daca veti cumpara din EU, puteti trece de acest blocaj daca montati un modul suplimentar XJT, cumparat din Asia.
Dar aceasta limitare calca pe bataturi mai mult hackerii si cei care experimenteaza, pentru RC clasic nu ar trebui sa va jeneze.


A ok, m-am linistit, nu sunt hacker si nici nu fac experimente, imi place sa zbor si atat!!!

Nu mai vorbiti la persoana a-III-a, aici suntem colegi si prieteni la distanta.

OK, pai ce sa mai vb. o sa comand cred la lindinger, mi se par ok + transport gratis, am mai multa incredere in ei, plus ca nu ma intereseaza garantia, le repar singur, daca nu se arde ceva pe placa de baza (sper sa nu)!
Dezlegare la cumparaturi am dupa Paste, ^_^, stiti voi de la cine, toti avem aceeasi problema (cred) 8)


Inca ceva, daca cumpar modulul asta : FRSKY DFT 2.4GHZ FUTABA/HITEC HF MODUL TELEMETRIE, inseamna ca pot bindui Tx cu Rx de Futaba sau Hitec???

Aceasta postare a fost editata de AlbertM: 25 April 2016 - 09:32 AM

0

#25 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 25 April 2016 - 01:18 PM

Spre deosebire de alte firme, la Frsky probabil tot ce compune statia este disponibil ca piesa de schimb, la anumiti premium dealer, de exemplu la T9 puteti vedea ca placa de baza este 49 lire:
http://www.t9hobbysp...x9e-spare-parts

O idee pentru cei care ar fi tentati sa isi faca singuri statie ... ;) carcasa cheala este 33 lire !
... cu picioarele pe pamant ...
0

#26 Useril este offline   AlbertM 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 23
  • Inregistrat: 22-April 16
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Interests:Aeromodelism R/C

Postat 25 April 2016 - 03:54 PM

Vezi postarearenatoa, la 25 April 2016 - 01:18 PM, a spus:

Spre deosebire de alte firme, la Frsky probabil tot ce compune statia este disponibil ca piesa de schimb, la anumiti premium dealer, de exemplu la T9 puteti vedea ca placa de baza este 49 lire:
http://www.t9hobbysp...x9e-spare-parts

O idee pentru cei care ar fi tentati sa isi faca singuri statie ... ;) carcasa cheala este 33 lire !



Cine sta sa construiasca din piese??
Eu ma gandeam sa cumpar doar butoanele lipsa din partea de sus de la X9E, doar asa sa fie completa, am vazut ca are mufele pe placa de baza, practic lipsesc doar butoanele!!
0

#27 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 25 April 2016 - 04:55 PM

Mai sunt si din astia care le place electronica, la fel ca si o termica buna :)

Aveti deja 8 switch-uri, cred ca e destul de "completa"... :) Oricum nu ocupati toate gaurile, pe placa de conexiuni sunt conectori doar de 4 switch-uri suplimentare.
Gaurile au fost prevazute mai mult ca sa le puteti muta cum va dicteaza ergonomia personala si gusturile, ar fi un cosmar sa fie toate pline, nu as stii ce sa fac cu 18 switch-uri ! :o

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 25 April 2016 - 04:56 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#28 Useril este offline   AlbertM 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 23
  • Inregistrat: 22-April 16
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Interests:Aeromodelism R/C

Postat 28 April 2016 - 09:51 AM

https://www.lindinge...odul-telemetrie

Incerc sa inteleg ce face modulul asta, cumva il conectezi la Tx-ul FrSky si pot folosi Rx Futaba si Hitec??
0

#29 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 28 April 2016 - 11:11 AM

Nu, il pui in statii vechi Futaba si Hitec, avand compartiment pentru modul RF, si le folosesti cu receptoare Frsky, capatand si telemetrie.
Cu asa ceva zbor eu intr-o Futaba T9.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#30 Useril este offline   AlbertM 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 23
  • Inregistrat: 22-April 16
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Interests:Aeromodelism R/C

Postat 28 April 2016 - 11:25 AM

Aaa, OK, credeam ca fac un lucru bun si fac FrSky-ul compatibil cu Futaba si Hitec. M-am bucurat degeaba!

Multumesc!
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro