Modelism - RHC Forum: Merita cumparat un asemenea multicopter ? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Merita cumparat un asemenea multicopter ? HobbyKing Black Widow 260 FPV

#31 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 04 April 2016 - 11:44 AM

Vezi postareabernek, la 03 April 2016 - 02:30 PM, a spus:

Daca te rog poti sa imi precizezi care sunt punctele care nu sunt oferite de alt model pe piata (comparativ cu ArDrone 2.0 sau Bebop/Bebop 2)? Poate imi scapa ceva foarte evident !

Da, calitatea "lucrului bine facut", de o firma cu cap.
Nimic din ce am mesterit din 2009 incoace nu zboara ca un Bebop.
E adevarat si ca Bebop este adeseori la fel de enervanta ca "neamtzu"... uiti ca zbori, asa de stabila e imaginea, ireal... nu se poate sa iei viraje si orizontul sa stea drept, cand simturile iti zic ca trebuie sa se incline... sau sa vezi ca flutura steagu de vant cu 35 la ora si imaginea sta pe loc... chiar as vrea o setare sa am acces la cateva trepte "slabit surubul" la algoritmul de stabilizare.
Vei face primul tau copter cap coada si vei incepe sa te enervezi vazand cata personalitate are gangania, fata de ce ai zburat pana acum.

Vezi postareabernek, la 03 April 2016 - 02:30 PM, a spus:

Visul meu este sa "zbor liber" (FPV cu ochelarii pe viitor) la o distanta de maxim 1500-2000 metrii. Ma gandesc sistemele RX TX de pe aceste modele care sunt in discutie pot acoperi pana aproape de 1000 metrii.

Bine zis visul... cand vei pune prima oara ochelari FPV cu stream analogic vei sari ca din somn dupa un cosmar plangand ca vrei la mama... adica imaginea aia HD cristal cu care erai obisnuit...

1500-2000m din copter la nivel jos aproape de sol iarasi e un vis frumos... multi n-au ajuns nici la 1000m fara sa urce macar la 100m inaltime, si atunci mai bine o faci cu un avion.
Inghesuiala de antene si electronica pe o platforma asa mica pur si simplu taie orice range.
Plus ca autonomia face ca 1km sa insemne bagat viteza, nu plimbare de voie... 2km in 10 minute inseamna 12km pe ora ca sa ii faci, si nici un moment de respiro pentru admirat ceva.

Vezi postareabernek, la 03 April 2016 - 02:30 PM, a spus:

1. Pret pana in 200 EUR (fara ochelari si camera secundara).
2. Siguranta in zbor (nu sunt expert si nici nu cred sa ajung curand).
3. Filmare/video stream FPV bun eventual cu o camera secundara gen Mobius/Runcam 2.
4. Stabilitate in aer si manevrabilitate acceptabila pentru un "pilot" in devenire.
5. Autonomie decenta (pentru mine decent inseamna 10-15 minute).
6. Viteza cat de cat (pentru mine asta ar insemna 30-40 km/h).
7. Posibilitate de upgrade la un GPS pentru zbor autonom (cu ArDrone folosesc UGCS si sunt foarte multumit doar ca exista niste limitari la varianta FREE).


1. la banii aia ai bebop "cu de toate" doar ca e range mic. In abordarea clasica cu banii aia ai doar copter statie poate ceva fpv, toate la nivel entry. O camera si un display mai adauga 100.
2. deci inca 25$ GPS plus un RTH de incredere
3. am mai scris odata mai sus, streamul analogic este un vis urat fata de un stream HD. Orice ochelari de 3-400$ ti se vor parea o gluma proasta fata de ce esti obisnuit sa vezi in cardboard.
4. stai sa vezi tu iepurasule... :) chiar nu ai pe nimeni prin preajma sa iti puna in mana un copter cum vrei sa iei tu ca sa vezi ce inseamna ?
5. aici stam bine la toate abordarile, avem 10-15 minute, ce facem cu ele ? :)
6. se poate si asta, dar parca nu voiam racing ?
7. punctul 2 iti impune GPS din start, altfel garantat il vei pierde in maximum primele 10 zboruri, daca esti asa pus pe duca... nu mai zic de lipsa de experienta, care sa iti sopteasca la ureche: 50% la baterie, hai acasa... chestiile astea nu planeaza, daca mai era nevoie sa precizam asta ... :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#32 Useril este offline   bernek 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 173
  • Inregistrat: 26-February 16
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 04 April 2016 - 09:01 PM

Vezi postarearenatoa, la 04 April 2016 - 11:21 AM, a spus:

Da, apucat sa testez, dezamagitor...nu e mult mai mare, sau ar trebui sa dau din coada ca am 150m cu antene simple stoc omni de 2db ? :unsure:
Mda, un calcul simplu arata ca un patch sectorial de 14db ar insemna 4x range, 600m ar fi prea frumos... incercam si asta... :)

Nu imi doresc range mult mai mare... nu in detrimentul altor factori, cu siguranta.
La mine este mult mai importanta portabilitatea solutiei, chestii gen gimbal mecanic sunt excluse, daca nu o pot trece in rucsac prin control aeroport bagaj de mana acea solutie nu exista.
Sau sa am nevoie de masina ca sa ma deplasez cu drona in anumite puncte... solutia care nu e "biciclabila", nu exista pentru mine.
Oricum pe langa Bebop mai am si alte jucarii, doar ca au ajuns sa stranga praf tocmai din motivele de neatractivitate enumerate mai sus, plus calitatea imaginii inferioara.

Ce crezi ca realizai cu phantomul in plus ? Cu statia proprie erai blocat in sistem... plus necesita fpv si camera care ii dublau valoarea... chiar nu poti pune pe hartie sa vezi ca nu poti egala ce ofera bebop in aceiasi bani ?

Si acum raspund din urma la celelalte :)


Eu zic ca cu omni de 2db ai avut o bula mai mare dar range mic. Puteai testa pe verticala era acelasi lucru :)
De la 5dBi la 8dBi creste range-ul cu 30-40% dar amprenta care o lasa de la 8-9 dBi in sus e ca un DVD iesi din el cu 10m altitudine si adio semnal. Sectorialele serioase sunt greoaie poate una fara carcasa de 30-40cm.

Nu te supara ca iti spun dar solutia la Bebop sau Bebop 2 este deja fabricata stii bine care este :p poate e cam mare de transportat pe avion cum ai spus ...

Nu pun pe hartie calculele ca imi place sa fiu in visator daca pun pe hartie tot ce o sa mai cumpar ajung ca nu mai cumpar nimic :(
0

#33 Useril este offline   bernek 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 173
  • Inregistrat: 26-February 16
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 04 April 2016 - 09:12 PM

Vezi postarearenatoa, la 04 April 2016 - 11:44 AM, a spus:

Da, calitatea "lucrului bine facut", de o firma cu cap.
Nimic din ce am mesterit din 2009 incoace nu zboara ca un Bebop.
E adevarat si ca Bebop este adeseori la fel de enervanta ca "neamtzu"... uiti ca zbori, asa de stabila e imaginea, ireal... nu se poate sa iei viraje si orizontul sa stea drept, cand simturile iti zic ca trebuie sa se incline... sau sa vezi ca flutura steagu de vant cu 35 la ora si imaginea sta pe loc... chiar as vrea o setare sa am acces la cateva trepte "slabit surubul" la algoritmul de stabilizare.
Vei face primul tau copter cap coada si vei incepe sa te enervezi vazand cata personalitate are gangania, fata de ce ai zburat pana acum.


De asta imi era frica ca o sa aud calitate. Eu imi permit doar calitatea Parrot cu 2 generatii in urma ... Partea cu construitul e frumoasa partea cu prabusitul nu prea cred si sunt convins ca sunt mult mai multe variabile de luat in calcul cu un astfel de model.

Vezi postarearenatoa, la 04 April 2016 - 11:44 AM, a spus:

Bine zis visul... cand vei pune prima oara ochelari FPV cu stream analogic vei sari ca din somn dupa un cosmar plangand ca vrei la mama... adica imaginea aia HD cristal cu care erai obisnuit...

1500-2000m din copter la nivel jos aproape de sol iarasi e un vis frumos... multi n-au ajuns nici la 1000m fara sa urce macar la 100m inaltime, si atunci mai bine o faci cu un avion.
Inghesuiala de antene si electronica pe o platforma asa mica pur si simplu taie orice range.
Plus ca autonomia face ca 1km sa insemne bagat viteza, nu plimbare de voie... 2km in 10 minute inseamna 12km pe ora ca sa ii faci, si nici un moment de respiro pentru admirat ceva.


Chiar asa urat e analogic ?? Am vazut inregistrari pe Youtube si arata ca si casetele VHS (p*rno) de pe vremuri care au fost vizionate de 10^10.

Vezi postarearenatoa, la 04 April 2016 - 11:44 AM, a spus:

1. la banii aia ai bebop "cu de toate" doar ca e range mic. In abordarea clasica cu banii aia ai doar copter statie poate ceva fpv, toate la nivel entry. O camera si un display mai adauga 100.
2. deci inca 25$ GPS plus un RTH de incredere
3. am mai scris odata mai sus, streamul analogic este un vis urat fata de un stream HD. Orice ochelari de 3-400$ ti se vor parea o gluma proasta fata de ce esti obisnuit sa vezi in cardboard.
4. stai sa vezi tu iepurasule... :) chiar nu ai pe nimeni prin preajma sa iti puna in mana un copter cum vrei sa iei tu ca sa vezi ce inseamna ?
5. aici stam bine la toate abordarile, avem 10-15 minute, ce facem cu ele ? :)
6. se poate si asta, dar parca nu voiam racing ?
7. punctul 2 iti impune GPS din start, altfel garantat il vei pierde in maximum primele 10 zboruri, daca esti asa pus pe duca... nu mai zic de lipsa de experienta, care sa iti sopteasca la ureche: 50% la baterie, hai acasa... chestiile astea nu planeaza, daca mai era nevoie sa precizam asta ... :)


1. nu vreau sa fac pe lenesul sau prostul dar in ultima vreme nu am mai vazut la 800-900RON Bebop :( erau 2-3 bucati pe OLX.ro intre 750-1000 RON. Poate nu caut unde trebuie ?
4. din pacate nu am pe nimeni si nu cunosc pe nimeni :) eu sunt din Cluj Napoca daca e cineva cu inima mare care mi-ar face o mica prezentare la un model as fi fericit.
7. partea cu pierdutul imi genereaza vise urate de tot.

Bebop 2 vazusem la 1500 RON vindea cineva din Constanta ... (cica era nou - rosu) chiar dupa ce cumparasem ARDRONE 2.0. Daca as gasi un Bebop la banii astia as putea folosi cam tot ce am ! inclusiv acumulatorii care cand i-am cumparat scia ca functioneaza pe AR DRONE 2.0 si pe Bebop.

Am tot cautat pe internet diferente intre Bebop si Bebop 2 si nu am gasit ceva important. Exista totusi si mi-au scapat ?

Multumesc pentru raspunsuri renatoa !
0

#34 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 04 April 2016 - 10:12 PM

Vezi postareabernek, la 04 April 2016 - 09:12 PM, a spus:

Chiar asa urat e analogic ?? Am vazut inregistrari pe Youtube si arata ca si casetele VHS (p*rno) de pe vremuri care au fost vizionate de 10^10.

1. nu vreau sa fac pe lenesul sau prostul dar in ultima vreme nu am mai vazut la 800-900RON Bebop :( erau 2-3 bucati pe OLX.ro intre 750-1000 RON. Poate nu caut unde trebuie ?
4. din pacate nu am pe nimeni si nu cunosc pe nimeni :) eu sunt din Cluj Napoca daca e cineva cu inima mare care mi-ar face o mica prezentare la un model as fi fericit.
7. partea cu pierdutul imi genereaza vise urate de tot.

Bebop 2 vazusem la 1500 RON vindea cineva din Constanta ... (cica era nou - rosu) chiar dupa ce cumparasem ARDRONE 2.0. Daca as gasi un Bebop la banii astia as putea folosi cam tot ce am ! inclusiv acumulatorii care cand i-am cumparat scia ca functioneaza pe AR DRONE 2.0 si pe Bebop.

Am tot cautat pe internet diferente intre Bebop si Bebop 2 si nu am gasit ceva important. Exista totusi si mi-au scapat ?

Multumesc pentru raspunsuri renatoa !


Video analog... Daca il vezi pe 'tub de ce crezi ca in realitate e mai frumos ?

Bebop sh, de afara, in tara ai dreptate acum nu mai sunt, iti zic in cunostinta de cauza avand unul la vanzare si stand o gramada pana in weekendul asta cand s-a dat pentru ca e o bula de lipsa pe piata, nu prae mai gasesti. Dar pe ebay de afara... chiar acum stau vreo doua la Buy it Now sub 200

Clujul, se aude ?!
Serju ? old-boy ? chiar acum construieste un racer FPV, poate te primeste ucenic si te lasa sa iti treaca visele zburandu-l putin :)
Bebop-uri prin preajma... cel mai aproape stiu in Satu-Mare

Bebop 2 la 1500 odata as fi spus ca trebuia executat instant, dar acum nu ma mai intereseaza.
Fata de V1 are ca + autonomie mai mare si viteza, cica ar putea chiar si 50 km la ora, dar range si mai mic ! pentru ca nu au avut ce face si au facut streamul video full HD... :( ca si cum pe o tableta in natura poti deosebi HD de FHD... in schimb legile fizicii nu iarta, Shannon ne spune fara dubiu ca nu poti avea si banda si distanta fara sa maresti puterea.
Cineva din Bucuresti a raportat ca nu mai are decat 700m range cu sky controller-ul... macar daca ar fi oferit-o ca optiune, dar nu, noi suntem fuduli... :angry2:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#35 Useril este offline   bernek 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 173
  • Inregistrat: 26-February 16
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 04 April 2016 - 10:35 PM

Vezi postarearenatoa, la 04 April 2016 - 10:12 PM, a spus:

Video analog... Daca il vezi pe 'tub de ce crezi ca in realitate e mai frumos ?

Bebop sh, de afara, in tara ai dreptate acum nu mai sunt, iti zic in cunostinta de cauza avand unul la vanzare si stand o gramada pana in weekendul asta cand s-a dat pentru ca e o bula de lipsa pe piata, nu prae mai gasesti. Dar pe ebay de afara... chiar acum stau vreo doua la Buy it Now sub 200

Clujul, se aude ?!
Serju ? old-boy ? chiar acum construieste un racer FPV, poate te primeste ucenic si te lasa sa iti treaca visele zburandu-l putin :)
Bebop-uri prin preajma... cel mai aproape stiu in Satu-Mare

Bebop 2 la 1500 odata as fi spus ca trebuia executat instant, dar acum nu ma mai intereseaza.
Fata de V1 are ca + autonomie mai mare si viteza, cica ar putea chiar si 50 km la ora, dar range si mai mic ! pentru ca nu au avut ce face si au facut streamul video full HD... :( ca si cum pe o tableta in natura poti deosebi HD de FHD... in schimb legile fizicii nu iarta, Shannon ne spune fara dubiu ca nu poti avea si banda si distanta fara sa maresti puterea.
Cineva din Bucuresti a raportat ca nu mai are decat 700m range cu sky controller-ul... macar daca ar fi oferit-o ca optiune, dar nu, noi suntem fuduli... :angry2:


Pe ebay.com am gasit doar in SUA la aproximativ 200 USD la care adaug transport si ceva timp mai lung de asteptare (vama nu cred ca se plateste la produse second hand). Pe ebay.co.uk nu am gasit decat la minim 200 GBP+ si sunt majoritarea noi.

M-ai pus pe ganduri serioase cu ultimele postari parca incep sa privesc altfel ArDrone 2.0 :) As putea incerca sa ii cumpar o camera decenta gen Runcam 2 (are 1440p la 30 fps) si sa ma apuc iara de antene WiFi sa caut o directionala sau sectoriala buna si sa ma bucur de o calitate decenta a filmarii + fpv cardboard (VRBOX-ul meu). Apropo cu ce aplicatie zbori cu Bebop-ul ? Eu folosesc AR Flight Pro. (rareori ARPRO2 pentru 50 tilt si 2500 mm/s climb rate). Poti dezactiva hover lock din AR Freeflight 3 ?
0

#36 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 05 April 2016 - 10:53 AM

Deranjez cu o intrebare de necunoscator , si anume :

Daca ridic o antena de receptie cu ajutorul unui trepied foto , la care adaug o tija de 1-1,5 metri , si o conectez la niste ochelari FPV se imbunatateste receptia fata de situatia in care antena ramane montata direct pe ochelari ramanand la inaltimea " propetarului " fata de sol ?
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#37 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 05 April 2016 - 11:01 AM

teoretic da, dar mai curand creste distanta decat sa vezi mai bine in proximitate.
A se studia zona Fresnel: https://en.wikipedia...ki/Fresnel_zone
... cu picioarele pe pamant ...
0

#38 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 05 April 2016 - 11:06 AM

Vezi postarearenatoa, la 05 April 2016 - 11:01 AM, a spus:

teoretic da, dar mai curand creste distanta decat sa vezi mai bine in proximitate.
A se studia zona Fresnel: https://en.wikipedia...ki/Fresnel_zone



Aha ! Multam ... inseamna ca nu merita complicatia ... suport, cabluri prelungite , ecranate eventual

Am mai vazut niste ochelari cu 2 antene .... una petala , si una plata ... ca un dreptunghi de tabla in varful bratului ....
Poti pune simultan pe acelasi receptor cu o singura intrare doua antene diferite ?
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#39 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 05 April 2016 - 11:11 AM

Atentie, nu se prelungeste cablul de antena !!!
Pierzi pe el cat ai castigat cu inaltzarea !
In astfel de cazuri se pune receptorul sus si se aduce jos cablul video, pierderi de 1000x mai mici, 6.5M fata de 5.8G ;)

Acei ochelari aveau dublu receptor cu comutare semnal optim, concept numit diversity.
Nu se pun doua antene pe acelasi receptor ! Undele radio nu se insumeaza ca la scoala primara 1+1, ci vectorial, mai intervine si un defazaj, care le poate face chiar sa se anuleze semnalele celor doua, daca sunt plasate spatial la diferenta de lambda/2, care in 5.8G este cativa cm.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#40 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 05 April 2016 - 11:16 AM

Vezi postarearenatoa, la 05 April 2016 - 11:11 AM, a spus:

Atentie, nu se prelungeste cablul de antena !!!
Pierzi pe el cat ai castigat cu inaltzarea !
In astfel de cazuri se pune receptorul sus si se aduce jos cablul video, pierderi de 1000x mai mici, 6.5M fata de 5.8G ;)

Acei ochelari aveau dublu receptor cu comutare semnal optim, concept numit diversity.
Nu se pun doua antene pe acelasi receptor ! Undele radio nu se insumeaza ca la scoala primara 1+1, ci vectorial, mai intervine si un defazaj, care le poate face chiar sa se anuleze semnalele celor doua, daca sunt plasate spatial la diferenta de lambda/2, care in 5.8G este cativa cm.


Multumesc inca o data Renatoa ... te " verificam " sa vad cat stii ... Glumesc evident ..
Chiar si pentru economistul din mine era un semn de intrebare desii la noi ce da pe coloana trrbuie sa dea si pe orizontala ....noroc ca nu avem coloane in forma de ..... petale ! Ha !
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#41 Useril este offline   bernek 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 173
  • Inregistrat: 26-February 16
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 05 April 2016 - 12:36 PM

In visul meu care incet se transforma in delir am gasit asa (din lipsa Bebop pe piata):


Frame - DJI F450 + 2 brate de rezerva

(Motoare T-Motor MT2208 KV1100 + ESC + Elice 10x4,5) x 4

Controler naze32 (upgrade barometru + magnetometru + chip de 2mb)

Acumulator 3 celule 4000mA, 11.1V

Acumulator 3S - 11,1V - 2200mA, 60C

Radiocomanda Turnigy 9X


Totul la 1200 RON ! O parere ? merita nu merita ? nu prea inteleg mare lucru (despre naze32 acesta). Este RTF configuratia prezentata ? (fara incarcator la acumulatori din cate vad).

As putea pune un Mobius la 50-60 EUR ma gandesc ca l-ar putea "cara" fara probleme.

P.S. oare de cate ori zbor pana o fac praf ? :)

Aceasta postare a fost editata de bernek: 05 April 2016 - 12:37 PM

0

#42 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 05 April 2016 - 01:27 PM

Nu merita, mai bine iei asta, vezi mai jos + 50 statia + 50 set frsky + transport iesi sub 200$ = 800 lei

http://www.hobbyking...r_Set_PNF_.html

Inveti sa zbori cu KK, dupa care il inlocuiesti cu un naze32 fara sa dai vreo diferenta

Dar la sub 1200 iti dau eu Bebop, am unul pe drum in set cu sky controller, combo luat special pentru controller ;)
Cat va fi sub 1200... negociem :)
Ti-l las chiar gratuit sa il incerci, am la cine trimite sa sta in parcare in Cluj pana te decizi.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#43 Useril este offline   bernek 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 173
  • Inregistrat: 26-February 16
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 05 April 2016 - 02:28 PM

Ai luat Bebop 2 cu SkyController ?! Ce frumos ! As vrea sa vad asa ceva intr-o zi !

Referitor la Bebop e interesanta oferta :) deja sunt pierdut in cautari, alegeri si bani :)
0

#44 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 05 April 2016 - 02:34 PM

nu 2, bebop-ul standard.

Cum ziceam, pot trimite unu la Cluj sa te joci, sau ne vedem la RR, dar cred ca esti mai grabit de atat.
Repet, as contacta pe cei din Cluj cat de curand sa vezi de au ei si ce feeling este fata de ar drone
... cu picioarele pe pamant ...
0

#45 Useril este offline   bernek 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 173
  • Inregistrat: 26-February 16
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 05 April 2016 - 02:38 PM

Cat e timpul in care pot edita un post ? (cred ca 60 secounde) ca vroiam sa adaug ca am doua bucati access point de exterior (destul de bune) pe 5GHz de 27 dBm si eram curios ce pot face cu Bebop-ul ! 160 metrii are oficial daca nu ma insel poate ar merge un 200+ cu ap+antena sect de 14 dBi. (Pe ArDrone 2.0 nu le pot incerca deoarece sunt doar pe 5GHz)
0

#46 Useril este offline   bernek 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 173
  • Inregistrat: 26-February 16
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 05 April 2016 - 09:29 PM

Vezi postarearenatoa, la 05 April 2016 - 02:34 PM, a spus:

nu 2, bebop-ul standard.

Cum ziceam, pot trimite unu la Cluj sa te joci, sau ne vedem la RR, dar cred ca esti mai grabit de atat.
Repet, as contacta pe cei din Cluj cat de curand sa vezi de au ei si ce feeling este fata de ar drone


Ti-am trimis un email la renatoa@aacr.ro referitor la Bebop.
0

#47 Useril este offline   bernek 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 173
  • Inregistrat: 26-February 16
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 09 April 2016 - 10:57 PM

Se pare ca Mos Craciun (sotia) nu se plictiseste nici in aprilie si citeste pe forum :) si are cativa complici !

Azi am primit un Phantom 2 VISION aproape nou (14 ciclii la baterie si aproximativ 20 zboruri la activ - verificate in "DJI Phantom 2 Vision Assistant_3.8")

https://s30.postimg.org/m4w0z1gwt/DSC_0536.jpg

https://s30.postimg.org/5336wy21p/DSC_0535.jpg

Cateva pareri/impresii care mi le-am putut face intr-o zi ar fi:

1. Se vede si simte ca a e produs de calitate (chiar daca e tot MADE IN CHINA) si bine gandit. Imi doream ceva din plastic nu polistiren si acum pot sa il mangai linistit :)

2. Comparatia cu Parrot-ul (AR Drone 2.0) care il este cum ai compara un Mercedes cu o Dacia. (asta a fost prima impresie dupa 5 minute de zbor si 3-4 ore de piscalit la setari/upgrade-uri etc.)

3. Stabilitatea in zbor efectiv nu se compara. Am decolat pe vant (care s-a linistit apoi) si efectiv statea parca tintuit in aer.

4. Viteza este superioara mai ales "climb rate"-ul care m-a facut sa zambesc cand am vazut ca la 200-300 metrii inca urca lejer.

5. Camera de la VISION este mediocra spre buna (14 Mpix) pozele sunt frumusele si video acceptabil. Comparatia cu Parrot-ul meu iara nu isi gaseste locul. Stabilizarea acceptabila dar nu se compara cu Bebop/Bebop 2 din ce am vazut pe Ytube.
(daca fac un upgrade la un ZEN MUSE HD poate sunt sanse). Spun asta deoarece fac fotografii cu un Nikon D7200 care sincer nu il pot compara cu aceasta camera chiar daca are 14 Mpix.

6. Range-ul este net superior dronelor WiFi (desi are un Range Extender WiFi auxiliar pentru stream-ul video si setari pe telefon - acesta l-am testat la aproximativ 300 metrii si semnalul arata maxim). Aici ramane loc de imbunatarie (ma tenteaza).
L-am setat in FCC mode nu CE mode (sper sa nu strige nimeni la mine) si merge foarte bine. Radio comanda era setata deja pe FCC.

7. Range-ul fara stream video cred ca merge la 800-1000 metrii (camp deschis) nu am apucat sa il testez. Oricum cred ca la asa distanta nu il mai vad asa ca e cam fara sens.

8. Luminile de zbor sunt fantastice si informatiile care le pot transmite utilizatorului prin palpait intermitent cu viteze diferite 3 culori.

10. Bateria de 5200 mAh se incarca incredibil de repede comparativ cu Power Pack-urile mele de 2300 mAh si 1500 mAh de la Parrot. NU am cronometrat dar de la 10-12% la 100% in maxim o ora.
Aceste baterii "inteligente" au o gramada de functii automate despre care sincer nici nu stiam ca exista ex. descarcare automata (pana la un anumit nivel) daca nu se foloste timp de 10 zile etc etc.

11. Functiile NAZA par interesante oferind setari usor mai avansate pentru zbor. Posibilitatea de a seta o gramada de chestii prin simpla conectare la PC/Mac cu micro USB este ceva foarte atragator pentru mine.

12. "return to home" si "dynamic home point" functioneaza de minune (sunt putin prea entuziasmat de ele poate).

13. Posibilitatile de comanda (1 singura axa) a camerei sunt destul de limitate. Pot face doar tilt up si down. Yaw doar intorcand dracia in aer ...

14. Elicile care se strang in zbor si geanta aferente pentru transport sunt grozave pentru mobilitate.

15. Posibilitatea de zbor autonom cu mai multe aplicatii: DJI VISION / UGCS / Litchy etc.

16. Autonomia in zbor este mai mult decat decenta pentru mine. 25 minute cu un acumulator care se incarca in 1 ora e fenomenal (pentru mine). Deja am comandat inca doi acumulatori noi de 5200 mAh originali.


Cateva planuri de viitor cu acest DJI ar fi urmatoarele (aici astept sfaturile voastre):

1. Gimball NONAME sau ZENMUSE ?

2. Camera video Runcam2 cu 1440p la 30 fps sau GoPro 3 Black sau 4 Standard ?

3. Curea pentru clipsul de pe radiocomanda se o pot atarna de gat. (gasesc pe site-urile romanesti de anunturi vanzari gen OLX.ro ma gandesc)

4. 1-2 seturi de elici de rezerva (am doar 1 set nou)

5. Un kit antene de la FPVLR - https://fpvlr.com/st...s-side/#reviews

Aici sunt mai multe modele pe "stage"-uri - https://fpvlr.com/st...antom-2-vision/

Mi se par grozave si multi din comunitatea Phantom Pilots (http://www.phantompilots.com/) spun doar lucruri bune despre ele !


Cam asta ar fi o mica parere/impresie si cugetare despre "upgrade"-ul meu ! Fug la bibilit setari si vizionat de videouri pe Ytube.


Bernek
0

#48 Useril este offline   bernek 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 173
  • Inregistrat: 26-February 16
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 09 April 2016 - 11:23 PM

Inca cateva mici plusuri (pentru mine comparativ cu AR Drone 2.0) ar fi:

- e minunat sa pot ateriza (manual) fara a tranti multicopterul de pamant ... AR Drone 2.0 dadeam comanda simpla de LAND si de la 20-30 centimetrii deja parca "cadea" liber.

- sunetul generat de elici si daca sunt mai mari este mai "domol" chiar placut cand imi flutura pantalonii :)

- diferentele intre un joystick de PC si o radio comanda sunt incredibile. Sensibilitatea joystick-urilor m-a lasat cu gura cascata avand posiblitati de reglaj multiple.

- pot utiliza Google Cardboard (VR BOX-ul meu) pentru zbor FPV cu aplicatia Litchy (Google Play) si asta ma face fericit ca mai pot folosi ceva din vechile achizitii.

- camera poate fi setata sa corecteze unghiul in timpul zborului (FPV) pentru a putea vedea "in fata" iara un mare plus pentru mine. Se misca rapid si foarte "smooth".

- LED-urile de pe baterie sunt vizibile la o distanta surpinzator de mare si ofera informatii referitoare la nivelul de incarcare. De asemenea acestea sunt si in aplicatia DJI VISION care iti arata si estimativ un timp de zbor.

- pot zbura si dupa ce apune soarele :) cu AR Drone 2.0 trebuia sa dezactivez Hover Lock (camera verticala) ca altfel era peste tot numai in loc nu statea.

Cred ca ar cam trebui sa inchei deoarece sunt prea entuziasmat de un batranel Phantom 2. Cand ma gandesc ca exista deja Phantom 4 (plin de setari si noutati ...) sa nu mai vorbesc de Inspire.

Aceasta postare a fost editata de bernek: 09 April 2016 - 11:26 PM

0

#49 Useril este offline   EBA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 956
  • Inregistrat: 09-April 09
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI,Balta Alba,
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 10 April 2016 - 01:02 AM

Da ce ai avut cu parrot? de ce nu ai continuat cu bebop1?aveai mai multe facilitati decat ce ai luat acum.Tare-s curios care fu primul criteriu care te-a convins, ca phantomul e alesul din tot ce ai vazut?
SUNTEM FUDULI
0

#50 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 10 April 2016 - 10:00 AM

Felicitari pentru achizitie, doar ca nu se potriveste chiar de loc cu profilul construit pana acum, un P2V este peste 2500 lei, dublu fata de suma care ziceai ca o ai. :unsure:

Cu toata excitarea, vad ca totusi continui sa faci comparatii, parca incercand sa te justifici "prietenului imaginar" :)
Nici o grija, este o reactie normala de nesiguranta la luarea unei decizii, se numeste disonanta cognitiva :p

Totusi, simt nevoia sa corectez unele din afirmatii, altfel ciesc unii care nu sunt foarte in tema si le iau de bune...

"m-a facut sa zambesc cand am vazut ca la 200-300 metrii inca urca lejer... Range-ul fara stream video cred ca merge la 800-1000 metrii (camp deschis)"
Cred ca esti setat pe picioare (ft) si nu pe metri, iti garantez ca la 2-300m nu il mai vezi cu toate led-urile si sorcova daca il faci.
Asa ca distantele de mai sus impartele la 3 pentru o estimare mai realista.

"Bateria de 5200 mAh se incarca incredibil de repede comparativ cu Power Pack-urile mele de 2300 mAh si 1500 mAh de la Parrot. NU am cronometrat dar de la 10-12% la 100% in maxim o ora."
Adica se incarca normal ca orice lipo, la 1C.
La Bebop la fel, chargerul e inteligent si da curent variabil care incarca si 1200 si 2500 tot intr-o ora.

"Deja am comandat inca doi acumulatori noi de 5200 mAh originali."
Bani dati de pomana... gaseai pe net destule despre cum sa iti faci pack-uri compatibile Phantom la jumatate de pret
Tot ce ai vazut in ea inteligent sunt functii normale pentru un charger entry level.

"e minunat sa pot ateriza (manual) fara a tranti multicopterul de pamant ... AR Drone 2.0 dadeam comanda simpla de LAND si de la 20-30 centimetrii deja parca "cadea" liber."
La fel si bebop, ca doar de aia are sonar-ul pe burta

"pot zbura si dupa ce apune soarele :) cu AR Drone 2.0 trebuia sa dezactivez Hover Lock (camera verticala) ca altfel era peste tot numai in loc nu statea."
Bebop are GPS pentru afara, camera verticala este numai pentru indoor, unde nu vei putea zbura cu P2V
Ma tot intrebam ce este acest Hover Lock din posturile anterioare... la Bebop nu exista.


Cam multe planuri de viitor pentru finantele declarate... ANAF-ul stie ? :D

"Cred ca ar cam trebui sa inchei deoarece sunt prea entuziasmat de un batranel Phantom 2. Cand ma gandesc ca exista deja Phantom 4 (plin de setari si noutati ...) sa nu mai vorbesc de Inspire. "

Aici deja te-a luat valul :p am vrut sa iti zic si mai din urma... prea judeci totul dupa cifre, realitatea e mult diferita. :)
Megapixelii nu sunt toti egali pe orice camera... ;)
Ecranele judecate dupa ppi iarasi e un nonsens... inseamna ca un ecran de desktop la 96 ppi ar trebui aruncat, daca tu judeci 350 vs 500 si crezi ca aia e diferenta ...
Nu ar strica mai multa documentare ;)

Asteptam raportul cand te-ai plictisit de P2V si vrei un racer :p

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 10 April 2016 - 10:01 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#51 Useril este offline   bernek 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 173
  • Inregistrat: 26-February 16
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 10 April 2016 - 11:00 AM

Vezi postarearenatoa, la 10 April 2016 - 10:00 AM, a spus:

Felicitari pentru achizitie, doar ca nu se potriveste chiar de loc cu profilul construit pana acum, un P2V este peste 2500 lei, dublu fata de suma care ziceai ca o ai. :unsure:


A fost o surpriza si pentru mine luat cadou cumnat+sotie care ma gandesc ca a gasit producatorul DJI la cateva cautari rapide Google.

Vezi postarearenatoa, la 10 April 2016 - 10:00 AM, a spus:

Cu toata excitarea, vad ca totusi continui sa faci comparatii, parca incercand sa te justifici "prietenului imaginar" :)
Nici o grija, este o reactie normala de nesiguranta la luarea unei decizii, se numeste disonanta cognitiva :p


Nici nu stiam ca exista aceasta "boala" si din pacate cred ca ai dreptate. Oare o pot trata cu ajutorul unui witch doctor (a ce citi psihiatru) ?

Vezi postarearenatoa, la 10 April 2016 - 10:00 AM, a spus:

Totusi, simt nevoia sa corectez unele din afirmatii, altfel ciesc unii care nu sunt foarte in tema si le iau de bune...

"m-a facut sa zambesc cand am vazut ca la 200-300 metrii inca urca lejer... Range-ul fara stream video cred ca merge la 800-1000 metrii (camp deschis)"
Cred ca esti setat pe picioare (ft) si nu pe metri, iti garantez ca la 2-300m nu il mai vezi cu toate led-urile si sorcova daca il faci.
Asa ca distantele de mai sus impartele la 3 pentru o estimare mai realista.


S-ar putea sa fi fost dus cu "excitarea" prea departe desi am gasit ulterior multe filmulete gen:

https://youtu.be/Kk8hk-uXSGQ sau https://youtu.be/l5ZCi2Bp9RU si poate https://youtu.be/b-9xziDsn7k

Din cate am vazut range-ul la radio comanda e mare oricum si la extender-ul pentru video (cica se poate mari puterea pana la 20 dB) si unii in anumite conditii ating chiar peste 1000m. Toate aceste informatii trebuie sa le rumeg si
sa apuc sa le testez personal totusi sa stiu clar ca vorbesc din experiente traite nu din clip-uri chinezesti.

Vezi postarearenatoa, la 10 April 2016 - 10:00 AM, a spus:

"Bateria de 5200 mAh se incarca incredibil de repede comparativ cu Power Pack-urile mele de 2300 mAh si 1500 mAh de la Parrot. NU am cronometrat dar de la 10-12% la 100% in maxim o ora."
Adica se incarca normal ca orice lipo, la 1C.
La Bebop la fel, chargerul e inteligent si da curent variabil care incarca si 1200 si 2500 tot intr-o ora.

"Deja am comandat inca doi acumulatori noi de 5200 mAh originali."
Bani dati de pomana... gaseai pe net destule despre cum sa iti faci pack-uri compatibile Phantom la jumatate de pret
Tot ce ai vazut in ea inteligent sunt functii normale pentru un charger entry level.


Partea cu incarcatul acumulatorilor pentru mine era un moment de pedeapsa deoarece incarcatorul original ArDrone 2.0 incarca cu maxim 1A si la 2300 dura mult ...
Pot anula comanda facuta pentru acumulatori ! Si caut sa vad ce si cum pot face ceva home-made-uri atunci ! Nu am nevoie si de acumulatori vechi pentru partea electronica ? (ramane sa citesc mai mult)

Vezi postarearenatoa, la 10 April 2016 - 10:00 AM, a spus:

"e minunat sa pot ateriza (manual) fara a tranti multicopterul de pamant ... AR Drone 2.0 dadeam comanda simpla de LAND si de la 20-30 centimetrii deja parca "cadea" liber."
La fel si bebop, ca doar de aia are sonar-ul pe burta


Pai si ArDrone 2.0 are sonarul tot pe burta se pare atunci ca era o problema software in SDK-ul de la ArDrone deoarece aterizarile erau mai bruste.

Vezi postarearenatoa, la 10 April 2016 - 10:00 AM, a spus:

"pot zbura si dupa ce apune soarele :) cu AR Drone 2.0 trebuia sa dezactivez Hover Lock (camera verticala) ca altfel era peste tot numai in loc nu statea."
Bebop are GPS pentru afara, camera verticala este numai pentru indoor, unde nu vei putea zbura cu P2V
Ma tot intrebam ce este acest Hover Lock din posturile anterioare... la Bebop nu exista.


Din cate am citit in documentatia oferita de Parrot pentru SDK si am vorbit cu un individ care face Ar Flight Pro am inteles ca daca camera verticala e oprita atunci teoretic ArDrone ar zbura in ATTI mode
si ma gandesc ca si la Bebop e la fel. Eu asa zburam pe Parrot-ul meu cu camera verticala oprita si plana usor si elegant nu se mai oprea brusc cand luam degetele de pe joystick. Poti cumpara cu 18 RON aplicatia tipului
asta de GooglePlay (https://play.google....RDronePro&hl=en) si ma gandesc ca are acest Hover Lock toggle si pentru Bebop/Bebop2 amandoua prezentand aceasi configuratie cu sonar + camera verticala.

Pentru mine era de vis deoarece nu aveam nici un fel de stabilizare sau ceva de genul la camera de pe ArDrone 2.0 si cand filmam ceva din miscare si luam degetele de pe joystick-urile analogice facea o miscare brusca de stabilizare (exagerata si datoria bateriilor mai grele) care ii ridica nasul in cer.

Vezi postarearenatoa, la 10 April 2016 - 10:00 AM, a spus:

Cam multe planuri de viitor pentru finantele declarate... ANAF-ul stie ? :D

"Cred ca ar cam trebui sa inchei deoarece sunt prea entuziasmat de un batranel Phantom 2. Cand ma gandesc ca exista deja Phantom 4 (plin de setari si noutati ...) sa nu mai vorbesc de Inspire. "

Aici deja te-a luat valul :p am vrut sa iti zic si mai din urma... prea judeci totul dupa cifre, realitatea e mult diferita.
Megapixelii nu sunt toti egali pe orice camera...
Ecranele judecate dupa ppi iarasi e un nonsens... inseamna ca un ecran de desktop la 96 ppi ar trebui aruncat, daca tu judeci 350 vs 500 si crezi ca aia e diferenta ...
Nu ar strica mai multa documentare

Asteptam raportul cand te-ai plictisit de P2V si vrei un racer :p


Da cam multe planuri ... nivelul de excitare e prea ridicat o sa imi revin in 2-3 zile si o sa incep sa imi doresc doar kit-ul de la antene de la FPVLR.
Referitor la emgapixeli conteaza densitatea lor (marimea senzorului care da si sensibilatea ISO si reproductia de culoare) si optica evident. Orice camera gen "drona" sau multicopter nu se compara cu DSLR entry level.
Astept exemplul tau oricum sa imi dovedeasca ca se poate si pe multicopter sai ai o calitate "de vis" :D

Nu vreau sa ma plictisesc de P2V (vezi boala indicata de tine mai sus) !

Un mare ajutor mi-ar fi sa am ocazia sa vad cu ochii mei si alte multicoptere configuratii pasionati etc. Eu traiesc "singur" cu cateva dealuri si vorbesc multe din ce citesc/vad pe internet.
Sunt sigur ca sunt diferente si contradictii in afirmatiile mele. M-as bucura sa ajung la o intalnire (spuneai de RR) nu stiu inca ce inseamna cand si unde e ...
0

#52 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 April 2016 - 11:09 AM

http://www.rhcforum....to-fly-rr-2016/
0

#53 Useril este offline   bernek 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 173
  • Inregistrat: 26-February 16
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 10 April 2016 - 11:34 AM

Vezi postareastiganas, la 10 April 2016 - 11:09 AM, a spus:



Multumesc de informatie :) fac tot posibilul sa ajung si eu in 6 sau 7 fiind vineri si sambata.
Din Cluj pana in Alba am aproximativ 100 km care ii pot face intr-un timp relativ scurt.
Vad ca in topicul creat de tine este precizat 5-8 Mai ca date de intalnire. Lumea se si cazeaza acolo ?

Aceasta postare a fost editata de bernek: 10 April 2016 - 11:35 AM

0

#54 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 10 April 2016 - 12:02 PM

Daca te referi la cort, da, va fi un mic woodstock :)
Mai putin muzica buna :p
Exista chiar si oferte de rulote la 100 eur 3 nopti
Cazarile ieftine (si bune) sunt un pic mai afara din Sebes, dar diferenta de pret compenseaza deplasarea, 25 km zilnic benzina nu fac cat 40 lei diferenta de pret la camera.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#55 Useril este offline   bernek 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 173
  • Inregistrat: 26-February 16
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 10 April 2016 - 02:02 PM

Vezi postarearenatoa, la 10 April 2016 - 12:02 PM, a spus:

Daca te referi la cort, da, va fi un mic woodstock :)
Mai putin muzica buna :p
Exista chiar si oferte de rulote la 100 eur 3 nopti
Cazarile ieftine (si bune) sunt un pic mai afara din Sebes, dar diferenta de pret compenseaza deplasarea, 25 km zilnic benzina nu fac cat 40 lei diferenta de pret la camera.


Eu vin cu sotia si fetita :) ma gandesc daca tine de joi pana duminica sigur sambata o sa am ocazia sa intalnesc cat mai multi colegi pe de forum si sa vad aeromodele :)
O sa ma pornesc sambata dimineata in zori si pe la 7-8 dimineata ajung si eu :p oricum o sa pot sta doar pana spre seara dar sigur o sa am ocazia sa vad cate ceva !

Abia astept sa fac cat mai multe poze si sa vad cum se zboara cu adevarat !
0

#56 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 10 April 2016 - 04:16 PM

Nu are rost sa te scoli cu noaptea in cap si sa conduci obosit si pe bezna... pana la 9 nu prea e miscare, la sol sau in aer.
Pleci maxim la rasarit, care e la ora 6 in perioada aia. O sa ai timp destul sa socializezi pana la 8 cand se intuneca.
Plus ca sambata seara este momentul magic al ceaunului, nu mai pleci asa usor de acolo :D
... cu picioarele pe pamant ...
0

#57 Useril este offline   bernek 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 173
  • Inregistrat: 26-February 16
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 10 April 2016 - 08:43 PM

Vezi postarearenatoa, la 10 April 2016 - 04:16 PM, a spus:

Nu are rost sa te scoli cu noaptea in cap si sa conduci obosit si pe bezna... pana la 9 nu prea e miscare, la sol sau in aer.
Pleci maxim la rasarit, care e la ora 6 in perioada aia. O sa ai timp destul sa socializezi pana la 8 cand se intuneca.
Plus ca sambata seara este momentul magic al ceaunului, nu mai pleci asa usor de acolo :D


Da pot pleca si la 7 dimineata atunci eu am de facut doar 130 km :)
0

#58 Useril este offline   bernek 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 173
  • Inregistrat: 26-February 16
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 12 April 2016 - 08:55 PM

Vezi postarearenatoa, la 04 April 2016 - 11:21 AM, a spus:

Da, apucat sa testez, dezamagitor...nu e mult mai mare, sau ar trebui sa dau din coada ca am 150m cu antene simple stoc omni de 2db ? :unsure:
Mda, un calcul simplu arata ca un patch sectorial de 14db ar insemna 4x range, 600m ar fi prea frumos... incercam si asta... :)


A sosit Skycontroller-ul si al doilea Bebop ? Daca esti interesat sa faci ceva teste cu un AP de 5.8 GHz iti pot trimite unul (am doua bucati) mai ales daca ai ceva amici prin Cluj.
Ma gandesc ca nu o sa fi mai fi prea curios dupa Skycontroller ... dar totusi e un AP de 27 dBm cu posibilitate de conectare antena externa. Eu iar am ajuns la 2.4 GHz (video extenderul de pe P2V) si imi cumpar un kit de antene de aici:

http://horizonfpvant...elrs-pilot-kit/ - cel negru cred ca o sa il iau. La zburator in sine inca nu am chef de desfacut si modificat dar RC si FPV Extender le rezolv deodata (2x2.4GHz + 5.8 GHz).
Din cate am vazut cu kituri si amplificatoare baietii cu P2 si P3 zboara bine pe la 5-6 km cu FPV chiar.
0

#59 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 12 April 2016 - 09:05 PM

Vrei sa fii mataluta un pic calculator ca sa socotesti cum trebuie sa zbori in 20 minute ca sa faci 5-6 km dus-intors si sa mai ai timp si sa mai arunci o privire la destinatie ? :)

Am destule pierderi (si recuperari) la activ ca sa imi fi trecut cheful sa mai ies din raza vizuala cu altceva decat cu avion.

Parerea mea este sa nu mai bagi banii in solutii de extindere, si sa savurezi intai macar o vreme acel km pe care il ai, e doar chestie de timp sa treci printr-o faza nasoala chiar si intr-un km, suficient sa uzi pantalonii si sa iti juri ca nu te mai aventurezi asa departe :)
Nu de alta, dar e pacat de asa cadou frumos :(
... cu picioarele pe pamant ...
0

#60 Useril este offline   EBA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 956
  • Inregistrat: 09-April 09
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI,Balta Alba,
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 12 April 2016 - 10:19 PM

Vezi postarearenatoa, la 12 April 2016 - 09:05 PM, a spus:

Vrei sa fii mataluta un pic calculator ca sa socotesti cum trebuie sa zbori in 20 minute ca sa faci 5-6 km dus-intors si sa mai ai timp si sa mai arunci o privire la destinatie ? :)

Am destule pierderi (si recuperari) la activ ca sa imi fi trecut cheful sa mai ies din raza vizuala cu altceva decat cu avion.

Parerea mea este sa nu mai bagi banii in solutii de extindere, si sa savurezi intai macar o vreme acel km pe care il ai, e doar chestie de timp sa treci printr-o faza nasoala chiar si intr-un km, suficient sa uzi pantalonii si sa iti juri ca nu te mai aventurezi asa departe :)
Nu de alta, dar e pacat de asa cadou frumos :(


20 minute?ha.Singurul film in care l-am vazut zburand cica 25 minute e filmul lor de la dji,in rest,maxim 18 minute cu indulgenta si asta la phantom 2 vizion plus care spuneau ca e mai econom cu papatul.Traiasca marketingul :D
SUNTEM FUDULI
0

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro