Modelism - RHC Forum: Aeroclubul Teritorial Brasov - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 8 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »

Aeroclubul Teritorial Brasov Sectia aeromodelism competitional

#61 Useril este offline   tantar 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2740
  • Inregistrat: 01-November 08
  • Gender:Male
  • Location:GALATI - CONSTANTA

Postat 15 April 2016 - 07:17 PM

Vezi postareaDan Liviu, la 15 April 2016 - 05:17 PM, a spus:

ce chestie !! si eu care am inteles ca din 04-martie 2016 nu va mai ocupati cu nici un fel de activitate de zbor in cadrul Aeroclubului Teritorial Brasov-pe Simpetru!
oricum nu deranjam prea tare pe aerodrom, veneam si eu sa zbor acolo de 4-5 ori pe an cu un amarit de Radian cu care incercam sa imvat mai bine tainele aeromodelismului dar asta este nu ai platit pina acum,un an stai pe tusa si te uiti la maestrii emeriti ca asa au fost si ei la rindul lor,extraordinar de incurajati sa ingroase rindurile celor care iubesc aeromodelul!
ne retragem dar revenim cu un si mai mare avint pionieresc !!!!
daca tot nu mai platim taxa,propun ca in cel mai scurt timp posibil aeroclubul sa fie dotat si cu fo"3-4 Rottweileri!

Nu cred ca o sa te opreasca cineva sa iti zbori Radian'ul pe oriunde ai vrea sa o faci , insa sunt modele mari pe care nu le poti zbura decat in anume locuri .
Trex 700 V BAR
FMS P-51 D MUSTANG 1700 mm
ESM F4U CORSAIR 1900 mm SAITO FA 200 R 33
JU- 87 STUKA 1920 mm
A-10 Freewing 1700 mm EDF
FMS F 4U CORSAIR 1700 mm
FW 190 HYPE
Futaba T-8FG x 2
0

#62 Useril este offline   Dan Liviu 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 423
  • Inregistrat: 24-February 13
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 15 April 2016 - 07:57 PM

asa e,poti zbura pe orice cimp de unu singur ca nebunu si acolo vei gasi foarte multi oameni cunoscatori care te vor ajuta !
ce misto va fi! cred ca zburind singur voi obtine mult mai multe imformatii! aveti perfecta dreptate!
0

#63 Useril este offline   fly 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3373
  • Inregistrat: 09-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bran Brasov
  • Interests:Jeturi ,f3j ,f5j

Postat 15 April 2016 - 08:17 PM

Vezi postareaDan Liviu, la 15 April 2016 - 07:57 PM, a spus:

asa e,poti zbura pe orice cimp de unu singur ca nebunu si acolo vei gasi foarte multi oameni cunoscatori care te vor ajuta !
ce misto va fi! cred ca zburind singur voi obtine mult mai multe imformatii! aveti perfecta dreptate!



Cand doresti sa zbori intr-un grup trebuie sa te integrezi in grup si in regulile grupului !!!te asteptam !
0

#64 Useril este offline   tantar 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2740
  • Inregistrat: 01-November 08
  • Gender:Male
  • Location:GALATI - CONSTANTA

Postat 15 April 2016 - 08:22 PM

Vezi postareaDan Liviu, la 15 April 2016 - 07:57 PM, a spus:

asa e,poti zbura pe orice cimp de unu singur ca nebunu si acolo vei gasi foarte multi oameni cunoscatori care te vor ajuta !
ce misto va fi! cred ca zburind singur voi obtine mult mai multe imformatii! aveti perfecta dreptate!

Te rog nu te supara , imi pare rau ca datorita unor guvernanti ignoranti ajungem sa avem astfel de subiecte .
Fly are dreptate , cu siguranta cel mai important este sa vrei sa fii ajutat si sustinut .
Trex 700 V BAR
FMS P-51 D MUSTANG 1700 mm
ESM F4U CORSAIR 1900 mm SAITO FA 200 R 33
JU- 87 STUKA 1920 mm
A-10 Freewing 1700 mm EDF
FMS F 4U CORSAIR 1700 mm
FW 190 HYPE
Futaba T-8FG x 2
0

#65 Useril este offline   flypol 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4092
  • Inregistrat: 01-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 18 April 2016 - 08:01 AM

Vezi postareacornelc, la 15 April 2016 - 03:12 PM, a spus:

Dl. Feldioreanu, eu o sa revin în tara definitiv pe la jumătatea lunii mai, însă dupa ce am citit absolut toate postările cu ce decizii s-au luat la Sanpetru, am ajuns la concluzia ca o sa cam rămân in stand by pana la anul dacă totul este limitat. Nu exista nici o flexibilitate sau toleranta? Exista totuși pasionați care sunt limitați în a respecta toate aceste decizi din diverse motive. Eu unul tot timpul am fost dispus și deschis la propuneri și activități și nu vreau sa renunț la hobby-ul meu din cauza unor reguli pe care le respect dar nu le pot respecta momentan. Ca idee vreau sa va spun ca taxa de exemplu am platit-o dar pentru ca nu am reușit sa ajung la Sanpetru decât intr-un weekend, am lăsat banii paznicului și l-am rugat sa-i dea secretarei împreună cu numele meu.

Esti membru cu toate drepturile.Cu fiecare zbor te antrenezi pentru viitoarele competitii.De ce sa spui pas ?
Bine ca zboara si....insectele !
0

#66 Useril este offline   flypol 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4092
  • Inregistrat: 01-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 18 April 2016 - 08:07 AM

Vezi postarearenatoa, la 15 April 2016 - 01:29 PM, a spus:

Intrebare, de curiozitate, nu e misto... aeromodelism necompetitional exista la un asemenea club ? :unsure:

Intr-un fel,DA! Orice echipa are ,pitici,juniori,seniori in curs de pregatire competitionala.Orice zbor ,ca e de placere sau de performanta ,duce la formarea unor deprinderi.Competitia vine sa fructifice aceste de prinderi.Deci,raspunsul este da,e loc si de zbor de tipul asta.....cu respectarea acelorari reguli de zbor sigur pe aerodrom.
Bine ca zboara si....insectele !
0

#67 Useril este offline   flypol 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4092
  • Inregistrat: 01-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 18 April 2016 - 08:13 AM

Vezi postareaDan Liviu, la 15 April 2016 - 05:17 PM, a spus:

ce chestie !! si eu care am inteles ca din 04-martie 2016 nu va mai ocupati cu nici un fel de activitate de zbor in cadrul Aeroclubului Teritorial Brasov-pe Simpetru!
oricum nu deranjam prea tare pe aerodrom, veneam si eu sa zbor acolo de 4-5 ori pe an cu un amarit de Radian cu care incercam sa imvat mai bine tainele aeromodelismului dar asta este nu ai platit pina acum,un an stai pe tusa si te uiti la maestrii emeriti ca asa au fost si ei la rindul lor,extraordinar de incurajati sa ingroase rindurile celor care iubesc aeromodelul!
ne retragem dar revenim cu un si mai mare avint pionieresc !!!!
daca tot nu mai platim taxa,propun ca in cel mai scurt timp posibil aeroclubul sa fie dotat si cu fo"3-4 Rottweileri!

Da,asa am zis si eu,ca politicienii...azi candidez,maine candidez din nou . Am inceput cu dl.Comandant Cojocaru o lucrare ce nu merita abandonata. Reorganizarea in Club de competitie sportiva e ceva nou.
ANUNT! S-a deschis o lista suplimentara pentru noi venitii in Aeroclubul Teritiorial Brasov.Puteti inca deveni membri insa nu veti intra in programul competitional. Anul acesta va antrenati. Spor la zbor!
Bine ca zboara si....insectele !
0

#68 Useril este offline   flypol 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4092
  • Inregistrat: 01-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 18 April 2016 - 08:25 AM

Vezi postareaDan Liviu, la 15 April 2016 - 07:57 PM, a spus:

asa e,poti zbura pe orice cimp de unu singur ca nebunu si acolo vei gasi foarte multi oameni cunoscatori care te vor ajuta !
ce misto va fi! cred ca zburind singur voi obtine mult mai multe imformatii! aveti perfecta dreptate!

Sa privim flexibil. Incartiruirea intr-un club sportiv e ,normal,altceva.Se supune unor reguli si regulile sunt stabilite de conducerea clubului. Aeroclubul Teritorial Brasov are acum lot competitional pentru CN ale FRMd si doreste participare si performanta. Orice alt club este privit ca adversar sportiv,sper admirat si concurat.
Aerodromul Aeroclubului Teritorial Brasov din Sanpetru este proprietate lui .Aici sunt impuse reguli sportive dar,mai ales,regulamente de siguranta zborului in paralel cu aeronavele scolii de pilotaj.Ideea de maidan pentru serbare campeneasca a disparut luandu-i locul o activitate coordonata de conducerea aeroclubului prin sefii de sectie numiti .
Eu am zburat duminica dupa amiaza Dracula 2-002 in Poiana Brasov pe Bradul.Lume multa,gura casca,....politia locala ! Scuze,n-am stiut,minciunele,coada intre picioare,sus in masina si acasa.Deci undeva anumite hotarari sunt cunoscute si incep sa se ia masuri .
Bine ca zboara si....insectele !
0

#69 Useril este offline   flypol 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4092
  • Inregistrat: 01-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 18 April 2016 - 09:14 AM

Statut: Aerodromul Sanpetru este proprietatea Aeroclubului Teritorial Brasov si declarat baza de antrenament al membrilor Sectiei de Aeromodelism Competitional din lotul judetean Al Aeroclubului Romaniei. Accesul si folosirea dotarilor este permis doar membrilor Aeroclubului Teritorial Brasov ( cu dosar finalizat si plata la zi a cotizatiilor ,inclusiv cotizatia FRMd).
Si aici intervine morala ! "In ce conditii Clubul Steaua-sau cum s-o numii acum, se poate antrena pe stadionul Clubului Dinamo ?"
Cam in nicio conditie ,echipele fiind adversare intr-un campionat cu reguli si interese.
Ieri,urmand regulile Aeroclubului Teritorial Brasov,am atentionat doi membri ai Clubului(asociatie) sportiv Aripile/Atlantis ca au accesat aerodromul fara aprobare ; intelegand aprobare ,apartenenta la aeroclub,inmatricularea aeromodelelor si completarea fisei de identificare a membrilor cu drept de zbor pe Sanpetru.
Noi ,fiind acum asociatie sportiva ,ne preocupam sa intretinem baza care ne-a fost alocata,avand tot interesul ca sa eliminam orice incident care sa puna in pericol siguranta acesteia.
Domnul Silviu Iordan( multiplu campion al Romaniei si sportiv valoros )ne-a pus o serie de intrebari la care am mai raspuns:
- ce autoritate avem noi sa impunem cine zboara pe aerodrom
- cine a stabilit regulamentul de zbor pe aerodrom si in Aeroclub
- cu ce autoritate cerem inscrierea in aeroclub si inregistran membrii si inmatriculam aeromodelele
- cine ne-a pus sa investim in baza materiala a sectiei .Ei ( adica Aripile/Atlantis) platesc cotizatii catre Federatie
deci au dreptul la baza materiala ( probabil,teren,ateliere,camere de stocare modele,aeromodele,logistica ,finantare .
- intalnirile gen concurs(vezi reusita dl.Pop Vasile cu F5J de sambata) nu sunt de nivel
- de ce sa nu zboare toata lumea pe aerodrom ( ideea ca oprim accesul copiilor ).
- de ce mai trebuie o asociatie cand suntem toti din Brasov
Raspunsul a fost ca mai acum trei ani :
" Am devenit echipa de competitie in Campionatul National al Federatiei Romane de modelism din partea Aeroclubului Romaniei"
Ce implica: ne intretinem singuri pistele de zbor,ne dezvoltam prin efort personal baza de zbor cu aeromodelul( activitate contabilizata),ne cumparam singuri aeromodelele si accesoriile,respectam regulamentul de acces si zbor pe Aerodromul Sanpetru,contribuim la perfectionarea legislatiei in domeniu sprijinind Aeroclubul Romaniei si FRMd,ne finantam singuri toata logistica participarii la competitii,avem un program competitional aprobat. Cu regret i-am comunicat ca: suntem adversari.
Necazul e ca suntem prieteni apropiati cu cativa dintre membri ai acestei asociatii .E greu sa spui uni prieten ,imi pare rau dar nu mai poti zbura decat daca esti in aceeasi trupa sportiva cu noi. E greu dar asta e !
Pe mine m-a durut o singura replica: " da cine va pus sa va bagati banii in chestia asta ?" Da, pe nenea Traian Tomescu "cine l-a pus sa-si bage banii in cealalta chestie ?" Uite ce simplu e raspunsul; desi nu e politicos sa raspunzi la o intrebare cu o intrebare. Ce spuneam acum trei ani ? " Ridic un acrobat pe cer si fac combat cu orice aeromodel care zboara nelegitimat pe Sanpetru ". Ma duce mintea,fiti siguri si am si sprijin financiar sa platesc un Explorer facut tandari !
Bine ca zboara si....insectele !
0

#70 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 18 April 2016 - 09:43 AM

Vezi postareaflypol, la 18 April 2016 - 08:25 AM, a spus:

...Eu am zburat duminica dupa amiaza Dracula 2-002 in Poiana Brasov pe Bradul.Lume multa,gura casca,....politia locala ! Scuze,n-am stiut,minciunele,coada intre picioare,sus in masina si acasa.Deci undeva anumite hotarari sunt cunoscute si incep sa se ia masuri .


Asta ar fi interesat de detaliat... daca "cineva" ar fi vrut sa ia masuri, in mod normal trebuia sa luati o amenda babana... deci agentul de fapt nu prea stia multe...
Deci, as ruga detaliere, agentul s-a legitimat si ce v-a spus ?
Ar fi primul raport de acest gen din noua era a aeromodelismului interzis, e pacat sa il tratam cu atata lejeritate... unii avocati isi ascut creioanele asteptand sa ia notite :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#71 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 18 April 2016 - 01:59 PM

Vezi postareaflypol, la 18 April 2016 - 08:25 AM, a spus:

Eu am zburat duminica dupa amiaza Dracula 2-002 in Poiana Brasov pe Bradul.Lume multa,gura casca,....politia locala ! Scuze,n-am stiut,minciunele,coada intre picioare,sus in masina si acasa.Deci undeva anumite hotarari sunt cunoscute si incep sa se ia masuri .


Nu înţeleg ce vă mâncă pe unii să zburaţi unde-i mai plin de gură cască şi sulitus populi...
Ţinând cont că există Aeroclubul (ieri mă întreba cineva de pe aici pe unde hălădui că el zboară la Sîmpetru - ah, ok, bine. :) )
şi, de jur-împrejurul Braşovului sunt SUTE de locuri unde se poate practica zborul aeromodelelor (bine... nu 1:10-uri şi alte d'ăstea la 50kg auw) fără durere la bască şi fără picior de comunitar la orizont.

Eu am fost la cam 5km la vest de tine. Soare, fain, gură cască fix 3 şi singurele probleme: rafale de vânt din cauza cărora am aterizat cu verdele în jos. :D

Serios... unii o caută cu lumânarea.
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#72 Useril este offline   flypol 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4092
  • Inregistrat: 01-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 18 April 2016 - 02:15 PM

Vezi postareaSăndel, la 18 April 2016 - 01:59 PM, a spus:

Nu înţeleg ce vă mâncă pe unii să zburaţi unde-i mai plin de gură cască şi sulitus populi...
Ţinând cont că există Aeroclubul (ieri mă întreba cineva de pe aici pe unde hălădui că el zboară la Sîmpetru - ah, ok, bine. :) )
şi, de jur-împrejurul Braşovului sunt SUTE de locuri unde se poate practica zborul aeromodelelor (bine... nu 1:10-uri şi alte d'ăstea la 50kg auw) fără durere la bască şi fără picior de comunitar la orizont.

Eu am fost la cam 5km la vest de tine. Soare, fain, gură cască fix 3 şi singurele probleme: rafale de vânt din cauza cărora am aterizat cu verdele în jos. :D

Serios... unii o caută cu lumânarea.

Normal ca m-a mancat undeva ; sa-i arat nevesti-mii ca m-am lasat de fioroase de 3m cu motor de 12 cai.Dupa ce am zburat pe Sanpetru am plecat la masa pe terasa ,la Bradu. Si 'prostul satului,fudul nevoie mare ,s-a dat in stamba inconjurat de tanci " Eram cam vreo 12-13 .Agentul Miu George si ajutorul a bagat de seama la multime,Nu stia el multe dar a sesizat la aterizare ca "jucaria" era cam aproape de copiii de la scoala din Popresti.Sa nu exageram,au fost politicosi si m-au atentionat sa am grija si ca nu ar fi bine sa fac asta cu lume in jur.Ceva stia el.In capul meu ...incepuse vijelia celebrului ordin al ministrului. Exemplul a fost bun deoarece cu doua ore inainte ,pe Sanpetru,incercam sa explic necesarul unor reguli pe aewrodrom.
Bine ca zboara si....insectele !
0

#73 Useril este offline   Siordan 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 14-November 13
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 18 April 2016 - 02:46 PM

Draga domnule FELDIOREANU ,
Pe principiul rufele se spală în familie, va rog respectuos ca eventualele lămuriri care sunteți tentat sa le aduceți , sa o faceți în particular cu cei vizați în mod direct ,evitând astfel sa transformam aceasta forma de comunicare ,în scena unei șarade josnice fără scop precis și neconstructiva .
IORDAN SILVIU . tel 0744490289 sau iordansilviu2000@yahoo.com
0

#74 Useril este offline   flypol 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4092
  • Inregistrat: 01-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 18 April 2016 - 06:39 PM

Aici e un forum.Din DEX si Wikipedia,forum inseamna adunare de amploare sau internet forum ,loc de dezbatere idei intr-un anumit domeniu.In concluzie ,a discuta in privat ,la telefon,nu foloseste multimii de participanti la aceasta activitate.Un singur cuvant daca am scris in plus fata de discutia avuta,dovedit neadevarat,ma autocenzurez 6 luni de pe RHC. Vi s-au explicat noile reguli din Aeroclubul Teritorial Brasov, va rog sa le respectati. Nu e rautate, .....asa e-n tenis! Adica in sport.
Bine ca zboara si....insectele !
0

#75 Useril este offline   cristanu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 30-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Braşov

Postat 18 April 2016 - 08:52 PM

Pot să spun că urmăresc destul de des postările pe acest forum , pe unele le găsesc interesante dar pe multe dintre ele personal nu dau doi bani.
După tot ce s-a întâmplat pe Sâmpetru în ultima vreme, nu mă pot abține să nu fac câteva observații personale :
De la niște domni în vârstă , cu multă experiență de viață mă aștept la înțelepciune ,la înțelegere, la sfaturi demne de luat în seamă , la medierea oricărui conflict și multe altele . Din păcate m-am înșelat amarnic . Am văzut doar orgolii nemăsurate , frustrări acumulate care dau pe afară , egoism , lașitate , minciună , răutate, lipsă de comunicare . Nu mă așteptam ca după ce acum mulți ani când împărțeam frățește un colț din aerodrom să apară tot felul de lideri care în loc să promoveze aeromodelismul stabilesc tot felul de statute ,regulamente și recensăminte aeromodelistice pe care le apără cu prețul omeniei . Am înțeles că Silviu Iordan constituie un pericol pentru dumneavoastră domnilor , fiind considerat adversar dar cu domnul Nicu Dionisie ce ați avut? Tot adversar îl considerați și pe dumnealui? Este lipsit de respect să te iei de un domn la etatea dumnealui care are experiență competițională cât voi toți la un loc și care este prezent pe Sâmpetru doar câteva zile dintr-un an pentru a face un zbor sau două cu un model pe care l-a lucrat o iarnă întreagă . Chiar nu aveți nici un pic de respect sau de rușine ?
Vorbiți de competiție după ce ani întregi ați promovat orice dar nu competiția (vezi căprițele , ceaunul , pelinul și multe altele). Vorbiți de competiție dar lipsiți cu desăvârșire din orice ce înseamnă competiție (m-am uitat de curiozitate pe siteul federație și nu prea v-am găsit:http://frmd.ro/wp-content/uploads/2016/02/2.-Clasament-general-SENIORI-2015.pdf) . Vorbiți de competiție dar nu sunteți prezent la concursul de deschidere pe anul 2016 . Oare copiii prezenți sâmbătă , care au stat o zi întreagă în soare doar să facă câteva zboruri în cadrul concursului, ce să înțeleagă din exemplul dumneavoastră personal? Că sunt doar niște vorbe fără acoperire ? Că ați preferat să stați acasă să mai scrieți ceva pe forum sau să mai concepeți alte statute sau regulamente?
Niciodată nu am fost împotriva unor regulamente sau reguli dar de aici până a le impune cu forța sau cu ajutorul paznicilor cred că s-a întrecut de mult măsura .
Vă rog să mă credeți că nu vă mai înțeleg : după ce în martie renunțați la orice activitate pe Sânpetru , reveniți acum în forță cu noi reglementări (vezi înscrierea modelelor care pentru domnul Vasile Pulbere îi va lua ceva timp să o termine - vă salut nea Vasile!), cu aruncarea peste gard a oricărui intrus care nu e membru al clubului , cu obiectivul declarat de ACTIVITATE COMPETIȚIONALĂ , care este doar o glumă de prost gust.
Sunt multe de spus dar mă opresc aici . Voi urmări însă cu atenție activitatea dumneavoastră și voi lăsa faptele să vorbească.
Oricum, vă consider mai mult decât toate cele spuse PRIETENI DRAGI ȘI NU ADVERSARI!
0

#76 Useril este offline   Siordan 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 14-November 13
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 18 April 2016 - 09:35 PM

Domnule FELDIOREANU ,
Puteti incepe autocenzura, fiindca in primul rand nici un sportiv de la clubul Atlantis nu a avut pretentia de a folosi terenul de la Sanpetru decat ca loc de decolare si aterizare si spatiul aerian pentru zbor, nici un foisor nici o sala , nici un gratar . In al doilea rand nici acum nu a-ti precizat public care este calitatea oficiala in care faceti aceste anunturi . Iar in ultimul rand, publicul larg, viitorii afiliati la aeroclubul teritorial Brasov vor valora bine daca merita sa devina membrii intrt-un club al carui succes se cladeste pe cat de multi sportivi de la alte cluburi au reusit sa alunge de pe terenul de la Sanpetru . Partea proasta este ca datorita unor oameni ca dumneavoastra si celor de care sunteti inconjurat nu va creste nici un sportiv de valuare in cadrul acestui club la care sunteti membru. In afara de intalnirile gen CEAUN DE TOCHITURA , la care toata lumea este pe locul 1, mai aveti alte rezultate? Ceva recunoscut FRMD? Dumneavoastra sau cineva din clubul din care faceti parte? Trist si regretabil . Considerati ca asa veti determina pe cineva de la Atlantis sa faca transferul la aeroclubul Sanpetru ? Dotarea tehnica asigurata membrilor,de domnul TOMESCU TRAIAN (si nu nenea Tomescu ) in cadrul clubului Atlantis prin intermediul unor sponsori seriosi, este de departe de foisoarele si gratarele construite de dumneavoastra . A nu se intelege gresit; eu nu sunt suparat ca ne-ati ingradit accesul in incinta aeroclubului, eu sunt suparat pentru ca acesta este un exemplu tipic de comportament al unora care ajung prin te miri ce mijloace, unde nu ar trebui si daca nu stiu sa faca ceva bun , macar sa incurce si sa puna piedici . Daca in aeromodelism s-ar puncta si numarul de postari pe forum, erati deja maestru al sportului . Simt ca am acordat deja prea multa importanta subiectului, asa ca in spiritul sportului : fie ca cei mai buni sa castige !
0

#77 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 18 April 2016 - 09:50 PM

Vezi postareaflypol, la 11 April 2016 - 02:19 PM, a spus:

Cateva idei reiesite din adunarea Sectiei de aeromodelism competitional a Aeroclubului Teritorial Brasov:
1.Acum se definitiveaza lista membrilor cotizanti suntem 23
2.Fiecare membru trebuie sa depuna la club fisa individuala pentru identificare si inmatricularea aeromodelelor
3.Accesul pe aerodrom este permis numai lotului competitional al Aeroclubului Teritorial Brasov si membrilor aeroclubului.
Paznicii si membrii aeromodelisti vor actiona pentru impunerea acestei restrictii.
4.Toti membrii sectiei se vor legitima in maxim o saptamana la Federatia Romana de Modelism( taxa ( 55+50 carnet/cotizatie
anuala.Se poate apela la dl.prof.Pop Vasile care va tine legatura cu federatia.
5.Accesul la zbor : asa cum s-a spus ,miercurea dupamiaza,sambata si duminica,sau la cerere ,pentru antrenamente ,zilnic intre orele 8 si 18 cu respectarea prioritatilor de timp si spatiu.
6.Aeroclubul Teritorial Brasov nu ingradeste dreptul membrilor de a face parte din asociatii de reglementari legislative pri-
vind zborul liber cu aeromodelul ( vezi activitatea ARA) cat si in alte cluburi,atata timp cat aeromodelistul reprezinta Aeroclubul Teritorial Brasov in competitiile FRMd.
7.Pana la definitivarea lotului si a programului competitional al Aeroclubului Romaniei,intalnirile aprobate vor fi numai
cele prinse in programul de competitie pe Sanpetru.
8.Intalnirea F3M din 30/31 iulie Sanpetru Challenge va fi open cu tematica pregatirea clasei F3M ca proba a Campionatului
National.
9.Membrii sectiei vor participa la construirea foisorului de trecere pana la 20 mai 2016 ( financiar sau cu munca).

Urmatoarea intalnire se va tine la 20 mai 2016.

Dar care-I ideea de va inmatriculati aeromodelele (practic v-ati supus, nu?) Ca nu am inteles :(. Total dezamagit ! Si eu daca ma mut in Cristian maine sa stau cu nasii mei si am 75 de spume ca ma mut la casa imi dati 75 de fise? Platesc taxa speciala sa inmatriculez 75 de spume? O sa imi iau 150 de fapt, o sa vin la Club sa mi le inregistrez, tre' sa vin cu ele personal odata?
0

#78 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 18 April 2016 - 10:35 PM

Vezi postareaFlying Buddha, la 18 April 2016 - 09:50 PM, a spus:

Dar care-I ideea de va inmatriculati aeromodelele (practic v-ati supus, nu?) Ca nu am inteles :(. Total dezamagit ! Si eu daca ma mut in Cristian maine sa stau cu nasii mei si am 75 de spume ca ma mut la casa imi dati 75 de fise? Platesc taxa speciala sa inmatriculez 75 de spume? O sa imi iau 150 de fapt, o sa vin la Club sa mi le inregistrez, tre' sa vin cu ele personal odata?


Pune si pentru mine vreo doua, sa nu ma mai deplasez :)

Resistance is futile, the new borg is coming :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#79 Useril este offline   BNI 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 149
  • Inregistrat: 21-April 15
  • Gender:Male
  • Interests:F5J

Postat 19 April 2016 - 06:24 AM

Josnic si descalificant.
Halal sportivitate...
0

#80 Useril este offline   flaviu p 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 452
  • Inregistrat: 21-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Lupeni- Hunedoara
  • Interests:tel. 0723940142

Postat 19 April 2016 - 06:30 AM

Dragilor...eu sunt toata saptamana asta in Brasov si caut un loc in care sa zbor un planoras de 1,5m. Unde pot? Din pacate pot doar dupa ora 18
0

#81 Useril este offline   flypol 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4092
  • Inregistrat: 01-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 19 April 2016 - 08:12 AM

Vezi postareaFlying Buddha, la 18 April 2016 - 09:50 PM, a spus:

Dar care-I ideea de va inmatriculati aeromodelele (practic v-ati supus, nu?) Ca nu am inteles :(. Total dezamagit ! Si eu daca ma mut in Cristian maine sa stau cu nasii mei si am 75 de spume ca ma mut la casa imi dati 75 de fise? Platesc taxa speciala sa inmatriculez 75 de spume? O sa imi iau 150 de fapt, o sa vin la Club sa mi le inregistrez, tre' sa vin cu ele personal odata?

Fiecare membru al echipei care zboara modele pe aerodrom va primi ,la cerere ,un sticker de 40x20mm cu numarul de inregistrare al modelului.Aceasta marcare face parte din programul de crestere a sigurantei zborului pe aerodrom si duce la identificarea lui in caz de accident.In aceasta perioada se vor completa si fisele de instructaj privind protectia zborului.Inregistrarea aeromodelelor e gratuita ( se cere numai completarea fisei tip).E o forma de organizare impusa de regulamentele de zbor de pe aerodromurile unde se fac in paralel cu zborul aeromodelelor ,zboruri de instructaj-scolarizare pe diverse avioane si planoare atat la dubla cat si la simpla comanda.
Sa nu uitam ca a fost caz in care "o spuma" de 800 gr.a perforat parbrizul unui ULM venit la aterizare.Nu vad niciun impediment sa va dau 75 stickere,Nu trebuie sa veniti cu toate.Va trebui insa sa completati mai ulte fise (pe o fisa de inregistrare sunt 6 pozitii). Gasiti formulare in caseta de mesagerie din foisorul nou.Fisa completata se depune in sertarul de sus.
(practic v-ati supus, nu?).Da ,ne-am supus regulamentului Aeroclubului Teritorial Brasov.Stiu la ce va referiti insa; pot sa va asigur ca si noi militam pentru scoaterea aeromodelului din termenul si jurizdictia "aeronava"
Bine ca zboara si....insectele !
0

#82 Useril este offline   flypol 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4092
  • Inregistrat: 01-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 19 April 2016 - 08:15 AM

Vezi postareaBNI, la 19 April 2016 - 06:24 AM, a spus:

Josnic si descalificant.
Halal sportivitate...

Pare intradevar "josnic".Ce sa-i faci ,unele lucruri de succes cer sacrificii si persoane care sa se sacrifice."Descalificant".Aici e mult de povestit.
Bine ca zboara si....insectele !
0

#83 Useril este offline   Siordan 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 14-November 13
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 19 April 2016 - 08:27 AM

Vezi postareaFlying Buddha, la 18 April 2016 - 09:50 PM, a spus:

Dar care-I ideea de va inmatriculati aeromodelele (practic v-ati supus, nu?) Ca nu am inteles :(. Total dezamagit ! Si eu daca ma mut in Cristian maine sa stau cu nasii mei si am 75 de spume ca ma mut la casa imi dati 75 de fise? Platesc taxa speciala sa inmatriculez 75 de spume? O sa imi iau 150 de fapt, o sa vin la Club sa mi le inregistrez, tre' sa vin cu ele personal odata?



Flying Buddha ,
Nici un sportiv de la cubul Atlantis nu a făcut sau va face transferul la aeroclubul teritorial Brasov doar fiindcă un individ care nu are nimic cu sportivitatea și spiritul competițional, a conceput un regulament de ordine interioara care pe langa faptul ca este ilegal mai este și destructiv și absurd. Terenuri de zbor se găsesc din plin în Brașov (terenul din spate de la Carrefour, terenul de la Satul Nou, aerodromul de la Prejmer). Pe principiul ”ce nu te omoară,te face mai puternic” si ”fiecare pasare pe limba ei piere”, o sa lăsam pe acest domn Feldioreanu și aliații lui sa se afunde in ridicol cu toate regulamentele lor dictatoriale.
0

#84 Useril este offline   flypol 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4092
  • Inregistrat: 01-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 19 April 2016 - 10:32 AM

http://aeroclubulbra...ro/contact.html
Gasiti aici contactele cu activitatile si persoanele ce se ocupa de Aeroclubul Teritorial Brasov.Sectia de aeromodelism are doi responsabili pe pozitia de instructori: Dl.Pop Vasile Petre departament copii/juniori si imputernicit cu activitatea de zbor competitional si Feldioreanu Dorin,departament competitional seniori /organizare baza tehnica si purtator de cuvant al comenduirii in domeniul aeromodelismului. Toate activitatile noastre sunt dispuse si aprobate de comandantul Stelian Cojocaru.
Bine ca zboara si....insectele !
0

#85 Useril este offline   flypol 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4092
  • Inregistrat: 01-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 19 April 2016 - 11:46 AM

o sa lăsam pe acest domn Feldioreanu și aliații lui sa se afunde in ridicol cu toate regulamentele lor dictatoriale.
Este bine deoarece putem ,in liniste, sa ne ducem planul inainte.
Azi s-au transportat la aeroclub materialele pentru refinisarea foisorului si pentru ridicarea copertinei de legatura intre foisoare.Multumim pentru ajutor dl.Laurentiu Vlad,Albert Stefan,Diumea Florin,Chiru Bogdan,Pojoga Mihai(Galati),Manea Mugurel,Nica Radu,Stefan Hartinger,Pohl Zoltan,Pulbere Vasile.Cu donatiile voastre vom putea finanta si echipa de constructori .Restul de donatii va fi alocat acoperisului din tabla cutata si iluminat.
Foisorul se va prelungi inspre NV cu o zona pentru pregatirea elicopterelor.
Bine ca zboara si....insectele !
0

#86 Useril este offline   edy_lucian 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 327
  • Inregistrat: 12-October 06
  • Gender:Male
  • Location:IASI
  • Interests:aero 1:1, aeromodelism

Postat 19 April 2016 - 12:22 PM

Vezi postareaflypol, la 19 April 2016 - 10:32 AM, a spus:

http://aeroclubulbra...ro/contact.html
Gasiti aici contactele cu activitatile si persoanele ce se ocupa de Aeroclubul Teritorial Brasov.Sectia de aeromodelism are doi responsabili pe pozitia de instructori: Dl.Pop Vasile Petre departament copii/juniori si imputernicit cu activitatea de zbor competitional si Feldioreanu Dorin,departament competitional seniori /organizare baza tehnica si purtator de cuvant al comenduirii in domeniul aeromodelismului. Toate activitatile noastre sunt dispuse si aprobate de comandantul Stelian Cojocaru.

Sa inteleg ca intalnirea "competitionala" cum spuneti dvs. sau competitia de sambata trecuta la F5J a fost organizata de reprezentantul juniorilor?
Doar pe dumnealui l-am vazut activ pe aerodrom. Dvs. ca reprezentant al activitatii competitionale la seniori erati la sedinta sau pe forum ?
In ceea ce priveste proiectele la care nu puteti renunta, este interesant punctul dvs. de vedere.
Cum sa traducem " reorganizarea in club de competitie sportiva" ? Pana acum ce fel de activitate desfasura Aeroclubul Teritorial Brasov ?
Veti infiinta un club nou si il veti inregistra la Registrul Sportiv din cadrul MTS si apoi veti face afilierea la FRMd. sau cum ?
Pana acum Aeroclubul functiona ca entitate sportiva din cate stiu. Sub "umbrela" lui exista si sectia de aeromodelism, fie "competitionala" sau nu.
Odata ce esti membru intr-un club afiliat FRMd, poti sau nu, sa participi la competitii, nu e obligatoriu.
Aeroclubul Teritorial Brasov face parte din Aeroclubul Romaniei, care este afiliat, pe partea de aeromodelism, la FRMd.
Cam asa se justifica participarea concurentilor din partea oricarui Aeroclub Teritorial.
Din nefericire acest gen de atitudine a avut loc si la Aeroclubul Teritorial Iasi, unde ghiciti ce s-a intamplat? ... sportivi = 3, forumisti = multi.
Asa e romanul, e mai ceva decat PAPA. Daca nu trebuie... lasa ca stim noi ce trebuie ...
Problema de fond este ca are de suferit aeromodelismul si implicit cei care abia pasesc in aceasta lume.
Am crezut ca se schimba in tara asta ceva in bine, mai ales cu oameni ca dvs. de la care toata lumea a avut alte asteptari.
Eu personal am avut alta impresie, probabil gresita.
Si ca sa fiu in asentimentul colegilor, calitatea de competitor se dobandeste prin participare la concursuri, nu doar pe forum.
Intalnirile Fun Fly (particip si eu ocazional) sunt deosebite, dar din nefericire rezultatele nu se regasesc nicaieri, doar in sufletele celor care traiesc emotiile momentului, dar cam atat.
Spuneati ceva de contributie la imbunatatirea legislatiei in domeniu. Cum ? Ca membru al Aeroclubului Teritorial Brasov, sau ca membru ARA, sau cum ?
Cred ca nu are sens sa umplem pagini inutil sa se spuna ca facem rating, dar cred ca ar trebui sa ne preocupe problemele adevarate, nu chestiunile de orgoliu.
Sper ca relatiile dintre cluburi si sportivi sa nu aibe de suferit in urma acestor "demonstratii de forte". Inca mai cred in ceva pozitiv si constructiv pentru modelism.
Numai de bine !
0

#87 Useril este offline   Siordan 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 14-November 13
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 19 April 2016 - 03:13 PM

Vezi postareaflypol, la 09 April 2015 - 12:23 PM, a spus:
ANUNT IMPORTANT !
Referitor la sectia de aeromodelism a Aeroclubului Teritoarial Brasov

Pentru a se intra in legalitate referitor la accesul persoanelor pe aerodromul Aeroclubului Teritorial Brasov -Sanpetru
membrii inscrisi in Sectia de Aeromodelisti sunt rugati sa plateasca taxa anuala (cotizatia) pentru a fi recunoscuti ca atare
pe durata anului 2015 si in viitor. Termenul limita este miercuri 15 aprilie 2015-. Dl.Comandant Cojocaru convoaca intreaga
echipa la acea data la ora 17.
Incepand cu 16 aprilie 2015 accesul in incinta aerodromului si pe terenul de zbor este permis numai membrilor cotizanti.
Paza are ordin de a nu permite folosirea pistelor de zbor si a dotarilor pentru aeromodele,decat acelora care sunt inscrisi
in tabelul cu membrii platitori.
Din data de 18 aprilie 2015 incepe constructia copertinei de legatura intre foisoare. Membrii sectiei sunt rugati ,in limita posibilitatilor,sa participe la ridicarea scheletului constructiei alaturi de echipa de mesteri a lui FlyPol.
Fiecare membru va primi un talon din partea Aeroclubului cu inscriptia " Aeroclubul Teritorial Brasov/ Accesul permis in Aerodromul Sanpetru/ Numele si prenumele/ carte de identitate " si Regulamentul sectiei aeromodelism si normele de protectia muncii pe aerodrom.
Va multumim.

Sa fie coincidenta faptul ca si anul trecut pe vremea asta a-ti venit cu acelasi elan legat de restrictii , taxe si copertine intre foisoare ? Am înțeles acum , este acea perioada a anului in care trebuie sa va simtiti ”special”, dupa care fas si gata . Ceva asemanator se intampla cu femeile, doar ca lunar .
0

#88 Useril este offline   flypol 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4092
  • Inregistrat: 01-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 20 April 2016 - 08:48 AM

@edy_lucian .Ce spuneti e adevarat. "Aeroclubul Teritorial Brasov face parte din Aeroclubul Romaniei, care este afiliat, pe partea de aeromodelism, la FRMd." .Formarea Lotului Competitional Judetean /Brasov este acum certitudine. Pana acum se straduia domnul Pop sa organizeze competitii ( Cupe sau CN ) si nu sunt putine. De multe ori noi ,cei care nu participam la clasele competitionale respective ,cu precadere planorism F3J si F5J,mai comentam ca nu putem zbura in zilele competitiei.
Clasele F4C , F4H si F3M ,unde activam 5 membri, e deja o parte din activitatea clubului.Ce fac eu e sa ma pregatesc pentru acestea si nu de multe ori am postat informatii si sfaturi pentru doritori.La CN 2014 am fost 4 competitori F4C/H din aeroclub cu rezultate loc 1 la F4H si loc 3 la F4C.Vezi pe RHC Machete FAI si intalnirea Sanpetru F3M Challenge care a adunat 136 participanti. Ca e traditie planorismul pe Sanpetru,e adevarat insa sunt conditii si pentru elicoptere ( traditie importanta), Machete RC si acrobatie scale. Aceste clase implica sala tehnica,loc depozitare,camp de zbor sigur si constructori ( un F4C nu vine la pachet,trebuie proiectat si executat).
Pe mine puteti sa ma contestati in toate felurile...inchipuiti-va ca nu ma supar. Va promit rezultate serioase la CN 2016 la F4C si calificarea la Campionatele modiale. Forumul ramane forum...orice cuvant spus are greutate in ochii initiatilor in domeniul aeromodelismului.
Bine ca zboara si....insectele !
0

#89 Useril este offline   flypol 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4092
  • Inregistrat: 01-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 20 April 2016 - 08:50 AM

Sa fie coincidenta faptul ca si anul trecut pe vremea asta a-ti venit cu acelasi elan legat de restrictii , taxe si copertine intre foisoare ? Am înțeles acum , este acea perioada a anului in care trebuie sa va simtiti ”special”, dupa care fas si gata . Ceva asemanator se intampla cu femeile, doar ca lunar .
E putin adevarat....martie/aprilie conducerea aeroclubului face convocarea de inceput de sezon si isi impune regulile casei.
Bine ca zboara si....insectele !
0

#90 Useril este offline   flypol 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4092
  • Inregistrat: 01-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 20 April 2016 - 08:51 AM

A se citi textul cu virgula " E,putin, adevarat ". Adica adevarat in parte !
Bine ca zboara si....insectele !
0

Arata acest topic


  • 8 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro