Modelism - RHC Forum: Legislatie - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Legislatie

#1 Useril este offline   Andrix_y 

  • Presedinte ARA
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 09-October 07
  • Gender:Male

Postat 12 April 2016 - 08:50 AM

În atenţia membrilor ARA:

Asociaţia Română de Aeromodelism este o comunitate provenită din dorinţa aeromodeliştilor de a fi reprezentaţi în faţa autorităţilor şi a altor grupuri de interese.
După mai mult de doi ani, ARA a reuşit să convoace Adunarea Generală, în urma căreia a fost ales un Consiliu Director statutar şi au fost constituite Departamente Decizionale, funcţionale, care lucrează în sprijinul membrilor ARA şi al aeromodeliştilor în general. Prin urmare, luările de poziţii oficiale, în numele Asociaţiei, pot fi transmise numai prin membrii Consiliului Director și purtătorul de cuvânt
Deşi membrii noştri au o mare diversitate de vârstă, pregătire şi posibilităţi materiale, se regăsesc cu toţii sub umbrela acestei Asociaţii, uniţi doar de interesul pentru hobbyul lor.
Pe acest forum, pe care discuţiile noastre sunt publice, sunt şi oameni care au interese distincte în privinţa aeromodelismului. Trebuie să fim conştienţi că, tot pe acest forum, îşi postează opiniile și reprezentanti ai altor entități comerciale sau necomerciale, care sunt bineveniţi să-şi exprime opiniile, dar aceasta NU înseamnă și că reprezintă interese promovate de ARA.
Avem cunoştinţă de apariţia, în ultima perioadă, a unor grupuri/ grupări/ asociaţii legate de acelaşi hobby, care declară că îşi doresc să activeze în binele aeromodelismului. Trebuie menţionat foarte clar că, deşi este posibil să avem interese comune, nu dorim, în nici un caz, să ne confundăm cu aceştia. ARA are deja o imagine şi notorietate în faţa autorităţilor şi a altor entităţi de profil. Asociaţia noastră are negocieri avansate cu diverse instituţii şi autorităţi şi nu-şi doreşte, sub nici o formă, alăturarea numelui său unor iniţiative care nu-i aparţin.
Membrii ARA care au acces de moderare la acest forum au drepturi depline de a-l gestiona, în așa fel încât să promoveze și să sprijine aeromodelismul, iar toate postările care aduc orice formă de jignire, directă sau indirectă la persoane sau entități vor fi șterse definitiv, indiferent cine a făcut acea postare.


Pentru mai multe detalii despre ARA va rugam accesati pagina www.aeromodelism.ro

Consiliul director ARA

Aceasta postare a fost editata de Andrix_y: 12 April 2016 - 09:54 AM

Babos Andras Sandor

Președinte al Asociației Române de Aeromodelism
info@aeromodelism.ro
andras.babos@aeromodelism.ro
0

#2 Useril este offline   Andrix_y 

  • Presedinte ARA
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 09-October 07
  • Gender:Male

Postat 12 April 2016 - 09:15 AM

Stimati Aeromodelisti,

In link-ul https://aeromodelism.ro/legislatie veti putea gasi toate demersurile ARA in legatura cu legislatia.
Babos Andras Sandor

Președinte al Asociației Române de Aeromodelism
info@aeromodelism.ro
andras.babos@aeromodelism.ro
0

#3 Useril este offline   Andrix_y 

  • Presedinte ARA
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 09-October 07
  • Gender:Male

Postat 12 April 2016 - 03:11 PM

Stimati Aeromodelisti,

Având în vedere faptul că urmează să intre în dezbatere publică noul Cod Aerian şi alte prevederi legislative conexe asociația noastră a transmis o cerer către Preşedinţia României și
Guvernul României rugândui respectuos să ne sprijiniţi în demersul nostru de a găsi o cale de a scoate aeromodelismul de sub incidenţa legislaţiei care reglementează aviaţia civilă şi militară.

https://aeromodelism.ro/legislatie

O zi buna,

Fisiere atasate


Babos Andras Sandor

Președinte al Asociației Române de Aeromodelism
info@aeromodelism.ro
andras.babos@aeromodelism.ro
0

#4 Useril este offline   Andrix_y 

  • Presedinte ARA
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 09-October 07
  • Gender:Male

Postat 23 May 2016 - 09:37 PM

Stimati Aeromodelisti,

Avem rugamintea de a studia pagina asociatiei (https://aeromodelism.ro/legislatie (15. Informare postată la data de 23.05.2016))in legatura cu raspunsurile primite din parte:

1. Administratiei Prezidentiale si Guvernul Romaniei la cerera noastra de a scoate aeromodelele de sub incidenta aeronavelor
2. Ministerului Transpotrurilor in legatura cu legalitate zborului al aeromodelelor inainte de apariția Ordinul 8/2014 și după încetarea ordinului 8/2014.
Babos Andras Sandor

Președinte al Asociației Române de Aeromodelism
info@aeromodelism.ro
andras.babos@aeromodelism.ro
0

#5 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1547
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 24 May 2016 - 07:37 AM

Declaratii aproape fara continut. Tot ce am citit imi zice ca nu va fi schimbat nimic. In documentele sint doar aduse laude fata de aeromodelim ca si hobby dar in altceas secunda si scuze ca nu se poate devia de la procedura inceputa. Singura scapare sint spatii aeriene segregate si informatia ca pana 20kg asigurare nu este(inca) obligatoriu.
Se repete inca o data ca inmatricularea este sau va fi obligatoriu.

Se spune in mod tipic balcanesc ca obligatiile nu au fost inventate de ei, ci de alti. Cu toate asta asi fi interesat cum tarile diferite pot interepreta complet diferit "obligatia", de la interzis complet, pana si imposibil de practicat si chiar si permisiv(D) deocamdata.

Macar bine de auzit ca in final ARA apare ca si un partener de dialog intrun document public.
Scrisore de la presedentie est unul tipic politicos care flateaza doar cei avisati fara se spune sau se faca ceva concret.

Multumesc de publicare si transparenta totusi de la ARA.

Aceasta postare a fost editata de wabo1: 24 May 2016 - 07:38 AM

Walter Born
rhc@born.ro
0

#6 Useril este offline   Andrix_y 

  • Presedinte ARA
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 09-October 07
  • Gender:Male

Postat 09 June 2016 - 11:18 AM

Stimati Aeromodelisti,

Avem rugamintea de a studia pagina asociatiei (https://aeromodelism.ro/legislatie (16. Informare postată la data de 09.06.2016))in legatura cu informare transmisă către preşedintele Comisiei de Apărare din senatul României în care Asociația Română de Aeromodelism cere scoaterea aeromodelismul de sub incidenţa legislaţiei care reglementează aviaţia civilă şi militară.
Babos Andras Sandor

Președinte al Asociației Române de Aeromodelism
info@aeromodelism.ro
andras.babos@aeromodelism.ro
0

#7 Useril este offline   Arise 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 152
  • Inregistrat: 22-December 11

Postat 17 June 2016 - 07:25 PM

De citit am cam citit,dar daca tinem cont ca respectivul a fost dat afara din partid, ma gandesc ca in acest moment numai de chestii zburatoare nu ii arde lui.
Poate ar trebui trimisa respectiva informare si celorlalti initiatori ai amendamentului pentru modificarea legii.

Aceasta postare a fost editata de Arise: 17 June 2016 - 07:28 PM

0

#8 Useril este offline   Andrix_y 

  • Presedinte ARA
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 09-October 07
  • Gender:Male

Postat 17 June 2016 - 09:58 PM

Vezi postareaArise, la 17 June 2016 - 07:25 PM, a spus:

De citit am cam citit,dar daca tinem cont ca respectivul a fost dat afara din partid, ma gandesc ca in acest moment numai de chestii zburatoare nu ii arde lui.
Poate ar trebui trimisa respectiva informare si celorlalti initiatori ai amendamentului pentru modificarea legii.

ARA nu sa adresat persoanei ci institutiei.
Babos Andras Sandor

Președinte al Asociației Române de Aeromodelism
info@aeromodelism.ro
andras.babos@aeromodelism.ro
0

#9 Useril este offline   Arise 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 152
  • Inregistrat: 22-December 11

Postat 19 June 2016 - 01:38 PM

Ei au obligatia sa raspunda la respectiva solicitare (eventual intr-un termen legal) sau se considera o simpla informare/o aducere la cunostinta?
0

#10 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 19 June 2016 - 01:55 PM

Vezi postareaAndrix_y, la 17 June 2016 - 09:58 PM, a spus:

ARA nu sa adresat persoanei ci institutiei.


Atunci ce ne intereseaza ca a fost mazilita acea fiinta efemera ? :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#11 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 23 June 2016 - 10:06 AM

Cine a spus ca ne intereseaza? Remrcam doar ca a ramas institutia fara cap.
0

#12 Useril este offline   Andrix_y 

  • Presedinte ARA
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 09-October 07
  • Gender:Male

Postat 29 July 2016 - 11:48 AM

Stiamti Aeromodelisti,

In link+ul https://aeromodelism.../ypqlcMqdrB.pdf veti putea gasi scrisoare deschisa in atenția domnului Prim-Ministru Ciolos.
Va rugam distribuiti aceasta informatie pe toate canalele media posibile.

https://aeromodelism...ministru-ciolos
https://www.facebook...1900328043041:0
Babos Andras Sandor

Președinte al Asociației Române de Aeromodelism
info@aeromodelism.ro
andras.babos@aeromodelism.ro
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro