Modelism - RHC Forum: Planuri Next Star; engine mount, Atlas 25 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Planuri Next Star; engine mount, Atlas 25

#1 Useril este offline   mi-o 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 146
  • Inregistrat: 17-July 15
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Automodelism, Aeromodelism

Postat 23 March 2016 - 08:20 PM

Salut !
De unde asi putea face rost de planuri in format .dwg pentru aeromodelul next star ? (al meu seamana cu next star, altul care sa semene mai bine nu am gasit, si l-am busit rau.. puteti vedea aici: Click )

Inca ceva, am cumparat acest batiu pt motor:Click si am o intrebare: cum il montez (sa fie drept, unde trebuie, nici mai sus nici mai jos.. cum se masoara?... ) ? si cum fac gaurile pt. motor sa fie 2 grade spre dreapta ?
Merci.

Aceasta postare a fost editata de mi-o: 23 March 2016 - 08:21 PM

0

#2 Useril este offline   Borian 

  • autonom
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 664
  • Inregistrat: 05-December 08
  • Gender:Not Telling
  • Location:-
  • Interests:-

Postat 23 March 2016 - 09:44 PM

Axa elicei trebuie sa fie in planul longitudinal-vertical de simetrie, iar cota in acest plan depinde de mai multe aspecte, directia trebuie sa fie paralela cu planul stabilizatorului, cota oarecum in planul de simetrie longitudinal-orizontal ...apoi pozitia gaurilor o deduci cu tg a = d/l, a = 1 sau 3 grade, 3 dreapta, 1 jos, d este decalajul fata de centru (sus-stinga) iar l distanta de la talpa batiului la centrul elicei.

Aceasta postare a fost editata de Borian: 23 March 2016 - 09:45 PM

0

#3 Useril este offline   mi-o 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 146
  • Inregistrat: 17-July 15
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Automodelism, Aeromodelism

Postat 23 March 2016 - 10:13 PM

Vezi postareaBorian, la 23 March 2016 - 09:44 PM, a spus:

Axa elicei trebuie sa fie in planul longitudinal-vertical de simetrie, iar cota in acest plan depinde de mai multe aspecte, directia trebuie sa fie paralela cu planul stabilizatorului, cota oarecum in planul de simetrie longitudinal-orizontal ...apoi pozitia gaurilor o deduci cu tg a = d/l, a = 1 sau 3 grade, 3 dreapta, 1 jos, d este decalajul fata de centru (sus-stinga) iar l distanta de la talpa batiului la centrul elicei.

M-ai băgat în ceață :)) Sunt la liceu cls. a XI-a, profil uman (romana-limbi străine) nu prea le am cu mate :)) Am cautat și pe Youtube, ma gândeam ca poate găsesc vreun tutorial ceva.. Dar nimic..
Oricum merci pt info ;)
0

#4 Useril este offline   Borian 

  • autonom
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 664
  • Inregistrat: 05-December 08
  • Gender:Not Telling
  • Location:-
  • Interests:-

Postat 24 March 2016 - 12:13 AM

Stai asa ca ti fac desene, ... tu trebuie sa-ti faci din carton un sablon cu gaurile de prindere a batiului pe panoul de foc. Marchezi pa panoul de foc axa de zbor si pe sablon centrul lui (presupunem ca e rectangular, centrul e intersectia diagonalelor). Calculezi parametrii de decalaj si deplasezi dreapta si sus, cum privesti panoul de foc, cu d si g ... d e la dreapta si e valoarea mai mare, g e in sus. Pui sablonul pe noua pozitie, il mai rotesti o idee, eventual sa pice si virful bujiei tot pe mijloc, ca sa iasa la mijloc din capota ... daca iese, daca nu, atunci nu :).
Dai gaurile pt batiu si cind fixezi pui saibe ca sa-l inclini. Pui saibe, mai stringi, pui mai stringi, pina intra in lemn si se preseaza beton si esti multumit cu pozitia ... se vede si la ochi cind e elicea pe centru, deci daca ai facut decalajul corect si elicea e pe axa de zbor, orientarea dreapa - jos, pe sensul de zbor, e corecta.

Succes !

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_3715m.JPG

Aceasta postare a fost editata de Borian: 24 March 2016 - 12:15 AM

0

#5 Useril este offline   mi-o 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 146
  • Inregistrat: 17-July 15
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Automodelism, Aeromodelism

Postat 24 March 2016 - 08:18 AM

Vezi postareaBorian, la 24 March 2016 - 12:13 AM, a spus:

Stai asa ca ti fac desene, ... tu trebuie sa-ti faci din carton un sablon cu gaurile de prindere a batiului pe panoul de foc. Marchezi pa panoul de foc axa de zbor si pe sablon centrul lui (presupunem ca e rectangular, centrul e intersectia diagonalelor). Calculezi parametrii de decalaj si deplasezi dreapta si sus, cum privesti panoul de foc, cu d si g ... d e la dreapta si e valoarea mai mare, g e in sus. Pui sablonul pe noua pozitie, il mai rotesti o idee, eventual sa pice si virful bujiei tot pe mijloc, ca sa iasa la mijloc din capota ... daca iese, daca nu, atunci nu :).
Dai gaurile pt batiu si cind fixezi pui saibe ca sa-l inclini. Pui saibe, mai stringi, pui mai stringi, pina intra in lemn si se preseaza beton si esti multumit cu pozitia ... se vede si la ochi cind e elicea pe centru, deci daca ai facut decalajul corect si elicea e pe axa de zbor, orientarea dreapa - jos, pe sensul de zbor, e corecta.

Succes !


Mulțumesc frumos ;) acum am înțeles. Sâmbătă, dacă o sa meargă totul bine o sa ajung la aceasta etapa ;)
0

#6 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 07 April 2016 - 01:16 PM

Sau, daca ai pitici multi si puternici, faci asa:
http://www.rhcforum....post__p__716966
Numai bine, mestere.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro