Modelism - RHC Forum: Hausler 450(Align clone) setari - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Hausler 450(Align clone) setari Ajutor setup clona trex 450

#1 Useril este offline   MudBasher 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 88
  • Inregistrat: 31-January 16
  • Gender:Male

Postat 24 March 2016 - 07:27 AM

Buna.Ma numesc Andrei si e prima data cand postez in topic-ul aeromodelism.Deci.Acum mult timp,in perioada Craciunului,m-am gandit sa cumpar un elicopter RC.Nefiind experimentat,am cumparat un X108(o clona incredibil de reusita a Syma 108.Ei bine,totul frumos,super stabil(eram super impresionat de cat de stabil era.Tot ce vazusem pana atunci avea RPM mai mare fuselajul de cat elicea.Dupa ce am descoperit ca exista si elicoptere cu 4 canale,m-am gandit sa cumpar un Syma F3.Totul frumos,am descoperit ca functioneaza total diferit fata de cel cu 3 canale,ca are servo-uri etc etc.Acum e acum.Am comandat o clona a celebrului T-Rex 450 de la Align.Ajuns acasa,am fost impresionat de tot ce vedeam la el.Cata tehnica ,cate mecanisme.Ca sa nu-l stric din prima zi,am conectat telecomanda la pc si am inceput sa ma joc pe simulator.Am continuat asa zile intregi la rand,ca sa fiu pregatit.A venit vremea sa scot masinaria la aer.Dar surpriza.Am fost derutat de toate bipurile elicopterului.Totusi am impins putintel maneta de throttle.Si a inceput sa faca niste miscari nebunesti,de parca nici nu avea gyro.Grijuliu,l-am pus la loc in cutie,pana cand unul dintre voi,m-ar ajuta sa il calibrez.Andrei,Oradea.Mentionez ca nu am atins niciodata manetuta aia de 3d flight.
0

#2 Useril este offline   furios 

  • RAPTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1168
  • Inregistrat: 30-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bragadiru
  • Interests:Heli

Postat 24 March 2016 - 08:49 AM

Ia legatura cu radulp ca e tot din Oradea...poate il comvingi sa se uite la modelul tau putin.
0751975329 Radu.(am luat numarul din pagina lui de profil,nu stiu daca mai e valabil)
T-REX 500 PRO
T-REX 600N/OS55HZ-R
T-REX 700X
T-REX 800 TOURBINE
RAPTOR 90 SE gasser
HENSELEIT 3DNT
Save the flybar !!

---------Alexe Gabriel----------
0

#3 Useril este offline   MudBasher 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 88
  • Inregistrat: 31-January 16
  • Gender:Male

Postat 24 March 2016 - 09:33 AM

Vezi postareafurios, la 24 March 2016 - 08:49 AM, a spus:

Ia legatura cu radulp ca e tot din Oradea...poate il comvingi sa se uite la modelul tau putin.
0751975329 Radu.(am luat numarul din pagina lui de profil,nu stiu daca mai e valabil)

Mulțumesc mult!As lua setari pentru telecomanda de la un T-rex original dar nu vreau sa gresesc.
0

#4 Useril este offline   daniel_ionut 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 573
  • Inregistrat: 08-November 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:Helicopters

Postat 24 March 2016 - 01:04 PM

Din experienta iti spun ca e mult mai sanatos sa le faci singur, invatand din online unde e f multa informatie despre acest elicopter.

In primu rand n-ai mentionat daca e cu flybar sau FBL si daca e fbl ce flight controller ai.
0

#5 Useril este offline   radulp 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 832
  • Inregistrat: 09-August 08
  • Gender:Male
  • Location:oradea/0751975329
  • Interests:elicoptere

Postat 24 March 2016 - 05:52 PM

Vezi postareafurios, la 24 March 2016 - 08:49 AM, a spus:

Ia legatura cu radulp ca e tot din Oradea...poate il comvingi sa se uite la modelul tau putin.
0751975329 Radu.(am luat numarul din pagina lui de profil,nu stiu daca mai e valabil)


daca doreste pot sa-l ajut cu placere, mai ales ca sunt in concediu medical. da, tel. este valabil.
0

#6 Useril este offline   MudBasher 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 88
  • Inregistrat: 31-January 16
  • Gender:Male

Postat 24 March 2016 - 06:22 PM

Vezi postarearadulp, la 24 March 2016 - 05:52 PM, a spus:

daca doreste pot sa-l ajut cu placere, mai ales ca sunt in concediu medical. da, tel. este valabil.

Buna dle.Radu.Totusi,cred ca am mai vorbit cu dvs.Daca nu va amintiti,eu sunt baiatul ala de 16 ani,care v-a intrebat de iesiri cu automodelele.M-ati invitat la o iesire cu aeromodelistii pe Calea Aradului.Nu am putut veni,desi stau chiar pe strada aia.Cand as putea sa va deranjez cu un telefon?
0

#7 Useril este offline   radulp 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 832
  • Inregistrat: 09-August 08
  • Gender:Male
  • Location:oradea/0751975329
  • Interests:elicoptere

Postat 24 March 2016 - 08:36 PM

Cand doresti.Cum spuneam,eu sunt pe acasa.
0

#8 Useril este offline   radulp 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 832
  • Inregistrat: 09-August 08
  • Gender:Male
  • Location:oradea/0751975329
  • Interests:elicoptere

Postat 25 March 2016 - 08:21 PM

Vezi postarearadulp, la 24 March 2016 - 08:36 PM, a spus:

Cand doresti.Cum spuneam,eu sunt pe acasa.


Andrei-vezi ca eu nu pot trimite sms-uri. Daca doresti ceva, poti sa ma suni. Maine si duminica dupa ora 10.00- ne intalnim la <aeroclub> mai incoace de la aeroport.
0

#9 Useril este offline   MudBasher 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 88
  • Inregistrat: 31-January 16
  • Gender:Male

Postat 27 March 2016 - 07:36 PM

Vezi postarearadulp, la 25 March 2016 - 08:21 PM, a spus:

Andrei-vezi ca eu nu pot trimite sms-uri. Daca doresti ceva, poti sa ma suni. Maine si duminica dupa ora 10.00- ne intalnim la <aeroclub> mai incoace de la aeroport.

Dupa ore intregi de stat cu ochii in monitor.Am reusit sa iau un fisier de programare pentru telecomanda.Dumnezeule....chinezaria asta e mai greu de programat decat un Spektrum.Totusi,am aplicat setarile,Pitch Cuv.,Thro Cuv.,toate alea.Am dat jos palele de pe matahala de elicopter,sa nu cumva sa le stric in test.Am dezactivat throttle lock,si am realizat ca am gresit ceva.Cu manetuta pe 0,elicopterul o da direct in 25% viteza.Ramane de vazut ce fac cu ea.A doua problema:Eu nu m-am obisnuit cu acumulatorii LiPo.Eu tot cu NiMH am lucrat.Totusi ce e asa periculos la ei.?Pe toate forumurile,toti descriu o baterie LiPo ca pe Hiroshima la pachet.Ar trebui sa fiu chiar asa precut?A treia problema.Nu gasesc nicaieri pe site-urile romanesti pale de 325 mm pentru păsăroiul meu.Daca cineva m-ar ajuta cu oricare din problemele astea,as fi cel mai fericit om din lume.
0

#10 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 March 2016 - 08:07 PM

Lipo sunt safe, mai safe deact nimh. Nu stiu ce forumuri ai citit, poate de acum 10 ani. Singura masura de precautie e sa nu pleci de acasa cand sunt la incarcat.

Nu mai are mai nimeni piese de heli in RO, prea mica vanzarea, pentru pale incearca la heli.ro dar, daca au, au pale bune si scumpe, din cateva perechi mai cumperi un Hausler.
0

#11 Useril este offline   MudBasher 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 88
  • Inregistrat: 31-January 16
  • Gender:Male

Postat 27 March 2016 - 09:08 PM

Vezi postareastiganas, la 27 March 2016 - 08:07 PM, a spus:

Lipo sunt safe, mai safe deact nimh. Nu stiu ce forumuri ai citit, poate de acum 10 ani. Singura masura de precautie e sa nu pleci de acasa cand sunt la incarcat.

Nu mai are mai nimeni piese de heli in RO, prea mica vanzarea, pentru pale incearca la heli.ro dar, daca au, au pale bune si scumpe, din cateva perechi mai cumperi un Hausler.

Pai pe un topic(de acum 5 luni) ziceau ca la o baterie umflata,a explodat una dintre celule,de asta m-am decis sa intreb.Daca asa sta treaba cu palele,ori command mai multe piese odata de pe HK sa amortizez costul transportului,ori iau de pe heli.ro.Dar palele alea de carbon,inteleg ca nu sunt indestructibile,dar cam cate accidente pot suferi?Sunt nou in domeniul elicopterelor cu 6 canale,si palele alea o sa le rup eu candva...dar as vrea sa stiu pe ce dau banii
0

#12 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 March 2016 - 09:58 PM

Esti intradevar foarte nou in heli.

Ziceau ?? cine ziceau - e bine sa dai un link altfel sunt vorbe in vant.


Treaba cu palele e asa:
- la orice crash cu heli se rup palele (una sau amandoua, nu conteaza).
- se rup indiferent din ce sunt facute.
- pe langa pale se rup/indoaie intotdeauna si alte piese - unele se vad imediat, altele mai putin.

De aceea heli e un hobby scump.

Asadar nu e suficient sa cumperi de la HK o mana de pale, de cate ori vei schimba palele vei schimba si alte piese. Sfatul meu e sa cumperi intai pale ieftine.

Te-ai intalnit cu radulp ? In 10 minute cu Radu inveti mai mult decat intr-o saptamana de frecat forumul, nu sunt chestii complicate dar numai din poze si citit nu sunt usor de inteles.


Vezi postareaMudBasher, la 27 March 2016 - 09:08 PM, a spus:

Pai pe un topic(de acum 5 luni) ziceau ca la o baterie umflata,a explodat una dintre celule,de asta m-am decis sa intreb.Daca asa sta treaba cu palele,ori command mai multe piese odata de pe HK sa amortizez costul transportului,ori iau de pe heli.ro.Dar palele alea de carbon,inteleg ca nu sunt indestructibile,dar cam cate accidente pot suferi?Sunt nou in domeniul elicopterelor cu 6 canale,si palele alea o sa le rup eu candva...dar as vrea sa stiu pe ce dau banii

0

#13 Useril este offline   MudBasher 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 88
  • Inregistrat: 31-January 16
  • Gender:Male

Postat 29 March 2016 - 09:53 AM

Vezi postarearadulp, la 25 March 2016 - 08:21 PM, a spus:

Andrei-vezi ca eu nu pot trimite sms-uri. Daca doresti ceva, poti sa ma suni. Maine si duminica dupa ora 10.00- ne intalnim la <aeroclub> mai incoace de la aeroport.

Cand e urmatoarea intalnire?Pun la punct elicopterul si vin
0

#14 Useril este offline   radulp 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 832
  • Inregistrat: 09-August 08
  • Gender:Male
  • Location:oradea/0751975329
  • Interests:elicoptere

Postat 29 March 2016 - 12:12 PM

De obicei sambata si duminica dupa ora 10.
Daca ai timp si in cursul saptamanii te pot ajuta.Doar suna_ma cand doresti.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro