Modelism - RHC Forum: O-ring-uri de silicon de calitate - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

O-ring-uri de silicon de calitate Ce O-ring-uri pentru telescoape stiti ca sunt mai bune?

#1 Useril este offline   Octavian_B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 733
  • Inregistrat: 01-October 14
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Automodelism, aeromodelism, cilism montan.

Postat 26 March 2016 - 10:34 PM

Deoarece m-am tot lovit de nevoia de a cumpara O-ring-uri pentru tijele de telescoape de 3mm sau de 3.5mm, pentru automodelele scara 1/10, va intreb si pe voi de unde vi le procurati si cum vi se par ca si calitate?
Eu am tot cumparat O-ring-uri de la diversi producatori si le-am nimerit facute dintr-un cauciuc prea tare si nu se muleaza suficient de bine pe tija telescopului si implicit scapa ulei, neetansand suficient. De obicei, in telescoapele originale, gaseam O-ring-uri de calitate, dar cand sa le schimb, nu mai gaseam ceva bun. Curand am avut neplacerea sa cumpar un KIT nou-nout, cu telescoape foarte bune, dar O-ring-urile de proasta calitate(scapa ulei de noi, ceva de speriat!), au coborat substantial calitatea acestora ca si ansamblu...
Tekno SCT410.3
Team Associated SC5M
Losi Rock Rey
HB-HPI D216
0

#2 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 26 March 2016 - 11:25 PM

Buna ziua. De fapt e aproape tarziu in seara, spre miezul noptii, dar nu stiu cum sa incep sa sune frumos.
As vrea sa intervin cu doua idei oarecum la obiect. Inca lucrez la o firma care se ocupa de echipamente hidraulice si adiacent problemelor am atins si partea cu garniturile, de toate felurile. Cu toata responsabilitatea va afirm ca exista in Bucuresti cateva firme care fac garnituri la comanda. E drept ca nu se baga nimeni la dimensiuni asa mici. Dar uneori exista pe stoc sau se pot aduce si asemenea produse. N-as vrea sa revin cu o informatie mai veche, din simplul motiv ca n-am mai verificat-o in ultima vreme. Exista firme care fac garnituri la comanda, chiar unicate. Ramane de discutat doar pretrul. Bauiesc ca pe langa alte detalii, se poate discuta si despre cauciucul dorit. Zic si eu...
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#3 Useril este offline   Octavian_B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 733
  • Inregistrat: 01-October 14
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Automodelism, aeromodelism, cilism montan.

Postat 27 March 2016 - 11:07 AM

Vezi postareabitex, la 26 March 2016 - 11:25 PM, a spus:

Buna ziua. De fapt e aproape tarziu in seara, spre miezul noptii, dar nu stiu cum sa incep sa sune frumos.
As vrea sa intervin cu doua idei oarecum la obiect. Inca lucrez la o firma care se ocupa de echipamente hidraulice si adiacent problemelor am atins si partea cu garniturile, de toate felurile. Cu toata responsabilitatea va afirm ca exista in Bucuresti cateva firme care fac garnituri la comanda. E drept ca nu se baga nimeni la dimensiuni asa mici. Dar uneori exista pe stoc sau se pot aduce si asemenea produse. N-as vrea sa revin cu o informatie mai veche, din simplul motiv ca n-am mai verificat-o in ultima vreme. Exista firme care fac garnituri la comanda, chiar unicate. Ramane de discutat doar pretrul. Bauiesc ca pe langa alte detalii, se poate discuta si despre cauciucul dorit. Zic si eu...

Salutare! E o ideie buna, dar daca aceste firme nu produc aceste garnituri in "serie", cred ca vor fi niste costuri mari pentru prototipuri. Deoarece producerea unor prototipuri presupune costuri destul de mari cu producerea matritelor pentru injectarea cauciucului. Cred ca mai degraba ar fi sa alegem o lista cu firme care comercializeaza aceste garnituri de tip O-ring de calitate si sa stim de unde sa cumparam cand avem nevoie, fara sa ne mai trezim cu "surprize" cand deschidem pachetul si dam sa instalam garniturile in telescoape.
Tekno SCT410.3
Team Associated SC5M
Losi Rock Rey
HB-HPI D216
0

#4 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 27 March 2016 - 12:03 PM

Vezi ce informatie utila s-a colectat si in topicul meu, aici:
http://www.rhcforum....ai-mult-marimi/
... cu picioarele pe pamant ...
0

#5 Useril este offline   Octavian_B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 733
  • Inregistrat: 01-October 14
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Automodelism, aeromodelism, cilism montan.

Postat 30 March 2016 - 10:03 AM

Vezi postarearenatoa, la 27 March 2016 - 12:03 PM, a spus:

Vezi ce informatie utila s-a colectat si in topicul meu, aici:
http://www.rhcforum....ai-mult-marimi/

M-am uitat pe link-urile din topicul de mai sus si unele firme nu fac garnituri de dimensiuni asa de mici, altele nu au specificatiile tehnice trecute, iar care fac garnituri de dimensiuni mici, nu le executa din silicon, ci doar din cauciuc standard. Mai caut...
Cred ca totusi o directie buna pentru gasirea O-Ring-urilor cautate, ar trebui sa ne indreptam tot spre magazinele de automodelism si din astea sa alegem ceva de calitate.
Tekno SCT410.3
Team Associated SC5M
Losi Rock Rey
HB-HPI D216
0

#6 Useril este offline   Tzicul 

  • Free your mind
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2107
  • Inregistrat: 31-May 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 May 2016 - 12:04 PM

http://simeringuri-ro.com/o-rings

http://www.etansari..../dimensiuni.htm

Aceasta postare a fost editata de Tzicul: 03 May 2016 - 12:05 PM

Axial Yeti XL

Losi LST XXL

Kyosho Mad Force Xtra long and Xtra wide
Posted Image
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro