Modelism - RHC Forum: Discutii libere - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 36 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Discutii libere Sa nu uitam sa ne respectam reciproc

#31 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 12 April 2016 - 02:27 PM

Nu cred o veti rezolva ceva prin punerea piciorul in usa. In principiu dermesul ARA este OK si corect, doar nu este transparent si are lipsuri. In fine ei reprezinta un grup si nu trebuie se fi deacord dac nu vrei. Dar cu chestia de a "intra prin geam..."
In principiu sunt de parere ca indiferent ce facem o se avem reguli cit mai comun cu alte tari europeene si la un moment dat potrivit eventual trebuie un demers juridic facut pentru a pastra macar o parte din ramure de modelism.

Am vazut cu toti de doi ani unde (nu) am ajuns cu discutiile cu ministere in care practic nu am ajuns nicaieri si din cauza ca la MT este o fluctuatie mai ceva de cit la gara de nord. Dabea unul a vazut dosarul si este subtituit cu alta persoana. Putem deja se fim mandrii ca la asociatiile noastre, sau mai bine zis la activi nostri modelisti care oricum sunt putin, avem o anumita stabilitate cu tot ca nu suntem uniti. Macar vad in discutii involvati altceas persoane acum ca si acum doi ani.

Si inca ceva. Nu este chiar inutil discutia pe net, ci chiar este nevoie macar atit.
Walter Born
rhc@born.ro
0

#32 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 12 April 2016 - 02:56 PM

Vezi postareawabo1, la 12 April 2016 - 02:27 PM, a spus:

Nu cred o veti rezolva ceva prin punerea piciorul in usa. In principiu dermesul ARA este OK si corect, doar nu este transparent si are lipsuri. In fine ei reprezinta un grup si nu trebuie se fi deacord dac nu vrei. Dar cu chestia de a "intra prin geam..."
In principiu sunt de parere ca indiferent ce facem o se avem reguli cit mai comun cu alte tari europeene si la un moment dat potrivit eventual trebuie un demers juridic facut pentru a pastra macar o parte din ramure de modelism.

Am vazut cu toti de doi ani unde (nu) am ajuns cu discutiile cu ministere in care practic nu am ajuns nicaieri si din cauza ca la MT este o fluctuatie mai ceva de cit la gara de nord. Dabea unul a vazut dosarul si este subtituit cu alta persoana. Putem deja se fim mandrii ca la asociatiile noastre, sau mai bine zis la activi nostri modelisti care oricum sunt putin, avem o anumita stabilitate cu tot ca nu suntem uniti. Macar vad in discutii involvati altceas persoane acum ca si acum doi ani.

Si inca ceva. Nu este chiar inutil discutia pe net, ci chiar este nevoie macar atit.

Wabo, fara suparare. Te-ai opus adunarii generale online si dorinta ti-a fost respectata, ulterior am avut adunarea fizica asa cum ti-ai dorit, dar ai preferat sa lipsesti de la ea si sa faci aceste manevre pe la spatele ARA. Eu inteleg perfect ca tu doresti sa civilizezi aeromodelismul Romanesc pe modelul german, dar noua aici nu ne prea place civilizarea asta fortata. Mai mult de atat, legislatia din Germania pe care o vezi model, este ea insasi in plin proces de schimbare. EASA este o norma Europeana iar germania este si ea o tara Europeana, care va respecta EASA asemeni Romaniei. In afara de asta contributiile tale intr-ale aeromodelismului sunt in general de natura comerciala. Ai avut un celebru magazin de aeromodelism pe care l-ai inchis din cate stiu, pentru ca Romanii nu prea cumparau produse scumpe, dar si alte afaceri in domeniu aeromodelismului. ARA doreste sa promoveze in primul rand interesul aeromodelistului hobbyst, abia apoi al vanzatorului. Te rog sa renunti tu la pozitia de forta care nu cred ca face nimanui bine si sa ceri moderatorului pe care l-ai cooptat pe ascuns in grupul tau sa respecte in tocmai decizia Consiliului Director al ARA.

Aceasta postare a fost editata de Andrix_y: 12 April 2016 - 03:06 PM

0

#33 Useril este offline   Andrix_y 

  • Presedinte ARA
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 09-October 07
  • Gender:Male

Postat 12 April 2016 - 03:12 PM

http://www.rhcforum....post__p__851012
Babos Andras Sandor

Președinte al Asociației Române de Aeromodelism
info@aeromodelism.ro
andras.babos@aeromodelism.ro
0

#34 Useril este offline   Garett 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 560
  • Inregistrat: 01-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Flying and floating things

Postat 12 April 2016 - 03:49 PM

Vezi postarearenatoa, la 12 April 2016 - 01:26 PM, a spus:

Bravo Garret, ce prevedeam s-a intamplat, ai fost si tu "asimilat"... welcome to the borg !

Nope, nu m-a asimilat nimeni, gândesc si voi gândi mereu cu neuronii din dotare!
Pur si simplu sunt alergic la "mitocănisme"...
Dacă îţi mai aduci aminte am percutat rapid si destul de virulent, dar în limite civilizate, când am fost etichetat drept "fotograf cocalar cu drona alba si bemveu"... ;)
0

#35 Useril este offline   FDorian 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 02-October 14

Postat 12 April 2016 - 04:16 PM

Internetu' asta are numai efecte negative! Pai "sa facem" dar acuma sa nu "mai facem" sau daca "facem" sa nu facem de pe pozitii de forta?!
Pai unde-i "pozitia de forta"??? Ca sigur la mine, unul care zboara o spuma in spatele casei sa-i ceri sa iti dea 90de euro, iar daca spuma e mai grea sa ai PZN, daca ai camera pe spuma sa ai autorizare de survol de la mapn, samd, sigur, sigur, sigur nu-i!
Ce frumos suna textul ala de la baietii aia AACR:
"Ce dorim?
Păstrarea starii de libertate fără înregimentarea aeromodeliștilor într-un sistem restrictiv exagerat care ar scoate această activitate de masă,educativă, sportivă și recreativă cu tradiție de aproape 100 de ani, definită deja de lege ca fiind sport tehnico-aplicativ, din scopul real și transferarea ei numai către un grup de elitiști. Aeromodeliștii au aceleași drepturi, de a folosi spațiul aerian cu scopurile afirmate mai sus, ca și oricare altă zburătoare.
Dorim să fim tratați normal, cu prezumția de nevinovăție, așa cum ar face orice sistem legislativ democratic cu cetățenii săi, fără să ni se servească teoria ”drobului de sare”. Singura diferențiere pe care o considerăm acceptabilă este cea dintre o activitate comercială și cea definită deja, care ne aparține și care ar trebui să aibă libertate sporită. Dorim să se recunoască faptul că până în prezent am practicat această activitate în mod responsabil și corect, fapt dovedit de lipsa totală a incidentelor, sau accidentelor, doar a celor care au implicat, în cel mai rău caz, distrugerea propriilor zburătoare – lucru inerent, de altfel. Din această cauză nu există registru de incidente/accidente cu aeromodele, sau dacă ar exista ar avea paginile albe."

mai jos zice ca: "Modificările legislative aflate în discuție pentru acest domeniu, în România, sunt aberante și denotă exclusiv o preocupare mai mult economică, autoritățile și oportuniștii găsind un nou domeniu de unde să ”sugă” niște bani, un alt os de ros, partea de siguranță/securitate fiind doar fum aruncat în ochii cititorilor. Este ca și cum ai interzice traversarea străzilor pentru că, zilnic, pietonii sunt accidentați chiar și pe trecerile marcate."

Si acuma domnul Wabo zice ca "nu prin punerea piciorului in usa"? E ca aia cu "si crocodilul zboara, dar mai pe jos asa"?!

Pai din ce vad eu aicea, chiar ca aeromodelismul o sa devina de domeniul SF-ului, ca nenea Wabo se cearta cu nenea Xorg, nenea Andryx incearca sa-i mai tempereze, nenea renato a vazut mult startrek si racaie si el pe unde poate sa-i atate pe toti si uite asa pierdeti timpul, voi aia care puteati face ceva ca sa nu zburam noi, astilalti, avioane de hartie sau pe simulator, sau pe world of airplanes!
Ai zice ca unii ii sacaie p-ailalti, cu intentie, ca sa-i faca piarda timpul si sa nu-si poata duce la bun sfarsit ce au de facut, pentru ca la final, reglementarile RCRPAS sa iasa de asemenea maniera incat sa mai zboare doar aia care-si pot permite luxul sa arunce cu 90de euro +tva pe inmatricularea zburatoarei, sa piarda timpul sa obtina PZN, sa piardatimpul sa obtina autorizatie de survol samd! Si chiar daca obtine toate alea, tot n-o sa poa' sa zboare la mai sus de 150m si mai mult de LOS, asa ca bai bai FPV!

Ce bine era daca luati toti o pauza si va lasati unii pe ailalti in pace sa faceti ce aveti de facut, pentru ca la final sa avem toti liber la aeromodelism!!! Ce bine ar fi!!!
0

#36 Useril este offline   MADA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 987
  • Inregistrat: 09-August 04

Postat 12 April 2016 - 04:22 PM

Vezi postareaFDorian, la 12 April 2016 - 01:07 PM, a spus:

Eu cred ca in momentul asta, ARA are urgent, dar URGENT cu totul si cu totul alta treaba!!! Aia de a face ceva ca reglementarile AACR-ului sa nu vada lumina tiparului monitorului oficial asa cum se preconizeaza ca vor fi. Altfel, toate discutiile de pana acum nu au absolut nici un sens, pentru ca aeromodelismul, indiferent de cine e reprezentat moare.


Daca ara era ocupata cu ceea ce spui atunci nu se apuca sa stearga topicuri intregi. Mai mult chiar, vad ca andras te-a pus serios la treaba si ai revenit cu postarile lungi si interminabile. E perfect.
Nu moare nici un aeromodelism, nu mai insinua astfel de lucruri pentru ca cine a inteles care este de fapt miza reala si pentru ara nu va mai crede astfel de amenintari.
Probabil ca AACR va reglementa intr-un fel sau altul latura comerciala.

Aceasta postare a fost editata de MADA: 12 April 2016 - 04:25 PM

0

#37 Useril este offline   FDorian 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 02-October 14

Postat 12 April 2016 - 04:43 PM

Pai eu cred ca ARA le-as ster pur si simplu, fara nici un fel de filtrare, tocmai pentru a putea sa-si vada de treaba, sa nu mai piarda timpul cu cititul, cu filtratul la care e cum.

Si nu, nu m-a pus la treaba ARA. Iar postarile mele, sunt doar citate

In mod cert, sunt convins ca aeromodelistul de rand, are iq-ul mai mare decat al unei euglene verzi si vede si el cine, ce si cum si va sti pe cine sa scuipe-n ochi cand si daca va fi cazul, sau cui sa-i dea o tuica.

Deocamdata, preverile RCRPAS sunt exact moartea lenta a aermodelismului, sau mai precis a aeromodelistului de rand care, ia uite ce zice aici:

"În consecință vom milita:
Pentru folosirea spațiului aerian, în continuare, cu aceleași drepturi fără înregistrarea aeromodelelor, ci poate doar cu înregistrarea aeromodelistului, fără a fi necesare permise, brevetări și aruncarea noastră într-un sistem birocratic greoi și inutil.

Pentru dreptul de a construi și folosi aeromodele indiferent de tipul, numărul de motoare, sau greutate, atâta timp cât nu iese în afara sferei de activitate deja consacrate. Singura delimitare acceptabilă este între privat(educativ/sportiv/recreativ) și comercial. Limitele acceptate pentru masa la decolare să se înscrie în cele acceptate deja la nivel internațional (C.I.A.M., F.A.I.) și cele naționale (F.R.Md.) , folosindu-se un sistem de verificare tehnică simplă, propriu (vezi sistemul german DMFV) când depășesc masa de 25kg cu o limitare la o masă maximă de 150 kg."


Pentru ceilalti, cei care isi vor permite luxul sa plateasca 90 de euro + tva, isi vor permite sa piarda timpul sa alerge sa obtina PZN, sa obtina autorizatie de survol si toate celelalte necesare, da - aeromodelismul nu va muri. Dar va deveni exact asa cum ziceau baietii aia de pe http://aacr.ro/index.html ca n-ar dori ei sa fie.
0

#38 Useril este offline   MADA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 987
  • Inregistrat: 09-August 04

Postat 12 April 2016 - 04:53 PM

Vezi postareaFDorian, la 12 April 2016 - 04:43 PM, a spus:

Pai eu cred ca ARA le-as ster pur si simplu, fara nici un fel de filtrare, tocmai pentru a putea sa-si vada de treaba, sa nu mai piarda timpul cu cititul, cu filtratul la care e cum.


Te faci ca ploua. Ara le-a sters dupa care, in momentul in care rhc le-a repus, a revenit cu aceeasi intentie de a sterge in continuare.
Legat de "scuipatul in ochi"....no comment.
@ Andras, cum era cu limbajul pentru care ai ordonat curtatenia aici?
0

#39 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 12 April 2016 - 04:56 PM

Vezi postareaMADA, la 12 April 2016 - 12:41 PM, a spus:

Nu am inteles exact: doriti sa ne verificati la "cadre"?
Daca transparenta este conditionata de prezentarea detaliata a celor care posteaza aici, respectiv pe un forum de aeromodelism in care ara este gazduita, atunci ar fi bine sa specificati acest lucru chiar in postarea de debut a lui Andras. Sau sa restrictionati accesul astfel incat sa poata posta doar membrii ara.

P.S. @ Allen, te intreb de curiozitate, tie iti place ce vezi pe aici?


hmmm... pe de o parte nu, pt ca discutiile iar ajung in balarii, pe de o parte da, pentru ca mi-ar place, ca un nou venit sa vada si sa citeasca ceea ce este essential si de interes, nu toate "off-tipi-urile"

ca si chestie, ca tot am fost intrebat pe privat de cateva ori: nu reprezint interesele nici unei parti, si daca ati observat cu totii, chiar am incercat sa fiu "mediator" in toate certurile care nu aduc nici un beneficiu aeromodelismului.

_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#40 Useril este offline   FDorian 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 02-October 14

Postat 12 April 2016 - 05:10 PM

Nu, nu ma fac ca ploua!
Cum am mai spus, e o chestie de timp pierdut inutil. Dupa ce documentele oficiale vor vedea lumina tiparului si fiecare dintre noi, aeromodelisti, dronisti, amatori sau profesionisti vom sti cum stam, poate ca dupa aceea (sper sa fie asa) ARA va alege sa repuna toate posturile la loc.

Oricum, se pare ca mai sunt cateva zile si vom sti fiecare cum si ce fel si ca sa nu mai fiu cu limbaj indecent, fiecare va judeca si va sti cui sa-i multumeasca si cui nu.

Zice eu ca cine are creier si stie sa citeasca, citeste, intelege, realizeaza, cantareste si concluzioneaza.

Ce ma bucur insa, este faptul ca cei care cu adevarat pot salva aeromodelistul de rand, ala de zboara spume in spatele casei si nu vrea sa se inregimenteze, tac si isi vad in sfarsit de treaba lor. Sper ca in parte, in treaba lor acolo, printre altele, sa faca si ce trebuie facut pentru a salva aeromodelistul de rand.
0

#41 Useril este offline   Andrix_y 

  • Presedinte ARA
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 09-October 07
  • Gender:Male

Postat 12 April 2016 - 05:16 PM

Vezi postareaMADA, la 12 April 2016 - 04:53 PM, a spus:

Te faci ca ploua. Ara le-a sters dupa care, in momentul in care rhc le-a repus, a revenit cu aceeasi intentie de a sterge in continuare.
@ Andras, cum era cu limbajul pentru care ai ordonat curtatenia aici?

Buna ARA nu a sters topicurile ci a facut hide la ele (e o diferenta intre a sterge si a ascunde).
Babos Andras Sandor

Președinte al Asociației Române de Aeromodelism
info@aeromodelism.ro
andras.babos@aeromodelism.ro
0

#42 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 12 April 2016 - 05:17 PM

DECI,
SCRIU CU CAPS CA VAD CA NU SE VEDE BINE. VREAU SA VAD CA MEMBRU ARA RASPUNS DE LA CONDUCEREA ARA CARE SA CONFIRME URMATOARELE LUCRURI:

1. AU FOST PUSE LA LOC TOPICURILE VECHI, DA SAU NU? DACA DA DE CATRE CINE? VOR MAI FI STERSE DA SAU NU? DE CE AU FOST STERSE? MESAJ DETALIAT
2. DISCUTII LIBERE STIU CA AVEA 100 DE PAGINI GEN? GRESESC? NU S-A READUS LA LOC? DE CE? ASTEPT SA FIE READUS LA LOC SI STERS CONTINUTUL CONSIDERAT ATACATOR LA ADRESA UNOR OAMENI.
3. ASTEPT RASPUNS DE LA CONDUCEREA ARA CARE SA ISI CEARA SCUZE FATA DE MEMBRII ARA CA A FOST CENZURAT UN CONTINUT DIN SECTIUNEA ARA FARA ACORDUL MEMBRILOR, moderatorii nu au niciun drept in plus fara de membrii ARA fara sa se faca un sondaj de opinie inainte daca intr-adevar continutul din sectiunea ARA a luat-o razna si trebuie curatat. Daca ARA nu vrea democratie atunci cred ca lucrurile nu vor merge deloc, cenzura cum am spus in actuala societate este o idiotenie, nu mai suntem de mult timp in comunism si alte forme de gurvernare.

Hai sa ne intelegem un lucru, ARA EXISTA DATORITA MEMBRILOR, NU CONDUCERII, MEMBRII ARA SUNT CEI CARE AU ULTIMUL CUVANT DE SPUS.


DACA NU VAD RASPUNS, I'M OUT FROM ARA, SIMPLE AS THAT !
0

#43 Useril este offline   MADA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 987
  • Inregistrat: 09-August 04

Postat 12 April 2016 - 05:25 PM

Vezi postareaAndrix_y, la 12 April 2016 - 05:16 PM, a spus:

Buna ARA nu a sters topicurile ci a facut hide la ele (e o diferenta intre a sterge si a ascunde).


Andras te faci de ras singur. Imi cer sincer scuze, nu vreau sub nici o forma sa te jignesc, dar te faci de ras.
Nu stiu daca iti dai seama exact care este semnificatia cuvantului "a ascunde".

Lasati postarile la vedere; scoateti tot ce era jignitor si cu limbaj neadecvat (alea chiar se pot sterge) dar restul trebuie lasat la vedere.
Daca faceti astfel inseamna ca aveti lucruri de ascuns sau va deranjeaza in mod real orice fel de opinie, pe orice tema, care nu coincide cu a voastra.
0

#44 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 12 April 2016 - 05:28 PM

Domnilor am solicitat cu ceva vreme in urma ca asociatia sa fie lasata sa-si faca treburile pana pe data de 17, pana atunci fiind in curs unele demersuri cu termen critic pt. aceasta data. Din pacate acesti domni au stiut exact momentul vulnerabil si au profitat la maximum de aceasta. Forumul este vizibiil autoritatilor, iar pentru brusca si urgenta dorinta de schimbare a celor 3-4 revolutionari, intreg aeromodelismul romanesc poate plati scump. Cat timp la noi aici este revolta, demersurile ne sunt aproape inutile. Degeaba se incearca ordinea, pe acest subiect, domniile lor tot aici isi spun pasurile desi au parasit ARA. Trebuie sa intelegem ca pe forumul asta nu scriu doar cei care zboara pt. hobby, scriu si acei producatori profesionisti de drone care au participat la scrierea proiectelor de lege ucigase ale hobbyului nostru, iar ei au tot interesul sa promulge urgent legislatia asta, tot aici scriu si trimisii FRMD-ului (apropo nu am nimic cu institutia dar nu inghit deloc idea celor cativa membrii ai cluburilor afiliate care boicoteaza aici activitatea ARA), aici scriu si comercianti si multi altii interesati de aeromodelism si prin prisma altor interese decat cele ale hobbystului. De la infiintarea sa ARA a deranjat multe entitati, unele prin insasi existenta sa, altele doar prin demersurile sale. Sunt multi cei pe care-i incomodeaza si cel mai simplu mod de a o distruge este sa te folosesti de dorinta de putere a unora din interior. Exact asta se intampla acum.

Aceasta postare a fost editata de xorg: 12 April 2016 - 05:32 PM

0

#45 Useril este offline   FDorian 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 02-October 14

Postat 12 April 2016 - 05:30 PM

Interesant! Foarte interesant!

Chiar incercam sa inteleg, care e relevanta a celor peste 100 de pagini de discutii libere, acum in aceste momente cand autoritatile pregatesc surpriza cea mare pentru hobbysti.

Sa stea oricine sa citeasca peste 100 de pagini si sa analizeze care fraza e atac la persoana, care vorba e jignitoare, care nu este si este doar o exprimare de punct de vedere, e munca lunga si care cu certitudine ii va ocupa timpul respectivului sau respectivilor, fix pana cand autoritatile vor scoate la lumina noile reglementari.

Inca totusi nu reusesc sa inteleg, ARA a obligat pe cineva sa se inscrie, sau se intampla ceva foarte rau daca oameni care considera ca ARA nu le mai reprezinta interesele, se retrag din randul asociatiei?!

Cred eu ca nimeni nu ii va putea multumi pe toti, oricat de bine intentionat ar fi si oricat de mult s-ar stradui.
0

#46 Useril este offline   Andrix_y 

  • Presedinte ARA
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 09-October 07
  • Gender:Male

Postat 12 April 2016 - 05:31 PM

Vezi postareaMADA, la 12 April 2016 - 05:25 PM, a spus:

Andras te faci de ras singur. Imi cer sincer scuze, nu vreau sub nici o forma sa te jignesc, dar te faci de ras.
Nu stiu daca iti dai seama exact care este semnificatia cuvantului "a ascunde".

Lasati postarile la vedere; scoateti tot ce era jignitor si cu limbaj neadecvat (alea chiar se pot sterge) dar restul trebuie lasat la vedere.
Daca faceti astfel inseamna ca aveti lucruri de ascuns sau va deranjeaza in mod real orice fel de opinie, pe orice tema, care nu coincide cu a voastra.


Hide = a ascunde in traducere romaneasca
Delete = a sterge ceva ce nu mai poti recupera (in cazul de fata)

ARA a dat hide la posturi nu a sters nici un post vechi.
Babos Andras Sandor

Președinte al Asociației Române de Aeromodelism
info@aeromodelism.ro
andras.babos@aeromodelism.ro
0

#47 Useril este offline   Garett 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 560
  • Inregistrat: 01-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Flying and floating things

Postat 12 April 2016 - 05:47 PM

Vezi postareaFlying Buddha, la 12 April 2016 - 05:17 PM, a spus:

DECI,
SCRIU CU CAPS CA VAD CA NU SE VEDE BINE. VREAU SA VAD CA MEMBRU ARA RASPUNS DE LA CONDUCEREA ARA CARE SA CONFIRME URMATOARELE LUCRURI:

1. AU FOST PUSE LA LOC TOPICURILE VECHI, DA SAU NU? DACA DA DE CATRE CINE? VOR MAI FI STERSE DA SAU NU? DE CE AU FOST STERSE? MESAJ DETALIAT
2. DISCUTII LIBERE STIU CA AVEA 100 DE PAGINI GEN? GRESESC? NU S-A READUS LA LOC? DE CE? ASTEPT SA FIE READUS LA LOC SI STERS CONTINUTUL CONSIDERAT ATACATOR LA ADRESA UNOR OAMENI.
3. ASTEPT RASPUNS DE LA CONDUCEREA ARA CARE SA ISI CEARA SCUZE FATA DE MEMBRII ARA CA A FOST CENZURAT UN CONTINUT DIN SECTIUNEA ARA FARA ACORDUL MEMBRILOR, moderatorii nu au niciun drept in plus fara de membrii ARA fara sa se faca un sondaj de opinie inainte daca intr-adevar continutul din sectiunea ARA a luat-o razna si trebuie curatat. Daca ARA nu vrea democratie atunci cred ca lucrurile nu vor merge deloc, cenzura cum am spus in actuala societate este o idiotenie, nu mai suntem de mult timp in comunism si alte forme de gurvernare.

Hai sa ne intelegem un lucru, ARA EXISTA DATORITA MEMBRILOR, NU CONDUCERII, MEMBRII ARA SUNT CEI CARE AU ULTIMUL CUVANT DE SPUS.


DACA NU VAD RASPUNS, I'M OUT FROM ARA, SIMPLE AS THAT !

Citează te rog câteva idei utile "ascunse/sterse" de importanta capitală pentru povestea asta...
Dpmdv e doar un consum inutil de energie si a protesta fata de o ipotetica cenzura si a sta sa analizezi/sortezi/filtrezi o sută de pagini doar de dragul de a demonstra ca nu exista cenzura!
Aveti idei, planuri, strategii care au fost "sterse", ok, expuneti-le din nou si gata!
Au dispărut si postări de-ale mele, ok, s..t happens, cine trebuia sa-mi cunoască părerea o stie, pentru cine nu o stie, nici o problema, o pot repeta, end of story!
0

#48 Useril este offline   Garett 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 560
  • Inregistrat: 01-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Flying and floating things

Postat 12 April 2016 - 06:26 PM

Hai sa resetam toată povestea asta, fara jigniri inutile, si sa vedem ce e de făcut!
0

#49 Useril este offline   Alexandra D. 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 17-March 14
  • Gender:Female
  • Interests:Aeromodelism

Postat 12 April 2016 - 06:31 PM

Domnilor,

Vă rog să mă credeți pe cuvânt când spun că aici nu e vorba de niciun fel de cenzură. Încă de la înființarea asociației s-a mers pe principiul că toată lumea are o părere/experiență care poate ajuta la păstrarea acestei frumoase tradiții care este aeromodelismul la noi în țară. Cu toate astea, și sunt absolut convinsă că ați remarcat și dumneavoastră, unele discuții, ca să nu spun o bună parte din ele, au luat o turnură nu tocmai politicoasă. Au fost dăți când am citit câte 2-3 pagini de discuții care deviau de la subiect și mai mult, nu făceau altceva decât să întrețină o atmosferă tensionată. De ce s-au ascuns postările? E simplu. Erau, dacă îmi amintesc bine, 107 pagini de discuții. Matematic vorbind și pentru că trăim în secolul vitezei, o filtrare a tuturor acelor discuții ar fi presupus un efort imens din partea oricui. De asemenea, se mai punea problema și că practic, în timp ce s-ar fi făcut acea filtrare, s-ar mai fi scris încă un x nr de pagini. Acum, aplicând logica aceasta, vă dați seama că ar fi fost o muncă în van.

Nu contestă nimeni dreptul la libera exprimare. Considerăm că discuțiile sunt bune și că uneori, critica este și ea minunată, DACĂ este CONSTRUCTIVĂ. Am pus cu majuscule, deoarece aș dori să punctez faptul că este important să nu uităm că INDIFERENT de opiniile noastre personale, NE UNEȘTE ACEEAȘI PASIUNE/ACELAȘI HOBBY: AEROMODELISMUL. Este clar că vor exista păreri contradictorii. Este ok, nimeni nu spune că trebuie să fim de aceeași părere. Dar cred că sunteți de acord cu mine când spun că jignirile (voalate sau nu) nu au ce căuta pe pagina de forum. După cum bine știți, inclusiv regulile forumului RHC sunt foarte clare și punctează repetat faptul că orice jignire sau limbaj neadecvat va duce la sancțiuni și chiar blocarea posibilității de a mai scrie, fără consultarea persoanei respective. Cu alte cuvinte, moderatorii au drepturi depline.

Și acum, în loc să ne certăm pe această temă, vă invit să o luăm nu de la zero, ci de unde am rămas, dar cu o atitudine pozitivă și cu încrederea că nu există niciun fel de malițiozitate la mijloc, ci o soluție temporară pentru a calma spiritele și a readuce atenția acolo unde trebuie: să facem în așa fel încât aeromodelismul să aibă un viitor. Și nu uitați că viitorul acesta începe cu noi! Modul în care noi, toți, indiferent de opiniile, credințele noastre etc. ne purtăm unii cu alții, va da tonul pentru cum vor crede alții că ne pot trata. Dacă noi preferăm să ne învrăjbim unii pe alții și să aruncăm cu vorbe în stânga și în dreapta, în loc să ne canalizăm energia în a ne susține unii pe alții, vom avea toți de pierdut.
Alexandra Diaconescu
Purtător de cuvânt al Asociației Române de Aeromodelism
alexandra.diaconescu@aeromodelism.ro
0

#50 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 12 April 2016 - 06:36 PM

Vezi postareaFlying Buddha, la 12 April 2016 - 05:17 PM, a spus:

DECI,
SCRIU CU CAPS CA VAD CA NU SE VEDE BINE. VREAU SA VAD CA MEMBRU ARA RASPUNS DE LA CONDUCEREA ARA CARE SA CONFIRME URMATOARELE LUCRURI:

1. AU FOST PUSE LA LOC TOPICURILE VECHI, DA SAU NU? DACA DA DE CATRE CINE? VOR MAI FI STERSE DA SAU NU? DE CE AU FOST STERSE? MESAJ DETALIAT
2. DISCUTII LIBERE STIU CA AVEA 100 DE PAGINI GEN? GRESESC? NU S-A READUS LA LOC? DE CE? ASTEPT SA FIE READUS LA LOC SI STERS CONTINUTUL CONSIDERAT ATACATOR LA ADRESA UNOR OAMENI.
3. ASTEPT RASPUNS DE LA CONDUCEREA ARA CARE SA ISI CEARA SCUZE FATA DE MEMBRII ARA CA A FOST CENZURAT UN CONTINUT DIN SECTIUNEA ARA FARA ACORDUL MEMBRILOR, moderatorii nu au niciun drept in plus fara de membrii ARA fara sa se faca un sondaj de opinie inainte daca intr-adevar continutul din sectiunea ARA a luat-o razna si trebuie curatat. Daca ARA nu vrea democratie atunci cred ca lucrurile nu vor merge deloc, cenzura cum am spus in actuala societate este o idiotenie, nu mai suntem de mult timp in comunism si alte forme de gurvernare.

Hai sa ne intelegem un lucru, ARA EXISTA DATORITA MEMBRILOR, NU CONDUCERII, MEMBRII ARA SUNT CEI CARE AU ULTIMUL CUVANT DE SPUS.


DACA NU VAD RASPUNS, I'M OUT FROM ARA, SIMPLE AS THAT !

Inca astept un raspuns daca exista coloana vertebrala in asociatie, scurt si la obiect, nimic mai mult. Moderatorii trebuie sa fie activi zilnic, nu sa avem scuza ca sunt prea multe pagini acum de revizuit. Basic of project management. Se facea de la inceput. Drept urmare nu s-a facut on a daily basis, could be done now.

Aceasta postare a fost editata de Flying Buddha: 12 April 2016 - 06:37 PM

0

#51 Useril este offline   FDorian 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 02-October 14

Postat 12 April 2016 - 07:06 PM

Alexandra, nu cred ca flying buddha, mada sau cei care cer cu insistenta reintoarcerea celor 107 pagini de forum ii intereseaza in mod concret ce scrie acolo, ei pur si simplu trebuie sa ii faca pe cei din ARA sa piarda timp pretios cu discutiile astea cel putin ciudate in aceste momente.
0

#52 Useril este offline   Alexandra D. 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 17-March 14
  • Gender:Female
  • Interests:Aeromodelism

Postat 12 April 2016 - 07:06 PM

Vezi postareaFlying Buddha, la 12 April 2016 - 06:36 PM, a spus:

Inca astept un raspuns daca exista coloana vertebrala in asociatie, scurt si la obiect, nimic mai mult. Moderatorii trebuie sa fie activi zilnic, nu sa avem scuza ca sunt prea multe pagini acum de revizuit. Basic of project management. Se facea de la inceput. Drept urmare nu s-a facut on a daily basis, could be done now.

Am scris mai sus o postare care cred că răspunde majorității întrebărilor dumneavoastră. Pentru moment, discuțiile anterioare vor rămâne ascunse, cu posibilitatea ca în timp, dacă se va decide acest lucru, vor fi reafișate. Aveți dreptate când spuneți că asociația a fost creată de aeromodeliști, dar ca orice instituție, ea trebuie să aibă persoane care să se ocupe de diverse sarcini și care au autonomie decizională. De asemenea, persoanele din conducere au fost alese și nu s-au autoales. Ceea ce facem cu toții este voluntariat, fiecare are și alte responsabilități și cred că este necesar ca toți să respectăm munca ce este depusă pentru asociație. Nu am dorit niciunul să luăm măsuri drastice în ceea ce privește modul în care se poartă discuțiile, dar având în vedere valul de comentarii deplasate, s-a considerat necesară luarea acestei măsuri de ascundere a discuțiilor mai vechi. Nu este cenzură, ci o soluție temporară, rapidă și menită să readucă în perspectivă ce este important: aeromodelismul și respectul reciproc.
Alexandra Diaconescu
Purtător de cuvânt al Asociației Române de Aeromodelism
alexandra.diaconescu@aeromodelism.ro
0

#53 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 12 April 2016 - 07:09 PM

Si inca un lucru, intr-o societate democratica, moderatori, conducatori, sefi, etc. etc. etc. sunt alesii membrilor, conducerea si moderatorii sunt 0 barat fara membrii deci sper ca s-a inteles lucrul acesta. Se pare insa ca nu...
Draga conducere ARA si moderatori ARA, aveti va rog frumos respectul fata de un membru al vostru coloana integra de a raspunde la ce a cerut.
0

#54 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 12 April 2016 - 07:11 PM

Vezi postareaAlexandra D., la 12 April 2016 - 07:06 PM, a spus:

Am scris mai sus o postare care cred că răspunde majorității întrebărilor dumneavoastră. Pentru moment, discuțiile anterioare vor rămâne ascunse, cu posibilitatea ca în timp, dacă se va decide acest lucru, vor fi reafișate. Aveți dreptate când spuneți că asociația a fost creată de aeromodeliști, dar ca orice instituție, ea trebuie să aibă persoane care să se ocupe de diverse sarcini și care au autonomie decizională. De asemenea, persoanele din conducere au fost alese și nu s-au autoales. Ceea ce facem cu toții este voluntariat, fiecare are și alte responsabilități și cred că este necesar ca toți să respectăm munca ce este depusă pentru asociație. Nu am dorit niciunul să luăm măsuri drastice în ceea ce privește modul în care se poartă discuțiile, dar având în vedere valul de comentarii deplasate, s-a considerat necesară luarea acestei măsuri de ascundere a discuțiilor mai vechi. Nu este cenzură, ci o soluție temporară, rapidă și menită să readucă în perspectivă ce este important: aeromodelismul și respectul reciproc.

Multumesc Alexandra, nu am primit insa raspuns la obiect la toate punctele mentionate de catre mine. Astept in continuare.
Deci decizia este de a ascunde in continaure acest topic? Adica cenzura ( repet - de la bun inceput ca moderator trebuia acest topic revizuit zilnic si sterse adresele ce lezau persoane folosind cuvinte nepotrivite ). Pentru ca daca este raspunsul oficial, eu ma retrag din ARA si voi sesiza Casa Regala ca in Asociatie exista cenzura.

Aceasta postare a fost editata de Flying Buddha: 12 April 2016 - 07:12 PM

0

#55 Useril este offline   Alexandra D. 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 17-March 14
  • Gender:Female
  • Interests:Aeromodelism

Postat 12 April 2016 - 07:12 PM

Vezi postareaFDorian, la 12 April 2016 - 07:06 PM, a spus:

Alexandra, nu cred ca flying buddha, mada sau cei care cer cu insistenta reintoarcerea celor 107 pagini de forum ii intereseaza in mod concret ce scrie acolo, ei pur si simplu trebuie sa ii faca pe cei din ARA sa piarda timp pretios cu discutiile astea cel putin ciudate in aceste momente.

Nu știu dacă aceste discuții sunt ciudate sau nu, cert este că domnul respectiv are acum un răspuns, concret și sper să fie unul satisfăcător. Același lucru este valabil pentru toți cei care au nelămuriri în privința deciziei luate.
Alexandra Diaconescu
Purtător de cuvânt al Asociației Române de Aeromodelism
alexandra.diaconescu@aeromodelism.ro
0

#56 Useril este offline   Andrix_y 

  • Presedinte ARA
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 09-October 07
  • Gender:Male

Postat 12 April 2016 - 07:22 PM

Vezi postareaFlying Buddha, la 12 April 2016 - 06:36 PM, a spus:

Inca astept un raspuns daca exista coloana vertebrala in asociatie, scurt si la obiect, nimic mai mult. Moderatorii trebuie sa fie activi zilnic, nu sa avem scuza ca sunt prea multe pagini acum de revizuit. Basic of project management. Se facea de la inceput. Drept urmare nu s-a facut on a daily basis, could be done now.


Buna vei primi un raspuns sper azi. Se lucreaza la gasirea unei solutii din toate punctele de vedere.

O zi buna,
Babos Andras Sandor

Președinte al Asociației Române de Aeromodelism
info@aeromodelism.ro
andras.babos@aeromodelism.ro
0

#57 Useril este offline   Alexandra D. 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 17-March 14
  • Gender:Female
  • Interests:Aeromodelism

Postat 12 April 2016 - 07:27 PM

Vezi postareaFlying Buddha, la 12 April 2016 - 07:11 PM, a spus:

Multumesc Alexandra, nu am primit insa raspuns la obiect la toate punctele mentionate de catre mine. Astept in continuare.
Deci decizia este de a ascunde in continaure acest topic? Adica cenzura ( repet - de la bun inceput ca moderator trebuia acest topic revizuit zilnic si sterse adresele ce lezau persoane folosind cuvinte nepotrivite ). Pentru ca daca este raspunsul oficial, eu ma retrag din ARA si voi sesiza Casa Regala ca in Asociatie exista cenzura.

Cu plăcere. Mă bucur că v-am putut răspunde, fie și parțial, așa cum spuneți dumneavoastră, nelămuririlor. Cu toate astea, cred că răspunsul mai lung pe care l-am oferit, cât și cel scurt, adresat dvs, răspund foarte bine tuturor punctelor menționate. Pe viitor, ne vom strădui să fie și mai bine ca până acum.

Aceasta postare a fost editata de Alexandra D.: 12 April 2016 - 07:31 PM

Alexandra Diaconescu
Purtător de cuvânt al Asociației Române de Aeromodelism
alexandra.diaconescu@aeromodelism.ro
0

#58 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 12 April 2016 - 07:53 PM

Vezi postareaAlexandra D., la 12 April 2016 - 07:27 PM, a spus:

Cu plăcere. Mă bucur că v-am putut răspunde, fie și parțial, așa cum spuneți dumneavoastră, nelămuririlor. Cu toate astea, cred că răspunsul mai lung pe care l-am oferit, cât și cel scurt, adresat dvs, răspund foarte bine tuturor punctelor menționate. Pe viitor, ne vom strădui să fie și mai bine ca până acum.

Multumesc Alexandra, fac politica de vreo 12 ani nu la propriu ci la figurat, raspunsul tau este unul pur politic care nu a raspuns de nicio culoare la ce am cerut. Nu am intrat azi in lumea "debate-urilor" deci as dori sa fiu tratat totusi cu un pic de respect "politic". Domnu Sandu' sa nu va suparati ca am o dezbarate cu fiica dumneavoastra, stiti ca va respect pentru activitatea aviatica pe care o aveti/avut-o deci sper sa fiti obiectiv si sa nu va suparati pe mine.
Andras a raspuns ca se lucreaza la o solutie deci astept un raspuns de la el.
Multumesc,

Aceasta postare a fost editata de Flying Buddha: 12 April 2016 - 07:57 PM

0

#59 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 12 April 2016 - 08:02 PM

PS> Mi s-a cerut pe privat de catre Alexandra cine sunt pt. ca am mentionat ca sunt membru ARA :))))))))))))), doar renatoa stie :))))))))))

Aceasta postare a fost editata de Flying Buddha: 12 April 2016 - 08:02 PM

0

#60 Useril este offline   fly 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3371
  • Inregistrat: 09-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bran Brasov
  • Interests:Jeturi ,f3j ,f5j

Postat 12 April 2016 - 08:04 PM

Vezi postareaFlying Buddha, la 12 April 2016 - 08:02 PM, a spus:

PS> Mi s-a cerut pe privat de catre Alexandra cine sunt pt. ca am mentionat ca sunt membru ARA :))))))))))))), doar renatoa stie :))))))))))


😊
0

Arata acest topic


  • 36 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro