Modelism - RHC Forum: "Planorul romanesc" - aspecte CAD/CAM - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

"Planorul romanesc" - aspecte CAD/CAM ...sau lungul drum de la fisierele cu profil la matrita ...

#31 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 09 July 2016 - 03:55 PM

O prima varianta a programului este functionala:
http://www.rcgroups....d.php?t=2694576
Deocamdata creaza modelele 3D (STL tip ASCII) pentru core /molds /plugs inclusiv canalul in V pentru suprafetele de control.
Urmatoarea varianta va avea ceva elemente in plus pentru pozitionare (nu stiu daca neaparat gauri si mai degraba niste prisme cu baza un patrat ca sunt mai usor de "programat") si "santul" pentru excesul de rasina de la BA si BF (la fel, vor fi de sectiune dreptunghiulara).
Forumul nostru are limitari destul de dure cu privire la tipul si marimea atasamentelor asa ca pentru cei interesati va recomand sa faceti download de pe rcgroups. Din pacate mesajele si postarea sunt in engleza dar va descurcati cu gogu'.
Sper ca in luna care vine sa trec de la modelul "teoretic" la modelul "practic" ...adica realizarea concreta de matrite.
Dupa cum am spus si in alt topic programul asta XFLR2STL are un "fratior" mai mic pentru constructiile din balsa: au in comun partea de calcul a modelului 3D al aripii dar "iesirea" e un fisier cu desenele nervurilor / lonjeroanelor / BA / BF pregatite pentru taierea cu laser.
Daca vreti programele astea doua sunt un fel de profili specializate facute "in casa". Decat sa dau zeci si sute de euro pe profili prefer sa iau materiale.

Aceasta postare a fost editata de ender67: 09 July 2016 - 03:58 PM

0

#32 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 09 July 2016 - 04:20 PM

Cam asa arata niste matrite ("mama" si "tata" ... "molds" / "plugs") pentru pentru segmentele de aripa SynerJ de 3.33 m (segmentul central de 112 cm).
Daca modificati fisierul xflrwing.def si puntei acolo si fisierele .dat pe cre le utilizati in acel fisier puteti crea matrite pentru orice aripa.
Tema de casa pentru cei pasionati de DLG: aripa de Synergy2 :).
Tema de casa pentru cei mai avansati: matritele pentru stabilizatoare (da, se pot face tot cu programul asta...stabilizatorul e un caz particular de aripa....eventual pentru stabilizatorul vertical asimetric trebuie sa rulati programul de 2 ori cu 2 seturi de date diferite si sa concatenati fisierele STL obtinute ...atentie la prima si ultima linie :). Hai ca deja v-am dat prea multe indicatii.

Fisiere atasate


0

#33 Useril este offline   mvpricop 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1424
  • Inregistrat: 08-February 06

Postat 09 July 2016 - 04:30 PM

Au mai fost si altii cu matrite metalice, cu complicatii, cu pe stanga, cu pe dreapta.
Cu CATIA, cu VBScript, cu stl, cu dural care se stramba, cu aripi care se stramba, cu risipa de materiale, timp, etc.

https://www.facebook...32162941&type=3

https://www.facebook...32162941&type=3



Dar s-au lecuit si s-au calmat. ;)

Fisiere atasate


Cu sau fara de motor,
Io le zbor pentru popor!

Schaum vor dem Mund,
Und Papier fuer der Fund!
0

#34 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 09 July 2016 - 04:56 PM

Vezi postareamvpricop, la 09 July 2016 - 04:30 PM, a spus:

Au mai fost si altii cu matrite metalice, cu complicatii, cu pe stanga, cu pe dreapta.
Cu CATIA, cu VBScript, cu stl, cu dural care se stramba, cu aripi care se stramba, cu risipa de materiale, timp, etc.

https://www.facebook...32162941&type=3

https://www.facebook...32162941&type=3



Dar s-au lecuit si s-au calmat. ;)

Frumos ...
Eu incerc o solutie ceva mai pentru lenesi si buget redus:
- fara CATIA sau alte CAD-uri scumpe si greu de invatat
- fara CNC-uri performante (si la care accesul e costisitor) ci cu un CNC care m-a costat cam vreo 300 de euro sau pe acolo (si este destinat sa frezeze spuma si MDF / lemn ... eventual corian)
- fara duraluminiu si alte materiale scumpe ...doar spuma frezata in care se va turna un corian "de casa" (rasina cu oxid de aluminiu)
- eventual fara rohacell sau alte spume frezate ..incerc varianta cu spuma poliuretanica rigida turnata direct in matrita....
Sa vedem ce iese :)
Hai ca am pregatit in 5 minute fisierele pentru rularea aripii de DLG Synergy2 ...nu stiu daca e ultima varianta dar e sigur o varianta pusa de Gerald Taylor in topicul dedicat .... am rulat XFLR5 si am salvat fisierele si le-am redenumit (G.T. foloseste o notatie cu " +2" in coada la profilele .dat ca sa arate care e pozitia flapsurilor).
Dupa ce salvati fisierele stergeti extensia .txt... forumul nu permite atasamentele de tip .dat.
...si daca aveti curiozitatea sa rulati programul obtineti ceva de genul....

Fisiere atasate


0

#35 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 04 October 2016 - 12:23 PM

Nu stiu daca acest topic e cel mai nimerit pentru postarea asta, pina la urma voi face un topic dedicat pentru "balsificator" (masa de taiere laser DIY cu dioda laser de 2W) dar am facut azi o mica analiza comparativa la rezultate intre ce produce chestia asta low budget si ce produce o masa de taiere cu laser CO2 de cateva mii de euro.
Comparatia rezultatelor se face cu imagini luate cu o camera microscop USB cu filmul de calibrare (are o scara gradata cu 5 diviziuni pe milimetru).
Va rog sa nu considerati acest post ca o critica a rezultatelor mesei lui LaserCut (stiu din discutia cu el ca si-a petrecut multe ore pentru a face tuning la mas de taiat) ci o analiza constructiva menita a imbunatati rezulatele "balsificatorului".
Incep cu doua imagini de la o gravare facuta de LaserCut:
- in lasercut_gravare1 e un colt de dreptunghi
- in lasercut_gravare2 e o linie dreapta
Imaginile provin din loturi diferite.
Ce se poate observa:
- kerf cam de 0.25 mm in prima imagine
- un pic mai mare (o.3 mm) in imaginea a doua
- de remarcat "oscilatiile de la trasarea dreptunghiului ... schimbarea brusca a directiei determina niste oscilatii in mecaniac si care nu sunt amortizate imediat , colturile sunt un pic ingrosate si linia este un pic valurita
- la a doua trasare nu sunt prezente aceste oscilatii pentru ca liniile trasate sunt simple, doar pe axa y, nu exista o miscare pe axa x (nervura este cu nr 1 dintr-un set de mai multe nervuri, daca a fost vreo oscilatie de la trasarea cifrei 2 la nervura de deasupra ea s-a amortizat total pina la nervura nr 1).

Fisiere atasate


0

#36 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 04 October 2016 - 12:43 PM

Acum analiza gravarii la masa mea de taiat.
Conditiile un pic diferite, o taiere/gravare de test cu diverse viteze pentru determinarea in special a combinatiei putere laser / feed-rate pentru gravare si taiere (si a numarului de treceri necesare petru taiere).
Dupa cum se poate vedea am folosit pentru taierea lonjeroanelor si a peselor de la bord de fuga din kitul de Dynamo XLS o plca de balsa de 2 mm cu C-grain, "hard balsa".
Gravarea se face in cazul asta cu feed-rate-ul ceva mai mare (din ce vad in parametri de firmware in versiunea asta erau 25 mm/sec pe xy si acceleratia maxima de 100 mm/sec2 ...deci un feed-rate de 1500 maxim ...in fisierul de g-code i-am dat un feed-rate de 1200 la gravare cu o trecere ).
Ce se poate observa:
- in conditii maxime de viteza gravarea nu este foarte "consistenta" (apar variatii de kerf) ..asta se datoreaza faptului ca variatia de putere se face prin "factor de umplere" , parca am facut gravarea cu factor 25 din maxim 255 (sa x=zicem 8-9-10% din putere laser) ... exista un "air assist" (un ventilator de 12 V conectat la alimentarea modulului diodei laser) si care nu intra in functiune la factori de umplere asa mici deci practic gravarea se face fara air assist si incepe sa conteze cat de "combuustibila" este balsa in regiunea respectiva
- kerf-ul este similar de 0.2-0.3 mm
- in imaginea a doua trasare("11") este din acelasi lot, se pot observa si aici "oscilatii" de amortizare

Fisiere atasate


0

#37 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 04 October 2016 - 12:52 PM

Trasarea este mai putin importanta, ne intereseaza rezultatele la taiere.
Trei imagini cu linii taiate de lsercut, acelasi lot, aceasi nervura, balsa de 2 mm de calitate, liniile taiate sunt intr-un interval cam de 12 cm (deci calitatea lemnului este cam aceeasi).
Cele trei imagini contin taieturi de la o decupare pentru trecerea mufei de servo (dreptunghi i lungul fibrei cu colturi tesite), taiere verticala pentru detasare flaps si taiere orizontala pentru decupare zona platbanda de carbon de la lonjeron.
De remarcat oscilatiile de la schimbarea directiei de taiere si kerful care variaza putin:
- 0.3 mm la taierea transversala (verticala)
- 0.35-0.4 mm la taierea longitudinala
- chiar 0.4-0.5 mm cand apar oscilatii datorita schimbarii directiei de taiere

Fisiere atasate


0

#38 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 04 October 2016 - 01:08 PM

Si acum rezultatele taierii cu masa DIY. Feed-rate de 600 mm/min (1 cm/sec), patru treceri, de fapt in unele zone am testat cu marirea viteei de taiere "din potentiometru" asa ca este posibil ca taierea sa se fi facut cu feed-rate mai mare (de 1200 ...maxim 1500 mm/min)...dar in orice caz au fost 4 treceri.
- ender67_taiere4 este cu o decupare dreptunghilara din fuselaj (unde se monteaza transversala spate de sustinere aripa), balsa "normala" (de fapt normal spre hard balsa, taierea a fost facuta pe 5 placi, ultimele ditr-un lot de cateva zeci, sigur erau cele mai grele)
- ender67_taiere1 este o decupare ovla de la bordul de fuga
kerf-ul este consistent si in zona 0.2-0.3 mm
Se observa oscilatia de schimbare a directiei de taiere

Fisiere atasate


0

#39 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 04 October 2016 - 01:24 PM

Si in final imagini cu o decupare dreptunghiulara de dimensiuni mici, putin oblica (decupare din botul fuselajului):

- ender67_taiere2 este de pe fata
- ender67-taiere3 este aceasi taietura de pe verso
Ce se observa:
- kerf bunicel...cam de 0.2 mm maxim 0.25 mm
- strapungere buna (imaginea e un pic mai fuzzy pe verso din cauza afumarii) ... am impins piesa cu un varf de pix si a iesit fara probleme
-taietura este curata, fara scum excesiv
Toata analiza asta am facut-o pentru a imbunatati performantele (tuning la parametri firmware si la softul de taiere).
Software-ul care imi genereaza G-code are posibilitatea sa modifice taierea in fuctie de diametrul "sculei" (deci sa nu faca o taiere exact pe desenul dat ci in exterior sau in interior pentru ajustare kerf).
Chestia asta merge doar la contururi inchise , la un contur deschis (cum e cel de nervura in care sar 2-3 portiuni de 2-3 mm pentru a nu decupa nervura total nu se aplica).
Deocamdata sunt multumit de acest kerf de 0.2-0.25 mm (la balsa de 2 mm cu 4 treceri, probabil va fi similar la 1.5 mm cu 2 sau 3 treceri) si nu are rost sa ma complic cu modificarea kiturilor deja proiectate (cat timp masinaria mea are un kerf egal sau chiar mai bun ca cel de la lasercut) iar la seturile proiectate prin program pot sa compensez foarte usor prin software un kerf de 0.2 mm.

Fisiere atasate


0

#40 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 04 October 2016 - 01:39 PM

Si in final doua imgini cu taieturi transversale / verticale ...cum ar veni conditii optime de taiere, fata si verso.
Cam asta e ce se poate obtine cu mas asta de taiere, in conditiile in cre focalizarea fascicolului se face manual (nu am actionare pe axa z ...cea mai eleganta solutie e o taiere de test cu diverse pozitii pe axa z si achizitie a imaginilor taiate si selectia inaltimii pentru focalizare optima ...se poate face dar prea complicat si nu merita in faza asta).
Cam asta e ... scula asta "primitiva" scoate un kerf de 0.2 mm.

Fisiere atasate


0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro