Modelism - RHC Forum: Placa de comanda carponizer - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Placa de comanda carponizer

#1 Useril este offline   Dinut Florin 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 08-June 12

Postat 21 April 2016 - 03:46 PM

Am nevoie de un mic help de la un coleg de pe forum, in legatura cu pini de pe placa de comanda de la un carponizer.
Am atasat o poza cu placa de comanda veche care provine de la un waverunner mk3 mai vechi si placa de comanda noua de la carponizer 3 (cea in carcasa).
Dupa cum se observa, ca numar de pini sunt la fel,dar sunt grupati altfel si nu le stiu ordinea ca sa pot sa o adaptez la navomodelul meu.
Am facut o mica proba doar cu motoarele, merg relativ ok (test facut pe masa de operatii). Din ce am observat, trim-ul de pe radiocomanda a devenit mai sensibil.
Poate cineva sa-mi spuna ordinea pinilor ptr :
Ledurile ptr voltmetru (1,2,3,4)
Electromagnetii ptr cuve (stanga,dreapta)
Electromagnetii ptr eliberare carlig (stanga ,dreapta)
Cele 2 leduri care clipesc de 3-4 ori cand basculezi cuvele
Lumina fata/spate
Pe langa cele enumerate mai sus, as vrea sa stiu care sunt pini ptr cuva suplimentara.Pe acesti pini aveam un far la 12V care m-a ajuta foarte mult noaptea, chiar is la 130-150metrii, fara probleme.Comanda de pe ptr aceasta cuva o am pe radiocomanda si fara ea sunt mort.
Multumesc.

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  pini.jpg (415.07K)
    Number of downloads: 71

0

#2 Useril este offline   Dinut Florin 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 08-June 12

Postat 21 April 2016 - 03:52 PM

Am mai observat ca cei doi tranzistori, din dreapta releelor, se incing in 30 secunde de nu poti sa pui degetul o secunda pe ele.Sunt nerabdator sa vad cum se comporta placa imediat ce conectez si electromagnetii ptr eliberare cuve...din ce am citit,placa se incinge din cauza lor, chiar daca nu primeste comanda sa basculeze si se incalzesc tranzistorii de putere ptr simplu fapt ca sunt conectati la comanda.

Fisiere atasate


0

#3 Useril este offline   DigitAll 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 23-January 09
  • Gender:Male
  • Location:ARAD

Postat 21 April 2016 - 05:05 PM

Cei 2 tranzistori sunt pt regulatoarele de turatie, cate unul pt fiecare motor. Inversarea sensului de rotatie le face releele. Este total falsa teoria cu comanda acelor tranzistori....Indiferent ca sunt in sarcina sau nu, nu au voie sa se incalzeasca.
Intradevar , pe partea de comanda electronica electromagneti, cand dai din mansa comanda de basculare, electromagnetii stau alimentati atata timp cat este tinuta mansa pe pozitia de basculare , un aspect gandit prost de producator.
Cat despre pinii de iesire pe cele 2 mufe , conecteaza ambele mufe, si vezi cum se aprind. In functie de asta faci corectiile necesare in instalatie.
Tel : 0768080180
0

#4 Useril este offline   Dinut Florin 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 08-June 12

Postat 21 April 2016 - 09:12 PM

Am reusit sa gasesc toate comenzile pe mufe,insa nu reusesc sa-mi dau seama care ordinea celor 4 led-uri de la voltmetru. :(

Cele 2 tranzistoare vin pe contactele de la relee, nu sunt regulatoare. Chiar daca dau din mansa inainte sau inapoi,ele tot se incalesc.La fel se intampla daca am turatie maxima sau mica. Regulatoarele sunt in alta parte. Am uitat sa precizez ca motoarele sunt tot de carponizer.
O sa incerc sa montez un radiator cu termopad-ri.Banuiesc ca exista o alta varianta de placa de comanda, ptr ca placa este prevazuta ptr a fi montate inca un rand de tranzitoare plus radiator,ptr ca are 4 gauri in jurul tranzistoarelor si ditai gaura in carcasa placi de comanda.
0

#5 Useril este offline   DigitAll 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 23-January 09
  • Gender:Male
  • Location:ARAD

Postat 21 April 2016 - 09:38 PM

Vezi postareaDinut Florin, la 21 April 2016 - 09:12 PM, a spus:


.. Regulatoarele sunt in alta parte...

..pai unde sunt ? Poate ne faci o poza si desenezi pozitia lor pe placa

Aceasta postare a fost editata de DigitAll: 21 April 2016 - 09:42 PM

Tel : 0768080180
0

#6 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 22 April 2016 - 07:22 AM

Fa o treaba,alimenteaza motoarele pe direct si masoara consumul pe fiecare ,apoi cupleaza la placa si masoara consumul din baterie cu mansa in maxim si pune rezultatele aici ,nu-ti bate capul cu voltmetrul oricum e varza.
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro