Modelism - RHC Forum: Discutii cu adevarat libere - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 17 Pagini +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Ultima »

Discutii cu adevarat libere

#181 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 12 October 2016 - 10:25 AM

Gum sa zbori peste un stadion, sa fi prins si sa te scape un avocat bun... :)

http://www.examiner....-after-11990446
... cu picioarele pe pamant ...
0

#182 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 12 October 2016 - 10:33 AM

BMFA a adaugat la grila de examinare de pe site-ul lor dedicat obtinerii de certificari de pilot RC un set de intrebari legate de noua legislatie care se prefigureaza bazata pe documentele EASA.

http://achievements....atory-questions

Ar fi interesanta parcurgerea lor si adaptarea raspunsurilor la situatia de la noi ;)
Si de ce nu... o pagina similara la ARA, nu ar strica putina educatie si testare a cunostintelor pentru cei care se considera aeromodelisti cu legitimatie ;)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#183 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 12 October 2016 - 12:51 PM

Nu pot... Efectiv nu pot să-mi înfăşor mintea în jurul acestei idei de mai jos.

Citeaza

A person must not recklessly or negligently cause or permit an aircraft to endanger any person or property.


http://media02.hongkiat.com/bsod/airplane.png
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#184 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 16 October 2016 - 10:12 PM

Despre EASA... numai de bine... :)


... cu picioarele pe pamant ...
0

#185 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 17 October 2016 - 08:57 AM

Luati de val cu documentul acela principal, dat presei sa il disece, si sa ne faca noua dureri de cap... sunt ignorate cateva documente colaterale, care pot avea un impact cel putin la fel de puternic ca 250 grame si 50m...
Din fericire, cine a lucrat la aceste documente pare putin mai cu picioarele pe pamant... daca citim concluziile. E vorba despre geofencing ;)

"Geo-limitation solutions cannot be expected prevent malevolent behaviour..."

"Regarding model aircraft, the Task Force concluded that current rights for their operation granted by Member States should be grandfathered. As Member States are best placed to deal with this particular segment of Unmanned Aviation, no “geo-limitation” functions should be required for that segment at European regulations level. Besides, in most cases, the technology involved in model aircraft would not make it feasible to implement automatic geo-limitation functions."

https://www.easa.eur...aircraft-system
... cu picioarele pe pamant ...
0

#186 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 20 October 2016 - 05:28 PM

"AACR-ul" unora mai brej...xiti organizeaza concursuri de constientizare cum se zboara civilizat...

http://www.caa.co.uk...atid=4294967496

http://www.400ftBritain.com

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 20 October 2016 - 05:29 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#187 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 22 October 2016 - 06:06 PM

Vad ca exista si studii serioase la EU... doar ca EASA nu pare sa stie de ele ... sau nu le convin concluziile ;) ca la noi aacr-ul... coincidenta oare :unsure:

SAFE INTEGRATION OF DRONES INTO AIRSPACE
September 2016

...
Aim
This note attempts to give some organisation to the long list of issues to be addressed, to
identify how much the current regulatory framework and technology enablers are
contributing to address these issues and to propose recommendations for corrective actions.
The analysis highlights that, from a regulatory perspective, the proposal for a new regulation
on common rules in the field of civil aviation, currently undergoing the EU legislative process,
already addresses most of these issues. However, some improvements could be considered
to better cope with the identified safety risks.

In particular, there could still be the opportunity to clarify the text of such a new aviation
regulation by:
a) Including additional definitions for “manned aircraft” to clearly distinguish them from
drones (currently it is not clear how optionally piloted aircraft are classified) and for
“model aircraft”, which would otherwise need to be mentioned in several implementing rules;

In addition, it might also be relevant to include the same definition of “model aircraft” in
Regulation 785/2004 to clearly define what is excluded from the obligation to hold insurance.
...

http://www.europarl....29585894_EN.pdf
... cu picioarele pe pamant ...
0

#188 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 23 October 2016 - 05:49 PM

Inca un studiu, de adaugat la materiale de argumentat cand e vorba despre riscurile de securitate puse de aeromodele, prin comparatie cu pasarile...

"Do Consumer Drones Endanger the National Airspace? Evidence from Wildlife Strike Data"

"Yet many drones weighing more than 250g are little more than toys. Do they really pose a risk to the airspace?

To explore this question, we examine 25 years of data from the FAA’s wildlife strike database.
Although aircraft collide with birds many thousands of times per year,
only a tiny fraction of those collisions result in damage to the aircraft, much less human injuries or deaths.
The most serious reported incidents typically involved flocks of large birds.
Since the addition of UAS to the airspace is similar in many respects to an increase in the bird population,
we conclude that the risk to the airspace caused by small drones (for example, weighing up to 2kg, or 4.41 pounds)
flying in solitary formation is minimal."

https://www.mercatus...ikes-MOP-v2.pdf
... cu picioarele pe pamant ...
0

#189 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 23 October 2016 - 05:59 PM

Nu contează...
Trăim în era informației. Informația este putetre, poate fi folosită ca armă, poate incrimina sau dezincrimina.
Un aeromodel poate înmagazina, transporta și poate relata informație.
Nu contează că e informație video, tensiunea pe baterie sau temperatura motorului. Faptul că poate este suficient să cauzeze o spaimă de ne descris în cei ce au ca țel în viață îndobitocirea celorlalți pentru că astfel sunt formați bunii consumatori, bunii cetățeni, bunii sclavi fără minte, țel și viziune.


Motive inventăm pe parcurs. Dacă nu țin... inventăm altele.
;)
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#190 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 25 October 2016 - 12:22 PM

EASA a tinut ieri un workshop la Koln

https://www.easa.eur...arket-prototype

Asta mi-a reamintit ca ARA participa pe 28, vineri, la Friedrichshafen, la intalnirea cu alte cluburi europene, asteptam concluzii si rezultate.
Din comunicatul ARA nu a rezultat daca la Friedrichshafen participa si cineva de la EASA, poate primim clarificari... :unsure:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#191 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 25 October 2016 - 06:22 PM

Raspunsul EAS si FAI pentru EASA
Aterizari fericite !

PopaD
0

#192 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 25 October 2016 - 06:44 PM

Si... s-a trezit cineva la frmd ? :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#193 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 25 October 2016 - 06:46 PM

Dupa cum arata site-ul frmd ma intreb daca mai exista ? nu daca s-a trezit ...
Aterizari fericite !

PopaD
0

#194 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 27 October 2016 - 08:28 AM

Vezi postarearenatoa, la 25 October 2016 - 12:22 PM, a spus:

EASA a tinut ieri un workshop la Koln

https://www.easa.eur...arket-prototype

Asta mi-a reamintit ca ARA participa pe 28, vineri, la Friedrichshafen, la intalnirea cu alte cluburi europene, asteptam concluzii si rezultate.
Din comunicatul ARA nu a rezultat daca la Friedrichshafen participa si cineva de la EASA, poate primim clarificari... :unsure:


Va fi şi Iorga printre delegații ARA ?
De Andras mi-e milă, că e mic și ... "nevinovat", dar cu ipocritul "Master Troll" ... e altă tocăniță. :D
Oricum sunt aici, chiar aici.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#195 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 27 October 2016 - 01:19 PM

Si de pe la alte asociatii culese...

https://bmfa.org/New...Aircraft-Update

Viorel, chiar ar fi productiv sa dai si tu o talpa pe acolo maine...

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 27 October 2016 - 01:20 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#196 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 27 October 2016 - 03:39 PM

Vezi postarearenatoa, la 27 October 2016 - 01:19 PM, a spus:

Si de pe la alte asociatii culese...

https://bmfa.org/New...Aircraft-Update

Viorel, chiar ar fi productiv sa dai si tu o talpa pe acolo maine...


Când am scris că "sunt aici" mă refeream la faptul că sunt în Friedrichshafen. Asta este a doua săptămână. Luni dimineață plec la Hamburg.
Nu doresc o întâlnire cu băieții ARA. Sunt sătul de vorbă multă. Ce am avut de spus, am spus și aici, în DMFV, cu o considerabilă diferență de tratament.

O să fac poze și filmări, mai ales că este și muzeu aviatic. De postat ... chiar nu știu când. Mai am "o tonă" de poze și filmări pe care nu am apucat să le prelucrez, inclusiv din concediul din țară.

Nu văd ce ar putea fi constructiv prin prezența mea. ARA va fi primită politicos și cam atât. Dacă vin cu același tip de texte vor fi ironizați, mai ales de francezi. Fostul Președinte al Federației Franceze a fost foarte bun prieten cu Popa Crângu - seniorul. Cunosc foarte bine existența FRMd, așa că ... .
URA şi la zbor fofezelor !
0

#197 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 28 October 2016 - 07:36 PM

Sigur trebuia să apară Andras & CO ?
Io nu i-am văzut chelia pe nicăieri. Nici nu am stat, ce-i drept, decât până aproape să înceapă lucrările.
Francezii și nemții susțin ca autoritate de control național, pe domeniul în discuție, federațiile. Se pare că și ceilalți vor susține același lucru. Se va susține în continuare definiția aeromodelului din regulamentul FAI cu unele mici precizări suplimentare în privința zborului autonom, telemetriei și imaginilor luate de la bord.
Asta ... pe scurt.
Se pare că organizațiile nou înființate de tip ARA (apărute și în Italia, Franța, Spania) nu sunt agreeate. ARA va fi de competența FRMd.

Deci ... .
URA şi la zbor fofezelor !
0

#198 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 30 October 2016 - 11:21 PM

Sa vezi ce va fi pe capul frmd-ului... :D
Daca nu cumva isi ajusteaza cotizatia ca sa fie "competitiva"...
cu cine ? cu aacer-ul, nu v-ati prins ? ;)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#199 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1547
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 31 October 2016 - 07:10 PM

Vezi postareaViP_Eol, la 28 October 2016 - 07:36 PM, a spus:

Sigur trebuia să apară Andras & CO ?

Poate ar fi fost bine, macar sa faca relatii si sa aude din prima sursa care este problema si abordarea altorar.
Walter Born
rhc@born.ro
0

#200 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1547
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 26 November 2016 - 09:09 AM

In topicul cenzurat de moderatori manipulator era cumva din nou aparut o laude de sine ARA.
Raspuns:

Da, Ara, sau unii membri zboara la 3-4 evenimente pe an. Restul modelistiilor deloc sau ilegal. Mare progres.
Sistem marcare,identificare nu are nicio valoare, ca este din nou doar a bisericutei si in plus nu este agreat si inchis nu pentru public. Deci nu are valoare.
Viitorul, da, pentru membri ARA.

ARA cum m-am gindit eu ar trebui fost se fie ceva care lupta pentru toti, nu doar pentru o bisericuta inchisa.

Ce nu e bine? Asta:
Nationalism ieftim, segregarea, ignoranta si stilul de manipulare sistem NLP.
Asa si omeni binevoit si activi ca si Andras au fost spalati pe creier.

De ce trebuie exemple din exterior?
Pentru combaterea ideei ca si la aeromodelism trebuie inventat ca si apa calda din nou.

Din comunicarea lui Daniel Iorga esenta este ca ARA nu doreste sa se integreze intrun sistem international, crede ca solutia nationala poate fi dezlegat complet de realitate internationala si tot ce nu este romanesc nu are valoare. Asa ca sigur nu veti fi luat in serios de niciun ministru si nici de AACR ca si omeni maturi.

Faptul ca porta voce ARA, Daniel Iorga, manipuleaza public, raspunde la intrebari care nu i au fost directionate, si nu raspunde la intrebari clare si nici reprezentanti oficial votati din conducere ARA nu comunica nimic despre asocierea sau nu la EMFU, spune multe despre starea in care se afla "negocierea" cu administratia publica care banuiesc se afla in altceas situatia intre greata pe o parte si ignoranta pe celelalta parte.

Un alt indiciu ca ARA urmareste interese nu totmai in favorea aeromodelismului mi se pare poate doar mie, ca printre sponsori afisate pe pagina oficiala ARA se afla doar inca un singur sponsor cu relatie directa de modelism. Celelalti ori sau distantat ori au fost ignorat fiind neimportant.

Alt fapt care vorbeste negativ este ca continuata tacere fata de evolutie europeana pe situl ARA. Practic zilnic apar informatii noi, iar nici membri ARA nu sint tinuti informat.
Walter Born
rhc@born.ro
0

#201 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 05 December 2016 - 10:31 PM

Walter, te enervezi degeaba. Nu știu dacă Andras are creierul spălat, sau așa a fost tot timpul. Îl cunoști mai bine decât mine, care am vorbit doar la telefon cu el. Oricum,de la primele discuții cu el, a încercat să-mi dirijeze modul de gândire cum dorea el, dar ... na, dacă vrei să "speli" ceva, trebuie să ai ce. La mine nu se poate. Neuronul meu e cementat pe poziție. :))
Din nefericire, discursul celor "doi magnifici" a reușit să spele creierele unor oameni cu experiență în modelism și asta doar pentru că discursul și atacurile de tip comunist au trezit ceva nostalgii inconștiente.
Nu pot fi numiți nici naționaliști. Atâta vreme cât chinui propria limbă, uiți istoria-chiar și pe cea recentă, uiți de obiceiuri sănătoase, așa-zisul naționalism nu e decât fanfaronadă ieftină.
ARA nu are nicio realizare. Tot ce s-a făcut are mai multă legătură cu promovare proprie decât aeromodelistică.
Nu s-a zburat ilegal. Nici acum nu se zboară ilegal pentru că lipsesc normele cu adevărat aplicabile.
Mă întreb ce se va întâmpla cu membrii ARA când își vor da seama că plătesc o cotizație mai mare decât se plătește la FRMd.
În continuare se așteaptă să pice para mălăiață. Problema e că s-a mărit considerabil masa celor din categoria "nătăfleață".
Din fericire, este foarte probabil să beneficiem indirect de munca celor din noua asociație aeromodelistică europeană. România nu poate să facă altfel decât celelalte state din UE, dar asta va avea ca rezultat decesul ARA și continuarea activității de acest gen sub umbrela FRMd.
E păcat că din cauza a cel puțin unui ipocrit să se ducă naibii o idee bună. Nu e prima oară și din păcate nu va fi nici ultima. Ipocriți oportuniști sunt la fiecare colț de stradă în țara asta, altădată mândră.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#202 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 06 December 2016 - 08:53 AM

Vezi postareaViP_Eol, la 05 December 2016 - 10:31 PM, a spus:

Mă întreb ce se va întâmpla cu membrii ARA când își vor da seama că plătesc o cotizație mai mare decât se plătește la FRMd.


Se va intampla ce am facut eu, dupa ce am platit taxa initiala si dupa ce am realizat ca imi ofera o legitimatie(buna sa scoti bulele de aer cand aplici autocolant) si un tricou ("YOU GET A FREE T-SHIRT IF YOU COME TO THE DARK SIDE") am renuntat sa platesc cotizatia anuala, absolut inutila.
Fly it, like you stole it!
0

#203 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 06 December 2016 - 09:37 AM

Ce ai fi vrut sa iti ofere ?

Ca fapt divers, un amic UK, nu chiar anonim in RC, imi spunea ca el personal, si crede ca peste 50%, este cotizant BMFA pentru ca sunt baietii aia buni care le negociaza asigurare ieftina, la 33 lire pe an, care daca o faci pe cont propriu te costa 100, iar printr-un club, intre 60 si 80.

Asa ca sa nu credeti ca dincolo dorinta de asociere da pe dinafara... e pur pragmatism.
Si cum la noi asigurarea e privita ca o ciudatenie... se asociaza numai cine chiar simte nevoia de asociere, fara motivatii practice.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#204 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 07 December 2016 - 12:19 PM

Uni s-au inscris in ARA (altii NU, daca mai au optiuni: de ex AR) pentru ceea ce face, altii pentru ceea ce ofera, altii pentru ceea ce promite.
Va faceti autocritica ? sau incercati sa directionati (ne-statutar) ARA?
0

#205 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 07 December 2016 - 12:34 PM

Pare ca esti in campanie electorala pro-ARA de la un timp... :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#206 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 07 December 2016 - 12:41 PM

Nu, sunt inca membru AR.
0

#207 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 08 December 2016 - 09:24 AM

Vezi postarearenatoa, la 06 December 2016 - 09:37 AM, a spus:

Ce ai fi vrut sa iti ofere ?

Ca fapt divers, un amic UK, nu chiar anonim in RC, imi spunea ca el personal, si crede ca peste 50%, este cotizant BMFA pentru ca sunt baietii aia buni care le negociaza asigurare ieftina, la 33 lire pe an, care daca o faci pe cont propriu te costa 100, iar printr-un club, intre 60 si 80.

Asa ca sa nu credeti ca dincolo dorinta de asociere da pe dinafara... e pur pragmatism.
Si cum la noi asigurarea e privita ca o ciudatenie... se asociaza numai cine chiar simte nevoia de asociere, fara motivatii practice.


In primul rand sa rezolve problema cu legislatia aparuta, in lupta cu autoritatile ARA a aparut ca o fetita molestata.
Fly it, like you stole it!
0

#208 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1547
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 14 December 2016 - 06:57 PM

Chiar daca nu intereseaza pe nimeni aici, ca mizati pe solutii stil national.

In Germania solutia asa arate actual:

Pe aeromodelodrome se va zura ca si pana acum cu limite de inaltime neschimbate, fara se fie nevoie de instructaj special.
Lafel se va zbura in afara de aeromodelodrome tot fara limite noi de inaltime si singura limitare raman cele 5kg. Limita aici va fi doar luare de cunostinte de regulile aviatice applicabile din zona respectiv. Deci instruire, nu teste sau brevete.
Marcajul aeromodelelor cu adresa proprietariilor ca si pana acum, nu inregistrare.

Pe plan European exista un grup de lucru constituit la Friedrichshafen, care are suport politic din mai multe tari pentru a mentine hobbyul nostru viu in toate tarile UE.

Textele originale le gasiti pe pagini de la DMFV si DAEC si pe forumuri de specialitate.
Deci Germania este rezolvat.

Aici in Romania se mai lucreaza la "solutii unice"
Asi fi ghidat si pe ARA sa se alatura miscarea europeana cu parteneri puternici si cu influenta.
Sunt curios cum va iesi solutia locala si daca vor exista solutii pe bisericute sau universale accessible pentru toti aeromodelisti asa cum a fost gindit ARA de la momentul constituiri.

Aceasta postare a fost editata de wabo1: 14 December 2016 - 06:58 PM

Walter Born
rhc@born.ro
0

#209 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 18 January 2017 - 07:29 PM

De azi in Germania arata un pic mai trist imaginea, wabo...

http://www.dw.com/en...inet/a-37180131
... cu picioarele pe pamant ...
0

#210 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1547
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 24 January 2017 - 08:21 AM

Arata chiar foarte trist. A aparut textul care va fi votat in parlament aici:
http://www.bundesrat...icationFile&v=1
Cea ce practic cementeaza 100m in afara de aeromodelodrome si alte aberatii stil AACR romanesc.
Atasat o harta unde in Germania aeromodelism va fi interzis complet. (zone protectie naturala)

Discutiile pe forumuri au luat foc dupa informatiile alea. DAEC si DMFV parca lucreaza 24/7 sa combate si sa gaseasca solutii. Industria de modelism dupa cea va fi morta, ca daca trebuie brevet dupa modelul din document si interzis sub virsta 14 ani complet de tot este clar ca nu va mai exista modelism de cit sub forma de UMX uri sub 100grame, slowflyere si altea alea.
Walter Born
rhc@born.ro
0

Arata acest topic


  • 17 Pagini +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Ultima »

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro