Modelism - RHC Forum: AR Drone 2.0 - cateva intrebari si mici probleme - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

AR Drone 2.0 - cateva intrebari si mici probleme incerc sa il aduc pe linia de plutire

#1 Useril este offline   bernek 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 173
  • Inregistrat: 26-February 16
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 20 March 2016 - 02:39 AM

Salut !

Am devenit posesorul unui amarat de AR Drone 2.0 (Parrot) si incerc sa il aduc cat pot pe linia de zbor.
Doresc sa il folosesc ca hobby si sper sa ajung la un multicopter mai calitativ in perioada urmatoare !

Modificari si reparatii care le-am efectuat:

- schimbat elici cu unele noi care le-am echilibrat cu ajutorul unor bucatele de banda izolatoare lipita pe partea inferioara
- schimbat axele/rotile dintate/sigurantele de la elici cu unele noi
- schimbat bucsi cu rulmenti (China); parca e mai silentioasa (nu sunt sigur)

- am curatat si lubrefiat toate agenajele mecanice cu ulei pentru schimbator viteze bicicleta; aici poate am gresit daca rulmenti au fost gresati cu vaselina in prealabil ... ma gandesc ca am reusit sa o spal jos cu uleiul minune de bicicleta !
- am refacut capacul din partea de jos (era spart) dintr-un capac de DVD destul de usor a iesit cca 9-10g
- am curatat toatele mufele si contactele si le-am aplicat un spray de contact
- am reglat focusul la lentila de la camera sa focalizeze cat de cat la 35-50 metrii nu la 2 metrii in fata ca nu vroiam sa imi fac "selfie"-uri cu drona.
- am dezlipit stickerele care aveau aproximativ 20g si erau topite ?! (ma gandesc un contact prost la mufa de alimentare de la baterie ?)
- am incercat sa ridic "garda la sol" cu ajutorul unor soricei de plastic si am fost incantat sa vad ca la aterizari mai bruste ajuta destul de mult (la impactul cu solul)

- am cumparat un acumulator de 1500 mAh original Parrot (de la varianta Power Edition) tine binisor cca 16-17 minute de zbor (cel vechi de 1000 mAh tine cca 10 minute)
- am mai cumparat un acumulator de 2300 mAh (de pe ebay) care trebui sa imi ajunga - aici cred ca am gresit acesta avand 160g comparat cu cele originale care au 100-105g ! sper sa nu ii afecteze enorm de mult dinamica de zbor !
- am cumparat ARFLIGHT PRO de pe GooglePlay si cu ajutorul unui GamePad (China 35 RON) am reusit sa pilotez drona cu ajutorul joystick-urilor analogice - controlul cu smartphone e o porcarie parerea mea (mai ales tilt din smartphone).
- folosesc un Access Point TPLINK (DD-WRT) alimentat cu un acumulator pentru range mai bun si UgCS pentru zbor autonom - nu am fost fan Qgroundcontrol din pacate (stiu e gratuit dar infant inca).
- am cumparat un GPS (Flight Recorder cum ii spune Parrot) care nu sunt sigur ca ma ajuta la stabilizare dar e foarte folositor pentru zborul autonom.

Probleme care le mai am de rezolvat si am nevoie de sfaturi:

- GPS-ul cumparat (tot la mana a doua) uneori era detectat alteori nu. Am reusit sa rezolv problema pe portul de comunicare seriala de pe placa de baza a dronei am pus la masa ecranul de la mufa USB (in care se conecteaza acesta) si problema a disparut ! Pot aparea probleme daca am transformat ecranul in antena facand acest lucru ? (eu cam asa vad problema)

- un brat (stanga spate) are un joc destul de mic (nu e vizibil) dar se poate "simti" cu mana daca incerc sa rotesc acel brat fata de cel diametral opus.
acest lucru imi poate afecta grav stabilitatea ? sau poate creea probleme serioase in zbor ? Sa comand o cruce oare ? (am gasit pe evomag.ro la 85 RON)

- am sesizat faptul ca axele de la elici pe spate au un joc pe verticala destul de pronuntat (2 mm aproximativ; chiar si dupa inlocuirea bucsilor cu rulmenti). Intrebarea este imi afecteaza considerabil zborul ?

- rulmentii nu stau foarte fix in gaurelele de unde erau bucsile (e o problema grava ? pot incerca sa il "lipesc" cu oja de unghii sau cu un pistol cu lipici)

- angrenajele de la ax motor la rotile dintate (am schimbat ambele) nu imi par foarte fixe - fiind din plastic ma gandesc ca s-ar "termina" repede daca nu ar avea un joc cat de cat; am dreptate aici ?

- am o problema cand efectuez un zbor mai rapid (am setat maximum tilt la 30 grade) dupa 10-15 metrii drona vireaza brusc spre stanga sau dreapta (nu pot tine minte partea) si trebuie sa o las sa se redreseze. (nu pierde altitudine).
sa fie bratul acela care are un joc foarte mic ? alte probleme datorata uzurii ? Am citit despre centrul de presiune si de gravitate aici: https://spaceflights...et/rktstab.html
sa fie problema din proiectare ? si datorita tilt-ului setat agresiv si conditiilor de vant in care zbor, sa se manifeste asa ? (in casa nu pot testa acest lucru eventual intr-o sala de sport)

- are rost sa incerc sa confectionez o mica aripa verticala pe spate ca incerc sa o ajut la stabilitate in viteza ? (sa fie o problema aerodinamica ?)

Ce inseamna vant puternic pentru o asemenea jucarie ? 10-20 km/h ? Urmaresc starea vremii ca un stresat decand am achizitionat acest mic aparat zburator.

Cat de mult influenteaza temperatura scazuta acumulatori LiPo ? Din proprie experinta stiu ca la aparatele foto DSLR scade vizibil numarul de cadre pe care le pot face la frig. Condesul ma gandesc ca nu o afecteaza la fel de grav ca pe un aparat foto.

Oricum nu ma asteptam de la o "jucarie" asa mica sa iti aduca sentimente asa placute. Ma simt un Icarus cu un mic ecran in fata cand pilotez jucaria !

Momentan drona functioneaza bine ! Daca cineva a avut rabdarea sa citeasca aceasta poveste ii multumesc si orice sfaturi sunt binevenite !

P.S. As fi interesat de un kit (sa il cumpar din China eventual) sa am bucuria sa construiesc si pilotez o drona dar nu stiu spre ce sa ma orientez deocamdata. Am vazut Walkera Runner 250 / QR350 PRO / Phantom 2 sau poate 3 (cam scump). Cat am apucat sa citesc pe acest forum observ ca majoritatea isi construiesc aparatele de zbor din kit-uri sau chiar "pe bucati" si pot alege ce isi doresc in functie de pret/utilizare.

Aceasta postare a fost editata de bernek: 20 March 2016 - 02:40 AM

0

#2 Useril este offline   bernek 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 173
  • Inregistrat: 26-February 16
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 20 March 2016 - 10:57 AM

Referitor la achizitionarea unei noi drone m-am uitat in lista de aparate de zbor suportate de UgCS (prefer sa folosesc acest program pentru zborul autonom/filmare) si am gasit urmatoarele:

http://s28.postimg.org/hwm7rpojd/Ug_CS_supported.jpg

Exista o posibilitate ca o drona facuta cu ajutorul unui kit sa functioneze cu acest program ? Sau toate dronele din aceasta lista sunt WiFi only ?

Exista si alte programe cat de cat serioase pentru zbor autonom ? (inafara de Qgroundcontrol si UgCS) voi ce folositi ?

Multumesc.

Aceasta postare a fost editata de bernek: 20 March 2016 - 10:58 AM

0

#3 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 20 March 2016 - 11:48 AM

Nu sunt wifi only, dar sunt wifi enabled/capabile.
Ma mir ca vad acolo AR Drone si Bebop-ul nu este... :unsure:
Eu folosesc AR Drone Flight Pro care le suporta pe ambele si il folosesc pe Bebop. O sa incerc si acest UgCS.

As avea cate ceva sa iti raspund la postul initial, dar ai dreptate, ai scris prea mult, trebuie sa imi iau avant :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#4 Useril este offline   bernek 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 173
  • Inregistrat: 26-February 16
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 20 March 2016 - 02:51 PM

Vezi postarearenatoa, la 20 March 2016 - 11:48 AM, a spus:

Nu sunt wifi only, dar sunt wifi enabled/capabile.
Ma mir ca vad acolo AR Drone si Bebop-ul nu este... :unsure:
Eu folosesc AR Drone Flight Pro care le suporta pe ambele si il folosesc pe Bebop. O sa incerc si acest UgCS.

As avea cate ceva sa iti raspund la postul initial, dar ai dreptate, ai scris prea mult, trebuie sa imi iau avant :)


In primul rand multumesc pentru raspuns !

UgCS este din punctul meu de vedere superior Qgroundcontrol (avand o interfata mult mai bine pusa la punct si setari din belsug).
Este singurul cu care am reusit sa fac un zbor autonom cat de cat calitativ cu inregistrare si tot ce imi trebuie.

Problema e ca e cam scump varianta platita (60 sau 65 USD) dar merge si FREE version destul de bine avand limitare la 120m AGL si 500m fence radius. Pentru profesionisti nu cred ca ajunge. La mine altitudinea de 120m e mai mult decat am nevoie dar fence-ul de 500 metrii e enervant ca nu pot trimite drona mai departe de atat ... Intr-un final parca ma vad cumparand aplicatia dar momentan cu banii care i-as plati acolo prefer sa mai cumpar una alta la micul zburator.

Daca doresti sa imi raspunzi la unele din intrebari mi-ar face mare placere (cea mai arzatoare sa zic ar fi cea cu zborul la viteza mare - tilt 30 grade - dece se roteste si ce pot face); stiu ca am scris cam mult dar am preferat sa fie cat de cat "compact" nu sa pun 1000 de intrebari si sa fac un topic lung pe treaba asta.

Multumesc !

Aceasta postare a fost editata de bernek: 20 March 2016 - 02:55 PM

0

#5 Useril este offline   bernek 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 173
  • Inregistrat: 26-February 16
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 20 March 2016 - 03:00 PM

AR Drone Flight Pro folosesc si eu (am verificat) am avut unele probleme pe Samsung Galaxy S3 cu Android 4.3 respectiv faptul ca setarile de outdoor flight mode si outdoor hull nu le aplica de fiecare data si drona zbura parca eram in interior (nu facea corectii la vand deloc) avand un drift puternic lateral. O sa incerc un android 4.4 pe el sa vad ce se poate face (nu cred ca are rost 5.0 sau 6.0). Butonul de calibrare in zbor in aceasta aplicatie functioneza ? nu ar trebui sa roteasca drona in aer pentru calibrare compas ? Pe sol daca il apas vad ca face o calibrare cat de cat (mai mult un leveling din cate vad).
0

#6 Useril este offline   bernek 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 173
  • Inregistrat: 26-February 16
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 22 March 2016 - 11:47 PM

A sosit bateria LiPo 2300 mAh (Power Pack 2300) cu greu am reusit sa o incarc cred ca a fost sub 3V pe element. Intr-un final a reusit incarcatorul de 2.0 sa o incarce ! Azi am facut un test cu ea si supriza am zburat 24 minute aterizat la 20% la prima avertizare de battery low ! Personal cred ca de la 20% la 10-15% nu prea merita descarcata si timpul castigat nu cred ca depaseste 2-3 minute. O sa fie grozav un zbor de UgCS (daca il cumpar) avand autonomie de 20 minute.

Are 158g si cea de 1500 mAh (originala Parrot) are 112g cel putin a mea cantarita cu un cantar de bucatarie electronic. Eroarea la cantarire cred ca este de 2-3 grame nu cred ca mai mult.

Dinamica de zbor nu s-a schimbat mult in urma celor 46g extra. Banuiesc ca indoor hull canteste tot cam atat !

Per total multumim de achizitie :) sa vedem cati ciclii de incarcare o sa suporte.

P.S. vanzatorul spune ca bateriile LiPo ajung la capacitate maxima dupa cativa ciclii de incarcare descarcare. Este adevarat acest lucru ?

Aceasta postare a fost editata de bernek: 22 March 2016 - 11:49 PM

0

#7 Useril este offline   EBA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 956
  • Inregistrat: 09-April 09
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI,Balta Alba,
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 23 March 2016 - 12:35 AM

Vezi postareabernek, la 22 March 2016 - 11:47 PM, a spus:

A sosit bateria LiPo 2300 mAh (Power Pack 2300) cu greu am reusit sa o incarc cred ca a fost sub 3V pe element. Intr-un final a reusit incarcatorul de 2.0 sa o incarce ! Azi am facut un test cu ea si supriza am zburat 24 minute aterizat la 20% la prima avertizare de battery low ! Personal cred ca de la 20% la 10-15% nu prea merita descarcata si timpul castigat nu cred ca depaseste 2-3 minute. O sa fie grozav un zbor de UgCS (daca il cumpar) avand autonomie de 20 minute.

Are 158g si cea de 1500 mAh (originala Parrot) are 112g cel putin a mea cantarita cu un cantar de bucatarie electronic. Eroarea la cantarire cred ca este de 2-3 grame nu cred ca mai mult.

Dinamica de zbor nu s-a schimbat mult in urma celor 46g extra. Banuiesc ca indoor hull canteste tot cam atat !

Per total multumim de achizitie :) sa vedem cati ciclii de incarcare o sa suporte.

P.S. vanzatorul spune ca bateriile LiPo ajung la capacitate maxima dupa cativa ciclii de incarcare descarcare. Este adevarat acest lucru ?


Ce greutate are drona complet echipata?
SUNTEM FUDULI
0

#8 Useril este offline   bernek 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 173
  • Inregistrat: 26-February 16
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 23 March 2016 - 01:26 AM

Vezi postareaEBA, la 23 March 2016 - 12:35 AM, a spus:

Ce greutate are drona complet echipata?


495g cu acumulator de 2300 mAh + Flight Recorder - fara hull

465g cu acumulator de 2300 mAh - fara hull

429g cu acumulator de 1500 mAh - fara hull

407g doar drona simplu


Daca faci diferentele intre gramaje s-ar putea sa dea cu virgula ca le-am pus toate pe cantar pe rand si nu am mai stat sa calculez diferentele sa dea exact.
Abaterea cantarului poate fi de cateva grame maxim zic eu pana in 5 grame. (E cantar de bucatarie electronic vreo 30-40 RON)

Aceasta postare a fost editata de bernek: 23 March 2016 - 01:28 AM

0

#9 Useril este offline   bernek 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 173
  • Inregistrat: 26-February 16
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 23 March 2016 - 01:34 AM

In cazul in care te referi la zborul de 24 min pe AR Drone 2.0 am zburat la 465g deci doar drona si acumulator. Prin zbor a se intelege (in cazul meu) la 1 m de sol fara sa dau comenzi in curte in conditii de vant de 5-10 km/h maxim zic eu. Singurele comenzi care le-am trimis erau pentru decolare/stabilizare/aterizare ramanand undeva la 20-21% baterie (in aplicatie). Fiind chiar primul zbor dupa ce am resuscitat bateria nu stiu daca sa ma astept la mai mult sau mai putin pe viitor.
0

#10 Useril este offline   EBA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 956
  • Inregistrat: 09-April 09
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI,Balta Alba,
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 23 March 2016 - 09:30 AM

Vezi postareabernek, la 23 March 2016 - 01:34 AM, a spus:

In cazul in care te referi la zborul de 24 min pe AR Drone 2.0 am zburat la 465g deci doar drona si acumulator. Prin zbor a se intelege (in cazul meu) la 1 m de sol fara sa dau comenzi in curte in conditii de vant de 5-10 km/h maxim zic eu. Singurele comenzi care le-am trimis erau pentru decolare/stabilizare/aterizare ramanand undeva la 20-21% baterie (in aplicatie). Fiind chiar primul zbor dupa ce am resuscitat bateria nu stiu daca sa ma astept la mai mult sau mai putin pe viitor.



Ce dimensiuni si pas au elicele?
SUNTEM FUDULI
0

#11 Useril este offline   bernek 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 173
  • Inregistrat: 26-February 16
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 23 March 2016 - 06:52 PM

Vezi postareaEBA, la 23 March 2016 - 09:30 AM, a spus:

Ce dimensiuni si pas au elicele?


Elicele le pot masura lungimea si cam atat ... Ele sunt elice standard de la AR Drone 2.0 Power Edition.

Cum se masoara pasul ?

Daca te uiti la primul post al meu ai sa vezi ca sunt la inceput de drum.

Aceasta postare a fost editata de bernek: 23 March 2016 - 06:56 PM

0

#12 Useril este offline   bernek 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 173
  • Inregistrat: 26-February 16
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 23 March 2016 - 06:59 PM

http://ardrone2.parr...specifications/

Pe site oficial spune ca drona are 380g eu am cantarit 407g (cantarul meu cred ca nu asa bun pe cum ma asteptam ... o sa caut o balanta analitica)
0

#13 Useril este offline   bernek 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 173
  • Inregistrat: 26-February 16
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 09 April 2016 - 11:40 PM

Am facut operatia de scurtare a nasului acestui mic multicopter si am fost suprins placut ! Nu mai exista probleme nici la tilt 40 grade - nu mai vireaza brusc spre stanga sau dreapta (180 grade flip). Desi Parrot spune ca maxim 30 grade tilt cu o aplicatie "after-market" se poate seta pana la 50. Eu aveam probleme de la 20-25 grade si erau foarte enervante. Pierde altitudine vertiginos la 50 grade dar pana la 40-45 grade se poate compensa din joystick dand comanda de urcare simultan cu pitch-ul.

Momentan arata ca o caramida zburatoare dar se misca chiar foarte bine ! Am mai dezlipit de pe polistiren un chenar din tabla si am reusit sa ajung la greutatea initiala cu acumulatorii de 2300 mAh ! Pot zbura 20-22 minute cu agilitatea oferita de acumulatorii HD de 1500 mAh.

Am lipit/intarit cu Poxipol (sudura plastica) crucea centrala si cu elici noi noute (echilibrate cu banda adeziva) sta nemiscat in aer ! Am fost suprins placut de aceasta mica/mare realizare pentru mine.

O sa pastrez acest Parrot Ar Drone 2.0 la loc de cinste deoarece a fost primul multicopter cu care am zburat si il consider prima iubire. (am primit un Phantom 2 Vision si nu o sa il mai folosesc doar pentru "remember"-uri eventual).

Daca pot ajuta pe cineva, cu sfaturi, care incepe drumul cu Parrot (ArDrone 2.0 sau 1.0) cu cea mai mare placere o fac. Toata experienta cu acest multicopter a fost o adevarata aventura pentru mine :) din care am invatat mult mai multe decat credeam.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro