Modelism - RHC Forum: Discutii libere - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 36 Pagini +
  • « Prima
  • 33
  • 34
  • 35
  • 36
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Discutii libere Sa nu uitam sa ne respectam reciproc

#1021 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 05 April 2017 - 05:30 PM

Deci... daca titirisca mea nu mai e aeronava... pe principiul ca "ce nu e interzis, e permis"...:D sa inteleg ca e liber la zbor ? :unsure:

"Va informam ca actiunile noastre pentru excluderea activitatii de aeromodelismul de sub incidenta Codului Aerian aflat la Senat si pe urma la Parlament (cod aerian cu numarul B240/2016 http://www.senat.ro/...240&an_cls=2016) spre aprobare au avut efect.
Avem informatia ca Codul aerian mentionat mai sus a fost respins in camera deputatilor si se va relua intreaga procedura de la capat."
... cu picioarele pe pamant ...
0

#1022 Useril este offline   Andrix_y 

  • Presedinte ARA
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 09-October 07
  • Gender:Male

Postat 05 April 2017 - 07:54 PM

Vezi postarearenatoa, la 05 April 2017 - 05:30 PM, a spus:

Deci... daca titirisca mea nu mai e aeronava... pe principiul ca "ce nu e interzis, e permis"...:D sa inteleg ca e liber la zbor ? :unsure:

"Va informam ca actiunile noastre pentru excluderea activitatii de aeromodelismul de sub incidenta Codului Aerian aflat la Senat si pe urma la Parlament (cod aerian cu numarul B240/2016 http://www.senat.ro/...240&an_cls=2016) spre aprobare au avut efect.
Avem informatia ca Codul aerian mentionat mai sus a fost respins in camera deputatilor si se va relua intreaga procedura de la capat."


Renato e vorba de noul codul aerian care trebuia sa intre in vigoare.
Babos Andras Sandor

Președinte al Asociației Române de Aeromodelism
info@aeromodelism.ro
andras.babos@aeromodelism.ro
0

#1023 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 05 April 2017 - 08:01 PM

Si daca a fost respins, ce e in vigoare acum ?
... cu picioarele pe pamant ...
0

#1024 Useril este offline   Andrix_y 

  • Presedinte ARA
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 09-October 07
  • Gender:Male

Postat 05 April 2017 - 10:26 PM

Vezi postarearenatoa, la 05 April 2017 - 08:01 PM, a spus:

Si daca a fost respins, ce e in vigoare acum ?

Cel care a fost si pana acuma
Babos Andras Sandor

Președinte al Asociației Române de Aeromodelism
info@aeromodelism.ro
andras.babos@aeromodelism.ro
0

#1025 Useril este offline   cosmin77 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 253
  • Inregistrat: 24-March 15
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Aeromodelism

Postat 06 April 2017 - 11:00 AM

Adica tot interdictie peste 500 grame .....

Aceasta postare a fost editata de cosmin77: 06 April 2017 - 11:01 AM

0

#1026 Useril este offline   Andrix_y 

  • Presedinte ARA
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 09-October 07
  • Gender:Male

Postat 06 April 2017 - 11:18 AM

Vezi postareacosmin77, la 06 April 2017 - 11:00 AM, a spus:

Adica tot interdictie peste 500 grame .....

500 gr se refera la identificare.
Babos Andras Sandor

Președinte al Asociației Române de Aeromodelism
info@aeromodelism.ro
andras.babos@aeromodelism.ro
0

#1027 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 06 April 2017 - 11:44 AM

Limita de 500g pentru inmatricularea face parte din susmentionatul cod respins ?
Daca da, atunci e jale, se revine la inmatriculat ORICE !
... cu picioarele pe pamant ...
0

#1028 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 06 April 2017 - 02:02 PM

Parca vad ca o sa se puna problema sa il primim in aacr... :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#1029 Useril este offline   airdream 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 147
  • Inregistrat: 30-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Buzau
  • Interests:Aeromodele

Postat 06 April 2017 - 03:58 PM

Vezi postarearenatoa, la 06 April 2017 - 02:02 PM, a spus:

Parca vad ca o sa se puna problema sa il primim in aacr... :)


Nu v-aş sfătui...
0

#1030 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 06 April 2017 - 05:31 PM

Soros, ceva... ? :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#1031 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 06 April 2017 - 06:01 PM

Suna bine, deci se anunta o adunare generala :)

Aceasta postare a fost editata de wabo1: 06 April 2017 - 06:01 PM

Walter Born
rhc@born.ro
0

#1032 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 07 April 2017 - 03:46 PM

Vezi postareaGarett, la 07 April 2017 - 03:05 PM, a spus:

Cam suspecta "coincidenta"...

Într-o vreme auzeam la radio tot ce descopeream şi puneam la favorite pe Youtube. Devenise atât de suspectă treaba asta încât mă îngrijorasem.
Îmi menţin atitudinea şi convingerile faţă de autorităţi - interesul lor este agenda lor personală iar tehnologia în întregul ei e SciFi dacă nu e capră bună de muls.
Şi opinia publică exprimată pe căi într-atât de tehnice (internet, forumuri, bloguri, etc) îi cam depăşeşte.

Singura formă de opinie publică luată în seamă este cea sub formă de mase de oameni cu pancarte, trompete, vuvuzele, sirene şi gură mare.
Asta pentru că e văzută şi de ceilalţi cetăţeni, de pe lângă subiect, cu potenţial de implicare sau reacţie.

Desigur... aeromodeliştii în România ar forma o masă de oameni care ar încăpea într-un birt de cartier. Cu loc berechet pentru o barmaniţă drăguţă şi plinuţă. :D
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#1033 Useril este offline   Garett 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 560
  • Inregistrat: 01-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Flying and floating things

Postat 07 April 2017 - 03:54 PM

Drăguță da, nu și plinuță! :D
In rest complet de acord cu ce ai scris! :)
0

#1034 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 07 April 2017 - 07:47 PM

Domnilor, cred a venit momentul sa ne intalnim cu toti, macar cei care tot scriu aici undeva in persoana si sa vorbim si ne uitam in ochi.
E simplu sa te lupti cu vorbe scrise care intro convorbire fata in fata sigur ai formula mai politicos.

Numai am citit ultimile mesaje dar imi a ajuns sa citesc de la Andras ca a fost la un pas de divort din cauza luptele lui cu scopurile legate de ARA. Poate el este un incapatinat, dar nici chiar asa trebuie sa ajungem pentru doar un hobby.
Intro situatie din asta sa fi bagat sau sa te bagi nu merita in niciun caz pentru nimic din lume. Familia este presus de toate si daca am ajuns sa distrugem familii din cauza unei hobby, atunci am ajuns sub limita de jos.

Am zis lui Andras pe cind nu inca eram "inamici" si pe diferite drumuri ca nu are sens si sa aiba grija sa nu exagereze cu familia.

Dan, te rog linisteste te si tu, pana la urma nu ai nicio paguba personala. Vorbim de un hobby doar, nu de un razboi.

Eu probabil voi zbura ultima data cu aeromodele la Ripa Rosie, daca acollo se va zbura legal si pe urma am sa vind si restul din cele ramase. In ultimile 3 luni deja am eliminat cam 70% din echipament. Poate re-incep dupa ce avem ceva legal in mana care ne permite sa zburam.
Walter Born
rhc@born.ro
0

#1035 Useril este offline   MUGUREL. 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 744
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 07 April 2017 - 09:49 PM

De asta ce ziceti?

https://www.ziarulin...n-galerie-foto/
0

#1036 Useril este offline   Garett 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 560
  • Inregistrat: 01-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Flying and floating things

Postat 08 April 2017 - 04:37 AM

Vezi postareaMUGUREL., la 07 April 2017 - 09:49 PM, a spus:


Ca DJI ar trebui sa implementeze "broom avoidance"! :D
Acum pe bune, daca "suedezii" intra cu camioanele in multime hai sa interzicem toate camioanele!
0

#1037 Useril este offline   MUGUREL. 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 744
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 08 April 2017 - 07:38 AM

Vezi postareaGarett, la 08 April 2017 - 04:37 AM, a spus:

Ca DJI ar trebui sa implementeze "broom avoidance"! :D
Acum pe bune, daca "suedezii" intra cu camioanele in multime hai sa interzicem toate camioanele!


Dupa cum arata modelul in poze, pare scos din cutie, nu dat jos cu matura! Cred ca din nou e ceva putred la mijloc!
0

#1038 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 08 April 2017 - 07:55 AM

Vezi postareaMUGUREL., la 08 April 2017 - 07:38 AM, a spus:

Dupa cum arata modelul in poze, pare scos din cutie, nu dat jos cu matura! Cred ca din nou e ceva putred la mijloc!


L-au dat jos cu matura noua si l-au prins intr-o plasa noua, si nu l-au tavalit pe jos :)))
Fly it, like you stole it!
0

#1039 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 08 April 2017 - 08:08 AM

Vezi postareaRedDevil, la 08 April 2017 - 07:55 AM, a spus:

L-au dat jos cu matura noua si l-au prins intr-o plasa noua, si nu l-au tavalit pe jos :)))


Ca sa adaug, trebuiau sa fie atenti, phantomu era lu' domn' comandand....

Aceasta postare a fost editata de RedDevil: 08 April 2017 - 08:10 AM

Fly it, like you stole it!
0

#1040 Useril este offline   Garett 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 560
  • Inregistrat: 01-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Flying and floating things

Postat 08 April 2017 - 08:22 AM

:D
0

#1041 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 08 April 2017 - 08:46 AM

Banuiesc ca respectivul nu era membru ARA, deci de ce discutam de cazul asta aici ? :unsure:
S-au interzis camioanele cumva si nu am aflat ?
... cu picioarele pe pamant ...
0

#1042 Useril este offline   bogdantocaci 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 21-March 13

Postat 08 April 2017 - 05:21 PM

Hehehehe......Iar Galactici.....
De ati stii cat imi doresc sa va cunosc.....mama.mama.!!!...mult,mult de tot.
Apropo...pe unde anume gravitati de obicei ,la intalniri veniti?
0

#1043 Useril este offline   Andrix_y 

  • Presedinte ARA
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 09-October 07
  • Gender:Male

Postat 08 April 2017 - 09:32 PM

Toate posturile care au adus prejudicii asociatiei si memrilor sau aeromodelistilor vor fi ascunse.
Postul discutii libere se va inchide.

Aceasta postare a fost editata de Andrix_y: 08 April 2017 - 10:40 PM

Babos Andras Sandor

Președinte al Asociației Române de Aeromodelism
info@aeromodelism.ro
andras.babos@aeromodelism.ro
0

#1044 Useril este offline   Radubv 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 740
  • Inregistrat: 09-February 12
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:Aero-Auto RC.

Postat 10 April 2017 - 01:56 PM

"Felicitari", "stimabile" xorg aka Daniel Iorga, ai reusit sa desfiintezi A.R.A . CU bune si rele, a fost singura care a miscat ceva in aeromodelism. Sa-ti vedem de aici incolo , "maretele realizari". Frumoasa tara avem, pacat ca e locuita.
AUTO

HPI Trophy Truggy 4.6 2013 2.4GHZ Waterproof- nitro
HPI Blitz2 Flux - electric
FG Baja Buggy Sportsline - benzina

AERO

Align T-Rex 450 Pro V2 - Augusta electric
Align T-Rex 500L Dominator - electric
Align T-Rex 700E DFC - electric
Drake by Dululutu -electric
Easy Star II by Multiplex - electric
Phoenix 2400 - electric
Sbach 342 by FMS 1300mm - electric
DJI Mavic Pro
Realacc Real5 215MM FPV Racing Drone
|||Spektrum DX9|||
0

#1045 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 10 April 2017 - 07:05 PM

Ioi, tulai ... :unsure:
E o bună bucată de vreme de când nu am mai scris și eram ferm hotărât să vă las în ”boii” voștri, ăia musculoși, de tras la plug cu ochii înlăcrimați și încețoșați de lipsa podoabelor - că de aia sunt Boi.
Nici nu șiu precis dacă să râd în hohote, sau să intru în depresie văzând în ce hal a ajuns nația noastră pe care o reprezentați cu succes, majoritatea dintre dumneavoastră.
Pun pareu că Nenea Iancu, dacă v-ar citi, s-ar da bătut și dumnealui. Sunteți dincolo de ce ar fi putut talentul lui să satirizeze; Sunteți ireali, de neconceput, dincolo de extremele absurdului, acolo unde orgoliul pur, invidia extremă exprimată prin colți rânjiți și spume la gură (de câine turbat), lipsa rațiunii, au dat naștere monștrilor.
Voi sunteți oameni ? Maturi ?

Scriu aici pentru că este ilogic să mă apuc să scriu pe toate subiectele deschise și care au de fapt aceeași origine și tratează același lucru.
De data asta nu voi mai intra în polemică cu nimeni, ci voi continua să scriu, în episoade, ceea ce doresc să comunic în speranța că poate pricepeți realitatea obiectivă a ceea ce înseamnă o organizație care vrea să reprezinte o anumită categorie de oameni și cum trebuie să decurgă activitatea unei astfel de organizații.

I. O organizație nu dispare, sau nu este distrusă prin simpla demisie a unui Președinte. Activitatea continuă cu Consiliul Director, cu un Președinte interimar, funcție care, de obicei, este preluată de Vicepreședintele în exercițiu până la organizarea unei AG ordinare, sau extraordinare - după caz. În cazul de față oricum era vremea unui AG;

II. Niciunul din așa-zișii incriminați că ar fi pus umărul la distrugerea ARA nu au făcut decât să-și manifeste dezaprobarea pentru metodele de lucru și manifestare publică ale organizației. Nu văd ce ar fi avut de câștigat prin desființarea ARA, atâta vreme cât această organizație nu reprezintă nimic deocamdată - indiferent cât le place unora să se bată cu pumnul în piept cu realizări. Am mai tratat subiectul ăsta, dar nu am fost înțeles, sau ... . Există o excepție totuși.

III. Excepția s-ar numi Iorga Daniel, dar ..., până în prezent nu am văzut să fi făcut nimic altceva decât să ”latre” în spațiul virtual, lucru care nu ar fi dus în niciun caz la distrugerea ARA. Hai să nu-i dăm omului mai multă importanță decât i se cuvine, adică un IMPORTANT NIMENI TOXIC.
Din nefericire, domnul Bubico (cum l-am numit la un moment dat) este propria voastră creaţie, a celor din Consiliul Director şi e celorlalţi câţiva de pe lângă.
Se pare că aţi uitat că a fost convenabil pentru dumneavoastră să toace injurii la adresa oricui încerca să sugereze alte idei decât cele venite din cercul geniilor conducătoare. Ba chiar a iniţiat, sau a apărat câteva iniţiative care mi s-au părut a fi josnice şi atunci l-am numit prima dată personalitate toxică pentru ARA.
Eeehhh, da, da ! Turbatu' s-a întors şi a muşcat mâna stăpânului. :clapping: Cine-i vinovatul ?

- Andras, ţi-ai dat demisia. Felicitări ! A fost cea mai deşteaptă mişcare pe care ai făcut-o în ultimii 3 ani în ceea ce priveşte ARA. Adu-ţi aminte ce ţi-am spus la începuturi în privinţa şuturilor şi a statuilor. Ştiam foarte bine despre ce vorbesc. Familia e cea mai importantă.


P.S. Voi reveni. Nu sunteţi aşa importanţi încât să-mi las alte treburi de izbelişte.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#1046 Useril este offline   nicolas 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 695
  • Inregistrat: 06-October 06
  • Gender:Male
  • Location:Popesti-Leordeni

Postat 10 April 2017 - 07:24 PM

Se pare ca ai ramas singurul aeromodelist cu coaie,dar ce pacat ca nu mai ai ....scula. :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
Its nice to be important, but its more important to be nice ...
0

#1047 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 11 April 2017 - 12:57 AM

Am cerut de câteva ori să se intervină și să-l liniștească cineva pe Iorga, dar nu. Răspunsurile ori PM, ori direct aici că ... Daniel ? E un mare om, care a făcut eforturi imense pentru cauză și a ajuns să dea mâna cu nu știu ce drac de mama lui de politician și va urca ARA, în frunte cu Președintele și Consiliul Director pe niște culmi mărețe.
Cu siguranță am exagerat puțintel în expunere, dar cu siguranță cam așa de comunist sunau aprecierile.
Acum se vede cât de mare este și vertical și ... etc.

IV. Din punct de vedere legislativ, libertatea zborului cu aeromodele, în România, este aceeași ca cea de dinainte de O 8.
Marea confuzie care s-a făcut și nu numai de către români, este asimilarea aeromodelismului cu dronele și culmea, această eroare a apărut peste tot din cauza nătărăilor de aeromodeliști. Toate articolele citite prin media, toate emisunile de știri, fără excepție, fac referire la DRONE și nu aeromodele. Orice om fără cunoștințe în domeniu, care vede un multicopter îi va spune dronă și nu multicopter, sau aeromodel. Dacă aveți impresia că nemții sunt mai breji în privința asta vă înșelați. Am colegi la serviciu care au venit foarte bucuroși să mă anunțe că și-au achiziționat o dronă și că au făcut cerere să intre în DMFV. :yahoo: Țineau în mână un multicopter de 70 de euroi cu o panaramă de cameră fixă. :rofl: Măcar de ar fi putut fi zburată afară.
Partea asta cu legislația am încercat să i-o explic și domnului vertical și decent Iorga, dar degeaba. Românul are impresia că dacă are ceva mai multă școală, ambiție și ceva poziție, se pricepe la orice și poate să-și dea cu părerea în orice privință, iar dacă cineva îi spune că nu are școala care-i trebuie și vezi doamne, are mai multă ca el, devine inamicul numărul unu și Gigi Contra. Să vă aduc aminte câţi dintre dumneavoastră, cei care-l renegă acum pe Iorga, au sărit la gleznele mele când am încercat să-i explic că legislaţia este de domeniul celor care au studiat dreptul şi stăpânesc îndeajuns de bine şi limba română ? Niciuna dintre aceste condiţii nu era şi nu este îndeplinită de domnul Iorga, iar simpla citare, aiurea, a unor texte de lege nu te fac cunoscător oricât încerci să suceşti argumentele.

REPET: În România nu s-a zburat și nu se zboară ilegal (nu încă). Nu este necesar să dați niciun telefon pe la MApN dacă zburați în spațiul aerian de categorie G. Nici măcar la CTR-uri nu aveți obligația să sunați, chiar dacă vă aflați în interiorul perimetrului, dar puteți să o faceți din curtoazie, diplomație, politețe ... - cum vreți să-i spuneți. Nu aveți nevoie de aprobarea nimănui, decât, eventual, a proprietarului tarlalei unde zburați. Lucrurile se schimbă puțin în cazul în care se zboară pe unul din terenurile Aeroclubului României. Asta nu înseamnă că nu trebuie să respectați niște reguli elementare de bun simț, reguli pe care băieții de prin ARA le-au pus într-un carnețel(o bulină albă pentru ei).
Nu se poate interpreta un singur articol, sau definiție separat de restul textului legislativ. Este adevărat că definiția aeronavei, luată separat, introduce aeromodelul în categoria aeronavelor, la fel cum introduce și mingea de fotbal, bila de golf și mai știu eu ce altă zburătoare. Asta ar fi absurd, dar legiuitorul a dat explicații suplimentare în privința zborului unei aeronave, fapt care lămurește total lucrurile și aeromodelul nu mai este aeronavă, ci rămâne așa cum este el definit de regulamentul FAI.


P.S. Nicolas, am înțeles. Te cred că ești chipeș și cum mai spui matale, dar încercările astea de a mă provoca să-mi scot scula la înaintare devin jenante. Chiar nu accepți un refuz politicos ? Ți-am mai spus: am nevastă, amantă, sunt pescar, deci sunt total dedicat femeilor și nu-mi schimb cap-compasul pentru niciun Făt-Frumos. Te rog, caută-ți alt client. :drinks:

:rofl:
URA şi la zbor fofezelor !
0

#1048 Useril este offline   Garett 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 560
  • Inregistrat: 01-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Flying and floating things

Postat 11 April 2017 - 06:28 AM

Eu vreau sa stiu o chestie: in urma demisiei lui Andras si a preluarii functiei de catre vicepresedinte, a carui pozitie fata de multicoptere ne-a fost explicata doar indirect, prin mail-ul postat de Xorg, care va fi noua pozitie OFICIALA a ARA fata de "drone"?
0

#1049 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 11 April 2017 - 07:00 AM

Pe mine ma pune pe gind un pic altfel situatia.
Pe cind am fondat ARA eram in nucleu fondatoriilor si apreciat.
Cind am criticat proceduriile ne-democratice eram alungat si scuipat.
Am tras concluzia sa ma retrag ca se nu fac parte de actiuni ne-democratice.

Daniel Iorga cind era activ in ARA era erou cu activitatea ISU si activist pe RHC de "contrainformare" ca sa zic mai in gluma.
Au aparut divergente intre el si omul care el insusi a propus in consiliu director si a devenit disident.
Pe urma se pare ca din consiliu directoriilor nu venea clarificare (una foarte limpede care si calmeaza situatia)cea ce a aprins spiritele si mai tare.

In schimb au aparat cuvinte mai ca la usa cortului si se pare si continua asa. Simt o respingere fata de iesiri violente la vorbe care nu rezolva nimic si mai degraba agraveaza situatia. Nu ar fi mai bine discutiile la subiect si sa incepeti, unii, sa vorbiti de tematica si nu doar despre persoane care, v-au atins demnitatea de om?

Am insistat si la telefon cu Daniel Iorga si am avut o convorbire foarte la subiect si amical chiar cu Andras pe care am sfatuit sa pune familia pe primul plan.

Am propus sa se faca o adunare generala, mai ales ca sa se poate vorbi civilizat ca omeni maturi fata in fata. Idea agreata doar de doua persoane, nu dintre cei mai vociferi. In rest a inceput critisism. Am inchis subiect.

Impresia mea este si asta neschimbata de cind am aterizat pe aerodroamele romanesti, ca un consens peste granitele bisericutelor este greu de atins sau impozibil. Am impresia ca multi sufera de paranoia ca alti le vor doar rau si din cauza asta sa latra asa cu jigniri la persoana. Nu exista cultura de a vorbi la subiect, argumentat si nu exista cultura de a asculta pe altii si mai putin exista cultura de vointa de a intelege pozitiile altori. Ca sa previn cea ce poate urmeaza. Jigniri si atacuri la persoana nu fac parte de analiza si nici nu ara deschidere catre o discutie care duce la un rezultat dorit.

Am invatat in ultimi 22 ani aici sa nu ieau in foarte serios certurile si cuvintele rele si tind sa cred ca totul este pozibil, inclusif o impacare de capra cu varza. Sper totusi ca Andras si consiliu trag concluzia ca neaparat au nevoie de o confirmare de o adunara generala. Ca doar asa se poate restitui respectul si pana la urma si stima de sine a celor activi.

Inteleg poate prea multe pozitii si ma face sa fiu diferit de majoritatea discutantiilor de aici.

Inteleg pe frustrarea lui Andras care aproape a sacrificat familia, pentru mine un punct unde asi stopa orice altceva sa o salvez.
Nu inteleg cum Andras nu e in stare sa iese din impas si sa gaseasca aliati mai activi.

Inteleg pe Renato care are o vedere si peste granite si cunoste variante care alti nu vad. Dar nu inteleg incapatinarea de a pune totul cu semn de intrebare.

Inteleg pe pozitia VIP-end of line care cunoste situatia din Germania foarte bine si stie sa aprecieze ca si mine ce are acollo. Dar nu inteleg cum un om nascut aici, care cunoste vicii de aici nu e in stare sa gaseasca o cale de a comunica si cu paranoici si sa le convinge.

Inteleg si pe Daniel Iorga care mai intii sa simtit onorat sa fie membru unei nucleu activ. Dar nu inteleg din ce cauza si el schimba pareriile care depinde parca cu pozitia lui in hierarchia.

Inteleg pe Allen si pe altu din zona lui, chiar si pe ZOD. Zod care dupa iesirile lui verbale si violente, atacuri dure si sub centura, m-au facut sa lansezi contactul cu Andras. Inteleg ca au reusit ceva la ei care alti nu erau si nu sint in continuare in stare. Pacat spun, ca va admir reusitele dar nu inteleg de ce nu sinteti in stare sa aveti o stima de sine mai tare, care va permite sa stati pe nivel mai inalt care ati atins si sa impartasiti ideele constructive si constructiv cu restul celor pe care, tu Zod in special, care te apreciez pe cimp ca si pilot si om pus pe gluma, le dispretuiesti cu jigniri si le faci idioti?

Ma rog, am vrut sa fiu scurt. Se pare ca nu stiu sa fiu concis nici eu. Va rog doar pe toti sa gasiti o cale de comunicare mai calm, mai politicos si mai ales mai in senzul de a gasi solutii mai degraba si nu vinovati.

Ai mei doi bani era propunerea de adunare generala si catre Andras am propus prin asta sa primeasca un vot oficial si o sustinere corect si democratic, absolvarea prin vot pentru cele intimplate, bune si rele in ochi vostri, si indiferent de directia care duce consiliu. Dupa vot, nu prea mai este de comentat pentru ca votul este suprem in proceduriile democratice si nu vorbe si jigniri aruncate pe online.

Sustin inca o data sa se anunta macar procedura de adunare generala la ARA unde toti cei care sint memrbi au pozibilitate de ar arata printrun efort la prezenta (si tu Renato!) ca le pasa de aeromodelism. Daca va fi pozibil sau nevoie de mediator ma ofer in continuare(nu mai mult).

Aceasta postare a fost editata de wabo1: 11 April 2017 - 07:00 AM

Walter Born
rhc@born.ro
0

#1050 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 11 April 2017 - 07:50 AM

Efortul pe care l-ai facut sa scrii asta merita efortul meu de a veni la AG :)

Danke !
... cu picioarele pe pamant ...
0

Arata acest topic


  • 36 Pagini +
  • « Prima
  • 33
  • 34
  • 35
  • 36
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro