Modelism - RHC Forum: FBL-ce-i aia? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

FBL-ce-i aia?

#1 Useril este offline   MudBasher 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 88
  • Inregistrat: 31-January 16
  • Gender:Male

Postat 27 March 2016 - 08:11 PM

Nu am inteles de ce multi oameni aleg elicoptere FBL.Pot sa ai chiar atata incredere in electronica?Daca sistemul asta FBL se dovedeste a fi mult mai bun decat flybar-ul obisnuit,as putea sa imi upgradez un elicopter cu flybar?
0

#2 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 March 2016 - 10:03 PM

Da, poti sa-l upgradezi, da, e mai bun.

Heli e oricum plin de electronica: Servo, ESC, BEC, RX - nu, nu avem incredere in electronica, am busit multe heli din cauza electronicii dar asta e viata, heli fara electronica nu exista.

Pana si planoarele de zbor liber au acum electronica.

Vezi postareaMudBasher, la 27 March 2016 - 08:11 PM, a spus:

Nu am inteles de ce multi oameni aleg elicoptere FBL.Pot sa ai chiar atata incredere in electronica?Daca sistemul asta FBL se dovedeste a fi mult mai bun decat flybar-ul obisnuit,as putea sa imi upgradez un elicopter cu flybar?

0

#3 Useril este offline   Radubv 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 740
  • Inregistrat: 09-February 12
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:Aero-Auto RC.

Postat 28 March 2016 - 09:13 AM

Vezi postareaMudBasher, la 27 March 2016 - 08:11 PM, a spus:

Nu am inteles de ce multi oameni aleg elicoptere FBL.Pot sa ai chiar atata incredere in electronica?Daca sistemul asta FBL se dovedeste a fi mult mai bun decat flybar-ul obisnuit,as putea sa imi upgradez un elicopter cu flybar?

Spre deosebire de FB unde comenzile se duc direct in servo-uri, deci implicit orice tremur al maini il transmiti direct in servo-uri, la FBL toate comenzile se duc in unitatea FBL dupa care sunt transmise la servo-uri filtrat si precis. In plus unitatea FBL face toate compensarile necesare in timpul zborului ca sa te ajute sa ai un zbor lin si precis. Facand o analogie cu sofatul, e ca si cum ai conduce in primul caz o masina care nu dispune de servodirectie si muncesti sa invarti de volan pana te trec toate apele sau sa dispui de servodirectie si sistem de directie asistat in al doilea caz, iar condusul sa fie mult mai comod si mai precis. Te poti baza pe electronica foarte linistit, cele mai multe crash-uri sunt deobicei din vina pilotului, asta neexcluzand si erorile pieselor de pe elicopter, bineinteles. Nu am zburat niciodata FB, am inceput cu FBL, dar din spusele colegilor care au zburat si FB, clar FBL reprezinta o etapa de progres si necesara la elicoptere.
Cat despre upgrade, se poate. Se cumpara unitate FBL, se schimba capul rotor FB cu unul FBL. Poti renunta la receptor si trece pe sateliti care pot fi conectati direct in unitatea FBL.

Aceasta postare a fost editata de Radubv: 28 March 2016 - 09:15 AM

AUTO

HPI Trophy Truggy 4.6 2013 2.4GHZ Waterproof- nitro
HPI Blitz2 Flux - electric
FG Baja Buggy Sportsline - benzina

AERO

Align T-Rex 450 Pro V2 - Augusta electric
Align T-Rex 500L Dominator - electric
Align T-Rex 700E DFC - electric
Drake by Dululutu -electric
Easy Star II by Multiplex - electric
Phoenix 2400 - electric
Sbach 342 by FMS 1300mm - electric
DJI Mavic Pro
Realacc Real5 215MM FPV Racing Drone
|||Spektrum DX9|||
0

#4 Useril este offline   MudBasher 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 88
  • Inregistrat: 31-January 16
  • Gender:Male

Postat 28 March 2016 - 09:16 AM

Inteleg.Dar toata chestia cu FBL nu duce la un delay al comenzilor?
0

#5 Useril este offline   Radubv 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 740
  • Inregistrat: 09-February 12
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:Aero-Auto RC.

Postat 28 March 2016 - 09:20 AM

Vezi postareaMudBasher, la 28 March 2016 - 09:16 AM, a spus:

Inteleg.Dar toata chestia cu FBL nu duce la un delay al comenzilor?

Absolut deloc, din contra. Gandeste-te ca unitatea FBL executa in zbor mii de compensari pe secunda la toate servo-urile pentru ca elicopterul sa aiba o traiectorie lina. Este ca si cum ai incerca sa calculezi mai repede in cap operatii complexe decat un PC. Transmisia comenzilor tale este in timp real fara absolut nici un delay. Orice delay in manuirea unui elicopter se termina cu crash, de obicei.
AUTO

HPI Trophy Truggy 4.6 2013 2.4GHZ Waterproof- nitro
HPI Blitz2 Flux - electric
FG Baja Buggy Sportsline - benzina

AERO

Align T-Rex 450 Pro V2 - Augusta electric
Align T-Rex 500L Dominator - electric
Align T-Rex 700E DFC - electric
Drake by Dululutu -electric
Easy Star II by Multiplex - electric
Phoenix 2400 - electric
Sbach 342 by FMS 1300mm - electric
DJI Mavic Pro
Realacc Real5 215MM FPV Racing Drone
|||Spektrum DX9|||
0

#6 Useril este offline   MudBasher 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 88
  • Inregistrat: 31-January 16
  • Gender:Male

Postat 28 March 2016 - 09:42 AM

Acum chiar imi doresc un sistem FBL.Eu inca sunt la gradul de pilot incepator.Ar fi mai bine sa incep cu flybar sa ma obisnuiesc cu ceva mai dur,ca apoi sa fie un elicopter FBL o joaca?Sau mai bine upgradez la FBL?
0

#7 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 March 2016 - 10:16 AM

Un sfat prietenesc. Inainte de a mai cumpara orice as mai studia nitel cu ce se mananca heli. Intre timp poti sa iti faci mana pe acel hauser (sau cum ii zice) drumul pana la primul hover poate fi destul de anevoios cu sau fara FBL.

Vezi postareaMudBasher, la 28 March 2016 - 09:42 AM, a spus:

Acum chiar imi doresc un sistem FBL.Eu inca sunt la gradul de pilot incepator.Ar fi mai bine sa incep cu flybar sa ma obisnuiesc cu ceva mai dur,ca apoi sa fie un elicopter FBL o joaca?Sau mai bine upgradez la FBL?

0

#8 Useril este offline   MudBasher 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 88
  • Inregistrat: 31-January 16
  • Gender:Male

Postat 28 March 2016 - 10:34 AM

Pai sa zicem ca primul hover a fost ok.Cum zic si altii,e ca si cum ai incerca sa tii in echilibru o bila pe o farfurie.Mai greuÈ›,dar a fost distractiv

Aceasta postare a fost editata de MudBasher: 28 March 2016 - 10:35 AM

0

#9 Useril este offline   Alin32 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 410
  • Inregistrat: 26-February 14
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 28 March 2016 - 10:42 AM

Vezi postareaMudBasher, la 28 March 2016 - 10:34 AM, a spus:

Pai sa zicem ca primul hover a fost ok.Cum zic si altii,e ca si cum ai incerca sa tii in echilibru o bila pe o farfurie.Mai greuÈ›,dar a fost distractiv



Broo,

Cum spuneau si colegii mai sus, pune mana si citeste aici pe forum, vezi cu ce se mananca ce costuri implica heli, vezi ce trebuie sa faci pana la primul hover! la multi dintre noi primul zbor a durat cateva secunde urmate de facutul tandari a elicopterului. Nu vreau sa te sperii dar nici nu ar fi indicat sa bagi banii si la primul crash serios sa renunti. In Ro piata de heli este foarte slaba si vei intampina greutati in a vinde un heli si piese achizitionate daca te lasi.

In rest daca reusesti sa treci peste frustrarile de la inceput este un hobby demential! Pune mana si citeste deoarece in materie de documentatie cunostinte mai ai mult de digerat! pot spune acum zero.

Bafta!
0

#10 Useril este offline   MudBasher 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 88
  • Inregistrat: 31-January 16
  • Gender:Male

Postat 28 March 2016 - 11:33 AM

Vezi postareaAlin32, la 28 March 2016 - 10:42 AM, a spus:

Broo,

Cum spuneau si colegii mai sus, pune mana si citeste aici pe forum, vezi cu ce se mananca ce costuri implica heli, vezi ce trebuie sa faci pana la primul hover! la multi dintre noi primul zbor a durat cateva secunde urmate de facutul tandari a elicopterului. Nu vreau sa te sperii dar nici nu ar fi indicat sa bagi banii si la primul crash serios sa renunti. In Ro piata de heli este foarte slaba si vei intampina greutati in a vinde un heli si piese achizitionate daca te lasi.

In rest daca reusesti sa treci peste frustrarile de la inceput este un hobby demential! Pune mana si citeste deoarece in materie de documentatie cunostinte mai ai mult de digerat! pot spune acum zero.

Bafta!

Inteleg.Nu zic ca pana acum a fost perfect.Momentan o singura data am ridicat elicopterul de la sol.Si si atunci a fost un zbor de maxim 2 minute.Am dat jos palele ca sa vad cum reactioaneaza elicopterul la miscarile mele.Avand controlul unui fierastrau d-asta zburator,si cu palele jos ma sperie,chiar daca e la 5% throttle.Am ascultat un forum din 2009 care recomanda clonele 450 ca pe cele mai bune heli pt incepatori(avand in vedere ca am mai avut elicoptere rc cu 3 sau 4 canale).Pana la urma,daca fac o mica greseala si am un accident,nu o sa fiu capabil sa repar elicopterul.Singurul site care nu are stoc zero e Heli.ro.Iar cel mai ieftin era Phoenix Models unde un set de pale era 25 de lei.Nu pot sa zic ca e imposibil sa dau 98 de lei pe pale de carbon,dar imi plac elicopterele asa mult,ca as tine post negru toata saptamana pentru un set de pale.
0

#11 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 28 March 2016 - 12:02 PM

Mai bine treci pe multicoptere, parerea mea...

"... imi plac elicopterele asa mult,ca as tine post negru toata saptamana pentru..."

Pentru ce ? Defineste ce iti place la ele... la ce iti doresti sa ajungi intr-un viitor previzibil ?

Daca 98 lei ti se pare cheltuiala mare pentru un set de pale, cred ca e hobby-ul gresit :unsure:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#12 Useril este offline   MudBasher 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 88
  • Inregistrat: 31-January 16
  • Gender:Male

Postat 28 March 2016 - 12:14 PM

Vezi postarearenatoa, la 28 March 2016 - 12:02 PM, a spus:

Mai bine treci pe multicoptere, parerea mea...

"... imi plac elicopterele asa mult,ca as tine post negru toata saptamana pentru..."

Pentru ce ? Defineste ce iti place la ele... la ce iti doresti sa ajungi intr-un viitor previzibil ?

Daca 98 lei ti se pare cheltuiala mare pentru un set de pale, cred ca e hobby-ul gresit :unsure:

Mi se pare cheltuiala mare,avand in vedere ca pentru a dobandi skill-urile necesare pilotarii unui heli,o sa stric pe putin 4-5 seturi de pale si poate ceva de la swash.Tinand cont ca elicopterul a fost 140$,as mai cheltui cat pentru un al doilea elicopter doar pe piese.Nu e convenabil,dar ziceam ca e cam scump,avand in vedere ca in alte parti un set de pale e aprox 25 de lei.Cautam o cale sa reduc costurile "antrenamentului".Si sa nu incepem cu "e hobby-ul gresit".Nu ma asteptam la piese cu 1 leu.Dar totusi...
0

#13 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 28 March 2016 - 12:31 PM

Nu ai raspuns la ce iti doresti de fapt de la acest hobby :)
Skills insemnand ce ?

Revenind on topic, din cate stiu eu din maruintaiele lui, un FBL este de fapt un controller de multicopter elementar, chiar s-au facut unitati FBL din controlere MC ieftine de 20$.
Practic in loc sa controleze turatia motoarelor, controleaza servo-urile de platou, tot un multiprocesor si un senzor giro/accel este si intr-un fbl, doar softul e altul.

Diferenta la costuri cand pica un mc fata de un heli poate fi ca de la paguba totala, la schimbat o elice de 10 lei si continuat mai departe ;)

Daca o sa zici ca un mc este simplu de pilotat si plictisitor, uite ce face florin aici:
https://www.youtube....h?v=gapu85MbsiQ

Pana la urma, care-i scofala sa tii o bila pe o farfurie ? :) :p
... cu picioarele pe pamant ...
0

#14 Useril este offline   MudBasher 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 88
  • Inregistrat: 31-January 16
  • Gender:Male

Postat 28 March 2016 - 12:47 PM

Vezi postarearenatoa, la 28 March 2016 - 12:31 PM, a spus:

Nu ai raspuns la ce iti doresti de fapt de la acest hobby :)
Skills insemnand ce ?

Revenind on topic, din cate stiu eu din maruintaiele lui, un FBL este de fapt un controller de multicopter elementar, chiar s-au facut unitati FBL din controlere MC ieftine de 20$.
Practic in loc sa controleze turatia motoarelor, controleaza servo-urile de platou, tot un multiprocesor si un senzor giro/accel este si intr-un fbl, doar softul e altul.

Diferenta la costuri cand pica un mc fata de un heli poate fi ca de la paguba totala, la schimbat o elice de 10 lei si continuat mai departe ;)

Daca o sa zici ca un mc este simplu de pilotat si plictisitor, uite ce face florin aici:
https://www.youtube....h?v=gapu85MbsiQ

Pana la urma, care-i scofala sa tii o bila pe o farfurie ? :) :p

Oops.Nu vazusem intrebarea.Hmm.Ce imi doresc de la acest hobby?Distractie si experienta.Sunt un adolescent de 16 ani.Nu m-am mai jucat pe calculator de cand am elicopterul.Nu ma compara pe mine cu veterani in ale RC-ului..Posibil sa fi facut o greseala cand am inceput cu heli.Dar sti de ce am ales heli?Cu un multicopter te joci.E stabil,n-ai nici o treaba.Eh,sa zicem ca dronele sport sunt "fun",dar tot jucarie sunt.La un heli(cu flybar) e o provocare sa il tii stabil.Iar un stunt cu un heli e muuult mai impresionant decat acel flip pe care il poate face o drona.Da.Am zis drona.Si nu m-am exprimat gresit.E un calculator.Uhm.Si da.E cam greu sa tii o bila pe o farfurie,intr-un punct fix.For real.Incearca.Uite.Sa zicem ca as mai avea 800 de ron disponibili pentru o drona.Ce mi-ai recomanda?Incerc si heli si multicopter.Sa fiu sigur ca nu am gresit hobby-ul
0

#15 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 28 March 2016 - 12:54 PM

Nu trebuie 800 lei, sunt kit-uri decente ARF la sub 150$, vezi topicul cu clasa 250, nu sunt eu ala care sa recomande, ca nu le suport :)

Dar nu ai prin preajma pe altul sa incerci fara sa dai bani ?
Daca esti din Bucuresti, poti iesi la o sedinta de zbor cu hash si florin, si te lamuresti, er... lecuiesti :D
... cu picioarele pe pamant ...
0

#16 Useril este offline   MudBasher 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 88
  • Inregistrat: 31-January 16
  • Gender:Male

Postat 28 March 2016 - 12:57 PM

Vezi postarearenatoa, la 28 March 2016 - 12:54 PM, a spus:

Nu trebuie 800 lei, sunt kit-uri decente ARF la sub 150$, vezi topicul cu clasa 250, nu sunt eu ala care sa recomande, ca nu le suport :)

Dar nu ai prin preajma pe altul sa incerci fara sa dai bani ?
Daca esti din Bucuresti, poti iesi la o sedinta de zbor cu hash si florin, si te lamuresti, er... lecuiesti :D

Am un CX 10 .Da ala e pișpiric
0

#17 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 March 2016 - 01:09 PM

Bravo, daca ai reusit un prim hover e excelent. Piesele pentru un 450 nu sunt scumpe. De fapt cea mai scumpa parte la un crash sunt palele.

Controlerele FBL sunt practic identice hardware cu cele de multicoptere. Cu toate acestea spre deosebire de multicoptere sunt zero softuri opensource competitive/decente si controlerele comerciale desi bune mai au loc destul de optimizare.

Eu credeam ca o sa apara de acum 3-4 ani dar pana acum nimik, nimik. Banuiala mea e ca e nevoie de doua skiluri (si amandoua de top):

- programare + inginerie
- pilotat heli

Aparent nu a aparut inca omul/oamenii potriviti. La drone e nevoie doar de primul caci de zburat le zboara oricine. De aceea pentru drone e o puzderie de softuri meseriase. Dronele au devenit interesante (adica mai mult decat lustre cu camera) odata cu racing-ul dar asta e alta poveste.

Oricum dronele clasice - pale fixe pe un outrunner sunt foarte, foarte departe de ceea ce poate face un heli.
0

#18 Useril este offline   MudBasher 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 88
  • Inregistrat: 31-January 16
  • Gender:Male

Postat 28 March 2016 - 01:52 PM

Vezi postareastiganas, la 28 March 2016 - 01:09 PM, a spus:

Bravo, daca ai reusit un prim hover e excelent. Piesele pentru un 450 nu sunt scumpe. De fapt cea mai scumpa parte la un crash sunt palele.

Controlerele FBL sunt practic identice hardware cu cele de multicoptere. Cu toate acestea spre deosebire de multicoptere sunt zero softuri opensource competitive/decente si controlerele comerciale desi bune mai au loc destul de optimizare.

Eu credeam ca o sa apara de acum 3-4 ani dar pana acum nimik, nimik. Banuiala mea e ca e nevoie de doua skiluri (si amandoua de top):

- programare + inginerie
- pilotat heli

Aparent nu a aparut inca omul/oamenii potriviti. La drone e nevoie doar de primul caci de zburat le zboara oricine. De aceea pentru drone e o puzderie de softuri meseriase. Dronele au devenit interesante (adica mai mult decat lustre cu camera) odata cu racing-ul dar asta e alta poveste.

Oricum dronele clasice - pale fixe pe un outrunner sunt foarte, foarte departe de ceea ce poate face un heli.

Recunosc.Imi place sa ma duc prin parc,si sa-i vad pe toti zburatorii de drone,gandindu-ma ca si eu pot sa-mi cuceresc spatiul pe cer ca si ei,numai intr-un mod deosebit.Un motiv in plus pentru care nu-mi plac dronele e pentru ca tot ce ai de facut in faza pre-flight e sa incarci bateria.La un heli,verifici servo,pale ciobite,raspuns la comenzi,mai faci trimm la una alta.Deci chiar pui suflet in masinaria ta.
0

#19 Useril este offline   daniel_ionut 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 573
  • Inregistrat: 08-November 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:Helicopters

Postat 28 March 2016 - 02:08 PM

Asa cum a zis si stiganas, cand vine vorba de zbor acrobatic, dronele sunt o gluma fata de elicoptere. Daca iti place zborul acrobatic, mergi pe elicoptere fara doar si poate. In schimb e adevarat ca trebuie sa te astepti la costuri mai mari de operare.

Alege dronele daca iti place FPV-ul, daca vrei o platforma pentru o camera de filmat, daca vrei costuri mai mici de operare. Faptul ca poti sa faci cateva figuri 3D cu o drona e ok, dar nu e in nici un caz motiv sa iti cumperi una.
0

#20 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 28 March 2016 - 02:19 PM

Unde o fi asta oare... "sa ma duc prin parc,si sa-i vad pe toti zburatorii de drone" ... in ce neverland... :unsure: sigur nu la noi :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#21 Useril este offline   MudBasher 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 88
  • Inregistrat: 31-January 16
  • Gender:Male

Postat 28 March 2016 - 02:27 PM

Vezi postareadaniel_ionut, la 28 March 2016 - 02:08 PM, a spus:

Asa cum a zis si stiganas, cand vine vorba de zbor acrobatic, dronele sunt o gluma fata de elicoptere. Daca iti place zborul acrobatic, mergi pe elicoptere fara doar si poate. In schimb e adevarat ca trebuie sa te astepti la costuri mai mari de operare

Alege dronele daca iti place FPV-ul, daca vrei o platforma pentru o camera de filmat, daca vrei costuri mai mici de operare. Faptul ca poti sa faci cateva figuri 3D cu o drona e ok, dar nu e in nici un caz motiv sa iti cumperi una.

Pai sa zicem ca as dori un sistem FPV.E neaparat sa fie montat pe drona?Adica un elicopter poate transporta un go-pro cu usurinta.Imi place zborul 3d.Apropo de zbot 3d,clipul asta e legit? https://youtu.be/W170zszmkWk Parca lasa legile fizicii sa planga intr-un colt
0

#22 Useril este offline   daniel_ionut 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 573
  • Inregistrat: 08-November 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:Helicopters

Postat 28 March 2016 - 02:47 PM

Drona e platforma ce-a mai potrivita pentru FPV pentru ca e stabila si usor de controlat. Poti pune si pe elicopter, sunt destui care au facut asta, dar mie mi se pare ca nu-l folosesti la ce e el cel mai bun :)

Si da, clipu ala e pe bune. Din cauza acelui clip m-am apucat eu de elicoptere.
0

#23 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 28 March 2016 - 02:48 PM

Nu stiu cum e cu "legit" dar ilegal si inconstient cu siguranta este... sa zbori la marginea unui drum circulat.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#24 Useril este offline   MudBasher 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 88
  • Inregistrat: 31-January 16
  • Gender:Male

Postat 28 March 2016 - 02:56 PM

Vezi postareadaniel_ionut, la 28 March 2016 - 02:47 PM, a spus:

Drona e platforma ce-a mai potrivita pentru FPV pentru ca e stabila si usor de controlat. Poti pune si pe elicopter, sunt destui care au facut asta, dar mie mi se pare ca nu-l folosesti la ce e el cel mai bun :)

Si da, clipu ala e pe bune. Din cauza acelui clip m-am apucat eu de elicoptere.

Ce coincidenta!Si eu XD
0

#25 Useril este offline   Alin32 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 410
  • Inregistrat: 26-February 14
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 28 March 2016 - 03:08 PM

Vezi postareadaniel_ionut, la 28 March 2016 - 02:47 PM, a spus:



Si da, clipu ala e pe bune. Din cauza acelui clip m-am apucat eu de elicoptere.


Si eu si eu tot de aia :)))) cand l-am vazut cum zboara printre palmieri am inebunit :), bine au atunci crede-am ca voi ajunge si eu intr-un an sa fac ce face el hahahaha :) stupid!
0

#26 Useril este offline   daniel_ionut 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 573
  • Inregistrat: 08-November 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:Helicopters

Postat 28 March 2016 - 03:25 PM

Vezi postareaAlin32, la 28 March 2016 - 03:08 PM, a spus:

Si eu si eu tot de aia :)))) cand l-am vazut cum zboara printre palmieri am inebunit :), bine au atunci crede-am ca voi ajunge si eu intr-un an sa fac ce face el hahahaha :) stupid!


N-am mai vazut nici un zbor de la tine de o mie de ani. Mai filmeaza si tu ceva ca a venit caldura :)
0

#27 Useril este offline   Zeus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2455
  • Inregistrat: 15-January 09
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 28 March 2016 - 03:29 PM

Daca iti place aceasta ramura a rc-ului, mergi pe ea, pentru un ''pusti'' de 16 ani, pot spune ca prinzi repede unele chestii.
Nu este un hobby scump, este doar placut, chiar si cand strici ceva, defapt te bucuri ca ai ce bibili.
Si eu am primit mesaje de genul '' nu te apuca de asa ceva ca e scump'', dar nu am vrut sa fiu ascultator, este greu la inceput, toate sunt scumpe si tu nu ai nici baza, trebuie doar sa accepti sfaturile celor mai vechi in domeniu, sau mai bine spus, cand cineva iti spune sa nu cumperi acel lucru ca nu e bun, e chinezarie ieftina si proasta, sa asculti, altfel, din ieftin ai sa ajungi mai scump decat daca mergeai din prima pe ceva scump si bun.
Eu consider ca baza in acest hobby, sau mai bine spus, cand incepi, sa incepi cu o statie buna si un incarcator mai bunicel. Restul, e doar tam tam
Why Drink and Drive,When you can Smoke and Fly?
0

#28 Useril este offline   MudBasher 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 88
  • Inregistrat: 31-January 16
  • Gender:Male

Postat 28 March 2016 - 03:30 PM

Daca tot am deviat de la subiect,mai am ceva de intrebat.De ceva vreme,cand dau sa mearga in fata,la pozitia maxima,imi tremura un servo de mama focului.De la ce ar putea sa fie?
0

#29 Useril este offline   MudBasher 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 88
  • Inregistrat: 31-January 16
  • Gender:Male

Postat 28 March 2016 - 03:34 PM

Vezi postareaZeus, la 28 March 2016 - 03:29 PM, a spus:

Daca iti place aceasta ramura a rc-ului, mergi pe ea, pentru un ''pusti'' de 16 ani, pot spune ca prinzi repede unele chestii.
Nu este un hobby scump, este doar placut, chiar si cand strici ceva, defapt te bucuri ca ai ce bibili.
Si eu am primit mesaje de genul '' nu te apuca de asa ceva ca e scump'', dar nu am vrut sa fiu ascultator, este greu la inceput, toate sunt scumpe si tu nu ai nici baza, trebuie doar sa accepti sfaturile celor mai vechi in domeniu, sau mai bine spus, cand cineva iti spune sa nu cumperi acel lucru ca nu e bun, e chinezarie ieftina si proasta, sa asculti, altfel, din ieftin ai sa ajungi mai scump decat daca mergeai din prima pe ceva scump si bun.
Eu consider ca baza in acest hobby, sau mai bine spus, cand incepi, sa incepi cu o statie buna si un incarcator mai bunicel. Restul, e doar tam tam
Despre statie,ma gandesc la un upgrade.De incarcator nu e problema ca am un incarcator Absima universal.L-am folosit pana acum la baterii de automodele.Cel care a venit cu elicopterul avea review-uri negative pe net,si am decis ca locul lui e inapoi in cutie

Aceasta postare a fost editata de MudBasher: 28 March 2016 - 03:36 PM

0

#30 Useril este offline   Alin32 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 410
  • Inregistrat: 26-February 14
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 28 March 2016 - 03:49 PM

Vezi postareadaniel_ionut, la 28 March 2016 - 03:25 PM, a spus:

N-am mai vazut nici un zbor de la tine de o mie de ani. Mai filmeaza si tu ceva ca a venit caldura :)


Stai ca am coletul cu piese la vama in Bucuresti de vre-o saptamana, si singurul heli ce merge acum este o lesinatura de flybar hahahaha :) deabia pot face inverted cu el ca crapa motoru, in coletul asta am si motorul pentru el mai tzapan, evident cel fbl l-am facut praf acu 3 saptamani (s-a dus servoul de coada in inverted, servo brand Align :)).

Aceasta postare a fost editata de Alin32: 28 March 2016 - 03:52 PM

0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro