Modelism - RHC Forum: Discutii cu adevarat libere - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 17 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »

Discutii cu adevarat libere

#31 Useril este offline   Dan 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1065
  • Inregistrat: 02-May 03
  • Gender:Male
  • Location:galati
  • Interests:navomodelism ,airsoft ,etc.

Postat 12 April 2016 - 05:27 PM

Am si eu o intrebare/nelamurire:
cum si-a permis ARA ca nici dupa un an de la infiintare sa-si asume un asemenea merit?Si aici citez:
"Vă anunțăm finalizarea cu succes a unei ințiative începută în luna iulie 2015 și care a constat în contactarea Casei Regale a României, în vederea acordării Înaltului Patronaj pentru asociația noastră.

Motivația acestei acțiuni a constat în faptul că aeromodelismul are o lungă și frumoasă istorie la noi în țară, fiind gândit de la bun început ca o componentă indispensabilă a aviației mari. Așa dupa cum probabil știți, încă de la înființarea Aeroclubului Regal al României în 1920 de către prințul George Valentin Bibescu și de la afilierea acestuia cu Federația Aeronautică Internațională in 1923, aeromodelismul a avut o secțiune special dedicată în cadrul Aeroclubului. Mai mult, de-a lungul anilor, acesta a adus prin intermediul cluburilor și palatelor copiilor nenumărate premii internaționale, fiind o mândrie pentru România."
Lucrurile nu sunt greu de facut. Greu este sa te pui in pozitia de a le face."- C.Brancusi
user vechi:stamy
0

#32 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 April 2016 - 06:17 PM

Chiar ma intrebam cine o fi userul asta care e inregistrat din 2014 si a prins voce doar acum. Lasand deoparte postarile poetice Florin e un tip OK singurul lui defect cred ca sunt fix postarile poetice si felul in care conduce controversele.

Ce bine ca am iesit total din chestia cu ARA, nu am mai postat nimic ba chiar mai mult, nici macar nu am mai citit tot ce s-a scris, da isprava de astazi cu stersul postarilor mi-a atras atentia. E tare, indiferent ce va face de acum incolo Andras si ceilalti nimic nu o sa-i reabiliteze. Sunt convins ca nu au nici un fel de agenda ascunsa si interese oculte, ei sau adversarii lor dar nu vad cum mai pot continua.

Cel mai bine ar fi ca lase conducea asociatiei altcuiva sau pur si simplu sa se retraga total de pe forum si sa desfasoare activitatea pe serverele asociatie.

Vezi postarearenatoa, la 12 April 2016 - 03:07 PM, a spus:

Pentru ca vad ca dincolo postarea mi-a fost stearsa, o sa incerc sa o reproduc din nou aici, se referea la identitatea noi voci aparute in peisajul ARA, userul FDorian.

Este bine de stiut ca el este o mai veche cunostiinta a unora de aici, cand la inceputuri a postat o serie de topice devenite memorabile datorita limbajului deosebit de "poetic", cat si controverselor iscate de temele ridicate in aceste topice. Este vorba de PaunFD.

Ce nu se stie insa este ca acest domn, plecat de pe RHC cu tinicheaua de coada, si devenit guru pe un alt forum, a fost consilier sub acoperire in tot acest timp al lui Andras, pe care l-am avertizat din primele momente asupra beneficiilor indoielnice ale unei unei astfel de asocieri.
Evident ca au prevalat socotelile politicianiste legate de numarul membrilor atrasi din celalalt forum, si totul a fost ambalat sub lozinca unitatii, sa le lasam naibii de bisericutze, bla, bla...

0

#33 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 12 April 2016 - 06:23 PM

Stiu ca suna a lingusit moderator ca sa priceapa iapa, dar pasul tau inapoi a fost pentru mine primul semnal ca ceva nu e in regula cu ei... si am ciulit urechile si am inceput sa analizez mai atent tot ce ajungea la mine.

Domnul Dan de la Galati... ce este in neregula cu asumarea acelui merit, vreti sa spuneti ca nu conducerea ARA a facut lipitura, ci altcineva ? Sau care e problema ?
Pentru min buba e alta, si le-am zis-o clar la vremea aia, cum de au initiat un asemenea demers si l-au derulat timp de 6 luni in secret fara sa ceara parerea membrilor !
... cu picioarele pe pamant ...
0

#34 Useril este offline   Dan 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1065
  • Inregistrat: 02-May 03
  • Gender:Male
  • Location:galati
  • Interests:navomodelism ,airsoft ,etc.

Postat 12 April 2016 - 07:07 PM

Vezi postarearenatoa, la 12 April 2016 - 06:23 PM, a spus:

Stiu ca suna a lingusit moderator ca sa priceapa iapa, dar pasul tau inapoi a fost pentru mine primul semnal ca ceva nu e in regula cu ei... si am ciulit urechile si am inceput sa analizez mai atent tot ce ajungea la mine.

Domnul Dan de la Galati... ce este in neregula cu asumarea acelui merit, vreti sa spuneti ca nu conducerea ARA a facut lipitura, ci altcineva ? Sau care e problema ?
Pentru min buba e alta, si le-am zis-o clar la vremea aia, cum de au initiat un asemenea demers si l-au derulat timp de 6 luni in secret fara sa ceara parerea membrilor !

Ziceam si eu,cum peste noapte o asociatie vrea sa detina controlul absolut al acestui hobby si asta cu acordul celor care-l practica.Din pacate,in Romania totul e ciclic.A fost o tentativa si cu navomodelismul dar s-a terminat similar.
Lucrurile nu sunt greu de facut. Greu este sa te pui in pozitia de a le face."- C.Brancusi
user vechi:stamy
0

#35 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 12 April 2016 - 07:41 PM

Cred am zis de mai multe ori si mai repet inca o data.
ARA din cite stiu eu din multime de discutii telefonice cu Andras, nu are chestii ascunse.
Are o strategie care nu permite probabil unele lucruri sa fie spuse in loc si la timp nepotrivit.

Tot ce am criticat eu, de la inceput erau chestii de genul formal. Ca nu este OK se nu faci adunare generala dupa contituire cum a fost vorba, ca se publici programul de sedinte cu minim 2 saptamani inainte, sa nu faci totul prin tel ci prin scris ca se poate mai lucra cineva DUPA tine, cind tu numai poti sau vrei. Mai exista si accidente si cind nu este scris nimic e ca si o casa fara mostenitor...

Pe urma sigur m-a enervat si inactivitatea membriilor si felul cum am trebuit sa le conving se devina membru. Cum uni nici macar nu au citit pe pagina de la ARA nimic. Dar cind am iesit am vazut ca neparticiparea membriilor are doua fete, una totusi este si pe partea lui Andras si stilul lui de ar face totul el, pentru ca, este adevarat le stie bine, dar nu toate le stie asa cum se gindesc membri ARA. Si aici este o chestie, iar formala, ca chiar daca crezi ca sti mai bine sau vrei se fie mai bine, trebuie se faci cum vor membri si ca se afli ce vor, trebuie sa le asculti, nu pe cei 3 sau 5 cu care poti vorbi ore intregi la telefon ci cu toti. Si daca nu raspund pe mail, atunci trebuie se insista secretarul prin posta. Secretarul in senzul asta ar fi Alexandra, care dealtfel purtatoare de cuvint pana acum a fost doar punctual.

Cu alte cuvinte, conducerea ARA este bineintensionat, dar incapatinat rau de tot si nici la critica constructiva nu este dispus se asculte. Ascunderea topicurilor dupa mine a fost prost gindit, amotorism bine pus la punct sau aroganta de a crede ca doar dizidenti se vor opune si le stergem mesaje oricum. Deci au aratat fix acele lipsuri de intelegere a democratiei care am reclamat de a lungul timpului. Cred ca am zis tot ce era de zis si incerc se ma abtin aici pe forum, exprimandu ma pe situl propriu ca se fiu sigur ca daca se sterge, am sters eu :)
Walter Born
rhc@born.ro
0

#36 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 April 2016 - 07:52 PM

+1 la ce zice Wabo.

Eu il vedeam (vad in continuare) pe el ca fiind cel mai bun ca presedinte al asociatiei. Si pe langa el un numar de voluntari precum cei care fac asta si acum; Andras, Alexandra si toti ceilalti.

Presedintele nu trebuie sa le faca pe toate dar trebuie sa fie acceptat/respectat/cunoscut de marea majoritate a celor pe care intr-un fel sau altul ii reprezinta.

WABO sau unul ca el (wabo1 :) )

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 12 April 2016 - 07:53 PM

0

#37 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 12 April 2016 - 08:38 PM

Vezi postareastiganas, la 12 April 2016 - 07:52 PM, a spus:

+1 la ce zice Wabo.

Eu il vedeam (vad in continuare) pe el ca fiind cel mai bun ca presedinte al asociatiei. Si pe langa el un numar de voluntari precum cei care fac asta si acum; Andras, Alexandra si toti ceilalti.

Presedintele nu trebuie sa le faca pe toate dar trebuie sa fie acceptat/respectat/cunoscut de marea majoritate a celor pe care intr-un fel sau altul ii reprezinta.

WABO sau unul ca el (wabo1 :) )


sper ca glumesti Stefan. sper.
_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#38 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 12 April 2016 - 08:38 PM

Mai era "unul ca el", dar tocmai a fost pus pe liber la recentul congres ARA, banuiesc ca va dati seama la cine ma refer, devenise si el prea incomod...

Poate ca intr-o zi wabo o sa se apuce sa isi scrie memoriile, si aflam si noi care a fost primul pas care a insemnat deviationismul actual, si anume de ce s-a retras wabo din consiliul director imediat dupa adunarea constituanta... ;)

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 12 April 2016 - 08:39 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#39 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 April 2016 - 08:57 PM

Cum ziceam nu am mai citit de mult discutiile legate de ARA (si in curand voi face la fel banuiesc) dar nu vad ce e de gluma.

Walter e modelist din totdeauna, stie aviatia mare, e destept, e serios, e simpatic, toata lumea (buna, nu vorbesc de cei inscrisi ieri pe forum) il stie, il respecta.

Asadar astept sa-mi spui de ce nu iti place propunerea mea. Adica presedintele asociatiei sa fie un tip precum wabo (ca el nu vrea sa fie). Andras imi place, e simpatic, il stiu de ani multi, nu cred ca e potrivit sa fie presedintele asociatiei - simplul fapt ca exista aceste discutii arata ca nu e omul potrivit.

Si inca odata, ca sa fie clar, faptul ca nu cred sa fie omul potrivit nu inseamna ca am ceva cu el, din contra. De altfel nu am fost convins ca e omul potrivit de la bun inceput si am spus-o (mai pe ocolite). E o functie cotoioasa, ca si aia de administrator de forum, daca Silviu66 mai era inca implicat serios m-as fi gandit la el.

Vezi postareaALLEN, la 12 April 2016 - 08:38 PM, a spus:

sper ca glumesti Stefan. sper.

0

#40 Useril este offline   fly 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3373
  • Inregistrat: 09-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bran Brasov
  • Interests:Jeturi ,f3j ,f5j

Postat 12 April 2016 - 10:06 PM

Si eu m-a gândesc tot mai serios sa ies din ARA,parca nu mai e ce era ,mai mult cu acțiunea de azi .....nu e de sec 21 .
Le urez mult succes!
0

#41 Useril este offline   nicolas 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 695
  • Inregistrat: 06-October 06
  • Gender:Male
  • Location:Popesti-Leordeni

Postat 12 April 2016 - 10:44 PM

Vezi postareaflypol, la 08 April 2016 - 08:12 AM, a spus:

Zbor...deci vreau sa sponsorizez AACR....cred ca merita :clapping:



?
Its nice to be important, but its more important to be nice ...
0

#42 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 13 April 2016 - 08:29 AM

Vezi postareastiganas, la 12 April 2016 - 07:52 PM, a spus:

+1 la ce zice Wabo.

Eu il vedeam (vad in continuare) pe el ca fiind cel mai bun ca presedinte al asociatiei. Si pe langa el un numar de voluntari precum cei care fac asta si acum; Andras, Alexandra si toti ceilalti.

Presedintele nu trebuie sa le faca pe toate dar trebuie sa fie acceptat/respectat/cunoscut de marea majoritate a celor pe care intr-un fel sau altul ii reprezinta.

WABO sau unul ca el (wabo1 :) )


Usor usor aflam ca in fapt, toata povestea asta face parte dintr-un act in care dn. Wabo incearca sa devina presedinte prin uneltiri de genul astora. Ceilalti mambri ar fi trebuit sa munceasca sub comanda lui. Frumos dar vedeti dvs., ca sa poti fi presedinte trebuie sa si candidezi, ori dn. Wabo macar nu a venit la adunarea generala. Sa fii lider, ce fel de lider? Eu cred ca o conditie minima pt. presedentia unei organizatii, ar fi sa poti da macar ochii cu membrii sai. Membri ce presupui ca ar trebuii sa te respecte si sa-ti accepte conducerea. In privinta notorietatii dumnealui in aeromodelism, eu stiu intr-adevar putine, dar pana acum nu am auzit totusi de initiative ale domniei sale care sa fi fost cu succes finalizate in acest domeniu. Poate voi care stiti mai multe ar trebuii sa le faceti publice.

Aceasta postare a fost editata de xorg: 13 April 2016 - 08:31 AM

0

#43 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 April 2016 - 10:00 AM

La asa gogomanie nu pot sa-ti raspund decat cu un citat din Caldura Mare: "Domnul: Amice, eşti… idiot!"

Spor la teoria conspiratiei in continuare, I'm out.

Vezi postareaxorg, la 13 April 2016 - 08:29 AM, a spus:

Usor usor aflam ca in fapt, toata povestea asta face parte dintr-un act in care dn. Wabo incearca sa devina presedinte prin uneltiri de genul astora. Ceilalti mambri ar fi trebuit sa munceasca sub comanda lui. Frumos dar vedeti dvs., ca sa poti fi presedinte trebuie sa si candidezi, ori dn. Wabo macar nu a venit la adunarea generala. Sa fii lider, ce fel de lider? Eu cred ca o conditie minima pt. presedentia unei organizatii, ar fi sa poti da macar ochii cu membrii sai. Membri ce presupui ca ar trebuii sa te respecte si sa-ti accepte conducerea. In privinta notorietatii dumnealui in aeromodelism, eu stiu intr-adevar putine, dar pana acum nu am auzit totusi de initiative ale domniei sale care sa fi fost cu succes finalizate in acest domeniu. Poate voi care stiti mai multe ar trebuii sa le faceti publice.

0

#44 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 13 April 2016 - 10:24 AM

Vai de capul...nu imi doresc nici pe vize urite asa ceva.
Pur si simplu pentru ca nu are sens si asta, nu altceva a fost si motivul pentru care nu m-am pus la vot nici la inceput. ARA este o entitate romaneasca care trebuie condusa si populata mai ales de co-nationali vostri ca se fie clar pe cine reprezinta. Si inclusiv Andras poate se confirma vorba mea, care am exprimat si in januarie 2014. Altceas motiv.
Daca cineva vroia se devine stapanul inelelor la AG, nu avea de cit se aduna vreo 20 de omeni din perspectiva lui si sa le convinge sa voteze la AG. O chestie simpla.

PS:
Chiar nu exista o methoda in afara eu se numai visitez forumul, sa nu vad mesajele lui Daniel Iorga deloc nici prin citate?
Walter Born
rhc@born.ro
0

#45 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 April 2016 - 10:46 AM

Nu cred in prostiile conspirationiste cu Andras care are planuri ascunse sau cu cei contra lui care au planuri si mai ascunse. Fapt este ca popularitatea lui Andras e acum la cote minime, banuiesc ca nu ar fi nici o problema sa fie schimbat in mod democratic de la conducerea ARA, chestia e ca nu prea vrea nimeni (din cei cu ceva notorietate si bun simt) sa se bage in asa ceva. Si sa-l schimbam pe Andras (care e un tip OK) cu o jigodie dornica de glorie (din care sunt cu siguranta destui si printre modelisti, eu stiu cativa), multam, nu - prefer cu Andras.

Vezi postareawabo1, la 13 April 2016 - 10:24 AM, a spus:

Vai de capul...nu imi doresc nici pe vize urite asa ceva.
Pur si simplu pentru ca nu are sens si asta, nu altceva a fost si motivul pentru care nu m-am pus la vot nici la inceput. ARA este o entitate romaneasca care trebuie condusa si populata mai ales de co-nationali vostri ca se fie clar pe cine reprezinta. Si inclusiv Andras poate se confirma vorba mea, care am exprimat si in januarie 2014. Altceas motiv.
Daca cineva vroia se devine stapanul inelelor la AG, nu avea de cit se aduna vreo 20 de omeni din perspectiva lui si sa le convinge sa voteze la AG. O chestie simpla.

PS:
Chiar nu exista o methoda in afara eu se numai visitez forumul, sa nu vad mesajele lui Daniel Iorga deloc nici prin citate?

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 13 April 2016 - 10:47 AM

0

#46 Useril este offline   Radubv 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 740
  • Inregistrat: 09-February 12
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:Aero-Auto RC.

Postat 13 April 2016 - 11:07 AM

Buna ziua,

Am renuntat demult sa mai intervin in discutiile de aici si nu as fi facut-o nici acum. Ma rezum doar a citi si a fi dezamagit de ceea ce citesc, uneori mi-e rusine ca fac parte din aceeasi natie mioritica cu unii postanti.
Deoarece vad ca fiecare se bate cu pumnul in piept ca e cel mai corect , transparent, etc, as dori sa pun o intrebare de bun simt celor de pe www.aacr.ro.
La sectiunea Opinii , nu ar trebui postate opiniile celor care de buna voie si le-au oferit ? Iar daca abuzati de copy/paste din forumul RHC , nu ar trebui oare sa cereti acordul titularilor acelor opinii daca vor sau nu sa apara pe site-ul dvs ?
Imi asum cele spuse pe RHC si nu retrag nimic, chiar nu ma deranjeaza ca apar pe site-ul dvs, dar era o intrebare retorica vis-a-vis de transparenta , corectitudinea si "perfectiunea" domniilor voastre in raport cu cei din ARA. Si da, sunt membru ARA , fara absolut nici o calitate , doar membru simplu si am de gand sa mi-o pastrez. Iar daca actuala sau viitoarea asociatie infiintata de dvs , voi considera ca ma reprezinta sau completeaza reprezentarea ARA, sper sa fiu acceptat si acolo fara sa fiu privit ca un paria , doar pentru ca sunt si membru ARA. O vorba romaneasca, inteleapta inca, spune ca: "unde-s doi , puterea creste ". Ca si o completare , conditia necesara este sa traga ambii in aceeasi directie, ceea ce deocamdata nu prea se vede , fiecare e ocupat sa gaseasca aschia din ochiul celuilalt si refuza sa vada copacul din propriul ochi. Orgoliile sunt bune , uneori, dar canalizate spre un scop util tuturor, cand le expunem doar ca sa ne umflam muschii, devine piesa de Caragiale. Dincolo de orgolii si functii, etc, avem toti un numitor comun, ne place sa zburam/construim/mesterim aeromodele, cred ca asta ar trebui sa prevaleze inainte de orice.

Imagine atasata: 1_1.jpg

Aceasta postare a fost editata de Radubv: 13 April 2016 - 11:10 AM

AUTO

HPI Trophy Truggy 4.6 2013 2.4GHZ Waterproof- nitro
HPI Blitz2 Flux - electric
FG Baja Buggy Sportsline - benzina

AERO

Align T-Rex 450 Pro V2 - Augusta electric
Align T-Rex 500L Dominator - electric
Align T-Rex 700E DFC - electric
Drake by Dululutu -electric
Easy Star II by Multiplex - electric
Phoenix 2400 - electric
Sbach 342 by FMS 1300mm - electric
DJI Mavic Pro
Realacc Real5 215MM FPV Racing Drone
|||Spektrum DX9|||
0

#47 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 13 April 2016 - 11:27 AM

In momentul cind te exprimi in public, poate oricine se ea textul ca citat si exemplu, mai ales daca este de pe un forum. Altceva ar fi de pe un ziar, blog etc. Iar dintrun forum ma endoiesc ca exista un fel de copyright la exprimare. Acum inteleg cele spuse atunci nici anonim fara nume numai sint valabile? ... OK am sters o...
Walter Born
rhc@born.ro
0

#48 Useril este offline   Radubv 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 740
  • Inregistrat: 09-February 12
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:Aero-Auto RC.

Postat 13 April 2016 - 12:45 PM

Vezi postareawabo1, la 13 April 2016 - 11:27 AM, a spus:

In momentul cind te exprimi in public, poate oricine se ea textul ca citat si exemplu, mai ales daca este de pe un forum. Altceva ar fi de pe un ziar, blog etc. Iar dintrun forum ma endoiesc ca exista un fel de copyright la exprimare. Acum inteleg cele spuse atunci nici anonim fara nume numai sint valabile? ... OK am sters o...

:) ...Dati-mi voie sa zambesc....limba romana pe langa faptul ca este o limba melodioasa are si multe conotatii, se pare ca v-a scapat total mesajul postarii mele...dar cel putin in cazul dumneavoastra, exista o scuza.
AUTO

HPI Trophy Truggy 4.6 2013 2.4GHZ Waterproof- nitro
HPI Blitz2 Flux - electric
FG Baja Buggy Sportsline - benzina

AERO

Align T-Rex 450 Pro V2 - Augusta electric
Align T-Rex 500L Dominator - electric
Align T-Rex 700E DFC - electric
Drake by Dululutu -electric
Easy Star II by Multiplex - electric
Phoenix 2400 - electric
Sbach 342 by FMS 1300mm - electric
DJI Mavic Pro
Realacc Real5 215MM FPV Racing Drone
|||Spektrum DX9|||
0

#49 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 13 April 2016 - 01:29 PM

Vezi postareaRadubv, la 13 April 2016 - 12:45 PM, a spus:

:) ...Dati-mi voie sa zambesc....limba romana pe langa faptul ca este o limba melodioasa are si multe conotatii, se pare ca v-a scapat total mesajul postarii mele...dar cel putin in cazul dumneavoastra, exista o scuza.


Poate, numai nu stiu ce mi a scapat. Dar ma rog, iluminati ma? Sa pun mesajul la loc. Doar atunci trebuie se caut de unde am copiat o :)
Walter Born
rhc@born.ro
0

#50 Useril este offline   MADA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 987
  • Inregistrat: 09-August 04

Postat 13 April 2016 - 02:46 PM

Vezi postareaxorg, la 13 April 2016 - 08:29 AM, a spus:

Usor usor aflam ca in fapt, toata povestea asta face parte dintr-un act in care dn. Wabo incearca sa devina presedinte prin uneltiri de genul astora. Ceilalti mambri ar fi trebuit sa munceasca sub comanda lui. Frumos dar vedeti dvs., ca sa poti fi presedinte trebuie sa si candidezi, ori dn. Wabo macar nu a venit la adunarea generala. Sa fii lider, ce fel de lider? Eu cred ca o conditie minima pt. presedentia unei organizatii, ar fi sa poti da macar ochii cu membrii sai. Membri ce presupui ca ar trebuii sa te respecte si sa-ti accepte conducerea. In privinta notorietatii dumnealui in aeromodelism, eu stiu intr-adevar putine, dar pana acum nu am auzit totusi de initiative ale domniei sale care sa fi fost cu succes finalizate in acest domeniu. Poate voi care stiti mai multe ar trebuii sa le faceti publice.


Hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
0

#51 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 13 April 2016 - 03:08 PM

Vezi postareawabo1, la 13 April 2016 - 11:27 AM, a spus:

In momentul cind te exprimi in public, poate oricine se ea textul ca citat si exemplu, mai ales daca este de pe un forum. Altceva ar fi de pe un ziar, blog etc. Iar dintrun forum ma endoiesc ca exista un fel de copyright la exprimare. Acum inteleg cele spuse atunci nici anonim fara nume numai sint valabile? ... OK am sters o...

Pe Marte poate e asta dar aici pe Planeta Pamant, daca luati un text de undeva, trebuie sa citati si sa spuneti sursa. Pe scurt nu cred ca este prea Ok.
0

#52 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 13 April 2016 - 03:12 PM

La aacr.ro noi facem totul posibil... chiar si zborul fara inmatriculare ! :D
... cu picioarele pe pamant ...
0

#53 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 13 April 2016 - 08:27 PM

Vezi postareastiganas, la 13 April 2016 - 10:00 AM, a spus:

La asa gogomanie nu pot sa-ti raspund decat cu un citat din Caldura Mare: "Domnul: Amice, eşti… idiot!"

Spor la teoria conspiratiei in continuare, I'm out.



Ce-i drept e drept. Îmi place că ai fost finuț Ștefane. :clapping:

În ceea ce privește așa-zisa ”teorie a conspirației” că cineva ar vrea cine știe ce funcții ... e total absurd.

Toți cei care ne-am asociat aacr.ro (e doar o asociere benevolă fără semnături și cereri de aderare, intri și ieși când vrei fără să dai, sau să ți se ceară socoteală) discutăm cam tot pe mail. Până acum nu a existat niciun diferend, dar de la început a fost clar un lucru: nu avem posturi, nici de președinte, nici de vice, ori secretar. Singurul post liber l-am ocupat eu - ”Ajutor de Membru”. Asta pentru că mi-am adus aminte de stagiul militar pe care l-am început ca soldat, ulterior fruntaș, în final, terminând cu gradul de ajutor de soldat.
Din nefericire am calculat eronat timpul pe care-l am la dispoziție și trebuie să mă opresc deocamdată, dar voi reveni cu lămurir suplimentare.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#54 Useril este offline   Alexandra D. 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 17-March 14
  • Gender:Female
  • Interests:Aeromodelism

Postat 13 April 2016 - 08:29 PM

Bună seara,

Voiam să răspund la o chestiune pe care am citit-o aici și care făcea și referire la mine. Nu am mai găsit postarea, așa că voi face doar referire la ea. Sper să nu vă supărați pentru că am scris și eu aici, dar am simțit nevoia de a da un răspuns cât se poate de sincer.

Legat de contactarea tuturor celor 200 de membri, voiam să menționez faptul că s-au dat mailuri peste mailuri, a existat și există platformă de votare, există forumul,site-ul, au existat de la început și există în continuare multiple canale de comunicare. În plus, mailurile noastre de la asociație nu sunt un secret, un mail personal putea fi oricând trimis, pe orice temă. De aceea, nu văd de ce ar fi necesar ca eu sau oricine altcineva să stea și să sune fiecare persoană în parte. Este o chestiune de economie a timpului. După cum bine știți, tot ce se face, se face voluntar, asta însemnând că fiecare dintre noi are și un job din care își câștigă existența și de care depind multe lucruri. De aceea există termene limită, iar membri sunt rugați să își aducă aportul, pentru că nu este asociația celor 3-4 membri care sunt în conducere, este asociația noastră, a tuturor celor care doresc să facă parte din ea. Și aici vă pot confirma că s-a investit mult timp și multă energie în tot ce s-a făcut, iar procesul continuă.

Dincolo de cele câteva teorii mai mult sau mai puțin conspiraționiste, aș vrea să vă spun că eu una îl admir pe Andras și îl consider a fi un lider bun. Nu spun că este perfect, dar cred că are multe din calitățile necesare unui bun lider.De multe ori, nu a fost ușor ce a avut de făcut. Cei care îl cunosc mai bine și care au colaborat cu el, pot confirma. Iar asta e valabil pentru toți cei care se implică.

Fiecare are dreptul la părerea proprie, dar v-aș ruga, să aveți puțin respect și bun simț pentru oamenii care s-au implicat până acum și care au făcut uneori sacrificii pentru bunul mers al lucrurilor. Poate că s-au făcut greșeli,poate că nu s-a văzut din exterior volumul de muncă depus, dar asta nu scuză atitudinea pasiv-agresivă și uneori de-a dreptul agresivă.

Nu doresc să mă cert cu nimeni, dar asta este părerea mea personală și mi-o susțin.
Alexandra Diaconescu
Purtător de cuvânt al Asociației Române de Aeromodelism
alexandra.diaconescu@aeromodelism.ro
0

#55 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 13 April 2016 - 09:20 PM

Vezi postareaFlying Buddha, la 13 April 2016 - 03:08 PM, a spus:

Pe Marte poate e asta dar aici pe Planeta Pamant, daca luati un text de undeva, trebuie sa citati si sa spuneti sursa. Pe scurt nu cred ca este prea Ok.

Domnul Wabo si cine a pus acolo pe site, ati cautat in legislatie si facut lucrurile cum trebuie? Rog un raspuns.
0

#56 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 13 April 2016 - 09:31 PM

Vezi postareaAlexandra D., la 13 April 2016 - 08:29 PM, a spus:

Bună seara,

Voiam să răspund la o chestiune pe care am citit-o aici și care făcea și referire la mine. Nu am mai găsit postarea, așa că voi face doar referire la ea. Sper să nu vă supărați pentru că am scris și eu aici, dar am simțit nevoia de a da un răspuns cât se poate de sincer.

Domnișoară/Doamnă Alexandra (scuze dar nu știu care se potrivește), vă aflați la un subiect numit ”Discuții cu adevărat libere” așa că oricine poate scrie în limitele date de regulamentul RHC.
Mai mult, e normal să aveți dreptul la replică.



Fiecare are dreptul la părerea proprie, dar v-aș ruga, să aveți puțin respect și bun simț pentru oamenii care s-au implicat până acum și care au făcut uneori sacrificii pentru bunul mers al lucrurilor. Poate că s-au făcut greșeli,poate că nu s-a văzut din exterior volumul de muncă depus, dar asta nu scuză atitudinea pasiv-agresivă și uneori de-a dreptul agresivă.

Nu doresc să mă cert cu nimeni, dar asta este părerea mea personală și mi-o susțin.


Deja ați devenit subiectivă și parțial ”agresivă” prin exprimarea :”...să aveți puțin respect și bun simț pentru...”.
Ce scrieți seamănă foarte mult cu ”scopul scuză mijloacele”, dar asta e doar o impresie personală. Munca nu exclude greșeala, dar nici critica, iar atunci când ți se răspunde la critică în mod agresiv, jignitor, denigrator nu prea poți să nu răspunzi cu aceeași monedă. A încerca să ne lansăm într-o polemică de genul ”cine a început primul” ar fi copilăresc, iar greșeala de a mă lăsa atras în polemică cu Xorg nu se va mai repeta.

Cu respect,

ViP
URA şi la zbor fofezelor !
0

#57 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 13 April 2016 - 09:59 PM

Să revin la ce începusem.

Walter - o persoană cunoscută și respectată, unul din inițiatorii formării unei asociații și cel care a generat discuțiile care au dus la constituirea ARA. Dacă ar fi dorit să devină Președinte ar fi făcut-o din prima și cu siguranță ar fi obținut și acordul participanților. Din discuțiile avute pe mail reiese clar că nici nu i-a trecut prin cap așa ceva. Este cu picioarele pe pământ și este conștient că are un dezavantaj mare prin faptul că nu stăpânește bine limba română și multitudinea de conotații folosite de noi și a tras singur concluzia (a și afirmat-o) că lucrul acesta l-ar împiedica să îndeplinească această funcție așa cum trebuie;

Renato - fost profesor universitar (nu sunt sigur, e doar concluzia mea :rolleyes: ) omul datelor precise. Nu aspiră la funcția de Președinte din același motiv pentru care, de foarte multe ori, nu a fost prezent la multe dintre întâlnirile aeromodelistice - sănătatea (tot concluzia mea);

Eu - (am spus destule despre ...) În niciun caz nu mi-aș fi dorit să devin Președinte nici când eram în țară. Am fost prea mult în linia întâi în diferite organizații și mi-a ajuns. Timp de 4 ani, familia mea a fost cam despărțită de împrejurări. Soția muncea în Germania, eu aveam grijă de ficior și socri. Anul trecut am luat hotărârea de a-l smulge pe fi-miu din mediul din România și de a-l trimite la maică-sa să continuie școala acolo. Fusesem contactat de o firmă cu care colaboram de mult timp și mi se ceruse să revin pe o perioadă de cel mult două luni. Mi-am amânat plecarea pentru a coincide cu terminarea școlii și să-l duc pe fi-miu, că tot pe acolo trebuia să ajung și eu. Din păcate, soacra s-a hotărât să încheie, subit, socotelile pe lumea asta (socrul avea un an și ceva de când ”plecase”) așa că am rezolvat problemele în țară și am plecat definitiv în Germania. Chiar dacă nu aș fi avut postul și salariul de acum și tot trebuie să fii cel puțin idiot să crezi că aș fi revenit în țară să mă fac Președinte ARA. Când cei de la firmă au aflat că nu mă mai așteaptă nimic în țară mi-au făcut o ofertă cu un contract pe durată nelimitată, care mi-a fost imposibil s-o refuz.

Ceilalți care au aderat la mișcare ulterior (nu-i voi da de gol) nu au nici ei asemenea aspirații.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#58 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 13 April 2016 - 10:16 PM

Nici una din acțiunile aacr.ro nu a fost și nu este de natură să pună piedici realizării obiectivului declarat al ARA, mai mult, a încercat pe toate căile să amplifice acțiunile de popularizare și păstrare a ideii de aeromodelism din România, ideea cu petiția fiind ”importată” din Germania, lucru pe care nu-l poate contesta nimeni. Cine o face, ori e bolnav, ori e ... .
aacr.ro a luat naștere ca mod de protest împotriva politicii haotice și deloc transparente a actualei conduceri ARA. Walter chiar îl apreciază și-l respectă pe Andras și i-a luat apărarea în discuțiile dintre noi. Singurul lucru pe care i-l reproșează este ”căpoșenia” excesivă și secretomania dusă la absurd în privința acțiunilor așa-zis de strategie.
Cam același lucru îi reproșăm toți, în plus, de la mine și reproșul în privința tolerării unui comportament inadecvat din partea unui colaborator cu ”greutate” și lansarea ARA în acțiuni care nu-i fac cinste - a se vedea acțiunea de pe facebook privitoare la așa-zisa ilegalitate comisă de autorități prin faptul că nu ar fi fost semnată Convenția de la Chicago. Pentru că acest lucru era fals și acțiunea nedemnă și fără sens, am luat hotărârea să nu mă asociez cu așa ceva și am ieșit din asociație.
În privința domnului Iorga (Xorg) toți membrii aacr.ro suntem de aceeași părere. Din nou vin cu o completare de la mine. Relația domnului Iorga cu Consiliul Director și ARA în general, este o relație toxică. Puteți da o căutare pe google să vedeți ce înseamnă asta.

Aceasta postare a fost editata de ViP_Eol: 13 April 2016 - 10:20 PM

URA şi la zbor fofezelor !
0

#59 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 14 April 2016 - 07:12 AM

Vezi postareaFlying Buddha, la 13 April 2016 - 09:20 PM, a spus:

Domnul Wabo si cine a pus acolo pe site, ati cautat in legislatie si facut lucrurile cum trebuie? Rog un raspuns.

Nu am cautat pe niciun web. Daca copiez ceva exprimare care clar este bagat ca si citat de "modelisti" este superextrasimplu. Citatele nu sint secrete si pot sa le pun chiar spunand "un membru forumului RHC a spus:" Pana la urma exprimariile nu sint proprietate cuiva.

Problema apara chiar atunci si doar cind divulg numele cuiva si spun ce a spus/scris/exprimat sau spun ca sint inventiile mele. In momentul asta trebuie sa cer voie. Dar fara nume practic pot copia totul in momentul cind spun ca este copiat. Si asta este sens comun, nu trebuie se vin cu paragrafe sa dovedesc. Este de ajuns se spun "unele voci au exprimat" sau "se spune", "am citit" samd. Vedeti si presa cum functioneaza. Lafel

Dar am sters asta si nu voi niciodata reda ce ati spus dvs, ca la subiectul aeromodelism si pericol in care se afla pana acum nu ati spus mai nimic, cel putiin nu am vazut. Doriti sa contribuiti cu ceva continut pe pagina noastra sau pe la "concurenta" ? Atunci astept textul prin mesaj sau mail :)
Walter Born
rhc@born.ro
0

#60 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 14 April 2016 - 07:17 AM

Vezi postareaViP_Eol, la 13 April 2016 - 09:59 PM, a spus:

... Timp de 4 ani, familia mea a fost cam despărțită de împrejurări. Soția muncea în Germania, eu aveam grijă de ficior și socri. Anul trecut am luat hotărârea de a-l smulge pe fi-miu din mediul din România și de a-l trimite la maică-sa să continuie școala acolo.
...


Exista sanse totusi se luam si noi calea asta de a emigra de aici. Nevasta este demult atrasa de ofertele profesionale de zece ori mai bune in alta parte si copii ar merita un sistem educational mai bun. Sunt doar eu ramas cu idea ca nu vreau sa parasesc natura si multitudini de ocazie sa urmaresc hobbyurile mele care printre altele este si aeromodelism. Iar sincer trebui se spun ca nu imi plac atitudinile si lipsa de simtul civic aici
Walter Born
rhc@born.ro
0

Arata acest topic


  • 17 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro